چگونه نیازمندان واقعی را بشناسیم؟

وقتی پای کمک به نیازمندان و همراهی با فعالیت‌ های خیریه‌ای در میان باشد، نخستین سؤالی که به ذهن افراد خطور می‌ کند، آن است که چگونه نیازمندان واقعی را بشناسیم؟ چطور مطمئن شویم که کسی واقعاً نیازمند است و کمک‌ های خیران در مسیر درستی هدایت می‌ شود؟

دور از ذهن نیست که پس از دیدن افرادی که به ناتوانی و فقر تظاهر می‌کنند، با استفاده از کودکان به دنبال سودجویی هستند و به دلایل مختلف با نیرنگ از اعتماد و دل‌سوزی مردم استفاده می‌کنند، مردم برای کمک به افراد نیازمند دقت بیشتری به خرج دهند. این کاملاً عاقلانه است که افراد بخواهند توان مالی یا وقت خود را صرف کارهای ثمربخش کنند و برای زندگی کسانی مفید واقع شوند که به‌راستی نیازمند کمک هستند.

نکتۀ مهم آن است که افراد نیازمند، دل‌سوزی و ترحم نمی‌خواهند، آنان بخش بزرگی از مردم جامعه‌اند و معمولاً آن‌قدر به فکر آبروی خود هستند که به این راحتی‌ها نیاز خود را نزد دیگران بازگو نمی‌کنند، با این حال مهم است که برای شناخت این افراد هم راهکاری وجود داشته باشد تا به بهترین شکل و در کوتاه‌ترین مدت بتوان به آنها کمک کرد.

شناخت نیازمندان واقعی

برای بسیاری از مردم زندگی بدون کمک به دیگران ارزشی ندارد. چنین افرادی که البته تعداد آنها کم نیست، دوست دارند گره از کار دیگران باز کنند، نیازمندان را در داشته‌ای خود شریک کنند و بر لب آنان لبخند بنشانند. با این حال این افراد خیرخواه برای آنکه کمک‌هایشان به دست افراد درستی برسد ممکن است با مشکل مواجه شوند و نتوانند نیازمندان واقعی را به درستی تشخیص دهند. همین مسئله نشان می‌دهد که داشتن یک نقشۀ راه برای شناخت نیازمند واقعی می‌تواند مفید باشد.

نیازمندان واقعی در خیابان نیستند

افراد بسیاری هستند که با ترفندهای مختلف در خیابان از مردم کمک می‌خواهند، گاهی خود را بیمار جلوه می‌دهند، گاهی با عجز و گریه به دنبال فروش چیزی هستند و گاهی هم از کودکان برای جلب ترحم مردم سوء استفاده می‌کنند. این گروه از افراد گرچه ممکن است در ظاهر نیازمند به نظر برسند و شهروندان را تحت تأثیر قرار دهند اما معمولاً بخشی از یک گروه بزرگ‌تر هستند که از هر راه نادرست یا مجرمانه‌ای کسب درآمد می‌کنند. نکتۀ مهم آن است که بدانیم نیازمند واقعی در خیابان نیست و به‌ آسانی نیازش را برای مردم کوچه و بازار بازگو نمی‌کند.

شناخت نیازمندان واقعی

نیازمندان واقعی فقط پول نمی‌خواهند

نکتۀ مهم دیگر آن است که افراد علاقه‌مند به کارهای خیر بدانند، نیازمند واقعی فقط کسی نیست که مبلغی پول نیاز دارد. مشکلات اجتماعی و اقتصادی آن‌قدر گسترده‌اند که افراد را در بخش‌های مختلف زندگی به دردسر انداخته‌اند. نیازمندان واقعی گاهی دانشجویانی هستند که برای تحصیل به ابزار کار و شهریه نیاز دارند. گاه بازاری‌ای است که ورشکسته شده و برای تأمین مواد اولیه سرمایه می‌خواهد. نیازمند واقعی گاهی کودکی بیمار است گاه پدری از کارافتاده. به همین دلیل است که شناسایی این افراد دشوار است و باید برای این کار راهی مطمئن پیدا کرد.

بیمارستان‌ها و مدرسه‌ها

اگر کسی بخواهد به نیازمندان واقعی کمک کند، می‌تواند به مدرسه‌ها یا بخش مددکاری بیمارستان‌ها سری بزند. در چنین جاهایی می‌توان افرادی را یافت که واقعاً به کمک نیاز دارند و کمک به آنها گره از مشکلات و آسیب‌های جدی باز می‌کند و زندگی‌شان را نجات می‌دهد.

کمک هنگام بحران

وقتی زلزله یا سیل شدیدی اتفاق می‌افتد، مردم بسیاری خانه و کاشانۀ خود را از دست می‌دهند، مغازه‌ها آسیب می‌بینند و ممکن است مزارع و دام‌ها از بین بروند. چنین وضعیت دشواری معمولاً بدون کمک مردم، مدیریت نمی‌شود. در این شرایط گروهی از مردم که تا دیروز زندگی، خانه و کسب‌وکاری داشتند همه چیز خود را از دست داده‌اند و کمک‌کردن به آنها یکی از بهترین کارهایی است که هر انسان دل‌سوزی می‌تواند انجام دهد.

همکاری با خیریه‌ها

درست‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای کمک به نیازمندان واقعی، همکاری با خیریه‌هاست. در مراکز خیریه معمولاً اهداف مشخصی پیگیری می‌شود، بعضی از آنها بیماران را یاری می‌کنند، بعضی برای نجات کودکان بی‌سرپرست فعالیت دارند، بعضی زنان سرپرست خانوار را یاری می‌کنند و بعضی دیگر هنگام بحران‌هایی مثل زلزله و سیل قدم در میدان امداد می‌گذارند.

در خیریه‌ها سازوکار مشخصی برای شناسایی مددجویان وجود دارد و کمک‌رسانی به آنها پس از تحقیقات کامل انجام می‌شود؛ به این ترتیب همکاری با خیریه‌های یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای کمک به نیازمندان واقعی است.

همکاری با خیریه‌ها

خیریه‌ ها چگونه نیازمندان را شناسایی می‌ کنند؟

خیریه‌ ها تلاش می‌ کنند تا به نیازمندان واقعی کمک کنند، فرقی ندارد که آنها با چه مشکلی مواجهند یک خیریه وظیفۀ اصلی خود را کمک کردن به مردم می‎‌داند. با این حال این پرسش مهم است که خیریه‌ها چگونه نیازمندان واقعی را شناسایی می‌کنند؟

معمولاً در خیریه‌ها گروهی از مددکاران مشغول به کارند، آنها هر روز با مددجویان جدیدی مواجهند که از آنها تقاضای کمک دارند. افرادی که  نیازهای خود را فوری و ضروری توصیف می‌کنند، حال خوبی ندارند، ممکن است گریه‌کنان حرف بزنند و یا حتی عصبانی باشند. مددکاران افرادی باتجربه و آگاه هستند، هم قدرت مواجهه با همۀ افراد را دارند و هم خوب می‌توانند ادعای واقعی را از کذب تشخیص دهند.

به علاوه خیریه‌ها از مددجویان خود مدارک شناسایی کامل دریافت می‎کنند و برای بررسی بیشتر به محل زندگی آنها می‌روند تا از مشکلاتی که در تماس با خیریه مطرح کرده‌اند، اطمینان حاصل کنند. به این ترتیب کمک‌های مردم به دست کسانی می‌رسد که واقعا به یاری دیگران نیاز دارند.

با خرید کارت پستال‌های نیکان، شما و دوستانتان در کار خیر سهیم خواهید شد.

نیکان و کمک به نیازمندان واقعی

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، بیش از یک دهه است که به عنوان حامی خانواده‌ها، مشکلاتی مانند درمان، مسکن، اشتغال، معیشت، آموزش و … را پیگیری کرده است. در این مسیر نیکان ماموت شفافیت و دقت نظر را به عنوان رویکرد اصلی خود انتخاب کرده تا به بهترین شکل نیازمندان واقعی را بشناسد و به آنان کمک کند.

تیم مددکاری نیکان ماموت در همۀ این سال‌ها با دلسوزی و سختگیری توأمان مددجویان را شناسایی و به مشکلات آنان را پی گرفته‌‍ اند. بررسی و بازبینی وضعیت مددجویان همواره در نیکان انجام می‌شود و همواره مسیر این کمک‌رسانی منتهی به استقلال مددجود و توانمندی اوست. در شبکه‌های اجتماعی نیکان ماموت مانند اینستاگرام روند این وضعیت کاملا قابل مشاهده است و همۀ حامیان می‌توانند از آنچه کمک‌هایشان صرف آن می‌شود، باخیر شوند.

شما دربارۀ کمک به مددجویان و شناسایی نیازمندان واقعی چطور فکر می‌کنید، اگر بخواهید کار خیری انجام دهید، چگونه و از چه طریقی افراد نیازمند به کمک را پیدا می‌کنید؟ فکر می‌کنید خیریه‌ها در این مسیر چقدر می‌توانند مؤثر باشند؟ خوشحال خواهیم شد اگر نظرات خود را از کادر پایین مطلب با ما در میان بگذارید.

نیکان و کمک به نیازمندان واقعی

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما

نظر کاربران
  1. سلیمان اردلانی

    با سلام و احترام ؛ بسیار سپاسگزارم از راهنمائی های شما . مفید و قابل تأمل و استفاده است. انشاءالله کمکهایم هر چند ناچیز بوده، تاکنون به نیازمندان مستحق رسیده باشد. و با یاری خدا و استفاده از رهنمودهای شما بتوانم با توان بیشتر در راه خیر کمک کنم. خداوند شما را در راه پیش رو بیش‌از پیش موفق دارد. اللّهی به حق مَن ناجاک و بحق مَن دعاک فی البرّ و بحر تفضل علی فقراء المومنین و مؤمنات به الغناء و الثروه……؟؟؟؟؟

    آیا این نظر برایتان مفید بود؟