بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده

بیشتر باتری‌ها یک‌بارمصرف هستند و به همین دلیل عمر کوتاهی دارند، ممکن است ندانید اما آنها از جمله خطرناک‌ترین زباله‌ها هستند و به همین دلیل نمی‌توان آنها را همراه با سایر زباله‌ها راهی سطل زباله کرد. باوجود خطرناک‌بودن، باتری‌ها منابع باارزشی از مواد اولیه هستند، می‌توان با بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده، دوباره آنها را به زنجیرۀ تولید بازگرداند.

بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده در کشورهای مختلف به روش‌های مختلف انجام می‌شود تا از هدر رفتن این منابع و آلودگی محیط زیست جلوگیری شود. در حال حاضر حدود ۹۰درصد باتری‌های اسید سرب بازیافت می‌شوند. شرکت‌های احیاکننده، باتری‌های فرسوده را برای پردازش مجدد و تولید محصولات جدید جمع‌آوری می‌کنند و به صنایع مختلف می‌فرستند.

بیشتر بدانید: همه آنچه که باید درباره تامین مایحتاج زندگی افراد نیازمند بدانید.

خطرات جدی باتری ها

به جز خودروها و مصارف صنعتی، در زندگی روزمره باتری‌ها معمولاً در وسایل کوچک مثل ساعت‌های مچی و دیواری، رادیوها، اسباب‌بازی‌ها و لوازم الکترونیک مانند گوشی‌های تلفن همراه، ساعت‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌های عکاسی و لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند.

فراگیرشدن استفاده از چنین لوازمی، مصرف باتری را نیز در جهان افزایش داده است. هر سال مصرف‌کنندگان این دستگاه‌ها میلیاردها باتری را استفاده و تبدیل به زباله می‌کنند درحالی که همۀ آنها داری مواد سمی یا خورنده هستند. باتری هایی که دور انداخته می‌شوند، در خاک بسیار پایدارند و به ریشۀ گیاهان آسیب می‌زنند.

ترکیب دقیق و تعداد مواد شیمیایی داخل باتری با توجه به نوع باتری متفاوت است، اما این فهرست اغلب اوقات شامل کادمیوم، سرب، جیوه، نیکل، لیتیوم و الکترولیت است. وقتی باتری‌ها به سطل آشغال خانگی انداخته می‌شوند، به محل‌های دفن زباله فرستاده می‌شوند. با خوردگی لایۀ باتری، مواد شیمیایی به خاک می‌ریزد، به منابع آب راه می‌یابند و سرانجام آنها به اقیانوس می‌رسند.

تولیدکنندگان باتری همواره تلاش‌ می‌کنند، محصولاتی تولید کنند که قابلیت بازیافت بیشتر و مواد سمی کمتری داشته باشند. با این حال بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده می‌تواند زیان‌های زیست‌محیطی استفاده از باتری‌ها را کاهش می‌دهد.

آیا تا کنون از موسسۀ خیریۀ ما برای همدردی با دوستان و آشنایانتان، بنر تسلیت یا استند تسلیت سفارش داده‌اید؟

حدود۹۰% جیوه‌ و ۵۰٪ کادمیوم موجود در زباله‌های خشک شهری مربوط به باتری‌های قلمی دور ریخته شده است. طبق گفته آژانس ثبت مواد سمی و بیماری‌ها؛ کادمیوم و نیکل از عوامل شناخته شدۀ سرطان‌زای انسان هستند. جیوه نیز مخصوصاً به شکل بخار بسیار سمی است به همین دلیل دولت‌ها استفاده از آن در باتری را از سال ۱۹۹۶ ممنوع کرده‌اند. لیتیوم موجود در باتری‌های گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و ماشین‌های برقی نیز ممکن است به آلودگی آب لوله‌کشی منجر شود. لیتیوم می‌تواند باعث آتش‌سوزی در محل دفن زباله شود و سال‌ها در زیر زمین بسوزد.

همچنین سازمان ملل متحد از بحران آلودگی سرب در جهان خبر داده است. براساس آنجه این سازمان اعلام کرده است ۸۰۰ میلیون کودک در معرض خطر مسمومیت ناشی از این نوع آلودگی آب و هوایی قرار دارند و یکی از منابع مهم تولید سرب، سم باتری‌ها است. از سوی دیگر سرب با نقایص مادرزادی و آسیب‌های عصبی و رشدی مرتبط است.

بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده
بازیافت باتری‌های استفاده شده

چگونگی بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده

بازیافت باتری‌های استفاده‌شده مراحل مختلفی دارد. در مراکز بازیافت باتری قلمی، ابتدا بازدهی باتری مطابق با معیارهای مشخص شده تجزیه و تحلیل می‌شود. پس از آن، دو مسیر وجود دارد: یا به باتری اصطلاحاً «عمر دوم» داده می‌شود یا آن را بازیافت می‌کنند.

عمر دوم یا در حقیقت شارژ مجدد باتری‌ها در ایستگاه‌های شارژ سریع انجام می‌شود. آنها مانند پاوربانک کار می‌کنند که بیشتر مردم با استفاده از آنها برای شارژ تلفن‌های همراه آشنا هستند.

راه دوم، بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده است، به دلیل آنکه باتری‌ها انواع مختلفی دارند بازیافت هریک از آنها ممکن است با دیگری تفاوت داشته باشد.

آیا می‌دانستید با خرید یک کتاب شعر کوچک شما به نیکان می‌پیوندید.

مراحل بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده

باتری سرب-اسیدی

در خط تولید بازیافت باتری‌های سرب اسیدی، سرب، پلاستیک (عموماً پلی‌پروپیلن) و اسید موجود در این باتری‌ها جداسازی می‌شود. سرب جداشده از باتری‌ها در عملیات حرارتی برای تولید باتری‌های جدید آماده می‌شود. پلاستیک‌‌ها نیز پس از شست‌وشو در فرایندی به گرانول کهنه تبدیل و به کارخانه‌های تولید پلاستیک فرستاده می‌شوند. اسیدهای آنها نیز پس از خالص‌سازی به چرخۀ مصرف باز می‌‌گردد.

باتری‌های نیکل-کادمیم

این باتری‌ها در لوازم الکترونیک بی‌‌سیم، ابزارهای آزمایشگاهی–پزشکی و سامانه‌های هشداردهنده استفاده می‌شوند. البته به دلیل خطر کادمیم برای سلامت انسان‌ها تولید آنها کاهش یافته است. باتری نیکل-کادمیوم با شیوۀ فلزکاری حرارتی بازیافت می‏‌شود. کادمیم استخراج شده به دلیل خلوص %۹۹.۹ دوباره در ساخت باتری‌‌ها استفاده می‌شود و آهن و نیکل نیز در ساخت فولاد به کار می‌روند.

باید یادآوری کنیم افرادی نیازمندی هستند که نیاز به دارو ودرمان دارند، شما عزیزان کمک های خود را به صورت کمک فوری به نیازمندان ارسال کنید.

باتری‌های نیکل- فلزی

این نوع باتری عمل طولانی‌تری نسبت به باتری‌های نیکل-کادمیم دارند و برای محیط‌زیست خطر زیادی ندارند در نتیجه می‌‌توانند به عنوان جایگزین باتری‌های NiCd استفاده شوند. این باتری‌ها با روش‌های مکانیکی بازیافت می‌‌شوند. به این ترتیب که پلاستیک، هیدروژن و نیکل از یکدیگر جدا می‌شود. نیکل پس از بازیافت در ساخت فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود.

باتری‌های یون-لیتیوم

این باتری‌ها نسبت به انواع دیگر توانایی ذخیرۀ انرژی بیشتری دارند و در دوربین‌‌ها، لپ‌‌تاپ‌ها و موبایل‌ استفاده می‌شوند. بازیافت این باتری‌ها به روش تجزیۀ حرارتی یا پیرولیز انجام می‌شود و طی این فرایند مقادیری کبالت، آهن و مس به دست می‌آید. این مواد در صنایع ذوب آهن، کارخانه‌های‌ سیمان و راه‌سازی کاربرد دارند.

بازیافت باتری قلمی

 

بازیافت باتری‌های قلمی برای کمک به نیازمندان

با آنچه گفته شد اکنون می‌دانیم که بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده به دلیل ارزشمند بودن آنها و داشتن مواد گران‌قیمت بسیار مهم است. در خانۀ هریک از ما هر روز از باتری‌های مختلفی استفاده و دورانداخته می‌شود. حال چه اتفاقی می‌افتد اگر ما همۀ این باتری‌های بی‌استفاده را جمع کنیم، به شرکت‌های بازیافت بفروشیم و پول حاصل از آن را برای کمک به بیماران نیازمند اختصاص دهیم؟

این همان کاری است که خیریه نیکان ماموت از یک سال قبل انجام آن را آغاز کرده است. برای این موسسه خیریه که خود را حامی خانواده‌ها می‌داند کمک به حفظ محیط زیست نیز بسیار ارزشمند است. به همین دلیل این ایدۀ جالب در مؤسسه اجرا شد تا کمک به بیماران و حمایت از محیط زیست با بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده امکان‌پذیر شود.

در ماه‌های پایانی سال 1400 بود که نیکان ماموت مجموعه‌ای از مخازن جمع‌آوری باتری‌های مصرف‌شده تهیه کرد و آنها را در اختیار مراکز کوچک و بزرگ تجاری و خانواده‌ها قرار داد تا باتری‌های خود را جمع کنند.

مؤسسه نیکان ماموت سال‌هاست با جمع‌آوری در بطری و فروش آنها برای نیازمندان ویلچر تهیه می‌کند. پس از مطالعه و بررسی بسیار این مؤسسه ایدۀ جدیدی را دنبال کرد. این خیریه با جمع‌آوری باتری‌های استفاده‌شده و فروش آنها به یک شرکت بازیافت، برای مددجویان تحت پوشش که به پروتز نیاز داشته باشند، پروتز تهیه ‌می‌کند تا آسایش را به زندگی آنان بازگرداند.

استند بزرگ جمع‌آوری باتری خیریۀ نیکان ماموت
استند بزرگ جمع‌آوری باتری خیریۀ نیکان ماموت

نحوه اجرای طرح بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده

برای اجرای بهتر این طرح، مخازن باتری بزرگی طراحی شده است که در مراکز خرید مانند هایپراستار، هایپرمی، شعبه‌های فروشگاه رفاه، مرکز خرید پایتخت، مرکز خرید پالادیوم، بعضی بیمارستان‌ها، مدارس و… نصب شده‌اند. هرکسی که به بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده علاقه داشته باشد، می‌تواند باتری‌های خود را در این مخزن‌ها بریزد.

همچنین قلک‌های کوچکی نیز طراحی شده که برای قرارگرفتن در مغازه‌های کوچک، سوپرمارکت‌ها، خانه‌ها‌ و …. مناسب هستند. در استندها و قلک‌های باتری نیکان، همه نوع باتری کوچک و حتی باتری موبایل می‌تواند ریخت و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

در 5 ماه نخست سال 1401 تعداد 80 استند بزرگ باتری در مراکز عمومی نصب و 230 قلک کوچک باتری به خانه‌ها و مغازه‌ها سپرده شده است. در این مدت حدود 280 کیلو باتری نیز جمع‌آوری شده است که برای خرید پروتز پزشکی به فروش می‌رسد.

 

فروشگاه‌های زنجیره‌ای دارای استند باتری

   
هایپراستارها آدرس
هایپر استار باکری  تهران، بزرگراه شهید ستاری، بلوار فردوس غربی، خیابان بهار جنوبی، خیابان ارم شرقی، انتهای اتوبان باکری جنوب
هایپراستار مرکزی خیابان شریعتی،قبل از پل صدر، پلاک 1698، طبقه سوم
هایپراستار شعبه صبا خیابان کارگر جنوبی، پایین‌تر از میدان حر، مجتمع تجاری صبا طبقه منفی یک
هایپراستار شعبه یزد یزد، بلوار آزادگان، میدان صنعت، مجتمع خلیج فارس، فروشگاه هایپر استار
هایپراستار شعبه اکومال کرج، رزکان نو، جادۀ مشکین دشت، مجتمع تجاری اکومال، فروشگاه هایپر استار
هایپراستار شعبه ارومیه ارومیه، میدان طریقت، مجتمع تجاری سیتادیوم، فروشگاه هایپر استار
هایپراستار شعبه قم قم، بلوار الغدیر، بعد از شهرک پردیسان، مجتمع بازار شهر، طبقه منفی یک
هایپراستار شعبه شیراز شیراز، روبه‌روی شهرک گلستان، مجتمع تجاری خلیج فارس، فروشگاه هاپپر استار
هایپراستار شعبه اصفهان اصفهان، خیابان گلستان، خیابان هسا، میدان حج، مجموعۀ تجاری تفریحی فدک
هایپراستار اصفهان سیتی سنتر اصفهان، اتوبان شهید وحید دستگرد، مجتمع سیتی سنتر، واحد اداری هایپر استار
هایپراستار نیایش قزوین قزوین، بلوار خامنه ای، جنب بیمارستان پاستور، مجتمع نیایش، طبقه منفی یک
هایپراستار شعبه دیدار سعادت آباد میدان بهروز،مجتمع دیدار هایپر استار
هایپراستار شعبه هدیش میدان هروی، خیابان شمشاد، مجتمع هدیش مال، طبقه منفی یک
هایپراستار شعبه جماران نیاوران، خیابان جماران، مجتمع جم سنتر، فروشگاه هایپر استار
هایپراستار کوروش اتوبان ستاری، مجتمع  تجاری کوروش، طبقه منفی دو
هایپراستار لواسان لواسان، بلوار امام خمینی، کوچۀ بعد از مجتمع اسکای ستنر، کوچه گل‌ها، هایپر استار
هایپراستار شعبه اپال تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، میدان کتاب، مرکز تجاری اُپال
هایپراستار شعبه سیوان تهران،تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم تهرانپارس، نبش 180 غربی، مجتمع تجاری سیوان
هایپراستار شعبه پاسداران تهران، چهارراه فرمانیه، نارنجستان هفتم، پلاک 7، مجتمع پارک سنتر
هایپراستار  شعبه تیراژه بزرگراه امام علی، خیابان شهید مدنی جنوبی، مجتمع تیراژه 2
هایپراستار پارک سنتر اهواز، ملی راه، بلوار ساحلی شرقی، مجتمع پارک سنتر
هایپر استار خلیج فارس اهواز، کیان آباد، خیابان یکم شرقی، مجتمع سیتی سنتر خلیج فارس
هایپر استار شعبه مشهد مشهد، خیابان جمهوری، بعد از چهارراه مقدم، باغ مشهد
هایپراستار سارا رباط کریم رباط کریم، چهار راه رباط کریم، به سمت میدان الغدیر، نرسیده به میدان الغدیر، مجتمع سارا، طبقۀ همکف
هایپراستارشعبه مارلیک جاده ملارد به سمت صفادشت، جنب امامزاده ابراهیم
هایپراستار شعبه ایران مال انتهای اتوبان شهید همت( غرب)اتوبان شهید خرازی بازار بزرگ ایران
هایپراستار سیرجان سیرجان،بلوار زندی‌نیا، مجتمع زیگورات، فروشگاه هایپر استار
فروشگاه رفاه آدرس
رفاه شعبه پارک رویال خیابان شریعتی، تقاطع صدر و شریعتی، ضلع جنوب غربی پل صدر، ساختمان پارک رویال
رفاه شعبه میدان فلسطین میدان فلسطین، ابتدای خیابان سرپرست، ستاد رفاه
رفاه شعبه پردیس پردیس، فاز 3، بلوار سفیر امید، روبه‌روی بلوار معلم، جنب بوستان مقبره‌الشهدا، مجتمع آتلانتیس
رفاه شعبه لوتوس نازی آباد، خیابان اکبر مشهدی، خیابان خدایاری، مجتمع لوتوس مال، طبقه  2
رفاه شعبه محمد شهر کرج جادۀ ماهدشت، بلوار امام خمینی، جنب بلوار خبرنگاران، مجتمع شریعت، رفاه محمدشهر
رفاه شعبه آزادی میدان آزادی، بزرگراه لشکری، کیلومتر 1، جنب دفتر مرکزی کمیته امداد
رفاه شعبه تهرانپارس فلکۀ دوم تهرانپارس، مجتمع پارسیان، طبقه  1
رفاه شعبه باغ گلدسته اصفهان خیابان باغ گلدسته اول، خیابان پاسداران، ساختمان عمارت گلدسته
رفاه شعبه دیباجی خیابان دیباجی شمالی، جنب مسجدالرضا
 رفاه شعبه سپهر مهرشهر کرج، مهرشهر، بلوار ارم، نبش خیابان 112، مجتمع سپهر، طبقه1
هایپرمی آدرس
هایپرمی شعبه آجودانیه تهران، بلوار ارتش سرق به غرب، بلوار آجودانیه، شهید سباری، مجتمع عرش آجودانیه
هایپرمی شعبه فرشته خیابان ولیعصر، خیابان شهید فیاضی، پلاک 152، مجتمع تجاری اداری فرشته
دفتر مرکزی هایپرمی اتوبان باکری جنوب، نرسیده به اتوبان حکیم، خیابان نیلوفر، کوچۀ آسیا چهارم، پلاک 1
هایپرمی شعبه تجریش تجریش،خیابان شهید غلام جعفری، پلاک 3
هایپرمی شعبه قیطریه خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، خیابان میرزاپور، خیابان طاهری، مجتمع تجاری سبحان
هایپرمی شعبه پارسه تهران، انتهای اتوبان همت، بلوار شهید اردستانی، هایپرمی پارسه
هایپرمی شعبه طوبی تهران، اتوبان تهران کرج، بلوار کوهک، جنب خیابان نسیم 16
هایپرمی شعبه عظیمیه عظیمیه کرج، بلوار آیت‌الله طالقانی، بالاتر از پل آزادگان، کوچۀ شجاعی
شهروند آدرس
دفتر مرکزی شهروند امانیه، خیابان آفریقا، بالاتر از خیابان دستگردی، خیابان سعیدی، پلاک 4
فروشگاه‌های شهروند ایرانیان شهرستان شهریار، صفادشت، جاده شهریار
فروشگاه شهروند بیهقی میدان آرژانتین، جنب پارک سوار بیهقی
فروشگاه شهروند آزادگان بزرگراه رسالت، خیابان هنگام، بلوار دلاوران، بلوار ازادگان، جنب میدان تره‌بار
فروشگاه شهروند شهر ری شهر ری، میدان حرم، میدان معلم، خیابان کریمی شیرازی، جنب میدان تره‌بار
فروشگاه شهروند تماس چیتگر، میدان ساحل، خیابان شمس تبریزی، خیابان نیما یوشیج، ساختمان فرانتیوم
فروشگاه شهروند بوستان میدان پونک، ابتدای خیابان میرزا بابایی، مجتمع تجاری بوستان
فروشگاه شهروند لویزان بزرگراه لشگرک مینی سیتی، خیابان ستاد نیروی زمینی، پایین‌تر از ستاد نیروی زمینی، مجتمع الماس ایران
اتکا آدرس
فروشگاه اتکا شعبۀ مرکزی فلکه اول تهران پارس، بلوار پروین بالاتر از پارس دارو، شرکت فروشگاه‌های اتکا

***

 

 

برای اطلاع از فعالیت‌های جالب نیکان ماموت در زمینۀ محیط زیست، بازیافت باتری‌های استفاده‌ شده و کمک به بیماران می‌توانید صفحۀ اینستاگرام و فیس‌بوک مؤسسه را دنبال کنید. همچنین با مراجعه به صفحه فرم دریافت باتری می‌توانید قلک باتری سفارش دهید و در تهیۀ پروتز برای بیماران نیازمند همراه نیکان باشید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما

نظر کاربران
 1. فریبرز بیضاوی

  امکان ارسال مخزن به شرکت ما در سعادت آباد دارید ؟ ۵۰۰ نفر پرسنل و سه ساختمان بهم چسبیده هستیم
  برای جمع آوری لامپ ها و باطری های از کار افتاده

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • ولی اله عیسی زاده

   سلام وقت بخیر🌷
   لطفا در ساعات اداری (شنبه تا چهارشنبه-ساعات8الی17) با شماره 22176001-021 و واحد اداری (داخلی100، 101، 131) تماس بگیرید راهنمایی تون میکنن.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 2. محمد طوفانپناه

  سلام.وقت بخیر
  آیا در شهر رشت هم قلک باتری در فروشگاه یا اداره‌ای دارید؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • ولی اله عیسی زاده

   سلام وقت بخیر🌷
   لطفا در ساعات اداری (شنبه تا چهارشنبه-ساعات8الی17) با شماره 22176001-021 و واحد اداری (داخلی100، 101، 131) تماس بگیرید راهنمایی تون میکنن.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 3. ناشناس

  سلام
  وقتتون بخیر
  خیلی طرح جالبیه
  پاور بانک هم میشه فرستاد براتون ؟!

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • ولی اله عیسی زاده

   سلام وقت بخیر
   بله امکان ارسال پاوربانک هم هست.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 4. خالقی

  با سلام و احترام
  سازمان ها و ادارات دولتی سهم بسیار بالایی در تولید این نوع زباله دارند. پیشنهاد می شود برای جمع آوری باتری ها از این مراکز، امکاناتی را در نظر بگیرید. با تشکر

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • ولی اله عیسی زاده

   سلام وقت بخیر
   ما هم اکنون ارسال قلک های جمع آوری درب بطری و باتری به اماکن عمومی و ادارات مختلف را داریم، در صورت تمایل جهت راهنمایی و اخذ قلک لطفا در ساعات اداری (شنبه تا چهارشنبه-ساعات8الی17) با شماره 22176001-021 و واحد اداری (داخلی100، 101، 131) تماس بگیرید راهنمایی تون میکنن.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 5. سادات امیری

  سلام خیلی خوشحال شدم که میشه این باتری ها رو بازیافت کرد برای گرفتن این استند ها باید چکار کنم؟
  خواهش می کنم کمکم کنید در این طرح شرکت کنم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • ولی اله عیسی زاده

   سلام وقت بخیر🌷
   لطفا در ساعات اداری (شنبه تا چهارشنبه-ساعات8الی17) با شماره 22176001-021 و واحد اداری (داخلی100، 101، 131) تماس بگیرید راهنمایی تون میکنن.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 6. سلام خیلی خوشحال شدم که میشه این باتری ها رو بازیافت کرد برای گرفتن این استند ها باید چکار کنم؟

  خواهش می کنم کمکم کنید در این طرح شرکت کنم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • ولی اله عیسی زاده

   سلام وقت بخیر🌷
   لطفا در ساعات اداری (شنبه تا چهارشنبه-ساعات8الی17) با شماره 22176001-021 و واحد اداری (داخلی100، 101، 131) تماس بگیرید راهنمایی تون میکنن.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 7. حسین شیخ سفلی

  سلام.عالی بود سالها بود که وقتی باتریها رو میخاستم تو سطل زباله بندازم به خاطر تخریب محیط زیست عذاب وجدان خاصی داشتم
  طرحتون واقعا عالیه دست مریزاد

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 8. امیرپاشائی

  عالی .. پیشنهاد خوبی هست
  من هم جمع آوری میکنم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 9. هادی حدیثی

  با سلام ،
  اقدام بسیار خردمندانه است . سپاسگزارم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 10. طاهره میر مطهری

  سلام ، با تشکر از کار خوب محیط زیستی که در جمع آوری و بازیافت و کمک به تهیه پروتز برای بیماران نیازمند انجام می دهید . سؤالم این است که در شهر شیراز باتریها را کجا تحویل دهیم ؟
  اگر استند برای بیمارستان های شیراز در اختیار قرار دهید می توانم فرهنگ سازی کنم .
  متشکرم .

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • ولی اله عیسی زاده

   سلام وقت بخیر
   با دفتر تماس بگیرید و با داخلی 131 صحبت کنید.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 11. 09144524067

  از صمیم قلب از شما متشکرم
  خیلی وقت بود دغدغه اینو داشتم که چرا تو کشور ما باطری ها به حال خودشون رها میشن تااینکه به فکرم رسید تو اینترنت سرچ کنم شاید موسسه ای جایی متولی این امر باشه که خوشبختانه موسسه محترم شما رو دیدم
  حتما تو شهر من اردبیل استقبال میکنند
  من که تبلیغ میکنم امیدوارم شما هم تبلیغ کنید.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام. زنده باشید

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 12. محمدهادی شرفی

  باسلام
  متاسفانه بنده یک ماه و نیم هست منتظر قلک باطری هستم و هم چنان نتیجه ای نگرفتم. به نظرم با توجه به اینکه این کار یه کار خودجوش از سوی افراد هستش نباید انقد پیگیری بیس و خسته کننده باشه که در نهایت ادم رو پشیمون کنه و برعکس باید از سمت موسسه شما با ارسال سریع و پیگیری های مستمر ایجاد انگیزه بشه.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام و وقت بخیر . لطفا شماره تماستون رو در قسمت پشتیبانی آنلاین ارسال بفرمایید پیگیری میشه حتما

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 13. درو مطیعی

  با سلام و درود و عرض خسته نباشید ضمن تشکر از ایده بسیار جالبتون اینجانب از طرف خود و به نمایندگی از طرف همکارانم در شرکت کمک رسان ایران واقعا تشکر میکنم که دیگه مجبور به دور ریختن باتری های فرسوده نیستیم و مکانی فراهم شده تا هم به محیط زیست آسیب کمتری بزنیم و هم در کار خیر هرچند کوچک ولی تاثیر گذار سهیم باشیم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   زنده باشید

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 14. رضا معماریان

  با سلام و احترام،
  من تعداد زیادی باتری دارم. میخواهم که این باتری ها را تحویل بگیرید. آیا کسی را برای این کار دارید؟
  با تقدیم احترام

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   با سلام و احترام
   در کدام شهر تشریف دارید

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 15. مهدی کوه خیل

  سلام بنده همچنان منتظر دریافت قلک باطری هستم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام و وقت بخیر
   لطفا در پشتیبانی آنلاین شماره تماستون رو برامون بفرستید پیگیری بشه

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 16. سحر پاسیار

  با سلام
  وقت بخیر
  در تبریز مرکزی برای جمع آوری باطری های مستعمل وجود ندارد. لطفا با رایزنی با فروشگاه های بزرگ تبریز نسبت به قرار دادن استندهای جمع اوری باطری های مستعمل در آنها اقدامات لازم را انجام دهید.
  با سپاس

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام و وقت بخیر. در حال رایزنی هستیم تا انشاالله هایپر استار شعبه تبریز هماهنگ شود

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 17. سید کمال موسوی

  به نام خدا باز یافت باتری هاچه از نظر محیط زیست وچه از نظر اقتصادی کاری است بسیار خوب که سالهاست کشورهای بزرگ انجام می دهند لطفا م
  مر کزی رادر شهر ما اردکان یزد معرفی نمایید۰

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام و خیلی ممنون از توجه شما
   نمایندگی یزد ماموت آماده دریافت باتری های شماست

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 18. نرگس خراسانی

  سلام طرح خیلی خوبیه ایا برای بازیافت باطری قلمی درشهرکرمان مکانی رو میتونین معرفی کنین

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 19. زینت درفشی

  آیا در کرج هم جایی از این استند ها هست که بریم باتری ها رو تحویل بدیم؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام و وقت بخیر. بله. در شعب هایپر استار و هایپرمی منتظرتونیم

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 20. حسین

  سلام
  من حدود 4 کیلو باطری قلمی و کتابی فرسوده دارم. چگونه می توانید هماهنگ کنید که این باطری ها رو تحویل بدم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   با سلام و احترام
   شما در هر استان که هستید در شعب فروشگاه های هایپر استار استند بازیافت باتری موجود هست و میتونید اونجا تحویل بدید در تهران فروشگاه های هایپرمی و رفاه و شهروند هم آماده دریافت باتری های شما هستیم.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 21. 09924107408

  خیلی مفید بود بلاخره تونستم یک کار برا محیط زیستم انجام بدم ممنون که هستید

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 22. ناشناس

  سلام
  ببخشید اخر هم نفهمیدم که با باطری ها و شارژر های سوخته و تمام شده چه کار کنیم
  اونها رو جمع کردیم کجا ببریم در سطل زباله قاطی زباله های دیگه که نباید بریزیم در شهر ما اینجور مسایل که جایی باشه جمع اوری کنه و بفروشیم یا برای نباازمندان جمع اوری کنیم اصلا نیست اگه باشه خیلی ضعیف عمل میکنند
  چرا شهرداری این زباله ها رو ننیگ۶ جدا تو پلاستیک مخصوص بریزیم ببرن با ماشین شهرداری خودشون در جای خاصی بریزن و جمع کنن براشونمهم نیست زباله های بهداشتی با اشپز خانه ام همه رو در یک قسمت ماشین زباله میندازن

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 23. سپیده

  سلام
  ببخشید اخر هم نفهمیدم که با باطری ها و شارژر های سوخته و تمام شده چه کار کنیم
  اونها رو جمع کردیم کجا ببریم در سطل زباله قاطی زباله های دیگه که نباید بریزیم در شهر ما اینجور مسایل که جایی باشه جمع اوری کنه و بفروشیم یا برای نباازمندان جمع اوری کنیم اصلا نیست اگه باشه خیلی ضعیف عمل میکنند
  چرا شهرداری این زباله ها رو ننیگ۶ جدا تو پلاستیک مخصوص بریزیم ببرن با ماشین شهرداری خودشون در جای خلصی بریزن و جمع کنن براشونمهم نیست زباله های بهداشتی با اشپز خانه ام همه رو در یک قسمت ماشین زباله میندازن

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلام و وقت بخیر. لطفا در ساعات اداری با همکاران ما در بخش محیط زیست موسسه در اتباط باشید راهنماییتون میکنند 02122176001 داخلی 131

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 24. فاطمه جمشیدی

  سلام وقت بخیر یه قلک کوچیک برای مجموعه که مشغول به کار هستم می‌خوام

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 25. اسمعیل سعیدنیا

  با سلام و احترام
  از توجه شما به مسایل محیط زیستی و در عین حال تبدیل یک تهدید به فرصتی برای انجام کار خیر بسیار سپاسگزارم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • رضا رسالتي

   سلامت باشید

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 26. خسرو عابدی

  بسیار عالی

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟