تأثیر کار خیر بر آرامش روان فرد

تأثیر کار خیر بر روی آرامش روان و زندگی مادی، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی نظیر هاروارد، تحقیقات زیادی را روی افراد مختلف انجام دادند تا متوجه شوند که فعالیت‌های خیرخواهانه چه تأثیراتی بر زندگی آنان می‌گذارد، کوچکترین کارهای خیری که می توانید انجام دهید، به عنوان مثال خرید عروسک های دست ساز، ماگ نیکان، تقویم رومیزی، کارت پستال تبریک وغیره است که هزینه این محصولات برای کمک به نیازمندان استفاده می شود.

نتایج به‌دست‌آمده در این تحقیقات، نشان داده است که افراد خیر و بخشنده بیشتر از سایر مردم در زندگی احساس آرامش و خوشبختی دارند. کارهای خیرخواهانه، کارهایی هستند که همۀ انسان‌ها، به‌طور ذاتی به آن گرایش دارند. فعالیت‌های این‌چنینی باعث می‌شود تا اشخاص خیّر به‌دلیل رضایت از خود، از نظر سلامت روان و خلق‌وخو، در جایگاه بهتری نسبت به سایر افراد قرار بگیرند.

تأثیر کار خیر بر روی سلامت روان و زندگی
تاثیر کار خیر بر روی آرمش روان

اهمیت سلامت روان و زندگی فرد

آرامش روان و سلامت روح به این معناست که زندگی فرد در حالت رضایت قرار داشته و تمایلات او نسبت به هر چیز ذاتی و دنیوی، به حد تعادل رسیده باشد. فردی که از نظر روانی در سلامت به سر می‌برد، قدرت تفکر بیشتری دارد و مسائل را با دید بازتری می‌بیند. او قادر است تا تصمیم‌های درست‌تر و منطقی‌تری بگیرد.
افراد سالم به معنای اصلی زندگی توجه می‌کنند و به همین دلیل، بسیاری از کارها و رفتارهای نامعقولی که از نظر بیشتر مردم عادی شده است را انجام نمی‌دهند. این موضوع به کاهش استرس و نگرانی‌های آنها نیز کمک می‌کند.

رفتار و گفتار ما زنجیر‌وار به هم متصل هستند و سلامت روان ما را می‌سازند. اگر فردی از سلامت و آرامش روانی برخوردار نباشد، نمی‌تواند رفتار درستی با دیگر افراد داشته باشد. این ناتوانی از رفتار درست در خانواده نمود بیشتری دارد.

تصور کنید که مردی از نظر روحی دچار کمبود یا سردرگمی باشد. تصمیمات نادرست، گفتار ناخوشایند و رفتارهای نامعقول او می‌تواند تأثیرات منفی بسیاری بر همسرش بگذارد. این مشکل دقیقاً مثل یک بیماری ویروسی فرزندان را نیز مبتلا خواهد کرد.

هرکدام از این افراد در جامعه حضور پیدا می‌کنند و این حفره روحی را با واکنش‌های مختلف در جامعه بروز می‌دهند.
بنابراین، پس از مدت کوتاهی، با جامعه‌ای عصبی، پرخاشگر و بیمار مواجه خواهیم بود که مشکلات فراوانی در آن وجود دارد.

افرادی که از آرامش روان برخوردار هستند، در موقعیت‌های استرس‌زا و بحرانی، تصمیمات بهتری می‌گیرند و واکنش‌های مناسب‌تری را از خود نشان می‌دهند. این افراد توانایی تربیت فرزندان سالم‌تری دارند و قطع‌کنندۀ زنجیرۀ این بیماری در جامعه هستند.

اگر تمایل به حمایت از خانواده های نیازمند دارید، می توانید سفارش یک بنر تسلیت سالگرد یا یادبود عزیزانتان در این کار خیر سهیم باشید.

تأثیر کار خیر و سلامت روان فرد
گرفتن دست افراد نیازمند یعنی کار نیک

تأثیر کار خیر بر روی آرامش روان چیست؟

انجام کارهای خیر می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده‌ای روی روان بگذارد که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

احساس رضایت از خود

با انجام کارهای مفید و خیرخواهانه، همۀ افراد احساس مفیدبودن می‌کنند و متوجه می‌شوند که آنها هم می‎توانند در بهترکردن جامعه و زندگی دیگران، نقش مثبتی داشته باشند؛ بنابراین، از تأثیرگذاری خود احساس رضایت خواهند کرد.

تأثیر کار خیر در افزایش ارتباط سالم و دوستانه

انجام مداوم کارهای خیرخواهانه، فرد را در محیطی قرار خواهد داد که همۀ اشخاص حاضر، شبیه به خود او هستند. در چنین محیطی او ارتباط بیشتری با همفکران خود برقرار می‌کند و چون آنها او را به‌خوبی درک می‌کنند، احساس بهتری نیز خواهد داشت. همۀ این موارد، مستقیماً بر آرامش او تأثیر می‌گذارد.

خوشبختی و نشاط

ادیان به‌ویژه دین اسلام، توجه زیادی به سنت بخشش دارند و معتقدند افراد هرچقدر از دارایی مادی و معنوی خود به دیگران ببخشند، چند برابر آن را چه در زندگی دنیوی و چه زندگی اخروی، دریافت خواهند کرد.

این موضوع با بررسی‌ها و تحقیقات مختلف تا حدودی اثبات شده است، اما دلیل اصلی آن مشخص نیست. هر چه فرد بیشتر به دیگران ببخشد، احساس خوشبختی و رضایت درونی بالاتری را تجربه می‌کند و همین باعث ایجاد انگیزۀ بیشتر و زندگی بانشاط‌تری برای او خواهد شد.

حدیث امام علی(ع) درباره تأثیر کار خیر
دین اسلام، دین نیکی هاست.

نقش کار خیر بر زندگی فرد

تجربۀ فعالیت‌های خیرخواهانه روح ما را التیام می‌بخشند و باعث کارکردن بهتر مغز می‌شوند، هر چه زندگی فرد با استرس و نگرانی کمتری همراه باشد، عملکرد مغز و سیستم عصبی نیز بهتر خواهد بود. ثابت شده است افرادی که هنگام جوانی، در کارهای خیریه فعالیت داشته‌اند، در پیری، کمتر دچار زوال عقل و افسردگی می‌شوند.

چنانچه می توانید و در توانان هست از لحاظ دارویی و تجهیزات پزشکی به بیماران نیازمند کمک رسانی نمایید.

آیا انجام کار خیر بر سلامت جسمی انسان تأثیر می‌گذارد؟

بله. تحقیقات نشان داده است که داشتن آرامش و روحیۀ شاد، بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد و آن را قوی‌تر می‌کند. دقیقاً به همین خاطر، احتمال درمان و بهبود افرادی که با بیماری‌های سخت درگیر هستند، اما روحیۀ بهتری دارند، نسبت به دیگران بیشتر است، این افراد سلامتی خود را سریع‌تر به دست می‌آورند.
بر عکس این موضوع نیز وجود دارد. اشخاصی که معمولاً دارای خلق‌وخوی بدی هستند و دائم خود را درگیر استرس‌های نابجا می‌کنند، از نظر ایمنی، دچار ضعف می‌شوند و مشکلات جسمی زیادی هم برای آنها اتفاق می‌افتد.

چگونه کار خیر انجام دهیم؟

فعالیت‌های خیرخواهانه حتماً نباید پُرهزینه و بزرگ باشند، بلکه می‌توانند در عین سادگی و کم‌هزینگی همچنان تأثیرات خود را بگذارد.

چند کار خیر ساده و ارزشمند:

  • پرداخت ماهیانۀ مبلغی اندک به خیریه معتبر نیکان (برای شرکت در کارهای بزرگ)
  • کمک‌کردن به یک فرد ناتوان (انجام کارهای شخصی، تمیزکردن خانه، حرف‌زدن یا ملاقات کردن و…)
  • تمیزکردن یا زیباسازی کوچه یا خیابان محل زندگی
  • یاددادن یک مهارت به افراد نیازمند به‌صورت رایگان
  • هدیه‌دادن یک وعده غذا در هفته به کودکان کار یا افراد نیازمند (فقط کافی است که یک بار در هفته، غذای روزانۀ خود را به‌اندازۀ یک نفر بیشتر بپزید)
  • هدیه دادن لوازم سالم یا استفاده‌نکرده که دیگر برای شما کاربردی ندارند.
  • انجام هر کار کوچکی که یک ثمرۀ مثبت دارد و احساس خوبی را به ما و دیگران می‌دهد.
  • خرید محصولات خیریه نیکان برای کمک به افراد نیازمند


سخن پایانی
در این مقاله سعی کردیم شما را با تأثیر کار خیر بر آرامش روان آشنا کنیم و به معرفی روش‌های ساده برای تمرین و ترویج بخشندگی در زندگی بپردازیم.

فراموش نکنید که انجام کارهای خیرخواهانه در هر سطحی، قابل‌احترام و تأثیرگذار است و مطمئناً نتایج بسیار خوبی را در شخصیت و زندگی مادی شما خواهد گذاشت. گسترش این فرهنگ نیکو، فارغ از هر دین و اعتقادی، باعث می‌شود تا جامعه از نظر روحی و روانی، رشد مثبتی داشته باشد.

بنابراین؛ هنگامی که ما در جامعه حضور پیدا می‌کنیم، این رفتارهای مثبت، بر ما هم اثر خواهد گذاشت و ارتباطات بهتری را برای همه ما رقم خواهد زد.در پایان اگر تجربه یا نظری در مورد تأثیر کار خیر بر روی آرامش روان و زندگی دارید، لطفاً آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما