مسئولیت اجتماعی بانک سامان

بخشش، نیکوکاری و تلاش برای انجام فعالیت‌های انسان‌دوستانه از جمله ارزش‌های زیبایی هستند که می‌توانند موجب تحول جامعه شوند. در حقیقت همۀ انسان‌ها با مسئول دانستن خود در برابر یکدیگر زمینۀ چنین تحولی را فراهم می‌کنند. کمک به کسی که شناخت و پیوندی با او وجود ندارد، می‌توانند دنیا را جای بهتری برای زیستن کند و افراد را نسبت به هم مسئولیت‌پذیر کند.

در این نوشته مسئولیت اجتماعی بانک سامان بررسی می‌شود زیرا فقط افراد نیستند که باید خود را نسبت به جامعه مسئولیت‌پذیر بدانند، شرکت‌ها و مؤسسات به دلیل امکاناتی که در اختیار دارند و بهره‌ای که از جامعه و محیط زیست می‌برند باید بر مسئولیت اجتماعی خود واقف باشند. مسئولیت اجتماعی شرکت، پاسخ‌گویی اخلاق‌گرای شرکت‌ها به مسائل اجتماعی در سطح کارکنان، مشتریان، ذی‌نفعان و آحاد جامعه است.

مسئولیت اجتماعی شرکت چیست؟

مسئولیت اجتماعی شرکت یا Corporate Social Responsibility که به اختصار CSR نامیده می‌شود، شامل مجموعه وظایف و تعهداتی است که شرکت باید برای حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد.

مسئولیت اجتماعی شرکت فعالیت‌هایی است که پیش‌برندۀ سود و منفعت همه یا گروهی از جامعه باشد و البته از منافع سازمان و آنچه قانون متذکر شده است، فراتر رود. حرکت از اخلاق‌گرایی به سوی مسئولیت اجتماعی امروزه بسیار مطرح است و به همین دلیل وظیفۀ شرکت و مدیریت آن است که در برابر اجتماع پاسخ‌گو باشد.

وجهی از کسب‌وکار دارای یک بعد اجتماعی است. مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (CSR) در واقع روش‌هایی است که مبتنی بر ارزش‌های اخلاقی و احترام به کارکنان، جامعه و محیط زیست است. این مسئولیت‌ها به این منظور برنامه‌ریزی می‌شود که برای جامعه و به طور کلی برای سهامداران حامل ارزش پایدار باشد.

مسئولیت اجتماعی شرکت چیست؟

حوزۀ مربوط به روش کسب‌وکار در برگیرندۀ یکی از پویاترین و چالش‌پذیرترین موضوع‌هایی است که امروز مدیران شرکت‌ها با آن روبه‌رو هستند، برای مدیران امروز دیگر کافی نیست که وظایفی چون برنامه‌ریزی، سازماندهی و کنترل را انجام دهند و خود را اثر بخش بنامند بلکه پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه و خواست شهروندان و مشتریان داخلی و خارجی سازمان‌هایشان از وظایف با اهمیت‌تر آنان محسوب می‌شود.

شرایط امروز جهان و فضاهای جدید کسب‌وکار ایجاب می‌کند تا مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ که در بازارهای جهانی یا بازارهای در حال جهانی‌شدن نقش فعال و مؤثر دارند، علاوه بر ایجاد ارزش برای تمام ذی‌نفعان خود، میان بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی کسب‌وکارشان تعادل ایجاد کنند.

مسئولیت اجتماعی به طور اعم مجموعه فعالیت‌هایی است که صاحبان سرمایه و بنگاه‌های اقتصادی به صورت داوطلبانه به عنوان یک عضو مؤثر و مفید در جامعه انجام می‌دهند در واقع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها رویکردی متعالی به کسب‌وکار است که تآثیر اجتماعی یک سازمان بر جامعه را مد نظر قرار می‌دهد.

برخلاف دیدگاه سنتی، وظیفه شرکت‌ها و سازمان‌ها فقط کسب درآمد بیشتر نیست بلکه تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها در برابر محیط و فضای کسب‌وکار خود چه در منطقه و چه جهان، مسئولیت‌ دارند.

درباره بانک سامان

بانک سامان از شهریورماه سال 1378، به‌عنوان نخستین مؤسسۀ مالی و اعتباری مجوزدار بانک مرکزی ایران با سرمایۀ اولیۀ 11 میلیارد ریال و با نام «سامان اقتصاد» فعالیت خود را آغاز کرد. کمتراز سه سال بعد، در شهریورماه این مجموعه در سال 1381، توانست مجوز لازم برای انجام و ارائۀ خدمات بانکی را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت و به‌عنوان یک بانک خصوصی، دوره جدیدی از حیات خود را تجربه کند.

بانک سامان در سال‌های طولانی فعالیت خود، همواره کمک به طرح‌های عام‌المنفعه و حمایت از نیازمندان را در برنامۀ خود قرار داده و در انجام مسئولیت اجتماعی خود کوشیده است.

«با شما هستیم» شعار بانک سامان در این زمینه است، پیامی برای جامعه که این بانک هم بخشی از آن محسوب می‌شود. دیدگاه بانک سامان در این شعار محدود به حوزه کسب‌وکار نیست و این مجموعه به‌عنوان یک شهروند حقوقیِ مسئول، حمایت از فرهنگ، محیط‌زیست و سلامت جامعه را بخشی مهم از وظایف خود می‌داند. مسئولیت‌پذیری اجتماعی سامان طی این سال‌ها، در قالب حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، سلامت و درمان جامعه و پشتیبانی از ورزش، فرهنگ، آموزش و هنر نُمود یافته است.

درباره بانک سامان

مسئولیت اجتماعی بانک سامان و نیکان

در سال 1401 بانک سامان یکی از مجموعه‌هایی بود که در قالب مسئولیت اجتماعی با مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت همکاری کرد. فعالیت‌های این شرکت با مبلغ حدود بیست میلیارد ریال در زمینۀ مسئولیت اجتماعی طیف گسترده‌ای از حمایت‌ها و فعالیت‌های خیریه‌ای را در برگرفت که می‌توان آن را در دو عنوان مسئولیت اجتماعی اخلاقی و مسئولیت اجتماعی و اقدامات بشردوستانه تقسیم‌بندی کرد.

مسئولیت اجتماعی اخلاقی

بانک سامان حامی خیریۀ نیکان ماموت در راستای هویت‌بخشیدن به اعضای بانک خون سلول بنیادی بیمارستان شریعتی چاپ کارت‌های عضویت اعضای بانک خون را به عهده گرفت.

کمک به مردم بحران‌زده

مشارکت در کمک به مردم مناطق آسیب‌دیده از بلایای طبیعی مانند زلزله یکی ازمهم‌ترین کارهایی است که یک شرکت به‌عنوان مسئولیت اجتماعی خود می‌تواند انجام دهد. بانک سامان از این رویکرد در انجام مسئولیت اجتماعی خود غافل نبوده و در همکاری با مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت این کار مهم را در سال 1401 دنبال کرده است.

به این ترتیب بانک سامان و مؤسسۀ نیکان، پروژۀ بازسازی 60 واحد مسکونی در روستاهای سی‌سخت را پس از گذشت یک سال از وقوع زلزله و در سخت‌ترین وضعیت به سرانجام رساندند. عملیات ساخت‌وساز این واحدهای مسکونی از دی ماه 1400 آغاز و در تیر ماه 1401 به پایان رسید. انجام مسئولیت اجتماعی بانک سامان در زمینۀ کمک به بحران موجب شد مردمی که در چند ثانیه لرزش زمین سرپناهشان را از دست بدهند، دوباره سقفی بالای سرشان داشته باشند.

معیشت نیازمندان

یکی دیگر از بخش‌های مسئولیت اجتماعی بانک سامان کمک به مردمی است که در تأمین نیازهای معیشتی خود با مشکلاتی مواجه هستند. در این بخش که گزارش‌های آن را در اینستاگرام مؤسسۀ خیریۀ نیکان می‌توانید بخوانید، بانک سامان کمک کرد تا در آستانۀ نوروز و ماه رمضان 500 خانواده اقلام معیشتی دریافت کنند.

تلاش برای تحقق مسئولیت اجتماعی بانک سامان با حمایت از پروژۀ  فصلی اهدای سبدهای معیشتی فصل پاییز خیریه نیکان ماموت جوانه زد و با  تهیۀ اقلام و کارتن‌های  ۵۰۰ بسته معیشتی  و ارسال آنها برای خانواده‌های نیازمند در شهر کبودرآهنگ همدان، در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱  به ثمر رسید.

مسئولیت اجتماعی بانک سامان و نیکان

***

سخن پایانی مسئولیت اجتماعی بانک سامان

اجرای مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها را چقدر ضروری می‌دانید و انجام مسئولیت اجتماعی بانک سامان از نظر شما چطور بوده است؟ دیدگاهتان را از باکس پایین مطلب با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما