شناسایی خانواده‌های نیازمند و معرفی آنها به خیریه نیکان

شناسایی خانواده‌های نیازمند

شناسایی خانواده‌های نیازمند و حل مشکل آنها، به جز تأثیرات مثبت اخلاقی، می‌تواند باعث بهبود وضعیت جامعه و نجات حتی یک فرد از فقر باشد. احتمالاً شما هم حداقل یک‌بار تجربۀ انجام کار خیر را داشته و لذت این عمل بی‌نظیر را چشیده‌اید.

یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی که برای همه افراد اتفاق می‌افتد این است که گاهی اوقات ما توانایی شناخت خانواده‌های واقعاً نیازمند را نداریم. در برخی از موارد هم این شناسایی به‌درستی صورت می‌گیرد؛ اما به‌تنهایی قادر نیستیم که فعالیت مثبتی را برای بهبود زندگی این افراد انجام دهیم.

در چنین وضعیتی بهترین روش، اقدام از طریق خیریه‌هاست. با مداخلۀ آنها، این نیاز به‌درستی شناسایی می‌شود و با کمک گرفتن از ارتباطات مؤسسه و سایر خیران فعالیت‌های مثبتی انجام می‌گیرد.
در این مقاله قصد داریم نحوۀ شناسایی خانواده‌های نیازمند و معرفی آنها به خیریه نیکان را بررسی و تفسیر کنیم.

شناسایی خانواده‌های نیازمند

چه افرادی نیازمند هستند؟

اینکه چه افرادی واقعاً نیازمند هستند، تعریفی واضح می‌خواهد؛ اما شرایط مختلفی را در بر می‌گیرد. به طور کل، به فرد یا خانواده‌ای که در تأمین کم‌ترین مخارج زندگی خود با مشکل مواجه باشد، نیازمند گفته می‌شود.
مثلاً ممکن است زنی سرپرست خانواده باشد و نتواند چیزهای مختلفی مانند پوشاک، خوراک، هزینه تحصیل، مسکن و … را تأمین کند.

اما از طرف دیگر ممکن است خانواده‌ای از مسکن برخوردار باشد؛ اما در تأمین مخارج درمان فرزند بیمارشان با مشکل مواجه شوند. همین دو مورد به ما نشان می‎دهد که وضعیت افراد نیازمند با هم متفاوت است.

آیا کمک‌کردن به افرادی که از نیازمند بودنشان اطلاع نداریم، اشتباه است؟

به طور کل جواب این سؤال منفی است. زیرا نفس کمک‌کردن عملی نیکوست. پس اگر شما به فردی کمک کنید که اطلاعاتی راجع به آن ندارید، کار اشتباهی انجام نداده‌اید.
اما افزایش تکدی‌گری و سوءاستفادۀ عده‌ای سودجو، شناسایی افراد نیازمند را دشوار کرده است. در این وضعیت، کمک‌های ما نه‌تنها به بیشترشدن تعداد این سودجویان کمک خواهد کرد، بلکه باعث می‌شود تا نیازمند واقعی از این کمک بی‌بهره بماند و مشکلاتش همچنان حفظ شود.

به همین خاطر همیشه توصیه می‌شود که حتماً قبل از کمک‌کردن، از نیازمندبودن فرد مطمئن شوید یا برای کمک از امکانات مؤسسه‌های خیریه استفاده کنید.
به این صورت، کمک شما در مسیر مثبت به کار برده می‌شود و مشکلات زندگی نیازمندان واقعی را حل خواهد کرد.

راه‌های شناسایی خانواده‌های نیازمند چیست؟

به‌طور کلی، شناسایی خانواده‌های نیازمند از دو روش امکان‌پذیر است که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

شناسایی خانواده‌های نیازمند از طریق مشاهده و تحقیق

بسیاری از ما افراد مختلفی را در طول روز می‌بینیم که وضعیت یا ظاهر آنها نشان می‌دهد که نیازمند هستند. یا حتی ممکن است که در همسایگی ما خانواده‌ای وجود داشته باشد که از نیازمند بودن آنها اطلاع داشته باشیم.
در این شرایط، بهترین راه‌حل تحقیق است تا مطمئن شویم که آنها نیازمند واقعی هستند. با این کار، کمک‌هایی که قرار است انجام دهیم، مفید واقعاً خواهند شد.

شناسایی خانواده های نیازمند

شناسایی خانواده‌های نیازمند با معرفی و پرس‌وجو

احتمالاً افراد دیگری در خانواده یا آشنایان وجود دارند که همانند ما اشخاص نیازمندی را در اطرافشان می‌شناسند. گرفتن اطلاعات آنها، تحقیق‌کردن و پرس‌وجوی غیرمستقیم، در شناسایی خانواده‌های نیازمند مؤثر است.

اگر همه تلاش ما فقط این است که فردی را پیدا کنیم تا کمکی انجام دهیم، مراجعه به خیریه‌ها روش بسیار خوبی خواهد بود، زیرا بیشتر خانواده‌های نیازمند به دلیل حفظ آبرو، از اینکه دیگران آنها را بشناسند، بسیار ناراحت می‌شوند و به عزت‌نفس آنها خدشه وارد می‌شود.
بنابراین، شاید بهترین روش برای کمک‌کردن به نیازمندان، اقدام از طریق مؤسسه‌های خیریه باشد.

مؤسسه‌های خیریه چگونه کمک می‌کنند؟

خیریه‌ها با شناسایی خانواده‌های نیازمند، آنها را بر حسب نوع نیاز و مقدار کمکی که نیاز دارند، در گروه‌های مختلفی قرار می‌دهند. این مؤسسه‌ها با خیران زیادی در ارتباط هستند که می‌توانند در بخش‌های درمانی، آموزشی، مالی و … از آنها کمک دریافت کنند.

خیریه‌ها در بسیاری از موارد، مدارک فرد نیازمند را دریافت می‌کنند و خودشان پیگیر کارهای او می‌شوند. این شیوه ممکن است برای افراد دشوار باشد؛ زیرا احتمال دارد که خیران به‌دلیل شرم، از این کار امتناع کند. با این حال اگر خیران این شکل از همکاری را نپذیرند، هیچ اطلاعاتی هم دربارۀ روال کار، هزینه‌ها و… نخواهند داشت و متوجه نمی‌شوند که کمکشان تا چه اندازه مؤثر بوده است.

راه های شناسایی خانواده های نیازمند

چگونه خانواده‌های نیازمند را به خیریه نیکان معرفی کنیم؟

یکی از روش‌هایی که می‌توان از طریق آن خانواده‌های شناسایی شده را به موسسۀ خیریۀ نیکان معرفی کرد، مراجعۀ حضوری به مؤسسه است. در این مواقع شرایط و اطلاعات مربوطه از شما دریافت می‌شود و اقدامات بیشتر از طریق مؤسسه یا گاهی با کمک شما، انجام خواهد شد.

شما می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال، از طریق تماس تلفنی با این مؤسسه ارتباط برقرار کرده و در مورد نحوۀ معرفی نیازمند، اقدام کنید.
در ضمن، اگر خود شما تمایل به کمک داشته باشید، می‌توانید این موضوع را با مسئولان مؤسسه مطرح کنید و کمک خود را از طریق آنها به دست نیازمند معرفی شده یا سایرین، برسانید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با روش‌های شناسایی خانواده‌های نیازمند و نحوه معرفی آنها به خیریه نیکان آشنا کنیم .
کمک‌کردن به هر طریقی، برای همه لذت‌بخش است و اثرات بسیار درخشانی را از خود به‌جای می‌گذارد. اما اگر این کار به‌صورت آگاهانه انجام نشود، ممکن است که تأثیر آن به‌اندازه‌ای که انتظارش را داشتیم، زیاد نباشد.

خیریه‌ها به دلیل اطلاعات و تجربه زیاد و همچنین داشتن ارتباطات گسترده در بخش‌های مختلف، معمولاً در حل مشکل خانواده‌های نیازمند بهتر عمل می‌کنند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که پس از شناسایی فرد یا خانواده نیازمند، بلافاصله آنها را به خیریه معرفی کرده و کمک‌های خود را نیز از طریق این افراد به دست آنها برسانید.
با این کار، دیگر نگران هدررفتن کمک خود در مسیر نامعقول نخواهید بود.
در پایان لطفاً نظرات یا سؤالات خود را درباره این موضوع، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما