روز جهانی تحقق رؤیاها

روز جهانی تحقق رؤیاها از آن روزهایی است که معلوم نیست چه کسی آن را بنا نهاده است با این حال در همۀ تقویم‌های جهان 13 ژانویه یا 23 دی اینگونه نامگذاری شده است و بسیاری افراد دوست دارند آن را جشن بگیرند.

این مناسبت متعلق به آنانی است که با تلاش و پشتکار توانسته‌اند رؤیای خود را به واقعیت تبدیل کنند، از باب دیلن که در موسیقی به جایگاهی یگانه رسید گرفته تا مری شلی که دکتر فرانکنشتاین را بر اساس کابوسی که دیده بود نوشت. روز جهانی تحقق رؤیاها به همۀ این افراد افتخار می کند و به همۀ آدم‌هایی تعلق دارد که شهامت دنبال‌کردن رؤیاهای خود را دارند و از سد سختی ها می‌گذرند تا دنیای خودشان را بسازند.

روز جهانی تحقق رؤیاها
رویاهای کودکانه

رؤیاها و آرزوها بال‌های آدمیان هستند، بدون رؤیا انسان نه می تواند خودش را رشد دهد نه موجب تغییر دنیا شود. در 13 ژانویه روز جهانی تحقق رؤیاهاست. روزی که مردم آن را به افتخار اهداف و آرزوهای گذشته و حال خود جشن می‌گیرند.

در ادامه می‌خوانید:

تاریخچۀ روز جهانی تحقق رؤیاها

ما نمی‌دانیم که این روز چه زمانی آغاز شد یا ایدۀ چه کسی بود، اما رؤیاهایمان را خیلی خوب می‌شناسیم، چه آنهایی که هنگام خواب به سراغمان م‌آیند و چه آنهایی که آرزوی ما هستند و به زندگی‌مان معنای خاصی می‌بخشند.

مردم باستان اغلب بر این باور بودند که رؤیاهای شبانه پیام‌هایی از یک قدرت برتر هستند. در واقع، مصریان باستان آن‌قدر به این موضوع اعتقاد داشتند که به خود یا دیگران رؤیاهایی را برای دریافت پیام‌های بیشتر القا می‌کردند. آنها روی «تخت‌های رؤیایی» ویژه دراز می‌کشیدند به این امید که یک رؤیا به آنها نصیحت، آرامش یا حتی شفا بدهد. مردم باستان حتی تعبیر خواب را تمرین می‌کردند. سومریان باستان، بابلی‌ها، و فرهنگ‌های مختلف دیگر، متون مذهبی را که دارای تعبیر خواب‌های مختلف بودند، نگهداری می‌کردند.

نوع دیگر رؤیاها، همان آرزوهای ما هستند. لغت‌نامه‌ها از آرزوها به عنوان تخیلاتی از امیدها، رؤیاها و افکاری یاد می کنند که زنده می‌شوند و در هنگام بیداری تجربه می شوند، اگرچه در ذهن ما وجود دارد. افراد مشهور بسیاری در طول اعصار، شاهکارها و ایده های جدیدشان را هنگام خیال پردازی، خلق کرده اند. آنها خیال پردازی می‌کنند و آرزومند ساختن یا پدیدآوردن تخیلاتشان می‌شوند د؛ در واقع در این نقطه است که آرزو و خیال به هم پیوند می‌خورند.

روز جهانی تحقق رؤیاها و آرزوها

تحقق رؤیاها در گذر زمان

1865: «ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب» لوئیس کارول

در این داستان کودکانه واقعیت با رؤیاها به شکلی واضح درآمیخته می‌شود. این کتاب  حدود 150 سال قبل برای نخستین بار منتشر شد و در این مدت به یکی از محبوب‌ترین و ماندگارترین کتاب‌های کودکان در تمام دوران تبدیل شده است.

اواخر قرن نوزدهم: رؤیاها و تحقق آرزوها

زیگموند فروید، روان‌شناس مشهور اتریشی، معتقد است رؤیاهای شبانه، تلاش ناخودآگاه افراد برای برآورده‌کردن آرزوها هستند. او همچنین می‌گوید که چنین خواسته‌های ناخودآگاهی بقایای تجربیات یا خاطرات دوران کودکی هستند.

1928: مشهورترین موش جهان

والت دیزنی مدت کوتاهی پس از تأسیس کمپانی انیمیشن سازی‎اش رؤیای طراحی یک شخصیت کارتونی را در سر می پروراند. این ایدۀ جدید معروف‌ترین موش تاریخ یعنی میکی ماوس بود.

تاریخچه روز جهانی تحقق رؤیاها

چگونه روز جهانی تحقق رؤیاها جشن بگیریم؟

به دنبال رؤیاهایتان بروید

بهترین راه برای جشن گرفتن روز جهانی تحقق رؤیاها شاید توجه دوباره به رؤیاهاست. هرکسی می‌تواند رؤیای خود را پی بگیرد و راهی برای تحقق آن پیدا کند. چنین کاری ممکن است آسان نباشد و یک شبه انجام نشود؛ با این حال هر کسی به خود انجام کاری مهم برای خودش را بدهکار است. انسان باید به خودش ثابت کند که واقعا به انجام کارها تواناست و زندگی او را شکست نداده است.

راه‌های زیادی برای تحقق بخشیدن به یکی از رؤیاهای خود وجود دارد، اما اولین قدم داشتن یک برنامۀ کلی است. همین امر در مورد رؤیایی مثلاً داشتن کمربند سیاه در کونگ فو یا دیدن اهرام مصر صدق می‌کند. نخست باید آن رؤیا تحقیق کرد، نظر دیگران را پرسید و همین امروز قدیمی برای رسیدن به آن برداشت؛ البته ممکن است سه تا پنج سال برای رسیدن به یک هدف زمان لازم باشد و این زمان کوتاهی نیست.

یک فیلم ببینید

یکی دیگر از راه‌های جشن گرفتن این تاریخ، تماشای یکی از فیلم‌هایی است که به افراد انگیزه می‌دهد تا ببرای تحقق رؤیاهایشان تلاش کنند. یکی از پیشنهادهای خوب در این زمینه فیلم «در جست‌وجوی خوشبختی» (The Pursuit of Happyness) است.

در این فیلم ویل اسمیت نقش پدری را بازی می‌کند که پس از بی‌خانمان شدن، برای بزرگ کردن کودک نوپایش تلاش می‌کند. این فیلمی است که شما را می‌خنداند و به گریه می‌اندازد و در عین حال به افراد انگیزه می‌دهد تا رؤیاهای خود را دنبال کنید، مهم نیست که روزهای سخت چقدر پیش می‌آیند. فیلم‌های «پَچ آدامز»، «گوریل‌ها در مه»، «رؤیاهای صحرایی» و «آخرین تعطیلات» هم می‌توانند چنین حال و هوایی را برای بیینده ایجاد کنند.

روز جهانی تحقق رؤیاها
روز جهانی تحقق رویاها

دیگران را تشویق کنید به دنبال رؤیاهایشان بروند

برای آنکه افراد به دنبال رؤیاهایشان بروند، گاهی اوقات فقط فشار ملایمی از سوی دیگران نیاز است تا فرد را وادار کند به دنبال چیزی برود که همیشه دوست داشته. گاهی هم بعضی افراد اعتماد به نفس ندارند و لازم است شخص دیگری به آنها ایمان داشته باشد تا بتوانند خودشان را باور کنند.

با افرادی که به آرزوهایشان رسیده‌اند صحبت کنید

حتماً کسانی هستند که آرزوها و رؤیاهایشان محقق شده باشد و بتواند به دیگران انگیزه و الهام ببخشد. صحبت کردن با چنین افرادی موجب می‌شود افراد بفهمند که چگونه می‌توانند رؤیاهای خود را به واقعیت تبدیل کنند و از داستان‌های آنها الهام بگیرید.

به خیریه‌ها کمک کنید

گرچه افراد مدام به سخت‌کوشی و امیدواری برای رسیدن به آرزوهایشان تشویق می‌شوند؛ اما افراد بسیاری هستند که برای دست‌یافتن به رؤیاهایشان به جز تلاش فردی نیازمند دست توانایی هستند تا به یاریشان بشتابد. کمک به خیریه‌ها می‌تواند راهی باشد که افراد بیشتری برای دست یافتن به رؤیاهایشان توانا شوند.

روز جهانی تحقق رؤیاها و کمک به خیرها

چرا روز تحقق رؤیاها را دوست داریم؟

به آرزو نیاز داریم

 همۀ آدم‌ها به رؤیاها و آرزوهایی نیاز دارند. برخی از رؤیاها حتی به افراد الهام می بخشند و زندگی شان را بهتر می‌کنند.

چیزی را به خودمان ثابت می‌کنیم

انسان‌ها این حق را به گردن خودشان دارند که دست‌کم یکی از رؤیاهایشان را بسازند.

 نیکان و آرزوهای کوچک

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت حدود 12 سال است که پشتیبانی از خانواده‌ها را به عنوان مهم‌ترین برنامۀ خود دنبال می‌کند. اشتغال، معیشت، مسکن، درمان و آموزش مهم‌ترین مسائلی است که نیکان تلاش می کند برای مددجویان خود فراهم کند. اما در میان همین نیازهای مهم انسانی هم هستند مواردی که برای بعضی آرزو هستند. نیکانی‌ها آرزومند آرزوهای مددجویانشان هم هستند.

مددجویان بسیاری هستند که تاکنون نیکان کمک کرده است رؤیاهایشان به حقیقت بپیوندد. رؤیاهای این آدم‌ها  گاهی خیلی بزرگ است مثل فاطمه که در زمین دیگران کار می‌کرد و آرزویش داشتن گلخانه‌ای بود تا برای خودش بکارد و حاصل دسترنج خودش را داشته باشد و به یاری خیران نیکان رؤیایش جامۀ حقیقت پوشید.

مثل آن ورزشکار و ایرانگردی که تجهیزات سفر نیاز داشت و نیکان به او کمک کرد تا وسایل مورد علاقه‌اش را بخرد یا مانند مرضیه و نیما خواهر و برادر دوقلو و نابینایی که رؤیای بزرگ زندگیشان داشتن ساز و یادگرفتن موسیقی بود و با کمک حامیان نیکان، هنوز هم به آموختن موسیقی و نواختن ادامه می‌دهند. شرح این کارهای زیبای نیکانی‌ها را می‌توانید در اینستاگرام مؤسسه بخوانید.

بعضی دیگر هم رؤیاهایشان مثل خودشان صاف و ساده است، مثل محمد که آرزو داشت ورزشکار محبوبش را از نزدیک ببیند و نیکان این دیدار را میسر کرد. مثل کودک یک خانوادۀ مددجو که پس از دیدن بستۀ آذوقه، هیجان‌زده گفته بود خیلی وقت است گوشت نخورده‌ایم.

نیکان و مددجویانش یک خانواده‌اند و نیکانی‌های مانند اعضای هر خانواده‌ای بهترین‌ها را برای هم می‌خواهند و تلاش می‌کنند، رؤیاها را از جهان دور از دسترسشان به زندگی واقعی برسانند.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما