تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم

تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم بر کسی پوشیده نیست، همه می‌دانند خانواده مهم‌ترین نهاد هر جامعه‌ای است و بخش اصلی رشد جسمی، اجتماعی و عاطفی افراد در آن شکل می‌گیرد. نسل آیندۀ هر جامعه‌ای به یک خانوادۀ شاد و سالم نیاز دارد تا به بهترین شکل پرورش یابد و از بروز معضلات اجتماعی و آسیب‌پذیری افراد جلوگیری شود زیرا خانواده، امن‌ترین مکان برای افراد است.

همۀ ما نیاز داریم در جمعی حمایتگر و پذیرنده زندگی کنیم که اعضای آن به ما عشق می‌ورزند. در دنیایی بیرحم، این خانواده است که به ما قدرت می‌دهد با سختی‌ها روبه‌رو شویم. به همین دلیل داشتن خانوادۀ سالم بزرگ‌ترین موفقیتی است که یک جامعه می‌تواند به آن دست یابد.

با این حال چنین موفقیتی برای همۀ افراد جامعه محقق نمی‌شود، خانواده‌های بسیاری هستند که با بیماری، فقر و نبود امکانات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و این مسائل آنها را از دایرۀ خانوادۀ سالم خارج کرده است. در این شرایط خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد هستند که به یاری افراد می‌شتابند و کمک می‌کنند، سلامت خانواده‌ها مهیا شود.

تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم
تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم

آنچه در ادامه خواهید خواند:
•معیارهای خانوادۀ سالم
•چالش‌های داشتن خانوادۀ سالم
•تأثیر خیریه‌ها بر سلامت خانواده و فرزندان
•نیکان ماموت و تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم

معیارهای خانوادۀ سالم

پیش از هر چیزی باید به این سؤال پاسخ داد که خانوادۀ سالم چه ویژگی‌هایی دارد و سلامت جسمی و روحی افراد جامعه چه اندازه در دستیابی به خانواد‌‎ه‌ای سالم مؤثر است؟ معمولاً خانواده‌ای دارای روابط سالم تعریف می‌شود که فرزندان در آن احساس عشق، امنیت و حمایت کنند.

به علاوه والدین هم در چنین خانواده‌ای عشق، احترام و توجه را از یکدیگر دریافت می‌کنند و رابطۀ آنان گرم، حمایتگرانه و مثبت است. چنین زوجی حتی هنگام بروز اختلافات می‌توانند به شکلی سالم و مؤثر با هم صحبت کنند.

آنها برای داشتن رابطه‌ای قوی، گاهی اوقات کارها را به شکل مشترک انجام می‌دهند. با این حال توجه به این نکته هم ضروری است که افراد یک خانوادۀ سالم تعادل را در همۀ موارد یاد شده در نظر می‌‎گیرند زیرا حتی توجه و دلسوزی بیش از اندازه هم می‌تواند برای حفظ روابط سالم خانوادگی زیان‌بار باشد.
خانواده متأثر از عوامل اجتماعی است و اتخاذ سیاست‌های صحیح تأثیر مثبتی بر شکل‌گیری خانواده‌های سالم دارد. نباید فراموش کنیم که خانوادۀ سالم، هزینه‌های کمتری را به جامعه تحمیل می‌کند و مهم‌ترین شاخصۀ یک اجتماع سالم است.

تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم
معیارهای خانوادۀ سالم

چالش‌های داشتن خانوادۀ سالم

معیارهایی که برای خانواده سالم برشمردیم نشان می‌دهد برای داشتن روابط شاد و سالم، تک‌تک افراد باید از سلامت روان برخوردار باشند، با این حال باید به این نکته نیز توجه کرد که سلامت روان کاملا ً به داشتن امکانات مادی وابسته و سطحی از رفاه نیازمند است.

فقر، بیکاری، بیماری‌های صعب‌العلاج، زندگی در مناطق محروم و نبود امکانات آموزشی موجب می‌‎شود افراد از توان و رشد کافی برای ایجاد روابط سالم محروم باشند. در چنین شرایطی اعتماد، علاقه و مسئولیت‌پذیری که لازمه‌های داشتن خانواده سالم است میان افراد پدید نمی‌آید.

خشونت‌های خانوادگی، کودک‌آزاری، محرومیت کودکان از تحصیل و اجبار آنان به کارهای سخت معمولاً در شرایطی که معیشت خانواده‌ها تأمین نیست و آموزش کافی برای برقراری ارتباط سالم به افراد ارائه نمی‌شود، بیشتر است.

در چنین شرایطی تأثیر خیریه‌ها بر خانواده سالم چیست؟ خیریه‌ها می‌توانند برای بهبود وضعیت‌هایی از این دست، بسیار مؤثر باشند زیرا به بهترشدن معیشت خانواده‌ها و افزایش امکانات رفاهی، پزشکی و آموزشی کمک می‌کنند.

تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم

تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم

امروزه، شما می‌توانید خیریه‌هایی بیابید که اهدافشان بر سلامت، فرهنگ، تحصیل و آموزش، محیط زیست و اشتغال متمرکز است. اما چرا فعالیت خیریه‌ها در این زمینه اهمیت دارد؟ خیریه‌ها نیروی نهفته در دل جامعه را مهار و به چیزی جدید تبدیل می‌کنند. وقتی مردم گرد هم می‌آیند، می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند و در چنین شرایطی احتمال تغییر بسیار زیاد است و به همین دلیل است که تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم نیز موضوعی قابل توجه است.

از سوی دیگر خیریه، جامعه را پایدار می‌کند، آنچه اهدا می‌شود چه در مراکز درمانی استفاده شود چه در مدارس، شالودۀ مستحکمی را ایجاد خواهد کرد. زمانی که ایجاد امکانات و خدمات پایدار در اولویت باشد، جوامع می‌توانند از خود حمایت کنند و دیگر به کمک‌های مالی وابسته نباشند و چنین نتیجه‌ای برای جهان بسیار مفید و اثربخش است.
در عین حال یکی از مهم‌ترین تأثیرات کار خیریه‌ها کاهش فقر در جامعه است. چنین اثری به لطف تمرکز بر رفع عوامل مؤثر بر فقر مانند دسترسی محدود به تحصیل و تبعیض جنسیتی به دست آمده است.

خیریه‌ها می‌توانند توجه را به مسائل مهم جلب کنند. حضور در فعالیت‌های خیریه‌ها به افراد حس داشتن هدف و تعلق‌ به جامعه را منتقل می‌کند و به همین دلیل است که افراد از این فعالیت‌ها استقبال می‌کنند.

با این حال بسیاری از افراد، فوریت‌داشتن‌ مسائل خاص را درک نمی‌کنند یا اصلاً نمی‌دانند چطور کمک کنند. خیریه به این دلیل مهم است که آگاهی دربارۀ این مسائل را افزایش می‌دهد و به خیران قدرت می‌بخشد برای این مسائل کاری کنند. یکی دیگر از نکات مهم دربارۀ خیریه‌ها آن است که از سلامت جامعه محافظت می‌کنند.

دسترسی‌نداشتن به مراقبت‌های بهداشتی خوب یک مسئلۀ جدی است. این مراقبت‌ها شامل مسائلی مانند باروری، دندانپزشکی و مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه است. مراقبتی‌هایی که خیریه‌ها می‌توانند در انجام سهیم باشند، در حقیقت تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم از آنچه ما تصور می‌کنیم بسیار بیشتر است.

تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم

همچنین مشکلاتی مانند آب آلوده نیز هر سال موجب بیماری و مرگ صدهاهزار نفر از مردم می‌شود. وقتی مردم از سلامت بی‌بهره‌اند، همۀ جنبه‌های زندگی‌شان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و فقر گسترش می‌یابد. خیریه‌ها با برنامه‌هایی مانند تزریق واکسن، تهیه آب سالم و ارائۀ تجهیزات پزشکی بر سلامت متمرکز می‌شوند و به جوامع اجازه می‌دهند زندگی خود را بهبود بخشند.
این فعالیت‌ها موجب افزایش سلامت جسم و روان اعضای خانواده‌ می‌شود و به آنان فرصت می‌دهد که زندگی بهتر و آرام‌تری داشته باشند. به این ترتیب خیریه‌ها با کمک رساندن به افراد محروم و نیازمند زمینۀ افزایش سلامت خانواده را فراهم می‌کنند.

نیکان ماموت و تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت خود را حامی خانواده‌ها می‌داند و اهداف خود را با مشاهده و فهم مشکلات خانواده‌های نیازمند انتخاب کرده است. نیکان ماموت به دنبال شادی و سلامتی همۀ خانواده‌هاست و می‌خواهد همۀ افراد توانایی رفع مشکلات خود را داشته باشند. مجموع فعالیت‌های این مؤسسه می‌تواند به ما نشان دهد که تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم تا چه اندازه قابل توجه است.

این مؤسسه می‌کوشد با تأمین مایحتاج زندگی، کمک به درمان و تهیه دارو، حمایت تحصیلی از کودکان، اشتغالزایی، بازسازی و تهیۀ مسکن، تأمین تجهیزات رفاهی و اداری و همیاری در مدیریت بحران در سرنوشت خانواده موثر باشد.

بهبود کیفیت زندگی و استقلال مالی خانواده‌ها موجب آن خواهد شد که آنان بیشتر به معیارهای خانواده سالم نزدیک شوند و این موضوعی است که هم تأثیر خیریه‌ها بر خانوادۀ سالم را نشان می‌دهد و هم نیکان ماموت برای آن تلاش می‌کند.

برای پیگیری فعالیت‌های نیکان ماموت در زمینۀ خانواده، اینستاگرام این خیریۀ را دنبال کنید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما