روز جهانی والدین

والدین بودن یکی از جهانی‌ترین تجربیات بشر است، اما قطعاً مثل بسیاری از تجربه‌ها نیست. قبل از اینکه کودکی به دنیا بیاید چالش‌های بسیاری پیش روی والدین و به ویژه مادر باردار وجود دارد. این فرآیند می‌تواند صدمات بسیاری به مادر وارد کند، به همین دلیل، داشتن یک مادر و البته پدر سالم چیزی است که باید برای آن سپاسگزار بود. فقط مسائل مربوط به بارداری یا تأمین هزینه‌های فرزند نیست، پدر و مادرها چیزهای بسیاری به ما یاد دادند تا بتوانیم با جهان بیرون روبه‎‌رو شویم و بتوانیم با چالش‌های دوران بزرگسالی کنار بیاییم. به همین دلیل است که این روز برای تشکر از اولین معلمان و پرورش دهندگان هر انسانی، یعنی پدر و مادر او، روز مناسبی است.

از دهه 1980، نقش مهم خانواده به طور فزاینده‌ای مورد توجه جامعه بین‌المللی قرار گرفته است. به همین دلیل بود که مجمع عمومی سازمان ملل چند قطعنامه به تصویب رساند و سال جهانی و روز جهانی والدین را اعلام کرد.

روز جهانی والدین با توجه به نقش حیاتی والدین در تربیت فرزندان، تأکید می‌کند که خانواده مسئولیت اصلی تربیت و حمایت از کودکان را بر عهده دارد. کودکان برای رشد کامل و هماهنگ شخصیت خود باید در محیط خانوادگی و در فضایی سرشار از شادی، عشق و تفاهم رشد کنند.

در سال 2012 یکم ژوئن به عنوان روز جهانی والدین، توسط مجمع عمومی تعیین شد، این روز فرصتی است برای قدردانی از همه والدین، زیرا که آنان با تعهد فداکارانه و مادام العمر به فرزندان، زمینۀ رشد آنان را فراهم می‌کنند.

والدین نقشی تعیین‌کننده در رفاه و رشد کودک دارند. آنان هویت، عشق، مراقبت، رفاه، حمایت و همچنین امنیت و ثبات اقتصادی را برای کودکان و نوجوانان فراهم می‌کنند. مطابق با روح کنوانسیون حقوق کودک، حمایت خانواده و والدین به طور فزاینده‌ای به عنوان بخش مهمی از سیاست‌های اجتماعی ملی و بسته‌های سرمایه‌گذاری اجتماعی با هدف کاهش فقر، کاهش نابرابری و ارتقای رفاه مثبت والدین و کودکان شناخته می‌شود.

در ادامه می‌خوانید:

تاریخچه روز جهانی والدین

موضوع 2024 وعده والدین بازیگوش

اهمیت والدین بر زندگی فرزندان

فعالیت‌های مناسب روز جهانی والدین

روز جهانی والدین بر اساس اعداد

همه چیز درباره روز جهانی والدین

5 واقعیت خاص در مورد رابطه والدین و فرزند

چرا روز جهانی والدین مهم است؟

روز جهانی والدین

تاریخچه روز جهانی والدین

در طول دهه 1980، سازمان ملل متحد بر مسائل مربوط به خانواده و اینکه چگونه زیست باکیفیت عاطفی و ذهنی کودک، به سایر حوزه‌های رشد در مقیاس بزرگ منشعب می‌شود، پرداخت. در 9 دسامبر 1989، مجمع عمومی قطعنامه‌ای را تصویب کرد که براساس آن سال 1994 را به عنوان سال جهانی خانواده اعلام شد. در مصوبۀ دیگری در سال 1993، 25 اردیبهشت ماه هر سال به عنوان روز بزرگداشت روز جهانی خانواده تعیین شد.

پس از این مناسبت جهانی، در 17 سپتامبر 2012، سازمان ملل متحد اول ژوئن را به عنوان روز جهانی والدین انتخاب کرد. هدف این روز برانگیختن آگاهی عمومی در مورد اهمیت والدین و نقش آن در محافظت از کودکان و تأمین ابزارهای مورد نیاز برای رشد مثبت آنان است. به هر حال والدین اولین معلمان هر کسی هستند و نخستین تعامل انسانی که هر کودکی در معرض آن قرار می‌گیرد نیز با والدین رقم می‌خورد. رهبران جامعه، والدین، کودکان، معلمان و سازمان‌های خانواده برای جشن گرفتن این روز و ترویج فرزندپروری مؤثر گرد هم می‌آیند.

کمپین‌ها و برنامه‌های آموزشی نیز به طور گسترده برای والدین و تشویق ثبات در خانواده‌ها برگزار می‌شود و سازمان‌های مرتبط نیز از این روز برای ترویج الگوی خانواده استفاده می‌کنند.

موضوع 2024 وعده والدین بازیگوش

امسال در طول ماه ژوئن، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و شرکای آن از مشاوره تخصصی و حمایت از والدین حمایت خواهند کرد، که طیف وسیعی از موضوعات مانند مبانی علمی بازی و فعالیت‌های جذاب برای کل خانواده را در بر می‌گیرد. با توجه به شیوع روزافزون بازی آنلاین، آنها همچنین راهنمایی‌های جامع و توضیحات مفصلی را به والدین ارائه می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که تجربیات آنلاین فرزندانشان هم ایمن و هم مثبت است.

 

اهمیت والدین بر زندگی فرزندان

والدین چراغ زندگی کودک هستند. آنها پایه و اساس زندگی کودکان را بنیان می‌گذارند و آنها را به مهارت‌هایی که در طول زندگی نیاز دارند، مجهز می‌کنند. والدین از فرزندان خود محافظت می‌کنند و فداکاری‌های بی‌شماری برای تضمین رشد آنها انجام می‌دهند.

در روز جهانی والدین، کودکان قدردانی خود را از والدین خود به خاطر تمام کارهایی که برای آنها انجام داده‌اند ابراز می‌کنند. به راستی رابطه ما با والدین مهم‌ترین و واقعی‌ترین پیوندی است که اکثر ما تا به حال خواهیم داشت و فداکاری والدین نسبت به ما در این روز محترم و گرامی است. کسانی از ما که با والدین خود دوستی داریم و می‌توانیم یک رابطه سالم و به دور از اقتدار سخت‌گیرانه داشته باشیم، بسیار خوش شانس هستیم. واقعاً داشتن پدر و مادر خوب یک نعمت است.

رشد کودک در محیطی سالم با مرزهای درست و بجا، ضروری است و والدین بهترین الگو برای آن هستند. مطالعات نشان می‌دهد که آسیب‌های روحی و عاطفی تا حد زیادی مانع رشد کودک و داشتن نگرش به زندگی می‌شود. این مشکلات، مانعی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل نیز هستند است. شاید در نگاه نخست این‌طور به نظر نیاید اما فرزندپروری بر شکوفایی اقتصادی و توسعۀ اجتماعی تأثیر زیادی دارد.

 

فعالیت‌های مناسب روز جهانی والدین

مناسبت‌های زیادی در طول سال وجود دارد که در آنها از پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگمان قدردانی و به آنان محبت می‌کنیم. در حالی که سنت‌های روز جهانی والدین شبیه به جشن‌های دیگر مانند روز مادر و روز پدر است، امروزه مردم کارهایی فراتر از هدیه و گل‌دادن ساده، انجام می‌دهند. با توجه به اینکه فرزندپروری دشوار است و والدین تمام تلاش خود را می‌کنند، فرزندان با همان چیزهایی که والدینشان به آنها داده اند، از والدین خود حمایت خواهند کرد.

 

روز جهانی والدین بر اساس اعداد

5 میلیون – تعداد خانوارهایی که توسط کودکان اداره می‌شوند.

5 تا 6 میلیون – تعداد افراد مسن (والدین) که در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که توسط کودکان بزرگسال اداره می‌شود.

25 درصد – درصد افرادی که از والدین سالخورده خود حمایت مالی می‌کنند.

58 درصد – درصد کودکانی که به والدین سالخورده کمک می‌کنند.

58 درصد – درصدی از کودکان بزرگسال با حداقل یکی از والدین 65 ساله که کارها و تعمیرات خانه بر دوش آنهاست.

4.8 میلیون – تعداد کودکان پیش دبستانی در آمریکا که توسط یک پدربزرگ و مادربزرگ در سال 2011 نگهداری شدند.

23.7 درصد – درصد پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که از کودکان زیر پنج سال مراقبت می‌کنند.

 

همه چیز درباره روز جهانی والدین

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روز خاص، لازم نیست راه زیادی بروید. واقعاً، اطلاعات خوبی در وب سایت سازمان ملل وجود دارد، بنابراین از نظر فنی، لازم نیست تخت خود را ترک کنید. البته، اگر چیزهای کوچکی مانند شغل یا فرزندان برای نگرانی دارید، توصیه نمی‌کنیم که یک روز کامل استراحت کنید. به هر حال اگر مرور اینترنت کافی نیست، به کتابخانه محلۀ خود مراجعه کنید، موضوع فرزندپروری بسیار مهم است.

دربارۀ فرزندپروری با دیگران تبادل نظر کنید

آیا طرفدار داستان تنهاگذاشتن یک بچه با ماژیک در خانه هستید؟ ما پایان را خراب نمی کنیم، اما هیچ روزی بهتر از روز  جهانی والدین برای فهمیدن ابعاد این داستان وجود ندارد. جدای از داستان‌های خنده‌دار، ممکن است با چند نکته مفید نیز روبه‌رو شوید. در واقع، برخی از بهترین بینش‌ها از والدین خود شما می‌آیند. بنابراین از پرسیدن برخی از اسرار این حوز نترسید.

فیلمی در مورد والدین و فرزندان تماشا کنید

این یک روز خانوادگی است و این یعنی دیدن دسته‌جمعی یک فیلم خانوادگی. مجموعه وسیعی از فیلم‌ها وجود دارد که والدین و کودکان را به تصویر می‌کشند. چنین فیلم‌هایی ممکن است در هر ژانری باشند، از علمی تخیلی گرفته تا اکشن و درام، با این حال یک چیز وجود دارد که می‌توانید از آن مطمئن باشید: در همۀ این فیلم‌ها یک صحبت صمیمانه و یک مسئلۀ جدی دربارۀ احساسات وجود خواهد داشت. نکتۀ خاص این است که خانواده به هر شکلی که باشد، همچنان یک خانواده است. می‌توان گفت که شیر شاه ثابت کرد که یک گراز و یک میرکت می‌توانند نگهبانانی عالی باشند.

 

5 واقعیت خاص در مورد رابطه والدین و فرزند

داوطلبانه نیست

مانند همه پیوندهای خونی، رابطه والدین و فرزند رابطه دائمی خاصی است که آزمون زمان را تحمل می‌کند.

بیشترین تعاملات

والدین و فرزندان نسبت به هر رابطه دیگری مثل خواهر و برادر یا دوست، بیشترین تعامل را با یکدیگر دارند.

مامانت درست می‌گفت!

به همان اندازه که ما آنها را انکار می‌کنیم، والدین ما واقعاً می‌دانند که چه چیزی برای ما بهتر است، زیرا آنها تجربۀ بیشتری در زندگی دارند.

دردهای رشدکردن

این یک واقعیت است که بچه‌ها در نهایت بزرگ می‌شوند و زندگی و خانواده خود را خواهند داشت، اما پیوند آنها با والدین برای همیشه باقی می‌ماند و بی‌انتهاست.

شما شبیه والدینتان خواهید شد

چه ژنتیکی باشد و چه فقط الگوهای رفتاری که از آنها گرفته‌اید، یک روز مانند والدین خود راه می‌روید و صحبت می‌کنید و احتمالاً چند عادت آزاردهنده آنها که قسم خورده‌اید هرگز انجام ندهید، را خواهید داشت.

 

چرا روز جهانی والدین مهم است؟

به ما یادآوری می‌کند که به دیگران احترام بگذاریم

یکی از اولین چیزهایی که در کودکی به ما آموخته‌اند این است که به دیگران، به ویژه بزرگترها احترام بگذاریم. اما احترام فقط برای کسانی که از ما بزرگ‌تر هستند نیست. صرف نظر از سن، این چیزی است که باید به دست آورد. والدین ما در فراز و نشیب‌ها از ما حمایت کرده‌اند، آن هم در حالی که با مسائل شخصی خودشان مواجهند؛ بله، درست متوجه شدید برخلاف انتظار ما، والدین هم در واقع زندگی شخصی خودشان را دارند. نیازی به گفتن نیست که آنها لایق «احترام» هستند.

تشویق پدران به داشتن نقش فعال در تربیت فرزند

تحقیقات بارها و بارها نشان می‌دهد که کودکان از اینکه پدران نقش فعالی در زندگی آنها ایفا کنند، سود می‌برند. برای پدران آسان است که از کانون توجه دور بمانند و به مادران اجازه دهند وظیفه والدینی را بر عهده بگیرند، اما امروز یادآوری می‌کنیم که یک تعامل کوچک می‌تواند بی‌اندازه مؤثر باشد. سیاست و تجارت ممکن است بهترین موضوعات گفت‌وگو با بچه‌ها نباشد ( با فرض اینکه فرزندان شما بتوانند آن کلمات را بیان کنند)، اما همه لبخند و بازی‌کردن را درک می‌کنند.

والدین بودن یک کار تیمی است

والدین واقعاً یک کار تیمی است. حتی اگر شما یک والد مجرد هستید، داشتن کمک و پشت‌گرمی، ضرری ندارد. باید بدانیم که هر دوی والدین نقش مساوی در تشکیل یک تیم عالی دارند. بنابراین، چه دست‌های کمک‌کننده، همسر، دوستان یا اقوام باشند، همه باید زمان خود را بین نان‌آور بودن و سرپرست بودن تقسیم کنند. عوض‌کردن پوشک بچه کار جذابی نیست، اما اگر واقعاً در سنگ، کاغذ، قیچی مهارت داشته باشید، می‌توانید در بیشتر مواقع از آن اجتناب کنید.

 

روز جهانی والدین و نیکان

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، به عنوان حامی خانواده‌ها روز جهانی والدین را گرامی می‌دارد. یکی از اهدا این مؤسسه کمک به والدینی است که برای اشتغال، تأمین مایپحتاج زندگی، درمان و بسیاری چیزهای دیگر با مشکل و محدودیت مواجه هستند. نیکان تلاش می‌کند تا با انجام چنین فعالیت‌هایی برای همۀ مردم و به‌ویژه مددجویانش، دنیایی شاد و سرشار از سلامتی بسازد.

کمک به حل مشکلات والدین، کمک خواهد کرد که نسل آینده، بهتر رشد کنند و بتوانند زندگی خوب و موفقی پیش رو داشته باشند. در بیش از یک دهۀ گذشته نیکان در این زمینه بسیار فعال بوده است، شرح این فعالیت‌ها را می‌توانید در اینستاگرام نیکان بخوانید.

در باکس پایین این مقاله نیز می‌توانید دربارۀ نگاهتان به موضوع اهمیت والدین و جایگاه آنان در زندگی افراد بنویسید. خوشحال خواهیم شد اگر نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما