مهربانی و کار خیر

هر انسانی هر جای جهان که باشد محبت را درک می‌کند و برای زندگی به مهرورزیدن و مهربانی دیدن نیاز دارد. اما مهربانی واقعاً چه معنایی دارد؟ مهربانی مجموعه کارها و رفتارهایی است که از ایثار، مدارا، قدرشناسی و احترام به دیگران نشأت می‌گیرد. مهربانی در بسیاری از فرهنگ‌ها و ادیان، ارزش به شمار می‌آید و مردم به آن تشویق می‌شوند.

13 نوامبر، روز جهانی مهربانی مناسبتی بین‌المللی است که در سال 1998 برای ترویج مهربانی در سراسر جهان شکل گرفت. این روز به عنوان بخشی از جنبش جهانی مهربانی برای گرامی داشتن این مفهوم انسانی انتخاب شده است.

مهربانی و کار خیر دو مفهوم به هم پیوسته‌اند، کسانی به دیگران و نیازهایشان فکر می‌کنند که قلبی مهربان داشته باشند و دوست داشته باشند گرهی از کار نیازمندان و محرومان باز کنند.

روز جهانی مهربانی این فرصت را به ما می‌دهد تا در مورد یکی از مهم‌ترین اصول انسانی تأمل کنیم. در روزی که به اثرگذاری کارهای مهربانانه اختصاص یافته است، سعی کنید مهربان باشید و دیگران نیز به مهرورزی دعوت کنید.

اگر نمی دانید چگونه کار خیر انجام دهید، مقاله 40 ایده جالب برای نیکوکاری را مطالعه نمایید.

در ادامه درباره مهربانی و کار خیر خواهید خواند:

تاریخچۀ روز جهانی مهربانی

این جنبش جهانی مهربانی بود که برای نخستین بار روز مهربانی را به عنوان مناسبتی بین‌المللی معرفی کرد. هرچند ین سازمان در سال 2019، به عنوان یک نهاد غیردولتی رسمی تحت قوانین سوئیس ثبت شد اما تاریخچۀ این گروه به کنفرانس توکیو در سال 1997 باز می‌گردد. در این کنفرانس مؤسسات و انجمن‌هایی از استرالیا، تایلند، ایالات متحده، و بریتانیا به عنوان کشورهای حامی مهربانی در جامعه گرد هم آمده بودند. جنبش جهانی مهربانی با اعلامیۀ آغاز به کار این رویداد که «تعهد برای پیوستن به یکدیگر برای ساختن جهانی مهربان و دلسوزتر» مهم‌ترین اصل آن بود، شکل گرفت.

مهربانی و کار خیر
مهربانی و کار خیر

جنبش جهانی مهربانی هدف از انتخاب این روز را «برجسته‌کردن اعمال خوب در جامعه با تمرکز بر قدرت مثبت و پیونددهندۀ مهربانی» می‌داند. از زمان انتخاب روزی برای مهربانی بیش از دو دهه می‌گذرد و این روز واقعاً توجه جهانی را به خود جلب کرده است. هر سال رویدادهای مرتبط با این روز شرکت‌کنندگانی از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. این رویداد‌ها شامل فعالیت‌هایی مثل کنسرت و توزیع «کارت‌های مهربانی» است.

یکی از دیگر از محصولات نیکان برای کمک به نیازمندان، استند بنرهای تسلیت می باشد که شما عزیزان در مناسبت های ترحیم، یادبود و سالگرد دوستان و آشنایان می توانید سفارش دهید.

گرچه روز مهربانی یک مناسبت غیررسمی است، اما جنبش جهانی مهربانی امیدوار است که این رویداد از سوی سازمان ملل متحد هم به رسمیت شناخته شود. اگر تلاش‌های این گروه موفقیت‌آمیز باشد، روز جهانی مهربانی به فهرست روزهای رسمی مانند روز جهانی صلح، روز حقوق بشر و روز جهانی بهداشت خواهد پیوست.

روز جهانی مهربانی در گذر زمان

1998

مهربانی شروع می‌شود؛ افتتاحیۀ روز جهانی مهربانی در 13 نوامبر 1998 پس از تشکیل جنبش جهانی مهربانی نام‌گذاری شده است.

2009

دسترسی بیشتر؛ این روز برای اولین بار در سنگاپور، هند و ایتالیا برگزار شد.

2019

وضعیت رسمی؛ جنبش جهانی مهربانی طبق قوانین سوئیس به عنوان یک سازمان غیردولتی به رسمیت رسید.

کیسه خرید تاشو، یکی از محصولات پر طرفدار نیکان می باشد، با خرید این کیسه هم خرید را برای خود راحت کنید و هم در یک کار خیر سهیم شوید.

سنت‌های روز جهانی مهربانی

هدف از روز جهانی مهربانی آن است که  با انجام کارها و رویدادهای کوچک مهربانی گسترش یابد. شاید ساده‌ترین و مهم‌ترین کاری که در این روز می‌توانیم انجام دهیم این است که مهربان باشیم و بی‌ هیچ بهانه‌ای دیگران را شاد کنیم.

این مهربانی می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد؛ مشارکت در کارهای خانه، گذاشتن یک نوشتۀ کوچک و خوشایند روی میز همکار، کمی زمان گذاشتن برای احوال‌پرسی با یک دوست بیمار، تعریف کردن از کار، لباس یا ویژگی‌های خوب کسی و یا هر کار خوشایند دیگری می‌تواند همان مهربانی باشد که در این روز می‌توان در این روز به دیگران هدیه می‌کنیم. در چنین روزی حتی می‌توانید در برنامه‌های یک خیریه شرکت کنید، مهربانی و کار خیر همدیگر را تکمیل می‌کنند، خوب است در این روز هم به فکر نیازمندان و بیماران باشیم شاید آنها بیش از هرکسی نیاز به مهربانی شما داشته باشند.

سنت‌های روز جهانی مهربانی
مهربانی و کار خیر

چند کار جادویی برای روز مهربانی

درست است که مهربانی بهانه و روز خاص نمی‌خواهد و باید در تمام طول سال با همدیگر مهربان باشیم اما در روز مهربانی خوب است با انجام چند کار کوچک این روز را گرامی بداریم.

امروز حداقل سه کار مهربانانه تصادفی انجام دهید و ببینید چه تأثیر شگفت‌انگیزی می‌تواند داشته باشد. از خوراکی‌هایتان به دیگران تعارف کنید. به غریبه‌ها لبخند بزنید، دری را باز نگه دارید صندلی خود را در متروی شلوغ به دیگران بدهید.

امروز بیشتر (و خیلی طولانی) دوستان و اعضای خانواده‌تان را در آغوش بگیرید. مهربانی و ارتباط دست به دست هم می‌دهند و با هم اثر می‌گذارند. امروز چند دقیقه بیشتر برای در آغوش گرفتن عزیزان و دوستان خود اختصاص دهید. آنها ممکن است تعجب کنند که چه اتفاقی برایتان افتاده است، اما با این وجود از آن قدردانی خواهند کرد!

یک شعر عاشقانه برای خودتان بنویسید و با صدای بلند بخوانید. امروز هم باید با خود مهربان باشید. شعری بنویسید و در آن به خودتان یادآوری کنید که چه کارهای دوست‌داشتنی و ارزشمندی در زندگی انجام داده‌اید.

با تکمیل فرم داوطلبی نیکان، جزئی از ما شوید.

حقایقی در مورد مهربانی

از کودکان شروع کنید

از هر چهار کودک در ایالات متحده، یک کودک به طور منظم در مدرسه زورگویی بچه‌های دیگر را تجربه می‌کند، در روز مهربانی شاید خوب باشد که به بچه‌ها آموزش دهیم با همه مهربان باشند، حتی اگر تفاوتی میان خودشان و آنها می‌بینند. مهربانی موجب می‌شود که کودکان در مقابل قلدری بایستند و در آینده به بزرگسالانی شجاع و مهربان تبدیل شوند.

مهربان بودن ارزش دارد

افرادی که دائم مهربان هستند 23 درصد کمتر کورتیزول یا هورمون استرس در بدنشان تولید می‌شود. به دلیل همین سطح پایین استرس، افراد مهربان دیرتر از دیگران پیر می‌شوند.

آیا مهربانی ژنتیکی است؟

شنیده‌اید که می‌گویند مهربانی در خون فلانی است؟ جالب است بدانید که در انسان ژنی به نام rs53576  وجود دارد که کارش انتقال مهر و محبت به دیگران است. گرچه داشتن این ژن افراد مستعد بروز رفتارهای مهربانانه می‌کند اما فردی که این ژن را دارد ضرورتاً مهربان نیست بلکه مهربان بودن یک فرد به عوامل محیطی و آموخته‌های اجتماعی فرد هم بستگی دارد.

حقایقی در مورد مهربانی
مهربانی و کار خیر

مهربانی هیچ هزینه‌ای ندارد

مهربانی هیچ هزینه‌ای ندارد. لبخندی که هنگام بیرون آوردن ماشین از پارکینگ نثار همسایۀ بغلی می‌کنید، یک مشت دانه‌ که صبح‌ها برای پرندگان می‌ریزید، لباس و کفشی که برایتان کوچک شده و به نیازمندی می‌دهید،  خریدن نان تازه برای همسایۀ سالمندی که توان بیرون رفتن و خرید ندارد، تلفن کردن به بیماری که نیازمند توجه است. گذاشتن کاسه‌ای آب برای گربه‌ها و سگ‌های محله، اهدای خون، اهدای کتاب و یک خدا قوت جانانه به پاکبان محله رفتارهایی بی‌هزینه هستند اما چنان ارزشمند و تأثیرگذارند که هیچ قیمتی نمی‌توان روی آنها گذاشت.

مهربانی مُسری است

محققان آزمایشگاه علوم اعصاب اجتماعی استنفورد دریافته‌اند هنگامی که افراد د مهربانی یگران را می‌بینند، احتمال اینکه خودشان  هم با دیگران مهربانانه رفتار کنند بیشتر می‎شود.

مهربانی فشار خون را کاهش می‌دهد

مهربانی و گرمای عاطفی هورمون اکسی توسین را آزاد می‌کنند، این هورمون رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد.

برای کمک به نیازمندان درهنگام بحران هایی مثل زلزله، سیل و… ششما هم می توانید جزئ داوطلبان ما باشید.

چرا ما روز جهانی مهربانی را دوست داریم؟

مهربانی به سلامت روان کمک می‌کند

بسیاری از مردم چنان مشغول کارهای روزمره‌شان هستند که حتی به چیز دیگری فکر هم نمی‌کنند، این روند روح و روان آنها را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد. انجام کاری برای دیگران از سر مهربانی موجب می‌شود حتی برای زمانی کوتاه این فشار از دوش افراد برداشته شود و ذهنشان کمی استراحت کند.

بهانه‌ای برای خلاقیت در مهربانی

بیشتر مناسبت‌ها مردم را تشویق می‌کنند که قدردانی خود را از مسائل مختلف به حداکثر برسانند. روز جهانی مهربانی این فرصت را به شما می‌دهد که به روش‌های فوق‌العاده خاص یا منحصر به فرد برای انجام کارهای مهربانانه فکر کنید.

مهربانی مهم است

ارج نهادن به مهربانی و آنچه که از این جنبۀ مهم انسانیت به دست می‌آوریم، ارزشمند است. احساس مهربانی از سوی دیگران به ما یادآوری می‌کند که در زندگی خود تنها نیستیم و خوبی از دنیایی که درآن زندگی می‌کنیم نرفته است.

چرا ما روز جهانی مهربانی را دوست داریم؟

مهربانی و کار خیر

چه کسانی اهل انجام کارهای خیر هستند؟ بدون شک افرادی که نسبتی با مهربانی داشته باشند، به سرنوشت، شادی یا غم دیگران اهمیت می‌دهند. مهربانی و کار خیر به هم پیوسته‌اند، مددجویانی که از خیریه‌ها درخواست کمک می‌کنند هم نیازمندان مهربانی و لطف حامیان هستند تا گره از مشکلاتشان باز شود.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت در سال‌های فعالیت خود همواره مهربانی و مهرورزی را سرلوحۀ کار خود قرار داده و تلاش کرده است داشتن نگاهی مهربانانه به مددجویان را گسترش دهد.

حامیان نیکان از مهربان‌ترین افرادی هستند که می‌توان در یک مؤسسۀ خیریه پیدا کرد، آنها در همۀ کارها یاور مؤسسه هستند و داوطلبانه در فعالیت‌ها و طرح‌های نیکان شرکت می‌کنند.

مددجویان نیکان نیازمند درمان، مسکن، آموزش، معیشت و کار هستند و این پیوند مهربانی و کار خیر است که روزگار سخت آنان را به روشنایی روزهای امید نزدیک می‌کند. مهربانی در جهان وجود دارد، مدام می‌چرخد و وقتی آن را به کسی هدیه کنیم روزی به خود ما باز می‌گردد، در روز مهربانی می‌توانید با نیکان همراه شوید، اگر از برنامه‌های نیکان هم خبر ندارید، می‌توانید صفحۀ اینستاگرام ما را ببینید و همراه نیکان مهربانی و کار خیر را با هم تجربه کنید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما