آذوقه برای سفره ‌های خالی

قدیمی‌ترین نشانه‌هایی که از انسان باقی مانده، همواره نشان داده که «غذا» مهم‌ترین محرک او برای حیات  است. در گذر از هزاران سال این موضوع هیچ تغییری نکرده، با این حال فقر موجب شده است به دست آوردن غذا برای بسیاری از مردم دشوار باشد. بسیاری از مردم درآمد کافی برای تهیۀ غذا ندارند و بسیاری دیگر فقط می‌توانند خودشان را سیر کنند، بدون آنکه سفرۀ آنان به قدر کافی متنوع و مفید باشد.

به همین دلیل است که مبارزه با فقر به عنوان عامل اصلی گرسنگی و تهیۀ آذوقه برای سفره ‌های خالی بسیار مهم است. فقر و گرسنگی ناشی از آن نه‌فقط سوءتغذیۀ کودکان و شدت یافتن بیماری‌ها را به دنبال دارد بلکه موجب می‌شود که افراد فقیر توان مبارزه با شرایط خود و بهبود وضعیت زندگی‌شان را هم نداشته باشند. تلاش برای کاهش سوء‌تغذیه در کودکان و بزرگسالان که نیروی محرکۀ جامعه هستند نه‌تنها نیازمند همت والا و رفتار انسان‌دو ستانه است، بلکه وظیفه‌ای خطیر بر دوش همه ماست.

 
 

اگر برای بعضی، غذاخوردن کاری روزمره و آسان است و بسیاری اوقات بخش مهمی از تفریحاتشان را شامل می‌شود، بسیاری از مردم در سراسر کشور هر روز نگران آن هستند که چگونه برای خود و خانواده‌شان غذا تهیه کنند.

همین وضعیت موجب شده است، که مؤسسات خیریه، بخش قابل توجهی از فعالیت‌های خود را به تهیه و توزیع سبدهای غذایی اختصاص دهند. همراه شدن خیران و حامیان در چنین طرح‌هایی برای موفق شدن آنها بسیار ضروری است و موجب می‌شود اعضای جامعه برای زندگی و سرنوشت یکدیگر اهمیت قائل شوند.

در ادامه می‌خوانید:

فقر و گرسنگی

افزایش تورم، بیکاری و نداشتن درآمد بسیاری از خانواده‌‎ها را برای تهیۀ اقلام اساسی با مشکل مواجه کرده است. براساس آمار وزارت بهداشت میانگین حداقل کالری موردنیاز روزانه برای یک فرد ۲۳۶۷ کالری در روز است اما گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۹۷ تهیه کرده است، نشان می‌دهد فقط سه دهک بالایی جامعه در این مدت توانسته‌اند کالری مورد نیاز روزانۀ خود را دریافت کنند. به عبارت دیگر هفت دهک جامعه، کمتر از استاندارد وزارت بهداشت کالری مصرف کرده‌اند.

آذوقه برای سفره ‌های خالی نیازمندان
فراهم کردن آذوقه برای افراد نیازمند

افزایش تورم کالاها در سال‌های 99 و 1400 که تورم آنها از سال‌های 97 و 98 بسیار بیشتر شده است، میزان مصرف خانوارها را بیش از پیش کاهش داده است. با این حال آمارها نکتۀ دیگری هم در خود دارد؛ ۶۰ درصد درآمد خانوار صرف هزینه‌های مسکن می‌شود و مردم با ۴۰درصد باقیمانده باید هم هزینه‌های خوراک را بدهند هم پوشاک، حمل و نقل، هزینه‌های آموزش و بهداشت و … را. این موضوع نشان می‌دهد داشتن سرپناه و دیگر هزینه‌ها نزد خانواده‌ها بر تأمین غذا مقدم است.

بحران‌های اقتصادی سال‌‎های اخیر موجب شده است که هر روز افراد بیشتری بیکار شوند، سرپناه خود ار از دست بدهند و در یک کلام زیر خط فقر بروند. در این شرایط افراد بیشتری برای گذران زندگی با تنگنا مواجهند و برای دریافت کمک ممکن است به خیریه‌ها مراجعه کنند. خیریه‌ها نیز در میان تهیۀ آذوقه برای سفره ‌های خالی مستمندان را فراموش نمی‎کنند.

 
 

آذوقه برای سفره ‌های خالی

در ایران خیریه‎‌های بسیاری مشغول فعالیت هستند، از نخستین آنها که به گواه تاریخ خیریۀ تبریز است تا مؤسسات امروزی، همه و همه تهیۀ آذوقه برای سفره ‌های خالی نیازمندان را جزو اهداف مهم خود می‌دانند.

هر سال در ایام مختلف فراخوان‌های جمع‌آوری آذوقه از سوی خیریه‌ها منتشر می‌شود تا مردم خیرخواه بتوانند کمک‌ها، نذرها و صدقات خود را به این کار مهم اختصاص دهند. فرقی ندارد که در روزهای پیش از نوروز باشیم، اعیاد مذهبی فرا برسند یا آیین‌های ماه محرم در حال برگزاری باشد، این امکان وجود دارد که هرکسی به هر شکلی بتواند در این کار خیر شرکت کند. فقط کافی است خیریه‌ای پیدا کنیم که با اهداف و دیدگاه ما هم‌سو باشد، سپس می‌توانیم کمک‌های خود برای تهیۀ آذوقه را در اختیار آن خیریه بگذاریم.

فراهم کردن مایحتاج اولیه زندگی برای نیازمندان
کمک های فوری به نیازمندان در تامین مایحتاج اولیه زندگی

نیکان و تهیۀ آذوقه

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، یک نهاد ارزش‌محور است و خانواده را یکی از مهم‌ترین ارزش‌های اجتماعی می‌داند. نیکان در هر فصل، با کمک خیران و حامیان خود، سبدهای آذوقه تهیه می‎کند و در اختیار ‌خانواده‌های تحت پوشش قرار می‌دهد.

سیاست‌گذاران نیکان معتقدند گرچه باید برای نجات خانواده‌ای از گرسنگی باید به او ماهیگیری یاد داد اما تا به کسی ماهی ندهیم او توان ماهیگیری نخواهد داشت و به همین دلیل فراهم کردن آذوقه برای سفره ‌های خالی نیازمندان اهمیت بسیاری در نیکان دارد.

هدف این مؤسسه از توزیع آذوقه آن است که جسم و ذهن خانواده قوت یابد تا بتواند خود را برای رسیدن به آینده آماده کند. یک فرد فقط وقتی می‌تواند مشکلات خود را حل کند و با درایت برای آینده‌‎اش تصمیم گیرد که گرسنه و نگران تأمین غذای خود نباشد.

 
 

نیکان تحکیم پایه‌های خانواده را هدف اصلی خود می‎داند و در این مسیر مبارزه با گرسنگی را وسیله‌ای برای رسیدن به هدف والای خود می‌داند.

ما در شرایطی زندگی می‌کنیم که سفره‌های مردم روز به روز کوچک‌تر و خالی‌تر می‌شود. به همین دلیل اعضای خیرۀ نیکان تهیۀ آذوقه برای سفره ‌های خالی خانواده‌های نیازمند را مهم‌ترین برنامۀ خود در روزهای پایانی هر فصل می‌دانند.

نخستین جمع‌آوری و توزیع آذوقه از سوی نیکان در سال 1401 روزهای پایانی خرداد ماه اتفاق افتاد. در این زمان با حمایت و همت مردم  برای 280 خانواده تحت پوشش سبد معیشتی تهیه و برای آنان فرستاده شد.

توزیع آذقه برای سفره های خالی نیازمندان
سهیم شدم در کارخیر تهیه آذوقه برای نیازمندان

در پایان تابستان نیز این رویداد دوباره تکرار شده است. در دومین توزیع آذوقۀ نیکان در سال 1401 برای 270 خانوادۀ تحت پوشش این مؤسسه بسته‌های حاوی مواد غذایی فرستاده خواهد شد.

تهیه و توزیع آذوقه در نیکان البته فقط محدود به پایان هر فصل نیست، اگر مددجویی برای تأمین مواد غذایی به نیکان مراجعه کند، بخش مددکاری نیکان منتظر دورۀ بعدی توزیع آذوقه نمی‌شود و در اولین فرصت برای کمک به مددجو و خانوادۀ او اقدام می‌کند.

به جز مددجویان مؤسسه نیکان به دیگر مراکز از جمله بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها و مراکز بهزیستی هم کمک می‌کند تا اقلام غذایی مورد نیاز برای افراد تحت پوشش خود را فراهم کنند.  

***

اگر از حال گرسنه‌ای با خبر بودیم و لقمه‌های بزرگ و کوچک غذا با لذت از گلویمان پایین رفت، باید به انسانیت خودمان شک کنیم. تأمین آذوقه برای سفره ‌های خالی سعادتی است که باید برای کسب توفیقش شاکر باشیم. برای شرکت در کمپین تهیۀ آذوقۀ تابستانی نیکان می‌توانید به این لینک مراجعه کنید و اطلاعات دقیق‌تر را هر روز در صفحۀ اینستاگرام ما بخوانید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما