نیکان در سالی که گذشت

بیش از 12 سال است که مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت قدم در مسیر حمایت از خانواده‌ های نیازمند گذاشته است. مسیری که گرچه پیچ و خم‌های زیادی را به خود دیده اما خوشحالی قلب هم‌وطنان همچون مناظر زیبا، آن را دل‌انگیز کرده است.

خیریۀ نیکان در سالی که گذشت کوشیده است، دنیایی سرشار از شادی و سلامتی برای مددجویان خود بسازد و با گسترده‌ترکردن دایرۀ فعالیت خود به افراد بیشتری کمک برساند. سلامت، معیشت، اشتغال، مسکن، آموزش، رفاه و بحران، شاخه‌هایی هستند که نیکان در آنها فعالیت‌ کرده است. در 1401 هم مانند دیگر سال‌ها نیکان تلاش کرده است که این حوزه‌ها را به خوبی پوشش دهد و از مددجویان خود بیشترین حمایت را داشته باشد.

نیکان در سالی که گذشت، خیریه‌ای پویا و فعال بود و تا آنجا که در توان داشت، مددجویان بیشتری را تحت پوشش خود قرار داد؛ روندی که در سال نو هم به یاری همۀ همراهان و خیران ادامه خواهد یافت. مروری بر فعالیت‌های نیکان تلاش هر روزۀ این خانوادۀ بزرگ را بهتر نشان خواهد داد.

نیکان در سالی که گذشت

پزشکی و درمان نیکان در سالی که گذشت

نیکان در سالی که گذشت با حمایت حامیان خود، تعداد 2032 بیمار را به آغوش خانواده بازگرداند و برای تعدادی از بیمارستان‌های کشور تجهیزات پزشکی خرید. تجهیزات پزشکی که نیکان در سالی که گذشت تهیه کرد عبارتند از شیر دوش برقی بیمارستانی پایه دار، 700کیت سلول بنیادی، ست ریجید سیستوکوپ و رزکتوسکوپ، دستگاه الکتروشوک قلبی، مانیتور با ماژول کپنوگراف، کوتر با قابلیت لیگاشور، اره استرنوم، اَره رید، تخت جراحی بیماران سنگین وزن، دستگاه سی آرم برای بیمارستان شریعتی، کوتر جراحی، دستگاه اسکوپ، دستگاه الکتروشوک، یونیت دندانپزشکی برای بیمارستان طالقانی، دستگاه الکتروشوک مغزی برای بیمارستان روزبه، دستگاه بیوفید بک انجل برای بیمارستان توانبخشی رفیده و…

همچنین خیریۀ نیکان ماموت در سال 1401 با اهدای 22 سمعک و حلزون شنوایی به تعدادی از افراد ناشنوا و کم شنوا، اهدای 28 ویلچر، اهدای 15 عینک، اهدای 77 کمک هزینۀ دندانپزشکی، تهیۀ 30 پروتز دست و پا و… زمینۀ توانمندی بیماران دیگری را نیز فراهم کرد.

با مراجعه به صفحه “درخت ارژن (کرمانشاه)” و خرید درخت ارژن از مجموعه درختان پروژۀ نیکان شما هم مانند دیگر حامیان این طرح، در کاری خیر و البته محیط زیستی سهیم شوید.

اشتغالزایی

برای هر فرد بزرگ‌سالی که در جامعه زندگی می‌کند، داشتن شغل مهم‌ترین نیاز و دغدغه محسوب می‌شود. بدون درآمد گذراندن زندگی روزمره ممکن نیست و فرد با گرفتاری‌های بسیاری مواجه می‌شود؛ به همین دلیل است که هرکسی که توانایی دارد باید برای ایجاد مشاغل فعالیت کند. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت هم دقیقاً به همین دلیل یکی از مهم‌ترین بخش‌های فعالیت خود را به اشتغالزایی اختصاص داده است.

نیکان در سالی که گذشت برای 55 سرپرست خانوار در جای جای ایران اشتغالزایی کرد. این روند موجب شد سرپرستان خانوار یادشده بتوانند برای دیگر اعضای خانواده و یا نزدیکان خود شرایط اشتغال به وجود آورند و به این ترتیب نیکان توانست چرخۀ اشتغال را در نقاط مختلف کشور حرکت دهد.

در سال 1401 نیکان 12 چرخ خیاطی به 12 سرپرست خانوار هدیه داد. 7 خودرو را برای 7 سرپرست خانوار که به رانندگی اشتغال دارند تعمیر یا خریداری کرد. 6 آرایشگاه زنانه راه‌اندازی کرد، 13 تنور گازی به زنان عشایر شهرستان خاش هدیه داد. برای یک کارگاه ترشی‌ساز،  وسایل و لوازم کامل تهیه کرد. یک کافی شاپ، یک مهدکودک، یک میوه فروشی و دو سوپرمارکت را تجهیز کرد. با تأمین وسایل قالی‌بافی برای یک زن روستایی شغل ایجاد کرد. برای فروش لباس به 3 نفر سرمایه داد و در نهایت با تأمین هزینۀ دورۀ آموزش تعمیرات موبایل برای یک نفر زمینۀ اشغال فراهم کرد.

اشتغالزایی

بحران

هنگامی که بحران‌های طبیعی همچون سیل و زلزله رخ می‌دهند، به جز امداد همگانی و همدلی همۀ انسان‌ها هیچ چیز نمی‌تواند نجات‌دهندۀ آسیب‌دیدگان باشد. مؤسسۀ خیریه نیکان به همین در سال‌های فعالیت خود تلاش کرده است با ایجاد شاخۀ بحران خود شرایطی را فراهم کند تا هنگام بروز بحران‌ها بتواند یاری‌ رسان مردم آسیب‌ دیده باشد.

نیکان در سالی که گذشت با همکاری جمعیت داوطلبان هلال احمر و حمایت شما عزیزان توانست در زمینه مدیریت بحران توانست مؤثر باشد و با ساخت 60 واحد مسکونی در شهرستان سی‌سخت، اهدای 1430 کیلوگرم برنج به هم‌وطنان زلزله‌زدۀ جنوب کشور، اهدای 357 هیتر برقی، 541  تخته پتو، لباس گرم، یک کامیون دارو و اقلام مصرفی برای زلزله‌زدگان شهرستان خوی وظیفۀ خود را در برابر مردم بحران‌زدۀ استان‌های مختلف کشور انجام دهد.

آموزش و تحصیل

بدون آموزش، بدون وجود امکانات تحصیلی و ساختن مدرسه هیچ جامعه‌ای طعم رشد و پیشرفت را نخواهد چشید. این موضوع چنان حیاتی و ضروری است که خیریۀ نیکان از ابتدای تشکیل خود برای آن برنامه‌ریزی کرد و کوشید با ایجاد شرایط تحصیلی بهتر کودکان بیشتری را از ثمرات تحصیل و آموزش بهره‌مند کند.

نیکان در سالی که گذشت با عزم راسخ خود و کمک حامیان سخاوتمندش، توانست در استان‌های مختلف به بهبود آموزش کمک کند. در این زمینه بیش از 3300 بستۀ لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان مشتاق به تحصیل در جای جای ایران هدیه داده شد. همچنین 8 دستگاه لپ‌تاپ برای 4دانشجو، یک دانش‌آموز و 3 مدرسه و 3 تبلت برای 3 دانش‌آموز تهیه شد.

نیکان با فراهم‌کردن کمک هزینۀ تحصیلی برای 174 دانشجو به آنان کمک کرد تا بتوانند در دانشگاه حضور پیدا کنند. بخش دیگری از کمک هزینه‌های نیکان به داشنجویان تأمین هزینۀ خرید کتاب و تهیۀ خوابگاه بود. دانشجویانی که در رشته‌های مهندسی مکانیک، شهرسازی، حقوق و غیره رشته‌ها مشغول به تحصیل هستند.

پزشکی و درمان نیکان در سالی که گذشت

رفاهی اداری

همۀ ما شنیده‌ایم که می‌گویند «یک دست صدا ندارد». این فقط یک ضرب‌المثل نیست، بلکه اهمیت همیاری و مشارکت را برای ما بازگو می‌کند و نشان می‌دهد که چرا وجود خیریه‌ها در جهانی که مردم با مشکلاتشان تنها مانده‌اند، مهم است. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که بدون همکاری، مشکارکت و تجمیع نیروها کاری به ثمر نخواهد نشست یا آن‌طور که شایسته است نتیجه‌ بخش‌ نخواهد بود.

نیکان و حامیانش بر همین اساس مدت‌هاست که با گرفتن دست یکدیگر و بر پایۀ همدلی تلاش می‌کنند بهترین‌ها را رقم  بزنند. نیکان در سالی که گذشت با حمایت همین خیران نوع‌دوست توانست برای مراکز نگهداری بهزیستی و بیمارستان‌ها اقلام صبحانه نظیر برنج، شیر، تخم مرغ، شکلات صبحانه و… تهیه کند.

این مؤسسه همچنین با اهدای دستگاه‌های فکس، تلفن، مانیتور، کیبورد، لپ‌تاپ، یخچال، جاروبرقی، اجاق گاز و … به چند مدرسه محروم کشور به آنها کمک کرد تا بتوانند خدمات آموزشی را به بهترین شکل ارائه کنند. همچنین نیکان و حامیانش به یاری هم برای تأمین نیازهای بیماران و دانش‌آموزان به مراکزی از جمله بیمارستان‌ها و مدارس میوه و اقلام خوراکی هدیه کرد.

در سال 1401 و در شاخۀ رفاهی و اداری نیکان و حامیان این خیریه با ارسال لباس و کفش به مناطق محروم و مراکز بهزیستی نقاط مختلف کشور تلاش کردند، نیازهای هم‌وطنان را در این بخش نیز پاسخ گوید.

با مراجعه به صفحه ” پویش نذر آجر (بازسازی خوی) ” می‌توانید در کمپین نذر آجر نیکان شرکت کنید و سهمی در بازسازی خانه‌های هم‌وطنان خود داشته باشید. 

مایحتاج زندگی

نیکان در سالی که گذشت توانست در شاخۀ مایحتاج زندگی نیز تا آنجایی که ممکن است، مشکلات روزمرۀ خانواده‌های تحت پوشش را برطرف کند. بدین منظور نیکان بیش از ۳۰۰۰ سبد معیشتی به صورت فصلی و در مواقع ضروری به خانواده‌های تحت پوشش اهدا و 180 جهیزیه و سیسمونی و لوازم زندگی برای مددجویان این مؤسسه تهیه شد.

مایحتاج زندگی

مسکن

یک خانه مکانی امن است که در آن معمولاً یک فرد یا یک خانواده زندگی می‌کنند و تعلق خاطر مشخص و ویژه‌ای به آن مکان دارند. نیکان در سالی که گذشت در شاخه مسکن اقدام به تعمیر، بازسازی، نوسازی، ساخت و خرید 47 منزل مسکونی کرد تا مددجویانش بتوانند بدون دغدغۀ مسکن به زندگی خود ادامه دهند.

شرح و تصویر فعالیت‌های نیکان در سالی که گذشت را در اینستاگرام مؤسسه می‌توانید ببینید و بخوانید. همچنین خوشحال خواهیم شد اگر دربارۀ مطالب سایت نظری دارید از باکس پایین صفحه آن را با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما