روز جهانی آموزش

پنج سال قبل یعنی در سال 2018 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای تجلیل از نقش آموزش در صلح و توسعه 24 ژانویه را به عنوان روز جهانی آموزش انتخاب کرد. این روز از منظری وسیع‌تر به آموزش می‌نگرد. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که کیفیت آموزش برای کودکان در سراسر جهان متفاوت است و میلیون‌ها نفر هنوز از این حق اولیه انسانی محروم هستند. آموزش حق انسان، خیر عمومی و مسئولیتی همگانی است و روز جهانی آموزش مناسبتی برای توجه به یک مبارزۀ بین‌المللی برای اصلاحات آموزشی بهتر و بهبود دسترسی به آموزش برای همه است.

بدون آموزش با کیفیت فراگیر و عادلانه و فرصت‌های مادام‌العمر برای همه، کشورها در دستیابی به برابری جنسیتی و شکستن چرخۀ فقر که میلیون‌ها کودک، جوان و بزرگ‌سال را تحت تأثیر قرار داده است، موفق نخواهند شد.

در حال حاضر 244 میلیون کودک و نوجوان از تحصیل بازمانده‌اند و 771 میلیون بزرگ‌سال بی سواد هستند و حق تحصیل همۀ آنها نقض می‌شود. زمان تغییر آموزش فرا رسیده است. با این حال هنوز هنوز حق آموزش به‌راحتی نقض می‌شود، همان‌طور که حکومت طالبان در سال 2022 تحصیل دختران و زنان افغانستانی را ممنوع کرد.

یونسکو پنجمین دورۀ این روز جهانی را به دختران و زنان افغانستان تقدیم کرده است که از حق خود برای یادگیری، تحصیل و تدریس محروم شده اند. این سازمان چنین رویکردی را تهدید کرامت انسانی و حق اساسی آموزش می‌داند و آن را محکوم می‌کند. یونسکو خواستار لغو فوری ممنوعیت دسترسی دختران و زنان افغانستانی به آموزش است.

روز جهانی آموزش

تاریخچه روز جهانی آموزش

در دسامبر 2018 مجمع عمومی سازمان ملل متحد  24 ژانویه را روز جهانی آموزش اعلام کرد تا آموزش و پرورش و اهمیت یادگیری برای توسعه و صلح بیشتر بررسی شود. آموزش و مسائل مربوط به آن فقط وظیفۀ نهادهای دولتی نیست، هر یک از ما وظیفه داریم کیفیت آموزش  را ارتقا دهیم و برای دستیابی همۀ مردم جهان به آموزش دربارۀ این موضوع صحبت کنیم. بدیهی است که دسترسی به آموزش می‌تواند بسیاری را از فقر نجات دهد و مسیر را برای آینده‌ای امیدوارکننده هموار کند.

بر اساس بررسی‌های سازمان یونسکو وضعیت دسترسی به خدمات آموزشی برای جوامع حاشیه‌نشین، آنهایی که در مناطقی با نابرابری بالاتر زندگی می‌کنند و کشورهای توسعه نیافته بدتر است. واقعیت تلخ این است که امروزه جوامع بی‌شماری در سرتاسر جهان وجود دارد که در آنها آموزش غیرضروری دانسته می‌شود.

روز جهانی آموزش فراخوانی برای اقدام است. چنین مناسبتی افراد، جامعۀ مدنی و سیاست‌گذاران را وادار می‌کند تا گام‌های محکمی برای اطمینان از ارائۀ آموزش ابتدایی و متوسطه به کودکان و همچنین بهبود مشارکت جوانان در آموزش بردارند. برنامه‌های آموزشی باید برای نیازهای جمعیتی مختلف طراحی شوند و برای رسیدن به یک هدف اصلی همگرا شوند؛ تجهیز کودکان به آموزش برای داشتن اشتغال و آیندۀ بهتر.

تاریخچه روز جهانی آموزش
تاریخچه روز جهانی آموزش

یونسکو در سال 2023

پنجمین روز جهانی آموزش در 24 ژانویه 2023 به موضوع «سرمایه‌گذاری روی مردم، اولویت‌دادن به آموزش» اختصاص دارد. با تکیه بر شتاب جهانی ایجادشده توسط اجلاس تحول آموزش سازمان ملل در سپتامبر 2022، روز جهانی آموزشِ امسال خواستار حفظ بسیج سیاسی قوی حول آموزش و ترسیم راهی برای تبدیل تعهدات و ابتکارات جهانی به عمل‌گرایی خواهد بود. آموزش و پرورش باید در اولویت قرار گیرد تا در پس‌زمینۀ رکود جهانی، نابرابری‌های فزاینده و بحران آب و هوایی، رسیدن به اهداف توسعۀ پایدار سرعت یابد.

چگونه می‌توان روز جهانی آموزش را گرامی داشت؟

دربارۀ آموزش در شهر و روستای خود بیاموزید

با برنامۀ درسی و روش‌های تدریس مدارس در منطقۀ خود آشنا شوید. مهم است که بدانید منطقۀ شما از نظر تحصیلات پس از فارغ‌التحصیل‌شدن در کجا قرار دارد.

حمایت از تحصیل کودک

اگر فردی را می‌شناسید که تحصیل در مدرسه را ترک کرده، وقت آن است که با او یا والدینش صحبت کنید. به هر حال، بکوشید سهم خود را در ترویج و حمایت از آموزش و اهمیت آن انجام دهید.

 با خیریه‌ها همراه شوید

سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های بسیاری ارائۀ بورس‌های تحصیلی، آموزش به کودکان مناطق محروم، تهیۀ ابزارهای آموزشی، ساختن مدرسه و خرید کتاب و لوازم‌‎التحریر را در برنامۀ سالانۀ خود دارند. به هر شکلی که می‌توانید به آنها کمک کنید تا کودکان و جوانان بیشتری بتوانند تحصیل و به سوی آیندۀ بهتر حرکت کنند.

چگونه می‌توان روز جهانی آموزش را گرامی داشت؟

پنج نقل قول قدرتمند دربارۀ آموزش

ملاله یوسف‌زی: یک کودک، یک معلم، یک کتاب و یک قلم می‌تواند دنیا را تغییر دهد.

نلسون ماندلا: قوی‌ترین سلاحی که می‌توانید برای تغییر جهان از آن استفاده کنید، آموزش است.

یک ضرب‌المثل چینی: اگر برای یک سال برنامه‌ریزی می‌کنید، برنج بکارید. اگر برای یک دهه برنامه‌ریزی می‌کنید، درخت بکارید. اگر برای یک عمر برنامه‌ریزی می‌کنید، مردم را آموزش دهید.

مالکوم فوربس: هدف آموزش جایگزین‌کردن ذهن خالی با ذهن باز است.

بنجامین فرانکلین: سرمایه‌گذاری روی دانش بهترین سود را دارد.

چرا روز جهانی آموزش مهم است؟

آموختن حق بشر است

به همین سادگی. آموزش حق بشر است. محروم‌کردن کسی از این حق، غم انگیز است، زیرا می‌تواند سرنوشت یک انسان را برای همیشه تغییر دهد.

آموزش کلید توسعۀ پایدار است

بدون آموزش، توسعۀ پایدار نمی‌تواند وجود داشته باشد. آموزش برای کمک به جوامع برای تکامل و توسعه ضروری است.

توانمندسازی افراد

در هسته اصلی آن، آموزش یک فرد به معنای توانمندسازی آنهاست. آنها را قادر می‌سازد فکر کنند، ایده بسازند، هدف‌گذاری کنند و هدف داشته باشند.

چرا روز جهانی آموزش مهم است؟

نیکان و آموزش

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت رشد تحصیلی دانش‌‌آموزان و دانشجویان نیازمند را یکی از اهداف مهم خود می‎داند. این مؤسسه با تحت پوشش قراردادن دانش‌آموزان نیازمند و دانشجویانی که توان پرداخت هزینۀ تحصیلی را ندارند، امکان داشتن آینده‌ای بهتر را برای آنان فراهم می‌کند.

نیکان کمک‌های خود را در زمینه‌های مختلفی ارائه می‌کند، خرید لوازم‌التحریر، تهیۀ پوشاک مناسب و برگزاری کلاس‌های کمک‌آموزشی برای پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان از جملۀ این کمک‌ها هستند. شرح این کمک‌ها را در اینستاگرام مؤسسۀ نیکان می‌توانید بخوانید.

نیکان شهریور هر سال با برگزاری کمپین لوازم‌التحریر برای کودکان مناطق محروم ابزار تحصیل فراهم می‌کند، کاری که بسیاری از حامیان و داوطلبان نیکان در آن مشارکت دارند. این مؤسسه از سوی دیگر با کمک حامیان توانمند مجموعه برای دانش‌اموزانی که به دلایل مختلف بروز بلایای طبیعی یا محرومیت روستا و شهرشان مدرسه ندارند، کلاس‌های درس کانکسی تهیه می‌کند.

نیکان دانشجویان بسیاری را نیز حمایت می‌کند و می‌کوشد با مشارکت خیراخواهان و نوع‌دوستان همیشه همراهش هزینۀ تحصیل و زندگی دانشجویان نیازمند را تهیه کند. نیکان جهانی شاد و سرشار از سلامتی برای همه آرزو می‌کند و در روز جهانی آموزش با روی باز حمایت همۀ دوست‌داران آموزش را می‌پذیرد تا همۀ جوانان آینده‌ای روشن پیش رو داشته باشند.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما

نظر کاربران
  1. خورشید

    تحصیل حق هر زن و مرد است و با آموزش میتوان جهان را تغییر داد.

    آیا این نظر برایتان مفید بود؟