علامت هشدار دهندۀ Baby on board

کودکان آسیب‌پذیرترین افراد جامعه‌اند و به همین دلیل به مراقبت بیشتری نیاز دارند. علامت هشدار دهندۀ Baby on board هم به همین دلیل روی شیشۀ خودروها قرار می‎‌گیرد. هر مکانی که کودک در آن حضور دارد باید ایمن باشد تا حتی در صورت بروز حوادث کودکان به ویژه آنهایی که در سال‌های نخست زندگی هستند، آسیب نبینند.

در این میان حفظ ایمنی کودکان یکی از مهم‌ترین موارد است. علاوه بر سفرهای بیرون شهری، بسیاری از پدران و مادران، برای رفت‌وآمد در شهر از خودروی شخصی استفاده می‌کنند و کودکشان را نیز همه‌جا با خود می‌برند، بعضی هم ممکن است فقط چند بار در هفته با خودروی شخصی کودکشان را جابه‌جا کنند، هیچ تفاوتی ندارد در هر صورت، فراهم کردن شرایط ایمنی کودک در خودرو یکی از وظایف مهم والدین است.

از سوی دیگر برای حفظ ایمنی کودک باید مجموعه‌ای از ابزارها را فراهم کرد تا این کار عملی شود. صندلی‌های اتومبیل ایمنی کودک که کمربند ایمنی مناسبی داشته باشند مهم‌ترین ابزار هستند. با این حال استفاده از برچسب Baby on board هم راهکاری قابل توجه است.

در ادامه می‌خوانید:

علامت هشدار دهندۀ Baby on board
علامت هشدار دهندۀ  Baby on board نیکان

این علامت‎ها که به شکل برچسب یا آویز در خودروها قرار می‌گیرد، در شکل‌های مختلف عرضه می‌شوند و هشداری به رانندگان و نیروهای امدادی هستند تا همه بدانند که کودکی در خودرو وجود دارد.

این کار مخصوصاً به افرادی که هنگام رانندگی قانونمند هستند، کمک می‌کند تا مطمئن شوند فرزندانشان در امنیت کامل هستند.

اگر می خواهید سرپرستی کودکان یتیم را بپذیرید، با تکمیل فرم حامی باشید، مشخصات خود برای ما بفرستید تا با شما تماس بگیریم.

ایمنی کودکان که در خودرو

هنگامی کودکی را در خودرو سوار می‌کنیم، چه قوانینی را باید رعایت کنیم؟ پاسخ به این سوال می‌تواند بسیار به ما کمک کند.

نخستین نکته آن است که برای همۀ کودکان از بدو تولد تا 13 سالگی باید از صندلی کمکی استفاده شود. این صندلی‌ها که در اندازه‌های مختلفی طراحی شده‌اند تا مناسب سنین مختلف باشند، به کودک کمک می‌کنند در صورت بروز حادثه یا ترمز ناگهانی به اطراف پرت نشوند و آسیب نبینند.

مهم‎تر آنکه این صندلی‌ها باید یک کمربند ایمنی مناسب داشته باشند. بیشتر صندلی‌های کودک کمربندهایی دارند که از روی 2 شانه رد می‌شدند و جلوی سینه محکم بسته می‌شوند. این بهترین نوع کمربند برای کودکان به ویژه بچه‌های کمتر از یک سال است به شرطی که درست بالای سینه چفت شود.

کمربند ایمنی باید پیش از حرکت خودرو بسته شود و کودکان باید بیاموزند که کمربند را تا پایان سفر بسته نگه دارند تا از گزند حوادث دور بمانند.

مورد بعد آنکه کودکان زیر ۱۳ سال همیشه باید در صندلی عقب سوار شوند. کیسه هوای مسافرین عقب، از آسیب‌های احتمالی آنها محافظت می‌کند. به آنها توضیح دهید که کیسه‌های هوای صندلی جلو می‌تواند به یک کودک کوچک به طور جدی آسیب برساند، زیرا آنها برای حفاظت از یک فرد بالغ و با بدن بسیار بزرگ‌تر طراحی شده‌اند.

ایمنی کودکان که در خودرو
ایمنی کودکان که در خودرو

بچه ها باید اهمیت حفظ آرامش و کم‌تحرکی در صندلی عقب را درک کنند. اگر آنها در حال پریدن یا فریادزدن باشند، می‌توانند حواس راننده را پرت کنند و همۀ سرنشینان خودرو را در معرض خطر قرار دهند.

مورد دیگری که می‌تواند کودکان را از خطر ایمن نگه دارد، استفاده از علامت هشدار دهندۀ Baby on board است، زیرا بودن آن روی خودرو به همه اعلام می‌کند که کودکی درون خودرو است. اما این علامت چیست و از چه زمانی خانواده‌ها از آن استفاده کرده‌اند؟

بیشتر بدانید: اطلاعات کامل درباره پروژه های حمایتی نیکان

تاریخچۀ Baby on board

ایدۀ علامت هشدار دهندۀ Baby on board نخستین‌بار در سال 1984 میلادی از سوی یک سرمایه‌گذار سابق املاک و مستغلات اهل ماساچوست ایالات متحدۀ آمریکا طرح شد. مایکل لِرنر زمانی که قرار بود برادرزادۀ 18 ماهه‌اش را با خود به خانه ببرد، در ترافیک وحشتناکی گیر افتاد در حالیکه بچه‌ای در ماشینش بود. او برای نخستین بار درک کرد که والدین ممکن است چه احساسی داشته باشند وقتی که خطر در جاده وجود دارد.

تقریباً همان زمان بود که او با دو خواهر به نام پاتریشیا و هلن بردلی آشنا شد. این دو زن نسخه‌ای از یک علامت ایمنی کودکان برای شیشه‌های اتومبیل در اروپا طراحی کرده بودند و با بازاریابی این ایده در ایالات متحده موفقیت محدودی داشتند.

مایکل که تجربۀ سوارکردن کودک به ماشینش را داشت، از این آشنایی به عنوان یک فرصت تجاری خوب استفاده کرد و با خواهران بردلی قراردادی برای نخستین نمونه از علامت هشدار دهندۀ Baby on board امضا کرد.

او شرکت Safety 1st را تأسیس کرد و از آنجا که مخاطبینی در صنعت خرده فروشی داشت، فروش این محصول جدید را در فروشگاه‌های بزرگ آمریکا آغاز کرد.

اولین علامت هشدار دهندۀ Baby on board در سال 1984 تولید شد و در عرض یک ماه 10هزار نمونه از آن فروش رفت. کم‌کم تقاضا افزایش یافت و طی 9 ماه، این شرکت 500هزار علامت فروخت.

تاریخچۀ Baby on board
تاریخچۀ Baby on board

کاربردهای علامت هشداردهندۀ Baby on board

آیا علامت هشداردهندۀ Baby on board را می‌شناسید؟ آیا فکر می‌کنید استفاده از آن سفر شما را امن‌تر کرده است؟

علامت هشداردهندۀ Baby on board یا اگر بخواهیم ترجمه‌اش کنیم «کودک در خودرو است»، پیام کوچکی است به اندازۀ ۱۲ سانتی‌متر (۴٫۷ اینچ) که معمولاً روی شیشۀ عقب خودرو نصب می‌شود تا به رانندگان هشدار دهد که کودکی در خودرو است و آنها باید با احتیاط بیشتری رانندگی کنند. در دهه‌های گذشته والدین بیشماری در سراسر جهان این علامت را با کپی‌ها و تقلیدهای مختلف خریداری کرده‌اند، اما مروزه علامت اصلی هنوز هم تولید می‌شوند.

امروزه این علامت را همه جا می‌بینید، اما چیزی که ممکن است بسیاری ندانند، معنای واقعی آن و چگونگی تبدیل‌شدنش به یک پدیدۀ جهانی است.

چنانچه قصد کمک رسانی در زمینه حمایت تحصیلی و آموزشی به کودکان نیازمند را دارید، با ما در تماس باشید.

این علامت می‌تواند پیام‌های بیشتری برساند، به عنوان مثال هنگام بروز تصادف، این علامت به پرسنل اورژانس هشدار می‌دهد که یک نوزاد یا کودک در خودرو است و اورژانس، آتش‌نشانی یا پلیس باید به دنبال یک کودک هم بگردند.

جالب آنکه در سال ۲۰۰۵ میلادی به دنبال درخواست و جنبش مردمی، شرکت «حمل‌ونقل برای لندن» که شرکتی خدماتی در زمینۀ شبکۀ حمل‌ونقل عمومی با مجموع وسایل ترابری عمومی از جمله قطار سبک داکلندز، تی‌اف‌ال ریل، متروی زمینی و متروی لندن است، نشان‌واره‌ای با «مضمون کودک حمل می‌شود» منتشر کرد که هشدار حضور برای زنان بارداری بود که با متروی لندن، سفرهای درون‌شهری می‌کردند. هدف از این تمهیدات کمک به مسافران دیگر بود تا بتوانند سریع‌تر اقدام به شناسایی مادران باردار کنند و در صورت تمایل، صندلی خود را به آنها واگذار کنند.

همچنین ایالات متحده اخیراً علامت مشابهی را برای نشان‌دادن وجود کودک اوتیستیک در خودرو معرفی کرده است زیرا این گروه از کودکان در صورت بروز حادثه، معمولاً به پرسنل امداد پزشکی پاسخ نمی‌دهد.

کاربردهای علامت هشداردهندۀ Baby on board
Father fasten his little son in car seat

استفاده امن از علامت هشدار دهندۀ Baby on board

هرچند علامت هشدار دهندۀ Baby on boardبرای افزایش امنیت کودکان طراحی شده است، اما استفاده از آن باید براساس ضوابط انجام شود تا خطری برای دیگران ایجاد نکند.

پلیس آمریکا اعتقاد دارد این تابلو برای خدمات اضطراری نیست و بیشتر هشداری برای سایر رانندگان است. به همین دلیل هر کسی که از این علائم استفاده می‌کند، باید آنرا به شکلی نصب کند که دید راننده را مسدود نکند و تمرکز دیگر رانندگان را به هم نزند.

از سوی دیگر استفاده از این علامت به تنهایی کافی نیست و همان‌طور که گفته شد، وسیلۀ حمل‌ونقل کودک باید مجهز به صندلی مخصوص باشد.

حمایت های فوری خود را از طریق خیریه آنلاین برای ما بفرستید.

استفاده امن از علامت هشدار دهندۀ Baby on board
علامت هشدار دهندۀ Baby on board

علامت هشدار دهندۀ  Baby on board و نیکان

به جز تولیدکنندگان لوازم کودک، نهادهای دیگری هم هستند که با انتشار علامت هشدار دهندۀ Baby on board تلاش می‌کنند بر اهمیت کودکان تأکید کنند. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، به عنوان خیریۀ متمرکز بر نیازهای خانواده‌ها تولید و فروش برچسب علامت هشدار دهندۀ  Baby on boardرا به عنوان یکی از محصولات خود انتخاب کرده است تا نشان دهد در همۀ امور امنیت و سلامتی خانواده‌ها را مد نظر دارد.

این برچسب که نشانی اینستاگرام مؤسسه هم روی آن دیده می‌شود، در بخش همت عالی سایت برای فروش گذاشته شده است و هر علاقه‌مندی می‌تواند آن را با نیت کار خیر و با هر قیمتی که در توان دارد، از اینجا بخرد. خرید این برچسب‌ها هم موجب ایمنی کودکتان در خودرو خواهد شد و هم نیکان را به دیگران معرفی خواهد کرد.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما