معرفی کتاب با موضوع کار خیر

کار خیر و چگونگی انجام آن شاید فکر خیلی از افراد را به خود مشغول کند. برخی در این راه با مشورت با افراد باتجربه سعی می‌کنند که راهشان را در مسیر خیر و نیکی آغاز کنند؛ عده‌ای دیگر خودشان پیش‌قدم شده و با شناسایی راه‌های که به‌سوی کار خیر ختم می‌شوند این مسیر را در پیش می‌گیرند. کتاب با موضوع کار خیر و داستان‌هایی با محوریت انجام کار خیر و نتایج آن بر زندگی می‌تواند به زندگی افراد جهت داده و در برخی موارد حتی آن را تغییر دهد و یا دیدشان را به زندگی عوض کند.

در این مطلب تنها به تعداد محدودی کتاب با موضوع کار خیر اشاره کردیم و مختصر توضیحی نیز درباره هر کتاب داده‌ایم. اگر می‌خواهید تا کتاب در زمینه کار خیر مطالعه کنید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید، شاید به یکی از این کتاب‌ها برای مطالعه علاقه‌مند شدید.

کمک به دیگران یا انفاق

«کتاب کمک به دیگران یا انفاق» کتابی با موضوع کار خیر است که مؤسسۀ خیریۀ نورالزهرا آن را گردآوری کرده است. این کتاب به جنبه‌های مذهبی انفاق و جنبه‌های اجتماعی سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد می‌پردازد.

کمک‌هایی که توسط مردم انجام می‌گیرد و آن را به‌عنوان کار خیر در جوامع مشهور می‌شناسند، در اصطلاح همان انفاق یا خیرات است. سابقۀ کمک به دیگران و انجام کار خیر به قدمت طول تاریخ بشر است و در جوامع مختلف نوع آن با توجه به نیاز جامعه و تربیت یا جهان‌بینی افراد آن جامعه متغیر بوده است.

در این کتاب با بهره‌گیری از منابع گوناگون و سایت‌ها به این سؤال پاسخ داده شده که چگونه می‌توان یک مؤسسه خیریه تأسیس کرد؛ همچنین توضیحی از سازمان‌های مردم‌نهاد که به نام NGO معروف‌اند، نیز ارائه شده است. این مجموعه برای علاقه‌مندان به شیوۀ تشکیل و ادارۀ مؤسسات تهیه شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم که در صورت حمایت مسئولان کشوری از سازمان‌های مردم‌نهاد، تعداد زیادی از این سازمان‌ها برای کمک به مردم تشکیل می‌شوند. در نیم قرن اخیر این سازمان‌ها به‌طور جدی در آمریکا مشغول فعالیت‌اند.

کتاب با موضوع کار خیر
کتاب کمک به دیگران

چرا و چگونه وقف کنیم؟

کتاب «چرا و چگونه وقف کنیم» نوشتۀ سید علی دانش پور و نادر ریاحی سامانی هم به کار خیر می‌پردازد و ناشر آن سازمان اوقاف و امور خیریه است.

این کتاب نتیجۀ سال‌ها مطالعه و تجربه‌های ارزشمند نویسندگان آن در سازمان اوقاف و امور خیریه است که به نیاز عامۀ مردم علاقه‌مند و پرسشگر در خصوص وقف پاسخ داده و با هدف آگاهی و ارتقاء سطح دانش مخاطبین و تشویق و ترغیب آن‌ها به انجام سنت حسنه وقف تهیه شده است.

این کتاب با موضوع کار خیر، وقف را یک مسئلۀ دیرپای جهانی می‌داند که در تمام ادیان مشهور جهان، آیین‌های شبه دینی، بین اقوام و نژادهای مختلف همۀ قاره‌های کره زمین و همۀ اقوام متمدن قدیمی مانند بابلیان، مصریان، یونانیان، ایرانیان و غیره وجود داشته و همگان از آثار و برکات آن بهره‌مند شده‌اند.

کتاب با موضوع کار خیر
کتاب چرا و چگونه وقف کنیم؟

این کتاب دارای دو بخش است:

چرا وقف کنیم: در این بخش پیرامون ایجاد انگیزه برای انجام وقف به تحلیل‌های عقلی، نقلی، تاریخی و تشریحی اشاره شده است.

چگونه وقف کنیم: این بخش شامل

1. وقف در حوزه فرهنگ مسلمان

2. چگونگی تشریع وقف در صدر اسلام

3. وقف از دیدگاه فقهای مذاهب هشتگانۀ مسلمانان

4. شرط و اهمیت آن در امر وقف

5. ارکان وقف

6. احکام وقف

7. ملحقات و مصطلحات وقف است.

کتاب عطای پهلوان

کتاب با موضوع کار خیر
کتاب عطای پهلوانی

«عطا پهلوان» نوشتۀ محمدعلی علومی کتابی با موضوع کار خیر است. این رمان مستند و زیبا روایت‌گر زندگی خیّری ساده، پرکار و در یک کلام عاشق به نام عطا احمدی از اهالی کرمان است که همچون همۀ مردم آن خطه، خونگرم است. کتاب زندگی‌نامه، مسائل کودکی و زحمات و خدمات این شخص را در بر می‌گیرد. این شخصیت ساده هدفش فقط کار خیر بود و می‌خواست تا از نظرها پنهان بماند. کتاب عطا پهلوان را انتشارات اطلاعات و در 365 صفحه منتشر کرده است.

بهره‌وری در قلمرو وقف و امور خیریه

کتاب بهره‌وری در قلمرو وقف و امور خیریه کتابی دیگر در زمینه کار خیر به نویسندگی نادر ریاحی سامانی است که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه به چاپ رسیده است. در این کتاب به بعد بسیار مهمی از وقف و موقوفات، یعنی مسئله وقف و توسعه اقتصادی اشاره شده است. ایدۀ اصلی در توسعۀ فرهنگ وقف و موقوفات بر توسعه بهره‌وری موقوفات، با تأکید بر اقتصاد وقف است.

به دلیل ارتباط و تعاملات گستردۀ موجود بین وقف و امور خیریه و سازمان‌های مردم نهاد، به همۀ موارد با محوریت بهره‌وری در موقوفات نیز اشاره شده است. همچنین با توجه به ضرورت تطبیق وقف با تحولات روز اقتصاد دنیا به تعدادی از حوزه‌های نوظهور مانند وقف پول و وقف سهام نیز پرداخته شده است.

طبق آنچه در این کتاب آمده، پیچیدگی‌های متعدد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و عقیدتی وقف، ورود عملیاتی به آن را بدون داشتن تجربه کافی و فعالیت مستمر در حوزه موقوفات و امور خیریه غیرممکن ساخته است.

کتاب با موضوع کار خیر
بهره وری در قلمرو وقف و امور خیریه

سخن پایانی
وقف، کار خیر و کمک به هم‌نوع از کارهای خداپسندانه‌ای است که در تمام ادیان به آن توصیه شده است. در این مقاله به چند کتاب با موضوع کار خیر و چگونگی انجام آن پرداختیم. آشنایی و مطالعه کتاب با موضوع کار خیر به شما در درک بهتر و چگونگی انجام این عمل کمک می‌کند.

این کتاب‌ها در برخی موارد می‌تواند راهگشا باشد و شما را به سمت‌وسویی دیگر ببرد. می‌توانید در کنار استفاده از این کتاب‌ها از مشورت با افراد خیّری که سال‌‌هاست به انجام چنین کارهای مشغولند، در این زمینه به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید. شما چند کتاب با موضوع کار خیر می‌شناسید؟ کدامیک از آنها را تاکنون مطالعه کرده‌اید؟ تأثیرات این کتاب‌ها بر زندگی‌تان چگونه بوده است؟

*خرید بنر تسلیت دیجیتال نیکان با متن نوشته شده برای همدردی شما با آشنایان و دوستانتان.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما