روز مادر مبارک!

 

بیستم جمادی‌الثانی سال دوم بعثت، تنها فرزند پیامبر اکرم(ص) و خدیجه سلام‌الله علیها، پا به عرصۀ وجود نهاد. حضرت زهرا (س) نزد پیامبر(ص) احترام بسیاری داشت. احترامی بسیار فراتر از احترام پدری به دخترش به گونه‌ای که حیرت دیگران را بر می‌انگیخت. پیامبر اکرم(ص) حضرت فاطمه (س) را پارۀ تن من، یک شاخۀ گل (ریحانه) و گاه عزیزترین مردم در نزد خود مورد خطاب قرار می‌دادند.

جایگاه ویژۀ حضرت زهرا(س) موجب شد که روز تولد ایشان به عنوان روز مادر نامگذاری شود. مادران هستی‌بخش وجود فرزندانند و سال‌های زیبای عمرشان را به پای کودکانی می‌ریزند که آیندۀ را خواهند ساخت، چنین از خودگذشتگی گران‌قدری شایستۀ پاسداشتی درخور است، چنانکه گوشۀ کوچکی از مهر مادران را پاسخ گوید.

سال‌هاست مردم در ایران این روز را با خرید گل و هدیه و گرفتن مهمانی‌های خانوادگی جشن می‌گیرند. در چنین روزی، زنان بسیاری هستند که کسی این مناسبت را به آنان تبریک نمی‌گوید یا زندگی برایشان چنان سخت شده است که مجالی برای جشن گرفتن روز زن ندارند؛ به همین دلیل شایسته است که همۀ مردم به فکر آنان هم باشند و یا با خیریه‌ها برای کمک به چنین زنانی همراه شوند.

در ادامه می‌خوانید:

روز مادر مبارک!

چگونه روز مادر را جشن بگیریم؟

بسیاری از افراد روز مادر را جشن می‌گیرند و هر سال برنامه‌ای برای این روز دارند. خریدن گل، شیرینی و هدیه کارهایی است که معمولاً افراد در روز مادر انجام می‌دهند؛ با این حال بد نیست چند ایدۀ جالب برای این روز را هم مرور کنیم.

به افتخار همسر یا مادرتان جشن کوچکی برپا کنید

در این روز همۀ اعضای خانواده را در کنار هم جمع کنید. می توانید برنامۀ نهار یا شام بچینید. دوستان و آشنایان را برای جشن روز مادر دعوت کنید. اگر می خواهید در خارج از منزل جشن بگیرید, می‌توانید ساعتی را مشخص کنید و از اعضای خانواده بخواهید که در آنجا حضور داشته باشند تا مادرتان سوپرایز شود.

اگر افراد زیادی را به مهمانی دعوت کرده‌اید، می توانید تقسیم کار کنید و از آنها بخواهید بخشی از وسایل را همراه خود بیاورند. طوری برنامه ریزی کنید که بعضی افراد دسر بیاورند بعضی دیگر سالاد و …

چگونه روز مادر را جشن بگیریم؟

یک بار علایق مادر و همسرتان را مرور کنید

این روز متعلق به مادر و همسر شماست، پس خوب است برای یک بار هم که شده علاقه و نیازهای آنان را در اولویت قرار دهید یا برایشان چیزهایی که دوست دارند را فراهم کنید. فهرستی از همۀ کارها و چیزهایی که همسر یا مادرتان دوست دارد، فراهم کنید. مثلاً قدم زدن در پارک، آهنگ مورد علاقۀ او و یا حتی رفتن به مرکز خرید یا فروشگاهی که از قدم‌زدن و خریدکردن از آن لذت می‌برد.

بهتر است خوب فکر کنید و هر چیزی که دربارۀ علایق او می‌دانید روی کاغذ بنویسید. سپس برای انجام دادن آنها به نوبت برنامه‌ریزی کنید. مثلاً ابتدا او را به جایی که دوست دارد ببرید. برایش بستنی یا شیرینی مورد علاقه‌اش را بخرید و بعد برای شب کسانی را که دوست دارد، به خانه دعوت کنید. بگذارید این روز برای او تبدیل به خاص‌ترین روز زندگی‌اش شود.

ساخت یک هدیه‌ی دست‌ساز

هر آنچه شما با عشق برای مادر یا همسرتان درست کنید برایش ارزشمند خواهد بود، پس چه بهتر هدیه‌ای به او بدهید که به او کمک کند آرامش بیشتری داشته باشد. یک کارت پستال دست ساز، چشم بند خوابی که خودتان دوخته‌اید یا فلش مموری پُر از موسیقی مورد علاقۀ او می‌توانند ایده‌های خوبی باشند. گاهی برای سورپرایز کردن، نفس یک کار ارزشمند از ارزش مادی هدیه‌ای که با آنها می‌دهیم، ارزشمندتر است.

فرزندتان را در جشن روز زن شریک کنید

یکی از شیرین‌ترین لذت‌های جهان برای هر مادری این است که می‌بینند فرزند کوچکش کوشش می‌کند او را شاد کند. بهتر است با کودکتان صحبت کنید و به او بگویید که امروز روز قدردانی از مادر است و او می‌تواند از هر راهی مادرش را شاد کند. به او بگویید با کشیدن نقاشی، تزیین اتاق و ابراز عشق خود به مادرش این روز را به او تبریک بگوید. با فرزندتان دربارۀ غافلگیرکردن همسرتان هم‌فکری کنید. گاهی اوقات ترکیب افکار بچگانه با افکار بزرگسالان نتیجۀ حیرت‌انگیزی در پی دارد. بهتر است کادویی که برای همسرتان خریده‌اید را به فرزندتان بدهید تا به مادرش هدیه دهد و لذت این هدیه را برای همسرتان بیشتر کنید.

فرزندتان را در جشن روز زن شریک کنید

هدیۀ خاص برای همۀ مادرانِ دور از فرزند

مادران بسیاری به دلایل مختلف ممکن است در خانه سالمندان زندگی کنند. برخی از آنها حتی سال‌ها ممکن است محبت فرزندانشان را ندیده باشند. شما می‌توانید در این روز خاص به سراغ خانه‌های سالمندان بروید و ساعاتی خوش برایشان رقم بزنید. شاید شما نتوانید جای فرزندان آنها را پر کنید اما این کار شما حتماً در این روز خاص بسیار برای آنها خوشحال کننده است. آنان در خانه‌های سالمندان بیشتر از هرچیزی به توجه و قدردانی نیاز دارند که بدانند فراموش نشده اند و هنوز هم جایگاه ویژه‌ای در قلب دیگران دارند.

می‌توانید با شاخه‌های گل یا خرید شیر، میوه و هر ماده غذایی مناسب سن سالمندان به دیدارشان بروید با آنها صحبت کنید و روزی خوب برایشان ایجاد کنید.

به خیریه‌ها کمک کنید

بسیاری از خیریه‌ها کمک به زنان نیازمند را در فهرست برنامه های اصلی خود قرار می‌دهند. آنها برای این زنان اشتغال و مسکن فراهم می‌کنند و برای تهیۀ مواد غذایی و دارو به آن یاری می‌رسانند. در روزی که آن را روز زن نامیده‌اند کمک به خیریه‌هایی از این دست می تواند هدیه‌ای ارزشمند به زنانی باشد که آنها را نمی‌شناسید.

 

روز مادر در کشورهای مختلف

سال‌هاست که در ایران، روز میلاد حضرت زهرا (س) به عنوان روزی برای گرامی‌داشت مقام زن و مادر مشخص شده است، ولی کشورهای دیگر دنیا نیز تاریخ‌های گوناگونی را به مناسبت‌های مختلف مشخص کرده‌اند تا بهانه‌ای برای بزرگداشت و قدردانی از مادران باشد.

روز مادر در کشورهای مختلف

ژاپن

در ژاپن در دوره شووا، روز مادر، ۶ مارس زادروز ملکه کوگو مادر امپراتور آکی‌هیتو بود. گرامی داشت روز مادر در سال ۱۹۳۱ زمانی که اتحادیۀ زنان شاهنشاهی تشکیل شد، مورد بحث قرار گرفت. در سال ۱۹۳۷ اولین جلسۀ «ستایش مادران» در ۸ مه برگزار شد و حدود سال ۱۹۴۹، جامعۀ ژاپن تصمیم گرفت مانند دیگر کشورها روز مادر را در دومین یکشنبۀ ماه مه جشن بگیرد. امروزه در روز مادر مردم به یکدیگر انواع گل مانند میخک و رز را به عنوان هدیه می‌دهند.

ایالات متحدۀ آمریکا

در آمریکا اما روز مادر یک مناسبت مذهبی نیست. در سال ۱۹۱۴ و در پی یک کمپین مردمی به رهبری زنی از ویرجینیای غربی، دومین یکشنبه از ماه مه توسط رئیس جمهور ویلسون به عنوان روز مادر مشخص شد. بزرگداشت روز مادر آمریکایی به کشورهای دیگری چون استرالیا و آمریکای مرکزی هم تسری پیدا کرد.

استرالیا

در استرالیا هم روز مادر در دومین یکشنبۀ ماه مه جشن گرفته می‌شود. سنّت هدیه‌دادن به مادران برای روز مادر در استرالیا را نخستین  بار زنی به نام جانت هیدن که ساکن سیدنی بود، در سال ۱۹۲۴ پایه‌گذاری کرد. او هنگام ملاقات از یک بیمارستان در نویینتون، بیمارانی را دید که همگی مادرانی بسیار تنها بودند. هیدن برای خوشحالی آنها با کمک بچه‌های مدرسه‌ای و مراکز تجاری محلی، کمک مالی جمع‌آوری کرد تا برای آن زنان هدیه بخرد. امروزه، هدیه‌دادن به مادران در این مناسبت معمول شده‌است. مردم استرالیا معمولاً در روز مادر صبحانه را برای مادر خود به رختخواب می‌آورند و به‌طور سنتی به او گل داودی هدیه می‌دهند که ویژۀ فصل پاییز است.

انگلستان

در انگلستان این روز یک‌شنبۀ مادری نامیده می‌شود و مناسبتی مذهبی است. در چهارمین یکشنبه از ایام روزه‌داری (Lent)، مسیحیان به بازدید و گردهم‌آیی در کلیسا تشویق شده‌اند زیرا در تفکر مذهبی، کلیسا به عنوان مادری تغذیه‌کننده و حمایت‌گر شناخته می‌شود. با گذشت زمان از جنبۀ مذهبی و کلیسامحور این روز کاسته و به بهانه‌ای برای دور هم جمع‌بودن اعضای خانواده تبدیل شد.

 

روز مادر و نیکان

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده، همیشه رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار، زنان نیازمند و زنانی در بیماری و سختی زندگی می کنند را در اولویت قرار داده است. در سال‌های فعالیت نیکان زنان بسیاری در طرح‌های حمایتی این مؤسسه و با کمک خیران آن درباره به زندگی برگشته‌اند، کسب وکاری راه‌انداخته‌اند و رنگ تازه ای به زندگی خود و فرزندانشان زده‌اند.

روز مادر

 از سوی دیگر نیکان تلاش می‌کند با تأمین اشتغال مردان به عنوان همسران زنان تحت پوشش خود و توجه به سلامت و تحصیل فرزندان آنان باز هم شرایطی فراهم کنند زندگی زنان از بند مشکلات رها شود.

نیکان در پایان هر فصل بخشی از آذوقۀ خانواده‌های تحت پوشش خود را تهیه می‌کند، در آغاز هر سال تحصیلی برای کودکان بسته‌های لوازم‌التحریر تهیه می‌کند و حتی با آبرسانی به مناطق محروم مانند روستاهای سیستان‌وبلوچستان به جنبه‌های دیگر زندگی زنانی که مددجویش هستند توجه می‌کند. شرح این خدمات و البته مطلبی دربارۀ نکوداشت روز مادر را در اینستاگرام نیکان بخوانید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما