تهیه لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند

مدرسه رفتن ابزار خاص خودش را می‌خواهد، هر دانش‌آموزش که پشت نیمکت‌های مدرسه‌ها می‌نشیند، به لوازم‌التحریر نیاز دارد. شاید برای بسیاری بازار متنوع لوازم‌التحریر بسیار جذاب باشد اما گاه پیش می‌آید که داشتن لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند تبدیل به آرزو شود.

در چنین شرایطی است که خیریه‌ها تلاش می‌کنند برای این دانش‌آموزان وسایل تحصیل فراهم کنند تا آنها هم مثل همۀ بچه‌ها بتوانند درس بخوانند. این احساس مسئولیت مؤسسه‌های خیریه موجب می‌شود تا آنان که توان کم‌تری دارند از تحصیل بازنمانند.

لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند

لوازم‌التحریر جذاب‎‌ترین بخش تحصیل است، برای بسیاری خریدن آن نوعی تفریح و سرگرمی است، بسیاری آنها را هدیه می‌دهند و بسیاری در حسرت داشتن ساده‌ترین نوع آن هستند.

 در ادامه می‌خوانید:

 لوازم‌التحریر چیست؟

لوازم‌التحریر کلمه‌ای عربی است که از دو کلمه لوازم و تحریر ساخته شده است، هرچند معادل فارسی نوشت‌افزار هم برای آن انتخاب شده است اما بیشتر افراد هنوز از عبارت لوازم‌التحریر استفاده می‌کنند.

تهیه لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند

هر ابزاری که برای نوشتن، ترسیم و یا نقاشی‌کردن استفاده شود، لوازم‌التحریر محسوب می‌شود. لوازم‌التحریر بسیار پرطرفدار است، بیشتر افراد از داشتن و خریدن آنها لذت می‌برند، فرقی ندارد مداد و خودکار باشد یا دفتر، پاک‌کن، تراش و حتی ابزارهای نقاشی، مهندسی و لوازم اداری، همۀ آنها مشتریان خاص خودشان را دارند.

نوشت‌افزارها از سال‌های اولیۀ زندگی تا دوران کهنسالی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل مصرف‌کنندگانشان علاوه بر کودکان مهدکودکی و دانش‌آموزان، همۀ گروه‌ی سنی هستند.

تاریخچۀ لوازم‌التحریر

دربارۀ اینکه لوازم‌التحریر چه چیزهایی ممکن است باشد، نیاز به توضیح بیشتری نیست، اما شاید پاسخ به این سوال جالب باشد که لوازم التحریر از چه زمانی به وجود آمده است؟

آشنایی انسان با نوشتن به دوران پیش از تاریخ بازمی‌گردد. اولین انسان‌ها تلاش می‌کردند با تکه‌ای زغال یا شیئی نوک‌تیز روی سنگ‎ و چوب اشکالی را نقش کنند. در حقیقت این‌ها نخستین لوازم‌التحریری بود که در تاریخ پدید آمد.

بعدها برای آنکه امور تجاری و سیاسی سامان یابد، تاریخ ثبت شود و نوشته‌ها امکان حمل داشته باشند، انسان‌ها روی پوست حیواناتی مثل گوسفند و بز، برای خود یادداشت‌ می‌کردند.

کیفیت لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند

مصری‌ها مردمی بودند که پیشرفتی شگفت‌انگیز در لوازم‌التحریر ایجاد کردند، آنها از گیاه پاپیروس اولین نمونۀ کاغذ را ساختند. مصری‌ها ساقه‌های پاپیروس را به شکل نوارهای باریکی درآوردند، آنها را در کنار هم قراردادند، خشک کردند و کاغذ ساختند.

به جز کاغذ، مداد یکی از مهم‌ترین لوازم‌التحریر بود. در سال ۱۷۹۰ میلادی «نیکولا کنته» برای سهولت در نوشتن از نوعی زغال نرم به نام گرافیت استفاده کرد. او برای جلوگیری از آلودگی دست به هنگام نوشتن، گرافیت را میان دو قطعه چوب قرار داد و به این ترتیب مداد اختراع شد.

چه لوازم‌التحریری انتخاب کنیم؟

با پیشرفت علم، بسیاری از لوازم‌التحریر، دستخوش تغییرات زیادی برای بشر شده است. افزایش تنوع، کارایی و زیبایی این لوازم شگفت‌انگیز و انتخاب از میان آنها دشوار است.

با این حال هنوز معیارهایی وجود دارد که با به‌کار بردن آنها می‌توان بهترین لوازم‌التحریر را برای دانش‌آموزان انتخاب کرد. معیارهایی که خیریه‌ها در انتخاب لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند آنها را مد نظر قرار می‌دهند.

کیفیت متناسب

مهم‌ترین نکته آن است که باید از لوازم‌التحریر باکیفیت استفاده کرد. دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند تا درس بخوانند، پس وقت آن‌ها نباید با تراشیدن مداد یا پاره‌شدن دفتر تلف شود.

البته باید به این نکته هم توجه کرد که پرزرق‌وبرق بودن به معنای باکیفیت بودن نیست. بسیاری از برند‌های لوازم‌التحریر، از تصاویر و اشکال فانتزی و کارتونی مورد پسند کودکان استفاده می‌کنند و محصولاتشان را با قیمت بیشتری می‌فروشند در حالیکه لزوماً کیفیت این لوازم‌التحریر قابل توجه نیست.

کوله‌پشتی دو بند بخرید

کوله‌پشتی پرطرفدارترین و البته راحت‌ترین کیف مدرسه‌ای است که در بازار می‌توان یافت. کوله‌‌پشتی مناسب دانش‎آموزان باید سبک، دارای دو بند و قابل شست‌وشو باشد. باید به کودکان آموزش داد از هر دو بند کوله‌پشتی استفاده کنند تا وزن کتاب و لوازم درون کیف، به طور مساوی روی شانه‌هایشان تقسیم شود.

جامدادی‌های پارچه‌ای

استفاده از جامدادی‌های پارچه‌ای قابل شست‌وشو، موجب حفظ نظافت و پاکیزگی وسایل کودک می‌شود. به علاوه این نوع جامدادی بسیار سبک است و کوله‌پشتی کودک را نیز سنگین‌ نمی‌کند.

نکاتی برای انتخاب و خرید دفتر مدرسه

دفترهای مشق یک خط، نقاشی، دو خط و غیره، جزء جدایی ناپذیر پروسۀ خرید لوازم‌التحریر هستند. دانش‌آموزان برای هر درس نیاز به دفتری جداگانه دارند. در انتخاب دفتر، باید به ضخامت  و کیفیت کاغذ و نوع خط‌کشی آن توجه کرد.

خرید لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند

انتخاب مداد سیاه و مدادرنگی

مداد باید مشکی و روان باشد. مداد‌هایی که مغزی سفت و خشک دارند، باعث فشار آوردن به مچ دست و انگشتان کودک می‌شود. از سوی دیگر نوک مداد زیادی نرم و چرب نباشد تا به راحتی‌ نشکند و یا زود تمام نشود.

انتخاب خودکار

خودکار‌های روان و ضخیم‌نوشت بخرید و حتما از انواعی تهیه کنید که درپوش داشته باشند تا مایع درون آن، به درون کیف و جامدادی کودک نشت نکند.

بهترین مدادتراش و پاک‌کن

مدادتراش تیز و پلاستیکی گزینۀ بهتری است زیرا وزن کمتری دارد. پاک‌کن هم باید نه باید آن‌قدر سفت باشد که کاغذ را پاره کند و نه آنقدر نرم که خرد و تکه‌تکه شود.

تهیۀ لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند

لوازم‌التحریر نیاز ضروری همۀ دانش‌آموزان است، اما هستند خانواده‌هایی که حتی توان خرید چند مداد و دفتر ساده را هم برای فرزندانشان ندارند. درس‌خواندن بدون ابزار نوشتن ممکن نیست، چه بسا در روستاها و شهرهای محروم ایران دختران و پسران کوچکی به دلیل نداشتن وسایل لازم درس‌خواندن را کنار گذاشته‌اند. خیریه‌ها به عنوان یاری‌گر نیازمندان جامعه همواره کمک به دانش‌آموزان را یکی از کارهای مهم خود می‌دانند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، خود را حامی خانواده می‌داند و هر سال در آغاز سال تحصیلی تهیۀ لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند را به عنوان یکی از کارهای شاخص خود انجام می‌دهد.

انواع لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند

این مؤسسه با کمک خیران و حامیان خود هر سال بسته‌هایی حاوی کوله‌پشتی، جامدادی، خودکار، مداد، مدادرنگی، تراش، پاک‌کن، خط‌کش و گونیا، پرگار و انواع دفتر را به کودکان خانواده‌های تحت پوشش خود اهدا می‌کند.

نیکان تلاش می‌کند با بررسی نمونه‌های متعدد لوازم‌التحریر، بهترین آنها را برای این کودکان فراهم کند و آغاز سال تحصیل را برای آنان سرشار از شادی کند.

مهر سال 1401 خیریۀ نیکان بیش از 3هزار بستۀ لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان نیازمند هدیه داده است، هر چند باتوجه به درخواست‌های مدارس و خانواده‌ها ممکن است در طول سال بسته‌های بیشتری برای دانش‌آموزان نیازمند فرستاده شود.

برگزاری کمپین لوازم‌التحریر نیکان با عنوان «مهر، مهربانی می‌خواهد» که بسته‌بندی 2248 بسته لوازم‌التحریر در آن آماده شد، یکی از اتفاقات جالب توجه امسال این مؤسسه بود که تصاویر و گزارش آن را می‌توانید در اینستاگرام مجموعه مشاهده کنید.

تحصیل برای همۀ کودکان آن رویای شیرینی نیست که ما در ذهن داریم، کودکان بسیاری هستند که مدرسه رفتن برایشان ممکن نیست، کودکانی که به توجه بیشتر ما نیاز دارند و هر کدام قصه‌ای هستند که باید شنیده شود. کمک به تهیۀ لوازم ‎التحریر برای کودکان نیازمند یکی از کارهایی است که نشان می‌دهد ما گوش‌های شنوایی برای قصه‌هایشان هستیم.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما