یاد رفتگان در پنجشنبه آخر سال

زمانی به آغاز سال نو نمانده است، همه در تکاپوی سروسامان دادن کارها، خانه‌تکانی و خرید هستند. هرکسی تلاش می‌کند تا به بهترین شکل روزهای آخر سال را بگذراند و به استقبال سال نو برود.

در این روزهای پرشور اما جای عزیزانی که دیگر میان ما نیستند، خالی است. نشستن دور سفرۀ هفت سین یا دیدو بازدید سال نو بدون کسانی که دوستشان داشتیم، دشوار است. همین دلتنگی است که آدم‌ها را در روزهای پایانی سال به آرامستان‌ها می‌کشاند، آدم دور قبر عزیزانشان جمع می‌شوند، با آنها درد دل می‌کنند و جانشان سبک می‎‌شود.

پنجشنبه آخر سال زمانی برای یادآوری خاطرۀ همۀ کسانی است که دیگر میان ما نیستند. در میانۀ همۀ شلوغی‌های آخر سال، افراد بسیاری کارها را به یاد درگذشتگان تعطیل می‌کنند تا بر مزار آنان حاضر شوند، گل و شیرینی ببرند و با کسی که روزگاری شور زندگی در او موج می‌زد، دوباره دیدار کنند.

رفتن به آرامستان‌ها در پنجشنبه آخر سال، آداب و رسم و رسوم خاص خودش را دارد، روز خاصی است و نقطۀ پایان ارزشمندی برای هر سال است.

در ادامه می‌خوانید:

پنجشنبه آخر سال

 

راهی برای رفع دلتنگی

زیارت اهل قبور و ارواح در گذشتگان در مناسبت‌ها و یا زمان‌هایی خاص، مثل پنجشنبه آخر سال، فرهنگی است که هم باعث تلطیف روحیه و صفای باطن افراد می‌شود و هم انس و الفت نسبت به بازماندگان را در آنان افزایش می‌دهد.

بسیاری از مردم عقیده دارند پنجشنبه آخر سال، باید به زیارت اهل قبور رفت زیرا آنان در این شب‌ها بیدار و منتظر، بر بام خانه‌های خود می‌نشینند تا بازماندگان به نام آنان خیرات دهند. به همین دلیل مردم که در این روزها بیشتر از دیگر ایام سال دلتنگ عزیزان از دست رفته خود می‌شوند، تلاش می‌کنند با به جا آوردن آداب پنجشنبه آخر سال یاد آنان را گرامی بدارند.

 

بازدید مزار هنرمندان و افراد مشهور

پنجشنبه آخر سال فقط برای سر زدن به مزار  دوستان و فامیل درگذشته نیست. خیلی‌ها دوست دارند در این روز بر مزار هنرمندان، ورزشکاران و ادیبان مورد علاقه‌شان حاضر شوند و گلی هدیه کنند.

معمولاً قطعۀ هنرمندان و مشاهیر بهشت زهرا در تهران یکی از شلوغ‌ترین مکان‌ها در پنجشنبه آخر سال است و بسیاری دوست دارند تا از مزار بعضی افراد خاص دیدن کنند.

 

بازدید مزار هنرمندان و افراد مشهور

خیرات پنجشنبه آخر سال

تا همین چند سال قبل هر پنجشنبه آخر سال بوی حلوا در کوچه‌ها می‌پیچید زیرا قدیمی‌ها حلوا را بهترین خیراتی می‌دانستند که می‌توان برای درگذشتگان میان مردم قسمت کرد. کمی بعد از ساعت ظهر درست کردن حلوا آغاز می‌شد و حوالی غروب آفتاب آن را میان دوستان، فامیل و همسایه‌ها قسمت می‌کردند.

با این حال چیزهای دیگری مانند خرما، میوه، نان‌وپنیر یا شیرینی هم در پنجشنبه آخر سال برای شادی روح درگذشتگان خیرات می‌شد. حتی بعضی خانواده‌ها مقداری غدا تهیه و آن را خیرات می‌کردند.

مردم هنوز خوراکی‌هایی که گفتیم را هر پنجشنبه آخر سال، سر مزار عزیزان درگذشته‌شان می‌برند و خیرات می‌کنند؛ هرچند این ایده هر بار بیشتر رواج می‌یابد که خوراکی مورد علاقه فرد درگذشته را خیرات دهند تا بیشتر به یاد او باشند.

 

خانه تکانی آرامگاه درگذشتگان

یکی دیگر از رسوم این روز آن است که بازماندگان با حضور بر سر قبور بستگان و آشنایان خویش با غبارروبی و تمیز کردن مزار آنان، آرامگاه ابدی‌شان را خانه تکانی می‌کنند و شمع یا چراغی در کنار قبر روشن می‌کنند تا شب پایان سال برای آنها تاریک نباشد.

چیدن میوه،شیرینی،گل، سبزه و گاهی هفت‌سین بر روی قبور نشانه‌های زندگی را در قبرستان زنده می‌کند و پیوند همیشگی مرگ و زندگی را به یاد می‌آورد و این حس در آنها وجود دارد که مردگان از یاد نرفته‌اند.

ایرانیان باستان نیز چنین رسمی داشتند در مناسبت‌هایی بازماندگان یاد و خاطره درگذشتگان را گرامی می‌داشتند، یکی از این مناسبت‌ها روزهای «پنجه» است، بدین معنی که یک روز از پنج روز پایان سال را به بزرگداشت درگذشتگان اختصاص می‌دادند و اعتقاد داشتند که روح درگذشتگان در چنین روزی چشم به راه بازماندگان است.

به همین دلیل مردم در محل دفن اجساد درگذشتگان خود دور هم جمع می‌شدند و با تقسیم انواع خوردنی و پاشیدن آب روی قبر، روان مردگان خود را شاد می‌ساختند.

 

خانه تکانی آرامگاه درگذشتگان

چالش‌های پنجشنبه آخر سال

ترافیک یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که پنجشنبه آخر سال را به روزی دشوار تبدیل می‌کند. برای آنکه در روز بتوانید به مزار عزیزانتان سر بزنید، برنامه‌ریزی کنید تا در اولین فرصت بتوانید به سمت آرمستان حرکت کنید.

تهیه گل، خوراکی و خیرات هم ممکن است زمان‌بر باشد، اگر بخواهید همه چیز را به لحظات آخر بسپارید یا از فروشنده‌های نزدیک آرمستان خرید کنید، اتمالا یا آنچه دوست دارید را نخواهید یافت یا مجبور خواهید بود مبالغ هنگفتی پرداخت کنید.

 

نیکان و بهترین خیرات

بهترین راه برای فرستادن خیرات یا در واقع هدیه برای مردگانمان صدقه‌دادن به نیازمندان است. علاوه بر آنکه ثواب این صدقات چه نقدی و چه غیر نقدی به روح عزیز از دست رفته خواهد رسید، لبخند شادی و امید به زندگی فرد دیگری را نیز در روزهای آخر سال خوشحال خواهد کرد.

زیارت اهل قبور در پنجشنبه آخر سال بسیار پسندیده است. چه نیکوست هدیه‌ای هر چند کوچک از صدقات، خیرات و… برایشان بفرستیم تا آنان هم در این عید، شادی را تجربه کنند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده‌ها در روزهای آخر سال هم نیازمندان را فراموش نمی‌کند و در همۀ ایام سال یاور آنان می‌مانند. شرح و تصاویر این حمایت‌ها را در اینستاگرام خیریۀ نیکان می‌توانید ببینید.

خیرات و صدقاتی که شما پنجشنبه آخر سال برای شادی روح درگذشتگان خود هدیه می‌کنید، می‌تواند گره از کار نیازمندی باز کند. چه چیزی بهتر از آنکه خیرات خود را در اختیار نیکان قرار دهید، هم روح درگذشتگانتان شاد خواهند شد و لبخندی به لب نیازمندی خواهد نشست.

برای این کار کافی است به این لینک سری بزنید تا بتوانید شب سال نو، خیرات خود را به خانواده‌های تحت پوشش خیریۀ نیکان هدیه کنید.

اگر این مقاله را دوست داشتید می‌توانید نظراتتان را از طریق این صفحه با ما در میان بگذارید تا بتوانیم مطالب مفید‌تری برای شما تهیه کنیم.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما