خیریه نیکان ماموت معتبرترین خیریه ایران

برای هر کسی پیش آمده است که بخواهد به مؤسسۀ خیریه‌ای کمک کند و نقشی در بهتر شدن زندگی نیازمندان داشته باشد. با این حال انجام چنین کاری به اطمینان و اعتماد بسیاری نیاز دارد و افراد باید از درست‎کاری و شفافیت یک مؤسسۀ خیریه مطمئن شوند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت با بیش از 12 سال سابقۀ فعالیت در عرصۀ کار خیر و کمک به مددجویانی از سراسر ایران نشان داده است که می‌تواند عنوان معتبرترین خیریه را از آن خود کند.

شاهد این مدعا همکاری با انبوهی از شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهاست، سازمان‌هایی‌ که یا همراهی نیکان را در زمان بحران و دشواری طلب می‌‌کنند یا انجام مسئولیت اجتماعی‌شان را به نیکان می‌سپارند.

نیکان ماموت می‌تواند نمونه‌ای یک خیریۀ شفاف، منظم و بابرنامه باشد، دنبال‌کردن اهداف این مؤسسه آسان است و از آنجا دایرۀ کمک‌رسانی در آن فراگیر و گسترده است، هر نیکوکاری با هر رویکرد و علاقه‌مندی می‌تواند خود را عضوی از خانوادۀ نیکان بداند.

خیریه نیکان، معتبرترین خیریه

ویژگی‌های معتبرترین خیریه

بررسی فعالیت مؤسسه‌های نیکوکاری نشان می‌دهد که معتبرترین خیریه ویژگی‌های مشخصی دارد، ویژگی‌هایی که بررسی آنها می‌تواند تصویر روشنی از چنین مؤسسه‌ای برای ما ترسیم کند.

شفاف عمل می‌کنند

خیریه‌های معتبر عملکرد مالی روشنی دارند و شرح هزینه‌ها، کمک‌های دریافتی، تعداد مددجویان و نوع فعالیت‌های خود را به حامیان و نیکوکاران اطلاع می‌دهند. همچنین شرایطی را فراهم می‌کنند که هر یک از حامیان از اینکه کمک‌هایشان در کجا صرف شده است باخبر شوند.

روش اجرایی مشخص دارند

معتبرترین خیریه در میان مؤسسات نیکوکاری، آن مجموعه‌ای است که برنامه‌های هر ماه و هر فصل خود را به شکلی منظم برنامه‌ریزی کند و به اطلاع حامیان، داوطلبان و مددجویان برساند. در واقع برای همۀ فرآیند‌های داخلی مؤسسه باید یک روش اجرایی مشخص وجود داشته باشد و همۀ اطلاعات به صورت سیستمی بایگانی و نگهداری می‌شود.

قدردان حامیان هستند

مؤسسه‌ای که بتوان آن را بهترین خیریه یا معتبرترین خیریه دانست، حامیان خود را همچون اعضای خانواده‌اش دوست می‌دارد، آنها را در همۀ برنامه‌ها شریک می‌کند و با فرستادن یک هدیه کوچک یا پیام تبریک تولد اهمیت آنان برای مؤسسه را یادآور می‌شود. یک خیریۀ روشن که عملکردی شفاف دارد، حامیان را در جریان امور مالی قرار می‌دهد و آنها را فقط به عنوان یک منبع کمک در نظر نمی‌گیرد.

وب‌سایت دارند

یک خیریۀ مطمئن، به‌روز و روشن حتما وب‌سایتی برای خود طراحی می‌کند. گرچه داشتن یک وب‌سایت به تنهایی به خیریه‌ها اعتبار نمی‌بخشد اما نشان می‌دهد که آنها چه اندازه ساختارمند، منظم و شفاف عمل می‌کنند. در یک وب‌سایت درست و واقعی یک بخش تماس با ما وجود دارد که افراد می‌تواند نشانی و شماره‌های تماس را به راحتی پیدا کنند و به برنامه‌های خیریه و راه‌های کمک آنلاین هم دسترسی داشته باشند.

جامع‌ترین مؤسسۀ خیریه ایران

نکاتی که پیش از این برشمردیم را می‌توان در عملکرد خیریۀ نیکان ماموت به آسانی دید هرچند یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نیکان فراگیر بودن خدمات آن است. خیریۀ نیکان ماموت از آغاز فعالیت‌هایش خود را حامی خانواده نامیده و تلاش کرده است تا آنجا که ممکن است به مددجویان خود کمک کند کانون خانواده‌شان را حفظ کنند.

با اینکه بیشتر خیریه‌ها در یک زمینه فعال هستند و مثلاً فقط بر خدمات پزشکی تمرکز دارند، نیکان در هفت شاخۀ معیشت، اشتغال، مسکن، دارو و درمان، حمایت تحصیلی و آموزش، بحران و رفاهی-اداری فعالیت می‌کند. این گستردگی اما موجب ضعف در خدمات‌رسانی نیکان نشده است؛ زیرا سازماندهی و برنامه‌ریزی در نیکان پایه‌های محکمی دارد و به همین دلیل مددجویان در هر زمینه‌ای که با مشکلات مواجه باشند از سوی نیکان حمایت خواهند شد.

جامع‌ترین مؤسسۀ خیریه ایران

پوشش خدمات در سراسر ایران

معتبرترین خیریه ، مؤسسه‌ای است که بتواند به بهترین شکل مددجویان را یاری کند، نیکان در مسیر فعالیتش نه فقط در حوزه‌های هفتگانۀ خود فعال است بلکه در تمام نقاط ایران به نیازمندان کمک می‌کند. هنگام بروز بحران‌هایی مانند سیل و زلزله گروهی از نیکانی‌ها در هماهنگی با سازمان هلال احمر ایران به دورترین و آسیب‌دیده می‌روند تا کمک‌های مردمی را به دست مردم آسیب‌دیده برسانند. پس بحران هم با کمک حامیان نیکان، کار ساخت‌وساز خانه‌های تخریب‌شده انجام شود.

به جز مواقع بروز بحران هم فعالیت‌های نیکان به شکلی فراگیر در سراسر ایران ادامه دارد و مددجویانی از شهرها و روستاها در همۀ استان‌های ایران به کمک نیکان از مشکلات عبور می‌کنند. دانش‌آموزان بسیاری در روستاهای دورافتاده به کمک نیکان به تحصیل خود ادامه می‌دهند و مؤسسه حتی برایشان مدرسه هم فراهم می‌کند.

شفاف‌ترین خیریه ایران

خیریۀ نیکان ماموت شفافیت را یکی از مهم‌ترین اصول کاری خود می‌داند. در بیش از یک دهه فعالیت، نیکان همواره بر ارائۀ گزارش عملکرد و انجام حسابرسی تأکید داشته است. به همین دلیل علاوه بر آنکه هر ماه در اینستاگرام نیکان یک گزارش تصویری نمودار مالی منتشر می‌شود، همۀ حامیان در جریان هزینه‌کرد کمک‌‎های خود قرار می‌گیرند. نگرش نیکان به لزوم شفافیت موجب شده است که این مؤسسه به معتبرترین خیریه تبدیل شود و حامیان و نیکوکاران بتوانند با آسایش خیال و اطمینان کمک‌های خود را برای رسیدن به دست نیازمندان به نیکان بسپارند.

 

 

شفاف‌ترین خیریه ایران

اعتبار بین‌المللی

خیریۀ نیکان ماموت برای آنکه یک خیریه معتبر محسوب شود، ویژگی‌های دیگری هم دارد که یکی از آنها جایگاه بین‌المللی نیکان است. در سال‌های گذشته خیریه نیکان ماموت علاوه بر آنکه با حامیان خود در خارج از ایران ارتباط مستمر داشته، موفق شده است که دو تأییدیه رسمی و بین‌المللی را از مؤسسه اس‌جی‌اس (SGS) و مجمع اقصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد یا همان اکوسوک (ECOSOC) دریافت کند.

به این ترتیب نه تنها فقط نیکان در خارج از ایران توانسته است در عرصۀ بین‌المللی نقشی داشته باشد بلکه به عنوان خیریه‌ای مطمئن و معتبر هم شناخته می‌شود.

اکوسوک (ECOSOC)

مؤسسۀ خیریۀ نیکان در تاریخ 21 جولای 2021، مفتخر به کسب عنوان مقام مخصوص مشورتی مجمع اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد اکوسوک (ECOSOC) شد.

مؤسسه‌های غیردولتی (NGO) که می‌خواهند در تصمیم‌های رسمی سازمان ملل متحد سهیم باشند، باید گواهی مقام مخصوص مشورتی UN را از سوی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد- اکوسوک – دریافت کنند. این گواهی به آنها اجازه می‌دهد خود را به عنوان مرجعی موثق و باصلاحیت معرفی کنند.

به جز افزایش تعاملات بین‌المللی، داشتن مقام مخصوص مشورتی مجمع اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، این فرصت را در اختیار نیکان قرار می‌دهد که از تجربیات بین‌المللی سایر NGOها استفاده کند و در جلسات مشورتی این سازمان‌ها شرکت کند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان در جلسات این شورا که هم‌سو با اهداف هفت‌گانۀ این خیریه است شرکت خواهد کرد. این جلسات می‌توانند آنلاین یا حضوری باشند اما نکتۀ مهم است که مؤسسه می‌تواند در این جلسات تجربیات خود را با سایر سازمان‌ها به اشتراک بگذارد.

مجوز اس‌جی‌اس  (SGS NGO Benchmark)

اس‌جی‌اس شرکتی چندملیتی در شهر ژنو سوئیس است. این شرکت انواع خدمات بازرسی، کنترل کیفیت ارئه می‌کند و صدور گواهینامه‌های گوناگون را نیز انجام می‌دهد. داشتن مجوزی از این شرکت نشان‌دهندۀ آن است که یک مؤسسه عملکردی استاندارد و قانونی دارد.

اس‌جی‌اس به جز شرکت‌ها، برندها و مؤسسات تجاری و اقتصادی، بخشی نیز برای خیریه‌ها دارد و در آن پس از بررسی فعالیت‌ مؤسسات خیریه برای آنها مجوز صادر می‌کند.

همان‌طور که پیش از این هم گفته شد، یک خیریه معتبر باید مجوزهای قانونی و شفافیت مالی داشته باشد، ساختارمند عمل‌ کند، در حال ارتقای عملکرد دائمی باشد و همواره به ذی‌نفعان خود به‌ویژه حامیان گزارش مالی ارائه دهد. چنین خیریه‌ای می‌تواند مجوز اس‌جی‌اس دریافت کند و به عنوانی یک خیریه برتر ظاهر شود.

خیریۀ نیکان ماموت با داشتن همۀ این ویژگی‌ها توانسته است مجوز اس‌‌جی‌اس را دریافت و آن را برای دورۀ بعدی تمدید کند. به این ترتیب نیکان به عنوان یک خیریه قانونی، استاندارد و نظام‌مند از معتبرترین خیریه ها مطرح شود.

معتبرترین خیریه دارای اعتبار بین‌المللی

همکاری با شرکت‌ها در راستای مسئولیت اجتماعی

با وجود آنکه روابط بین‌المللی اعتباری انکارناپذیر به خیریه‌ای همچون نیکان می‌بخشد اما داشتن روابط خوب با شرکت‌های داخلی هم بسیار مهم است. در این زمینه نیکان اثبات کرده که  معتبرترین خیریه است.

در سال‌های گذشته شرکت‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف از جمله تأمین معیشت نیازمندان، تهیۀ تجهیزات پزشکی، خرید دستگاه‌های بهداشتی و شیرین ‌کردن آب، ارائۀ خدمات اداری و حقوقی، خرید محصولات نیکان و بسیاری موارد دیگر به خیریه کمک کرده‌اند، فعالیتی که به عنوان مسئولیت اجتماعی این شرکت‌ها ثبت شده است.

چنین رویکردی موجب شده است نیکان معتبرترین خیریه و مورد اعتمادترین خیریه نزد همگان باشد و ارتباطی دوسویه با شرکت‌های داخلی برقرار کند و در گذر زمان این ارتباط را نگه دارد.

با خرید پک شکلات نیکان 6 عددی در سامان دادن خانواده ای نیازمند شریک باشید.

خیریه نیکان یکی از معتبرترین خیریه ها ، پویا و جامع

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت همچنان در مسیر رشد خود قدم برمی‌دارد و با تیم خلاق و سیاست‌گذاری بلندمدت نگاهی رو به آینده دارد. نیکان فقط یک خیریه نیست؛ خانواده‌ای بزرگ از مددجویان، حامیان و داوطلبان است که اعضای آن با زنجیری از مهر به هم متصل شده‌اند. اگر به اینستاگرام نیکان سری بزنید، می‌توانید شرح فعالیت‌های مؤسسه را ببینید و بخوانید.

خیریه برتر یا خیریه معتبر آن مؤسسه‌ای است که برای همه جهانی شاد و سرشار از سلامتی می‌خواهد و نیکان چنین شعاری برای خود برگزیده است.

شما هم مخاطب نیکان هستید؟ در برنامه‌های نیکان حضور داشته‌اید یا عضوی از خانوادۀ مددجویان ما هستید؟ دربارۀ نیکان و فعالیت‌هایش چه نظری دارید؟ خوشحال خواهیم شد اگر دیدگاه‌های خود را از باکس پایین مقاله با ما درمیان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما

نظر کاربران
 1. مرتضی عسگری

  سلام من مرتضی هستم ۳۷سال سن دارم صاحب ۳فرزند هستم که پسرسومم که خداعنایت کرده و به من بخشیده ۵۰روزشه من مزاحم وقت ارزشمند شما شدم چون واقعا توزندگی به مشگل خوردم و احتیاج به کمک دارم من از موسسه یاهرشخص خیری که پیام منومیخونه درخواستی دارم من بیکارم الان ۲ماه هست کرایه خونه ندادم حتی پول آب و برق هم نتونستم پرداخت کنم از شما می‌خوام که اگرامکانش هست برای من پدریه کاری درست بشه که خودم ازخجالت همسرم وبچهام دربیام که اکراین اتفاق بیوفته یه خانواده۵نفری دعاگوی شما عزیزان میشویم من به جز خدای بزرگ هیچ پشتوانه ای توزندگیم نداشتم اما الان بعدازخداامیدم شما عزیزان هستید اما اکراین اتفاق نیوفتاد ازشمامیخوام حتی شده به عنوان یه وامی که بتونم کرایه عقب افتاده خونمونوبپردازم تا دیگه سنگینترنشه که اگه خدایی نکرده این اتفاق بیوفته نمی‌دونم چیکارکنم خیلی خدای بزرگروصداکردم اماهرچی حکمت و خواست خودش باشه همونه بابت همه زحماتی که میکشید که به نیازمندان کمک کنید ممنون من ازخدامیخوام منوهیچ وقت شرمنده زن وبچهام نکنه ممنون

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام وقت بخیر. لطفا در ساعات اداری با شماره 02122176001 داخلی مددکاری تماس حاصل نمایید

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟