روز جهانی بدون کیسه پلاستیک

سوم جولای (12 تیر) هر سال، روز جهانی بدون کیسه پلاستیک نام گرفته است. این رویداد محیط زیستی مردم سراسر کرۀ زمین را تشویق می‎کند با مصرف کمتر کیسه‌‎های پلاستیکی، خطرات ناشی از آلودگی پلاستیکی را کاهش دهند. روز جهانی بدون کیسۀ پلاستیکی از رویداد «اروپای زباله صفر» در سال 2009 آغاز شد و در سال‌های بعد به شکل جنبشی جهانی درآمد.

کیسه‌های پلاستیکی، معضلی جهانی هستند، هر کجا بروید از ساحل دریا و جنگل گرفته تا دوردست‌ترین بیابان‌ها، آنها را خواهید دید که به بوته‌ها و شاخه‌ها چسبیده‌اند. متوسط استفاده از یک کیسۀ پلاستیکی فقط 25 دقیقه است، حال تصور کنید که آنها با چه سرعتی تبدیل به زباله و در طبیعت رها می‌شوند.

انسان‌ها زبالۀ بسیار زیادی از کیسه‌‌های پلاستیکی تولید می‌کنند. تولید کیسه‌های پلاستیکی بیش از هرچیز دلایل اقتصادی دارد زیرا تولید یک کیسه پلاستیکی یک چهارم یک پاکت کاغذی هزینه دارد. به دلیل زیان‌ بار بودن استفاده از کیسه‌های پلاستیکی بسیاری کشورها ارائۀ رایگان آنها در فروشگاه ها را ممنوع کردند تا تقاضا برای این کیسه‌ها کاهش یابد.

بنگلادش نخستین کشوری بود که در سال 2002 دریافت هزینه برای کیسه‌های پلاستیکی را آغاز کرد. چین، آفریقای جنوبی، هلند، مراکش، کنیا، رواندا، موریتانی، سری‎لانکا، گینه نو، آلبانی،گرجستان و چند کشور دیگر هم از آن زمان برای استفاده از کیسه‌های پلاستیک هزینه دریافت می‌کنند.

چرا به پلاستیک نه می‌گوییم؟

کافی است به زیان‌های این کیسه‌ها برای سیارۀ ما و موجودات زندۀ آن، فکر کنید تا قانع شوید که استفاده از آنها باید با راهکارهای پایدارتری جایگزین شود. آمارها نشان می‌دهد که تا سال 2050 وزن پلاستیک‌های رهاشده در اقیانوس‌ها از وزن ماهی‌ها بیشتر خواهد شد. با این حال افزایش آگاهی مردم دربارۀ آلودگی‌های پلاستیکی کورسوی امیدی برای بهبود این شرایط است.

چرا به پلاستیک نه می‌گوییم؟

5 حقیقت مهم درباره کیسه‌های پلاستیکی

  • پلاستیک بسیار کند تجزیه می‌شود؛ بیش از 700 سال طول می‌کشد تا کیسۀ یک‎‌بارمصرف تجزیه شود و برای از بین رفتن کامل آن 1000سال زمان لازم است.
  • پلاستیک مستقیماً به حیات وحش آسیب می‌زند؛ در سال 2008، یک نهنگ با بیش از 22کیلوگرم کیسۀ پلاستیکی یک‎بارمصرف درون معده‌اش پیدا شد.
  • سالانه 5هزار میلیارد کیسۀ پلاستیک در جهان تولید می‌شود؛ اگر این کیسه‌ها را کنار هم قرار دهید، می‌توانید آنها را 7بار دور کرۀ زمین بپچید.
  • مقدار کمی از آنها بازیافت می‌شوند؛ بر اساس برخی گزارش‌ها، در سراسر جهان فقط 1 تا 3 درصد کیسه‌های پلاستیکی، بازیافت می‌شوند.
  • بیشتر از پلانکتون‌ها هستند؛ در اقیانوس آرام شمالی، تعداد ذرات پلاستیکی، 6 برابر شمار پلانکتون‌ها شده است.

چرا روز جهانی بدون کیسه پلاستیک مهم است؟

ساکنان اقیانوس از شما تشکر خواهند کرد؛ کیسه‌های پلاستیکی اقیانوس‌های ما را نابود کرده‌اند. مصرف کمتر کیسه‌های پلاستیکی، ارتباط مستقیمی با افزایش تعداد جانداران دریایی مانند نهنگ‌ها، دلفین‌ها و لاکپشت‌های دریایی دارد.

5حقیقت مهم درباره کیسه‌های پلاستیکی

جایگزین‌های ساده‌ای برای آنها وجود دارد؛ نه‌تنها انجام این کار مهم است، بلکه بیشتر اوقات استفاده از جایگزین‌های کیسه پلاستیک مثل کیسه‌های پارچه‌ای یا چندبارمصرف، آسان‌تر و ارزان‌تر است. از هرجا که خرید کنید می‌توانید این کیسه‌ها را کنار صندوق فروشگاه‌ها پیدا کنید.

می‌توانید جهان را نجات دهید؛ 7میلیارد نفر در جهان زندگی می‌کنند، ضروری است که هریک از ما نقش خودمان را در حفاظت از این کرۀ خاکی و محیط زیست آن ایفا کنیم. از همین امروز استفاده از کیسه‌های پلاستیک را کاهش دهید، از کیسه‌هایی که دارید دوباره استفاده کنید و در بازیافت کیسه‌های پلاستیکی سهیم شوید.

چگونه روز جهانی بدون کیسه پلاستیک را جشن بگیریم؟

استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را متوقف کنید: بهترین و البته آسان‎ترین راه برای جشن‌گرفتن چنین مناسبتی آن است که دیگر از کیسه‌های پلاستیک استفاده نکنید. در این روز هرجا که بودید از فروشگاه مواد غذایی گرفته تا پارک یا رستوران، مطمئن شوید از کیسۀ پلاستیک استفاده نمی‌کنید.

کاهش، استفادۀ مجدد و بازیافت: راه جالب دیگر برای جشن‌گرفتن این روز، بازیافت و استفادۀ دوباره از کیسه‌های پلاستیکی اطرافتان است. حتی اگر فقط چند کیسۀ پلاستیک در جایی که هستید وجود دارد، آنها را دور نیندازید. می‌توانید از آنها به‌عنوان کیسۀ زباله یا برای بسته‌بندی ناهارتان استفاده کنید.

استعداد باغبانی‌تان را به‌کار گیرید: در چنین روزی می‌توانید از زمانتان برای یاری‌رساندن به مادر طبیعت استفاده کنید. این، بهترین زمان برای کاشت یک نهال یا چند گل زیباست. زمین و طبیعت اطراف خانه‌تان برای این کار از شما سپاسگزار خواهند شد.

چگونه روز جهانی بدون کیسه پلاستیک را جشن بگیریم؟

کیسه‌های چندبار مصرف؛ یک استراتژی کسب‌وکار

کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف، از جمله تغییرات جهانی و فرهنگی، برای داشتنی یک زندگی مسئولانه است. هر قدمی که در این مسیر برداشته شود، قطعاً می‌‌تواند تغییر ایجاد کند. به‌عنوان مثال بازاریابان می‌توانندبا توزیع کیسه‌های چندبار مصرف میان مردم، آگاهی عمومی دربارۀ استفاده از کیسه‌های چندبار مصرف را افزایش دهند.

علاوه بر این، خرده‌فروشی‌ها نیز می‎توانند به مشتریان خود کیسه‌های چندبارمصرف بدهند و با ارئۀ تخفیف به مشتریانی که این کیسه‌ها را همراه داشته باشند، آنان را به استفاده از آنها تشویق کنند. به‌عنوان یک تولیدکننده، وقتی کیسه‌های چندبار مصرف با نشان تجاری‌تان سفارش می‌دهید، هم تأثیر تبلیغات شما طولانی‌تر خواهد بود و هم مشتریان از نظر احساسی با برند شما درگیر می‌شوند.

برای این کار کیسه‌هایی از جنس پنبه یا کرباس انتخاب کنید که نشان تجاری و پیام شما روی آن حک شده باشد. اطمینان داشته باشید هر بار که مشتریان از این کیسه‌ها استفاده کنند، برند شما به بهترین شکل نمایش داده خواهد شد. نکتۀ مهم‌تر آن است که این کیسه‌های بادوام می‌توانند موجب کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و کمک به حل معضل دفن زباله شوند.

عملکرد نیکان در روز جهانی بدون کیسه پلاستیک

به جز کسب‌ و کارها، سازمان‌های دولتی و گروه‌ه‎ای مردم‌نهاد مانند خیریه‌ها نیز حمایت از محیط زیست را وظیفۀ خود می‌دانند و برای حفظ زمین طرح‌های مختلفی اجرا می‌کنند. خیریه‌ها می‌‎کوشند با معضل کیسه‌پلاستیک به اندازۀ توان خود مبارزه کنند.

این روزها برندها و گروه‌های بسیاری تولید کیسه‌های بادوام و چندبار مصرف را آغاز کرده‌اند. گفتیم که استفاده از این کیسه‌ها یک راه تبلیغاتی بسیار مفید است، اما نهادهایی مانند خیریه‌ها که باید برای ادامه فعالیت‌ها و دنبال‌کردن اهدافشان درآمدزایی کنند، با تولید کیسه‌های چند بار مصرف و فروش آنها، هم خریداران را به کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیک دعوت می‌کنند و درآمد به‌دست‌آمده را صرف کارهای خیر می‌کنند.

روز جهانی بدون کیسه پلاستیک

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت با تولید کیسه‌های خرید تاشو و فروش آنها، تلاش می‌کند اهداف مختلف خود را هم‌زمان دنبال کند. در روز بدون کیسه پلاستیک این خیریه امیدوار است علاقه‌مندان به کارهای خیر با خرید این کیسه‌ها هم در کارهای خیر مؤسسه سهیم شوند و هم در مسیر استفادۀ کمتر در روز جهانی بدون کیسه پلاستیک مصرف قدم بگذارند.

برنامه‌های نیکان برای روز جهانی بدون کیسه پلاستیک را در اینستاگرام ما ببینید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما