خدمات خیریه‌ها برای سالمندان

سالمندان چشمه‌های جوشان دانایی و تجربه‌‌اند، اگر دقیق فکر کنیم خواهیم دانست که بودن آنها در اطراف ما یکی از خوش‌شانسی‌هایی است که ممکن است همه آن را تجربه نکنند، با این حال سالمندان بسیاری هستند که اطرافیان، آنها را فراموش می‌کنند، تنها می‌گذارند و کمتر حالشان را می‌پرسند. حتی بسیاری از سالمندان به دلیل فقر، بیماری و ناتوانی برای کارکردن ممکن است روزهای دشوارتری را تجربه کنند، موضوعی بسیار غم‌انگیز که البته اهمیت خدمات خیریه‌ها برای سالمندان را به ما نشان می‌دهد.

امروز 1 اکتبر روز جهانی سالمند است، روزی که بیش از 2 دهه است در جهان گرامی داشته می‌شود و زمان مناسبی برای فکر کردن به مسائل و نیازهای آنان است.اگر شما هم دوست دارید، کارخیری برای کمک به سالمندان کشورمان انجام دهید، برای تامین مایحتاج زندگی افرادی که دیگر قادر به انجام کار نیستند، را فراهم نماییم. در ایم مقاله سعی کردیم به خدمات خیریه ها برای سالمندان بپردازیم.

در ادامه خواهید خواند:

تاریخچۀ روز جهانی سالمند

در سال ۱۹۸۲ سازمان ملل، شورای جهانی سالمندی را تشکیل و طرحی را برای تعیین روزی جهانی برای سالمندان ارائه داد. 8 سال بعد در ۱۴ دسامبر سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را به عنوان روز جهانی سالمند انتخاب کرد. در همۀ کشورها هر سال این تاریخ گرامی داشته می‌شود با این حال در ایران هفته‌ای با عنوان هفتۀ ملی سالمند تعیین و برنامه‌های متنوعی به همین مناسبت برگزار می‌شود و روز جهانی سالمند هم یکی از روزهای این هفته است.

این روز مشابه روز ملی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها در ایالات متحده و کانادا، جشنوارۀ سالمندان چین و احترام به روز پیر در ژاپن است. برنامه‌هایی که با هدف آگاه‌سازی دربارۀ سالمندی در این روز جهانی انجام می‌شود از سوی سازمان‌های مرتبط با مقولۀ سالمندی و نهادهای سازمان ملل متحد در کشورهای مختلف انجام می‌شود.

اگر شما هم تمایل دارید عضوی از گروه بزرگ موسسه نیکان باشید، فرم داطلبی را تکمیل نمایید تا ما در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

سالمند کیست؟

سالمندی از 65 سالگی آغاز می‌شود و سالمندان تقریباً 8٪ از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند. این گروه به دلیل وضیعت، حساسیت‌ها و مسائل ناشی از پیرشدن نیاز دارند که از بهداشت کافی و حمایت اجتماعی برخوردار شوند و به سایر خدمات اساسی زندگی دسترسی داشته باشند.

افراد سالمند قابلیت‌های تجدید قوای محدودی دارند و بیش از دیگر بزرگسالان در معرض بیماری، سندرم‌ها و کسالت هستند.

خدمات خیریه‌ها برای سالمندان
سالمند کیست؟

مطالعات اجتماعی نشان می‌دهد که جمعیت سالمند جهان در حال افزایش است و نهادهای مدنی و اجتماعی باید برای فراهم کردم زیرساخت‌های زندگی سالمندان جهان بیش از گذشته تلاش کنند.

کیسه های خرید تاشو نیکان را سفارش دهید تا خرید برایتان راحت شود.

چرا روز جهانی سالمندان مهم است؟

هدف از انتخاب چنین مناسبتی افزایش آگاهی از تأثیر پیری جمعیت است. از سوی دیگر ما می‌خواهیم همۀ افراد جامعه بتوانند با عزت پیر شوند.

سالمندان شایستۀ احترامند

علاوه بر تأثیرات شگفت‌انگیزی که افراد مسن بر زندگی ما می‌گذارند، روزی بزرگداشت آنها به ما یادآوری می‌کند که زمانی را برای مهربانی و فروتنی در مقابل یک زندگی طولانی و ارزشمند اختصاص دهیم.

می‌خواهیم به جوانان آموزش دهیم

چنین مناسبتی راهی خوب برای آموزش جوانان در مورد بسیاری از مسائلی است که سالمندان با آن مواجه هستند. آنان در چنین مناسبتی می‌توانند با تأثیر پیری بر زندگی خودشان آشنا شوند و بیاموزند که با افراد سالمند پیرامون خود چگونه رفتاری داشته باشند.

ما همه چیز را نمی‌دانیم

اگر خوش شانس باشیم، بیشتر شدن سن به ما خودآگاهی و خرد خواهد بخشید. همچنین تمرکز بر چالش‌های پیش روی سالمندان به ما یادآوری می‌کند که هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری دربارۀ خود و جهان وجود دارد.

آیا شما جزء افرادی هستید که هر روز خود را با صدقه دادن آغازمی کنید، از این به بعد می تواند برای سهیم شدن در کارهای نیک ما، صدقه های خود را به صورت صدقه آنلاین به موسسه آنلاین واریز نمایید.

چگونه روز جهانی سالمندان را گرامی بداریم؟

با یک سالمند صحبت کنید

اگر برای شناختن یک فرد مسن، حتی یکی از اعضای خانوادۀ خود، وقت بگذاریم، ممکن است او را از منظر جدیدی ببینیم و در این فرآیند چیزی هم درباره خودمان بیاموزیم.

وقت خود را داوطلبانه بگذارید

کارهای زیادی می‌توان انجام داد تا زندگی سالمندان را آسان‌تر کند. در مورد سازمان‌هایی در منطقۀ خود که برای سالمندان کار می کنند اطلاعات کسب کنید و ببینید چه کاری می‌توانید برای کمک انجام دهید. خدمات خیریه‌ها برای سالمندان بسیار متنوع است و شما می‌توانید در آنها مشارکت داشته باشید.

تأثیر سالمندان را به رسمیت بشناسیم

همان‌طور که در اهداف سازمان ملل برای این روز آمده، یکی از کارهای مهم ما در روز جهانی سالمند توجه بیشتر به نیازها و چالش‌های پیش روی سالمندان است. همان‌طور که سازمان ملل نیز می‌گوید، مهم است که سهم قابل توجه مردان و زنان مسن در عملکرد جامعه را به رسمیت بشناسیم.

بزرگداشت روز جهانی سالمندان
بزرگداشت روز جهانی سالمندان

دلایلی برای پذیرش پیری

دنیا خیلی پیرتر خواهد شد

تقریباً 900 میلیون نفر در جهان بیش از 60 سال سن دارند. تا سال 2050، 2 میلیارد نفر یا 22 درصد از جمعیت کرۀ زمین، در این سن خواهند بود. در واقع، تا سال 2050 (برای اولین بار در تاریخ بشر) تعداد افراد بالای 60 سال بیشتر از تعداد کودکان در جهان خواهد شد.

داشتن طول عمر عادی می‌شود

طبق گزارش سازمان ملل، امید به زندگی در سراسر جهان از 46 سال به 68 سال بین سال‌های 1950 تا 2010 افزایش یافت. پیش‌بینی می‌شود تا پایان این قرن به 81 سال برسد.

برای سفارش بنر تسلیت دیجیتال با کاتالوگ های آماده، جهت همدردی با دوستان و آشناهایتان، همچنین سهیم شدن در کارهای نیک خیریه، از صفحه محصولات مادیدن نمایید.

شادی با پیری افزایش می‌یابد

بر اساس یک مطالعۀ جدید، بیشتر مردم در سال‌های جوانی و پس از آن که به دهۀ 70 و 80 سالگی می‌رسند، شادتر از دیگر سال‌های زندگی هستند. بیشتر مردم گزارش دادند که در میان‌سالی کمترین شادی را داشته‌اند.

دلایلی برای پذیرش پیری
بازدید از سالمندان

خیریه‌ها و سالمندان

آرزوی همگان این است سالمندان، چنان زندگی خوبی داشته باشند که حمایت و کمک هیچ خیریه‌ای را در زندگی نخواهند. این اما فقط یک آرزوست، در دنیایی که ما در آن به سر می‌بریم، سالمندان بسیاری تنها و بی‌همدم زندگی می‌کنند، بسیاری از آنان درآمد کافی و مسکن ندارند یا ممکن است بیماری‌های سختی داشته باشند که زندگی مستقل را برایشان دشوار کند.

در چنین شرایطی این خیریه‌ها هستند که به یاری سالمندان می‌آیند و برای رفع نیازهایشان اقدام می‌کنند. مؤسسه‌های خیریه در حد توان خود می‌کوشند سالمندان، سال‌های کهن‌سالی خود را در نهایت آرامش و شادی سپری کنند.

از سوی دیگر خیریه‌ها واسطه‌ای بین نیکوکاران و سالمندان نیازمند هستند. خدماتی که خیریه‌ها به سالمندان ارائه می‌کنند، از تأمین نیازهای روزمرۀ سالمندان تا خدمات پزشکی حاصل یاری نیکوکارانی است که زندگی و سرنوشت این گروه ارزشمند جامعه برایشان مهم است.

عزیزانی که توان مالی آنچنانی جهت کمک مستقیم به نیازمندان را ندارید، ناراحت نباشید، می توانید از طریق تکمیل فرم قلک درب بطری نیکان، این قلک درب بطری را دریافت کنید و در کار خیر ما سهیم باشید.

خدمات خیریه‌ها برای سالمندان

هر خیریه‌ای که مسائل خانواده‌ها را دنبال می‌کند، قطعاً به سالمندان هم کمک می‌کند. در میان همۀ خیریه‌ها مؤسسۀ خیریۀ کهریزک شاید معروف‌ترین مرکز حامی سالمندان باشد. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت هم به‌عنوان حمایت‌کنندۀ خانواده‌ها بخشی از فعالیت‌های خود را به سالمندان اختصاص می‌دهد به همین دلیل همکاری این دو مرکز به یکدیگر نباید دور از ذهن باشد.

مجموعۀ آسایشگاهی کهریزک که نگهداری از سالمندان و ارائۀ همۀ خدمات لازم به آنان را هدف خود می‌داند در این آسایشگاه لوازم مورد نیاز زندگی، تغذیه، بهداشت، خدمات پزشکی و درمانی، روان‌شناسی، مددکاری، ورزشی، سرگرمی و آموزشی به سالمندان ارائه می‌شود و تلاش می‌شود تا مددجویان با وجود همۀ درد و تنهایی که احساس می‌کنند سرزندگی و سلامتی را در این مجموعه تجربه کنند.

خیریۀ نیکان ماموت علاوه بر کمک‌هایی که به سالمند این مجموعه می‌رساند بازدید از مددجویان آن را نیز یکی از برنامه‌های خود می‌داند.

سالمندان و خیریه نیکان
خدمات خیریه‌ها برای سالمندان

روز جهانی سالمند 2022 فرصتی بود که اعضای نیکان به سالمندان کهریزک سری بزنند و با گل و شیرینی از آنان دلجویی کنند.پیرزنان و پیرمردانی که در بخش‌های مختلف مجموعه حضور داشتن از این دیدار خرسند شدند آنان با شادمانی گل و شیرینی که از طرف نیکان برایشان برده شده بود پذیرفتند و حتی یکی از مددجویان مرد برای گروه بازدیدکننده آواز خواند.

در کهریزک مردان و زنان سالمند بسیاری زندگی می‌کنند، اگر شما هم برای بازدید به این مجموعۀ آسایشگاهی سری بزنید خواهید دید که مدیران و مددکاران آن تا چه اندازه به سلامت، اوقات فراغت و آرامش سالمندان اهمیت می‌دهند و بخش‎های متنوعی برای آنان ایجاد کرده‌اند. در کهریزک حتی این امکان وجود دارد که سالمندانی که در خانه‌های خودشان زندگی می‌کنند ساعاتی را برای ورزش و آموزش به آسایشگاه بیایند و به جای تحمل تنهایی، فعالیت‌های شاد و آرام‌بخشی داشته باشند.

به جز همکاری با آسایشگاه کهریزک، مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت مددجویان سالمند بسیاری دارد که نیاز به خدمات بهداشت و درمان، کمک مالی و حمایت‌های دیگر دارند. نیکان این مددجویان را همواره در برنامه‌های خود درنظر دارد و خدمات خود را در اختیار آنان می‌گذارد. برنامه‌های نیکان برای حمایت از سالمندان را می‎توانید در اینستاگرام ما دنبال کنید.

خدمات خیریه‌ها برای سالمندان در حفظ سلامت و آرامش این قشر و افزایش کیفیت زندگی اجتماعی بسیار مؤثر است. حامیان خیریه‌ها سهم بزرگی در حمایت از سالمندان دارند. اگر هریک از ما این حقیقت را بپذیریم که دوران پیری حقیقت انکارناپذیر زندگی همۀ ماست، جایگاه خاصی برای کمک به سالمندان در زندگی خود در نظر می‌گیریم و قدر خدمات خیریه‌ها برای سالمندان را خواهیم دانست. به هر حال وظیفۀ انسانی و مسئولیت اجتماعی ما حکم می‌کند به قدر وسع و توان خود برای حمایت از سالمندان تلاش کنیم و کنار آنان باشیم.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما