مسئولیت اجتماعی شرکت ترنا سیستم

شهروندان به عنوان تشکیل‌دهندگان یک جامعه در مقابل آن مسئول هستند، پذیرفتن این مسئولیت یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌‎تواند در رفع مشکلات موثر باشد. اگر هر یک از ما قدم کوچکی برای یاری‌رساندن به نیازمندان و حضور در فعالیت‌های موثر اجتماعی برداریم نیروی عظیمی پدید می‌آید که می‌تواند در زمانی کوتاه مشکلات بسیاری را رفع کند. در این میان شرکت‌ها، نهادها و به‌ویژه تولیدکنندگان موظفند بیش از عموم مردم به مسئولیت‌های اجتماعی خود پایبند باشند. شرکت ترنا سیستم از جمله شرکت‌هایی که در همکاری با موسسۀ خیریۀ نیکان گام‌های موثری برای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود برداشته است.

مسئولیت اجتماعی چیست؟

گرچه در گذشته شرکت‌ها و سازمان‌ها به دلیل داشتن نگاه سنتی، خود را فقط در قبال سهام‌دارانشان مسئول می‌دانستند، امروزه با تحول مدیریت کسب‌وکار، برندها حوزۀ مسئولیت خود را گسترش داده‌ و حفظ منافع عموم جامعه را در فهرست فعالیت‌های خود گنجانده‌اند، موضوعی که به آن مسئولیت اجتماعی گفته می‌شود.

مسئولیت اجتماعی چارچوبی اخلاقی است که براساس آن سازمان‌ها و نهادها موظفند وظایفی را برعهده گیرند که منافع مشخصی را به جامعه می‌رساند. توجه به انجام مسئولیت‌های اجتماعی نه‌تنها موجب تعادل میان محیط زیست و اقتصاد جوامع را می‌شود بلکه رابطۀ مستقیمی با محبوبیت برندها و افزایش سود آنها دارد.

گرچه انجام مسئولیت‌های اجتماعی الزام قانونی ندارد اما در جوامع توسعه‌یافته سازمان‌ها، نهادها و حتی افراد براساس وظیفۀ اخلاقی خود به آن اهمیت می‌دهند.  با این حال نبود غنای فرهنگی در بعضی جوامع موجب می‌شود چنین مسئولیت‌هایی معنای خاصی نداشته باشند و کمتر کسی خود را ملزم به انجام آنها بداند.

مسئولیت و تعهد اجتماعی در حوزه‌های گوناگون انجام می‌شود. مسئولیت اجتماعی (Corporate social responsibility) شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را به اختصار CSR می‌نامند که موارد متعددی مانند تعهد در مقابل حفظ محیط زیست و اکو سیستم، انسان‌دوستی و کمک به افراد کم‌برخوردار، رعایت عدالت و شایسته‌سالاری، برآورده‌کردن نیازهای ضروری کارمندان، تولید و عرضۀ محصولات سالم، صرف درآمدها به شکل قانونی و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان را شامل می‌شود.

مسئولیت اجتماعی شرکت ترنا سیستم

فعالیت‌ها و مسئولیت اجتماعی شرکت ترنا سیستم

شرکت ترنا سیستم، در سال ۱۳۹۰ با هدف ارائه راهکارهای نوین و تکنولوژی‌محور به کسب‌وکارهای ایرانی تاسیس شده و بیشترین فعالیت آن تولید، وارادات و صادرات نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای کامپیوتری است. در نگاه مسئولان این شرکت فقط تجارت و فروش محصولات مهم نیست، بلکه آنان مشتریان را شرکای تجاری خود می‌دانند و تلاش می‌کنند برای آنها ارزش افزوده ایجاد کنند. اداره‌کنندگان ترنا سیستم معتقدند ایران شایسته بهترین‌هاست و براساس این اعتقاد، کیفیت نه یک شعار بلکه یک اصل مهم در تولید محصولات، خدمات و سیاست‌های کلی شرکت است.

داشتن همین نگاه موجب شده است این شرکت متعهد شود با به‌کارگرفتن استراتژی مناسب، صرف حداکثر توانایی، استفاده از دانش روز دنیا و تلاش اعضای شرکت، حامی خانواده‌های ایرانی باشد. ثبات در ارائۀ خدمات و بهره‌گیری از اندیشه‌های بنیانگذار ترنا سیستم، گویای آن است که این گروه، سلامت خانواده‌ها، کمک به هم‌نوع و کارآفرینی را مهم‌ترین مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌داند.

با اخذ فرم دریافت قلک خیریه، مهربانی و بخشش را به کودکان خود آموزش دهید.

همکاری با خیریه نیکان ماموت

مسئولیت اجتماعی شرکت ترنا سیستم طیف گسترده‌ای از حمایت‌ها و فعالیت‌های خیریه را در برمی‌گیرد. این شرکت در سال 1400 با اهدای مبلغ  692.900.000 ریال به موسسۀ خیریۀ نیکان مسئولیت اجتماعی خود را در چند حوزه انجام داد.

کمک به مردم نواحی کم‌برخوردار

بخشی از مسئولیت اجتماعی شرکت ترنا سیستم، کمک به مردم مناطقی است که به دلیل فقر و نبود امکانات برای تهیۀ نیازهای اولیۀ زندگی خود با مشکل مواجه هستند. در چنین مناطقی فقر موجب می‌شود مردم نتوانند خوراک، پوشاک، امکانات بهداشتی و آموزشی خود را به اندازۀ کافی تامین کنند. از آنجا که یکی از اهداف مهم ترنا سیستم و همینطور موسسۀ نیکان ماموت رفع این کاستی‌‎هاست بخش مهمی از همکاری این دو نهاد به همین موضوع اختصاص یافته است.

در سال 1400 مسئولیت اجتماعی شرکت ترنا سیستم با اهدای مبلغ 592,900,000 ریال به خیریه، برای فرزندان 50خانوار در شهرستان فنوج از توابع سیستان‌وبلوچستان مواد غذایی خرید. این 50 دانش‌آموز که به دلیل نبود امکانات آموزشی در محل زندگیشان در یک مدرسه شبانه‌روزی مشغول تحصیل هستند، اگر توانایی مالی داشته باشند آخر هفته‌ها به خانه‌هایشان در روستاهای شهرستان فنوج برمی‌گردند. گرچه زمینۀ تحصیل این کودکان و نوجوانان فراهم است اما بهبود کیفیت تغذیۀ آنان به کمک خیران نیاز دارد، شرکت ترنا سیستم با اهدای مبلغ مذکور ضمن کمک تامین مواد غذایی برای دانش‌آموزان، مسئولیت اجتماعی خویش را نیز ادا کرد.

کمک به مردم نواحی کم‌برخوردار

کمک‌رسانی در زمان بحران

روزهای پایانی فروردین 1400 بود که آغاز موج چهارم کرونا رسما از سوی مسئولان بهداشتی کشور تایید شد. این موج که «دلتا» نامیده شد، بسیاری از مردم سیستان‌وبلوچستان را درگیر خود کرد. موج بیماری چنان شدید بود که تعداد زیادی از مردم این استان به‌سرعت مبتلا شدند.

نبود امکانات لازم برای بهبود بیماران، روند درمان آنان را با مشکلات بسیاری مواجه کرد. از جمله نیازهای مردم استان دستگاه اکسیژن‌ساز پرتابل بود. این دستگاه پزشکی، اکسیژن موجود در هوای محیط را متمرکز  و اکسیژن غنی‌شده را به صورت مستمر برای بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان پایین است، تامین می‌کند. شرکت ترنا سیستم با اختصاص مبلغ 100.000.000 ریال برای خرید یک دستگاه اکسیژن‌ساز پرتابل 5 لیتری کوشید در این زمینه هم مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: تأثیر کار خیر بر آرامش روان فرد

کمک‌رسانی در زمان بحران

نتیجه‌گیری

مسئولیت اجتماعی شرکت ترنا سیستم ثابت کرد که حتی در بحرانی‌ترین شرایط هم حمایت از هموطنان را مسئولیت اجتماعی خود می‌داند. رویکردی که توجه به تاثیرات آن می‌تواند هر نهادی را تشویق کند تا بخشی از توان خود را به مردمانی اختصاص دهد که سزاوار بهترین‌هایند.

شرکت‌ها و برندهای بزرگ کشور گرچه از سوی قانون مجبور به انجام فعالیت‌های مبتنی بر مسئولیت اجتماعی نیستند اما فعالیت‌های اقتصادیشان به آنها توان مالی لازم برای حمایت و کمک به نیازمندان را می‌دهد. انجام مسئولیت‌های اجتماعی برای این شرکت‌ها صرف هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری برای داشتن کشوری آباد و مردمی شاد و سلامت و در عین حال بهترین معرفی برای خود آن شرکت‌ها است.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما