کار خیر در ماه محرم

ماه محرم، با یاد و خاطرۀ امام حسین(ع) و 72 نفر از یارانش گره خورده است. هر سال گروه‌ها و هیأت‌های بسیاری با روضه‌خوانی، سینه‌زنی و راه‌اندازی دسته‌های عزاداری تلاش می‌کنند تا آیین‌های این ماه را به بهترین شکل انجام دهند. این ایام، نذر و بخشایش در هرجایی به چشم می‌خورد و به همین دلیل انجام کار خیر در ماه محرم نیز نزد بسیاری از عزاداران امام حسین(ع) مقبول و پسندیده است.

پختن غذا، تهیۀ شربت، ایجاد ایستگاه‌های صلواتی و پذیرایی از عزاداران امام حسین(ع) با نوشیدنی و خوراکی یکی از رسم‌های باسابقه ماه محرم است. همۀ ما از دوران کودکی مراسم عزاداری و پختن نذری را دیده‌ایم و می‌دانیم که برای عزاداران ادا کردن نذرها چه اندازه مهم است.

گرچه همۀ این کارها در نوع خود خدمت به عزاداران و کار خیر هستند اما در سال‌های اخیر نگاه جدید به انجام کار خیر در ماه محرم به وجود آمده است و بسیاری از بانیان هیات‌ها و کسانی که باید در این ماه نذر خود را ادا کنند، ترجیح می‌دهند با کمک به نیازمندان به ماه محرم رنگ‌وبوی دیگری ببخشند.

یک محرم متفاوت

انجام کار خیر در ماه محرم محدودیت ندارد. با آنکه پختن و پخش‌کردن غذا بین عموم مردم یکی از محبوب‌ترین کارهای این ماه است، بسیاری تصمیم می‌گیرند معنویت را در این ایام از راه دیگری جست‌‎‌وجو کنند. نیازمندان بسیاری در گوشه‌وکنار شهرها و روستاها هستند، بیمارانی که به دارو، درمان یا جراحی نیاز دارند، کودکانی که ابزار و شرایط تحصیل ندارند، کسانی که با مشکل مسکن مواجهند و جوانانی که ناتوانی در تأمین هزینۀ ازدواج و جهیزیه مانع از شروع زندگی مشترکشان شده است.

از دیرباز بسیاری از عزاداران ماه محرم سعی می‌کردند در کنار برپایی هیأت و پختن نذری، دستگیر نیازمندان هم باشند. در محله و بین اطرافیان هر خانواده‌ای بودند کسانی که گرفتار مشکلی باشند، گردانندگان مجالس امام حسین(ع) بخشی از این ایام را به کمک‌رساندن به این نیازمندان اختصاص می‌دادند.

این روحیه هنوز هم در میان مردمی که هر سال محرم به عزاداری مشغول می‌شوند وجود دارد با این حال شکل‌گرفتن خیریه‌ها در یکی دو دهۀ اخیر موجب شده است که علاقه‌مندان به انجام کار خیر در ماه محرم، به شکل منظم‌تری بتوانند کمک‌های خود را به نیازمندان برسانند و ماه محرم متفاوتی را رقم بزنند.

کار خیر در ماه محرم

فعالیت خیریه‌ها در ماه محرم

خیریه‌های بسیاری در ماه محرم فعالیت خود را به جمع‌آوری نذورات و کمک‌های مردمی اختصاص می‌دهند. آنها تلاش می‌کنند، با برنامه‌های مختلف روحیۀ نوع‌دوستی و خیرخواهی را در عزاداران امام حسین(ع) تقویت کنند و یادآور این نکته باشند که درمان یک بیمار یا نجات یک بدهکار ارزشی کمتر از عزاداری ندارد و نزد بزرگان دین نیز بسیار پسندیده است.

از سوی دیگر ایام محرم و همین طور ماه صفر هیات‌های عزاداری فعالند، حضور جمعی از مردم در کنار یکدیگر که مشغول دعا و عزاداری هستند، همدیگر را می‌شناسند و قرار داشتن در زمانی که همه‌جا صحبت از ایثار، فداکاری و رشادت امام حسین(ع) و یاران اوست، روحیۀ همدلی و خیرخواهی را در افراد افزایش میل به انجام کار خیر بسیار مؤثر است. به همین دلیل نیز خیریه‌ها این زمان فرصت مناسبی می‌دانند تا از عزاداران امام حسین(ع) برای انجام کار خیر در ماه محرم کمک بخواهند.

آیا می دانید قبل از اهدای خون چه کارهایی را باید انجام دهید؟ در مطلب “روز اهدای خون” در این زابطه بیشتر بخوانید.

توجه به کار خیر در ماه محرم

شاید به نظر برسد که فقط چند کار خیر در ماه محرم می‌توان انجام داد، در حالیکه خیریه‌ها به طیف گوناگونی از کمک‌ها نیاز دارند و افراد بسته به نذرهایشان یا توان مالی و زمانی که در اختیار دارند می‌توانند در این ایام به یاری خیریه‌ها بشتابند.

خیریه‌هایی که در ایران فعالیت دارند در چند دسته فعال هستند؛ گروهی به کودکان بیمار کمک می‌کنند، گروه دیگری مسائل خانواده را مد نظر قرار می‌دهد، بخشی از خیریه‌ها در زمینۀ اشتغال فعال  هستند، گروه دیگری مدرسه و مسکن می‌سازند و بعضی هم تهیۀ جهیزیه و لوازم مورد نیاز زندگی زوج‌های جوان را به عنوان هدف خود انتخاب کرده‌اند.

این دسته‌بندی نشان می‌دهد که دامنۀ انجام کار خیر در محرم چه اندازه می‌تواند گسترده باشد و کسانی که تمایل دارند به دیگران کمک کنند فرست‌های بسیاری پیش روی خود دارند. فرقی ندارد که بخواهید کمک مالی خود را به خیریه‌ها برسانید، قربانی و ارزاق در اختیارشان قرار دهید یا به شکل داوطلب وقت خود را برای کاری خیر در اختیار یک خیریه قرار دهید، در ماه محرم انجام کار خیر به انتخاب شماست و می‌توانید در یک یا چند زمینه فعالیت کنید.

حتی بعضی افراد یا هیأت‌ها تمام یا بخشی از غذایی که به عنوان نذری می‌‎پزند را در اختیار خیریه‌ها قرار می‌دهند تا آنها میان نیازمندانی که می‌شناسند، توزیع کنند. نیرو، توان فردی و سرمایه‌ای که در ماه محرم صرف عزاداری می‌شود آن‌قدر عظیم و سرشار است که با صرف بخشی از آن برای انجام کار خیر از آن کاسته نخواهد شد. این نیروی عظیم می‌‌تواند به یاری خیریه‌ها بیاید و موجب تغییرات بزرگی در زندگی نیازمندان شود.

کمک به نیازمندان در ماه محرم

نیکان و ماه محرم

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت از جمله خیریه‌هایی است که کمک به همۀ ابعاد زندگی خانواده را هدف خود می‌داند. نیکان در هر زمانی تلاش می‌کند یاور خانواده‌ها باشد و طی سال‌های فعالیت خود، انجام کار خیر در محرم را نیز فراموش نکرده است. این مؤسسۀ خیریه در سال‌های گذشته توانسته است خیران را در این ایام با خود همراه کند.

پخش نذری

یکی از شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین اعمال ماه محرم پختن نذری است. بسیاری از افراد اما ترجیح می‌دهند نذری خود را بین نیازمندان و افراد بی‌خانمان که نیاز بیشتری به حتی یک وعدۀ غذایی دارند، برسانند. در سال‌های گذشته خیرانی از این دست در همکاری با مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت نذورات خود را در میان افراد کارتن‌خواب جنوب تهران پخش کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: اهدای سلول بنیادی

کمک مالی

یکی از راه‌های معمول انجام کار خیر در ماه محرم و همکاری با خیریه‌ها اهدای کمک‌های نقدی است. در طول سال‌های فعالیت خیریۀ نیکان بعضی از خیران نیز نذرهای ماه محرم خود را به شکل کمک نقدی در اختیار این مؤسسه قرار داده‌اند.

سبد ارزاق

یکی از فعالیت‌های دائمی خیریۀ نیکان ماموت تهیه و توزیع سبد مواد غذایی برای خانواده‌های نیازمند است. در طول سال‌های فعالیت نیکان، بعضی خیران با تأمین چند قلم مایحتاج ضروری، ماموت کمک کردند بسته‌های معیشتی کوچکی برای خانواده‌های نیازمند تهیه کند.

برای آگاهی از برنامه‌های خیریۀ نیکان صفحۀ اینستاگرام ما را دنبال کنید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما

نظر کاربران
 1. فریباقاسمی

  سلام بنده خانمی۴۲ساله هستم مبتلابه ام اس هستم درپارکینگ یک خانه نمدارمستاجرهستم بادوبچه کوچک ازهرنظردرشرایط سختی به سرمیبریم ازشماعزیران تقاضامیکنم بخازراین ماه عزیزکمک حال ماباشیدهرکس خواست میتواندتشریف بیاوردوازنزدیک زندگی وبدبختی ماراببیند

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   لطفا در ساعات اداری با شماره 02122176001 داخلی مددکاری تماس حاصل نمایید.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 2. زهرا صفری

  تورا خدا کمکم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام و وقت بخیر. لطفا در ساعات اداری با شماره 02122176001 تماس حاصل نمایید.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟