روز جهانی حمایت از کودکان

کودکان نسل آینده بشر هستند؛ هرچند همیشه نمی‌توانند در امنیت و آرامش زندگی کنند و معمولاً قدرت آن را ندارند که در مقابل خطرات و آسیبی که ممکن است از بزرگسالان به آنان برسد یا به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی متحمل شوند، از خود مراقبت کنند.

این وظیفۀ بزرگ‌سالان به‌ویژه سیاستمداران و برنامه‌ریزان است که زمینۀ زندگی سالم و امن را برای کودکان فراهم کنند؛ به همین دلیل مناسبت‌های بین‌المللی مانند روز جهانی حمایت از کودکان مهم هستند زیرا در چنین مواقعی نگاه‌ها به شکلی متمرکز بر مسائل دوخته می‌شود و فرصتی پیش می‌آید تا همگان به مسائل کودکان توجه کنند.

روز جهانی حمایت از کودکان هر سال اول ژوئن در نقاط مختلف جهان به عنوان راهی برای تأمین رفاه و حقوق کودکان جشن گرفته می‌شود. هدف از این روز تلاش برای پایان‌دادن به کودک‌آزاری و محرومیت کودکان از حقوقشان و حرکت به سوی بهبود زندگی آنان در سراسر جهان است.

البته روز جهانی حمایت از کودکان تقریباً شبیه مناسبتی معروف‌تر یعنی روز جهانی کودک است با این تفاوت که در ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود و بیشتر بر حمایت از کودکان تأکید دارد. هر چه بیشتر بهتر زیرا جهان باید بیشتر به کودکان فکر کند و شادی و امنیت را به آنان هدیه کند.

روز جهانی حمایت از کودکان

تاریخچۀ روز جهانی حمایت از کودکان

روز کودک یا روز جهانی حمایت از کودکان روزی است به افتخار کودکان در سراسر جهان. این روز که به عنوان بخشی از اعلامیه سال 1925 در کنفرانس جهانی رفاه کودکان ژنو جشن گرفته می‌شود، مناسبتی جهانی است.

از زمان انقلاب صنعتی و جنگ‌های جهانی پس از آن، آزار، ستم و محرومیت از حقوق اولیه انسانی مهم‌ترین مشکلاتی بود که کودکان و زندگی آنان را تحت تأثیر قرار داد. از آنجا که کودکان بی‌دفاع و ضعیف بودند، تحت ظلم و ستم قرار می‌گرفتند و به کارهای ناعادلانه، غیراخلاقی و سودجویانه وادار می‌شدند. استثمار و بهره‌کشی از کودکان دهه‌هاست که ادامه پیدا کرد و موجب شد میلیون‌ها کودک از کار اجباری، حضور در جنگ، گرسنگی و فقر رنج بکشند. در کنفرانس سال 1925 همۀ این مسائل مطرج شد و در نهایت رهبران جهان تصمیم گرفتند با وضع قوانین بین‌المللی از کودکان سراسر جهان محافظت کنند.

آن سال‌ها در کشورهای توسعه یافته، اقدامات فوری برای بهبود وضعیت زندگی کودکان انجام شد. کشورهای در حال توسعه نیز از سازمان‌های فعال در زمینۀ رشد اجتماعی مردم و کودکان، بودجه و کمک‌های مالی دریافت کردند تا بتوانند برای این موضوع کاری انجام دهند. هم‌زمان کمپین‌های مختلفی سازماندهی و تماس‌های اجتماعی برای داوطلبان به حضور و کمک در فعالیت‌های توسعه‌محور برقرار شد.

در میان این فعالیت‌ها، زمینه‌هایی که بیش از دیگر مسائل به آنها اهمیت داده می‌شد، آموزش کودکان، تغذیه،  مبارزه با قاچاق انسان و همچنین توقف کار کودکان بود. همۀ این ابتکارات با هم ترکیب و به یک روز یعنی روز جهانی حمایت از کودکان اختصاص داده شدند تا به گسترش آگاهی در مورد حمایت از کودک و حقوق کودکان کمک کند.

خرید تقویم رومیزی نیکان هدیه‌ای زیبا و به‌یادماندنی برای آغاز سال نو و کمک به بهبود زندگی خانواده‌های نیازمند

روز جهانی حمایت از کودکان در گذر زمان

  • 1857روز گل سرخ؛ کشیشی به نام دکتر چارلز لئونارد خدمات ویژه‌ای برای حمایت و آموزش کودکان در کلیسا ارائه کرد که به تمرینی سالانه تبدیل می‌شود.
  • 1920تعطیلی رسمی؛ جمهوری ترکیه روز 23 آوریل را به مناسبت روز کودک تعطیل ملی اعلام کرد.
  • 1949روز جهانی حمایت از کودکان؛ فدراسیون بین‌المللی دموکراتیک زنان در روسیه تشکیل جلسه داد و آن را اولین روز جهانی حمایت از کودکان اعلام کرد.
  • 1959بیانیه در مجمع عمومی سازمان ملل؛ اعلامیۀ حقوق کودک در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید.
روز جهانی حمایت از کودکان در گذر زمان

چگونه روز جهانی حمایت از کودکان را گرامی بداریم؟

به یک صندوق حمایتی کمک کنید

شما در چنین روزی می‌توانید به صندوقی که برای کودکان محروم از نیازهای ضروری ایجاد شده است، کمک کنید. این بودجه به ایجاد تسهیلات بهتر برای آنها کمک می‌کند.

برای یک هدف داوطلب شوید

بسیاری از سازمان‌ها در سراسر جهان برای بهبود کودکان کار می‌کنند و به دنبال داوطلب هستند. چنین کار داوطلبانه‌ای بسیار ارزشمند و قابل قدردانی است و مطمئناً باعث افتخار شما خواهد شد.

حامی یک کودک شوید

کمک‌های مالی برای عموم مردم کار می‌کند، اما حمایت مالی اختصاصی برای یک کودک می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد. این کار رشد کاملاً پایدار کودک را برای زندگی تضمین می‌کند.

پنج واقعیت در مورد جمعیت کودکان جهان

  1. برآوردها به ما می‌گوید که سالانه حدود 140 میلیون کودک متولد می‌شوند.
  2. نگران کننده است اما به جز همۀ مرگ‌هایی گریبان کودکان را می‌گیرد، روزانه پنج کودک به دلیل کودک‌آزاری جان خود را از دست می‌دهند.
  3. از هر ده کودک یک نفر به دلیل شرایط بد اقتصادی درگیر کار کودکان است.
  4. 155 میلیون کودک در سراسر جهان قربانی کاهش رشد به دلیل سوء تغذیه هستند.
  5. در میان شاخص‌های تمام قاره‌ها، آفریقا بدترین شاخص را از نظر رشد و آسیب‌پذیری کودکان دارد.

چرا روز جهانی حمایت از کودکان مهم است؟

کودکان آیندۀ ما هستند

بچه‌ها نهال‌های درخت تنومند آینده هستند. هرچه تغذیۀ آنان بهتر باشد، آیندۀ جهان سالم‌تر خواهد بود. هرچه بیشتر روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم، آیندۀ ما بزرگ‌تر خواهد بود.

این یک ابتکار عالی است

ابتکارات انجام شدۀ امروز تضمینی است که نشان می‌دهد ما در مسیر درست پیش می‌رویم و تلاش مستمر ما باعث بهبود زندگی فرزندانمان خواهد شد. این به ما یادآوری می‌کند که هر کودکی در این دنیا شایستۀ بهترین زندگی است.

یک روز کامل به کودکان اختصاص داده شده

وقتی روزهایی مانند روز ولنتاین و حتی روزی برای سیب داریم که واقعاً هیچ اهمیتی ندارند، می‌توانیم یک روز برای کودکان داشته باشیم. این روز باید برای جشن گرفتن زندگی بهتر آنان باشد.

چرا روز جهانی حمایت از کودکان مهم است؟

نیکان و کودکان

خیریه‌ها از بزرگ‌ترین حامیان کودکان هستند، بسیاری از آنها فقط برای رساندن خدمات به کودکان محروم ایجاد می‌شوند و بسیاری دیگر در کنار دیگر فعالیت‌هایشان سلامت و معیشت کودکان را به شکلی جدی و همیشگی دنبال می‌کنند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت چنین خیریه‌ای است، نیکان که خود را حامی خانواده‌ها می‌داند در میان فعالیت‌های حمایتی متعدد خود به معیشت، آموزش و دیگر نیازهای کودکان محروم هم توجه ویژه‌ای دارد. مددجویان بسیاری هستند که برای درمان فرزندانشان از سراسر کشور به نیکان مراجعه می‌کنند. دانش‌آموزان و دانشجویان بسیاری در نیکان حمایت می‌شوند. مهر ماه هر سال نیکان بسته‌های لوازم‌التحریر برای داشن‌آموزان نیازمند تهیه می‌کند و در اختیار آنان می‌گذارد. گزارش‌هایی از این اقدامات نیکان را می‌توانید در اینستاگرام مؤسسه بخوانید.

خیریۀ نیکان به جز شاخه‌های اصلی فعالیت خود با برگزاری کمپین‌ها و رویدادهای مانند کمپین تهیۀ کفش کفشدودک یا برگزاری برنامه‌های فرهنگی هنری می‌کوشد هرچه بیشتر به بالندگی و شادی کودکان کمک کند.

مؤسسه حتی با اجرای طرح‌های بهداشتی مانند تأمین آب آشامیدنی سالم برای مردم مناطق محروم تلاش می‌کند پیگیر سلامت کودکان باشد. نیکان دنیایی می‌خواهد که در آن همۀ کودکان و بزرگ‌سالان شاد و سلامت باشند و در این مسیر تلاش می‌کند و خواهد کرد.

نیکان و کودکان

حمایت از کودکان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که همۀ مردم باید به دنبال آن باشند، شما در این باره چه فکر می‌کنید؟ چقدر به کودکان اهمیت می‌دهید و فکر می‌‎کنید یک خیریه چه کارهای دیگری می‌تواند برای داشتن کودکانی شاد و سالم انجام دهد؟ از باکس پایین مطلب نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما