روز معلم مبارک

یاد روزهای مدرسه تا پایان عمر در خاطر همۀ آدم‌ها می‌ماند، روزهایی که فقط مهربانی معلم خنده‌روی کلاس اول یا دبیر خون‌گرم دوران دبیرستان آن را خوشایند می‌کرد. خیلی‌ها هنوز هم عاشق معلم‌هایشان هستند، خاطرۀ خریدن هدیه و گل برای معلم‌ها در ذهنشان مانده است و دوست دارند آنها یک بار دیگر ببینند. دانش‌آموزان امروز هم معلم‌هایشان را دوست دارند و روز معلم برایشان یکی از روزهای جذاب مدرسه است.

محبوبیت و جایگاه تأثیرگذار معلمان بر کسی پوشیده نیست. مردم به آنها اعتماد دارند و جایگاه معنوی‌شان به معلمان اجازه می‌دهد نقش مؤثری در آموزش و راهنمایی نسل آینده دارد.

به جز کار در مدرسه و حضور در کلاس درس، معلمان داوطلب کارهای خیر می‌شوند و می‌توانند نقطۀ اتصال خیریه‌ها، نهادهای دولتی و خانواده‌های دانش‌آموزان نیازمند باشند.

آنها نشانۀ دانش و مهربانی هستند و در همه جای جهان به عنوان افرادی دل‌سوز که نسل آینده را راهنمایی می‌کنند و آموزش می‌دهند، شناخته می‌شوند.

12 اردیبهشت، روز معلم فرصتی است که از معلمان قدردانی کنیم، با آنها و فعالیت‌هایشان آشنا شویم و به یاد آوریم که بدون معلمان چراغ آگاهی خاموش خواهد شد.

روز معلم

تاریخچۀ روز معلم

روز 12 اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز معلم نامگذاری شده است. پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز 12 اردیبهشت ماه سال 1358 توسط گروه فرقان، این روز به عنوان روز معلم نام‌گذاری شد.

مرتضی مطهری فریمانی ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ در شهر فریمان به دنیا آمد.  او استاد فلسفۀ اسلامی، کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت مؤتلفه اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود. او پیش از انقلاب ۱۳۵۷ استاد دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران بود و پس از انقلاب به ریاست شورای انقلاب منصوب شد.

مطهری در شامگاه روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ پس از پایان آخرین جلسۀ مکتب مَتاع در منزل یدالله سحابی واقع در پیچ شمیران به همراه مصطفی کتیرائی و حاج‌طرخانی در تاریکی شب و در خیابان امین‌الدوله هدف گلولۀ یکی از افراد گروه فرقان قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان طُرفه درگذشت.

استاد مطهری در روشنگری اقشار باسواد به ویژه قشر فرهنگی جامعه قدم‌های اساسی برداشته بود. نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش آموزان بسیار مهم جلوه می‌کند. چرا که معلمان جامعه، انسان‌سازان نسل بعد هستند.

تاریخچۀ روز معلم

چگونه روز معلم را گرامی بداریم؟

هر سپیده دم بیدارشدن، شکیبا بودن همچون یک قدیس و ثمربخش بودن این شغل استرس‌زا، موجب می‌شود همۀ ما به معلمان افتخار کنیم. در روز معلم، هدایا، ستایش و نشان دادن قدرشناسی‌مان راه‌هایی عالی برای توجه به معلمان هستند.

معلم خود را با یک هدیه غافل‌گیر کنید

بچه‌ها می‌توانند قدردانی خود را با دادن یک کارت زیبا به معلم خود نشان دهند، آنها را با کاردستی‌ها یا نقاشی‌هایی که خودشان خلق کرده‌اند غافل‌گیر کنند، یا حتی شعری تحسین‌برانگیز بنویسند.

به معلمان احساس خاص بودن بدهید

والدین نیز معلمان را دوست دارند! هرطور می‌توانید این موضوع را در روز معلم نشان دهید. چای و شیرینی تهیه کنید یا از دیگر والدین بخواهید قبل از شروع روز مدرسه برای معلمان یک صبحانۀ خوشمزه تهیه کنند.

دانش‌آموز خوبی باشید

اگر هنوز به مدرسه می‌روید و فرصت دارید که روزهایی از سال را در کنار معلمتان بگذرانید، سعی کنید دست کم در روزهای نزدیک به مناسبت روز معلم، درس‌خوان باشید، پروژ‌ه‌های درسی را به خوبی انجام دهید و کاری کنید که معلمتان در این روزها حال خوبی داشته باشد، این یکی از بهترین هدیه‌ها برای هر معلمی است.

روزی به یادماندنی برای معلمان

معلم بودن می‌تواند استرس‌زا و خسته‌کننده باشد. در روز معلم، مدیران مدارس نباید معلمان خود را نادیده بگیرند. یک مهمانی ناهار یا ایجاد شرایطی برای استراحت و تفریح معلمان راه‌های عالی برای این است که آنان بدانند همه متوجه سختی کارشان هستند.

چگونه روز معلم را گرامی بداریم؟

معلمان و نیکان

همۀ معلمان قابل تقدیر و ستایش هستند اما معلمان داوطلب کارهای خیر جایگاه ویژه‌ای نزد مردم دارند. بسیاری از نقاط جهان با مشکل کمبود امکانات آموزشی و درمانی مواجه هستند، در کشور ما هم کم نیستند شهرها و روستاهایی که دانش‌آموزان محرومش نیاز به امکانات آموزشی و حتی لوازم‌التحریر دارند.

بسیاری از معلمان داوطلب کارهای خیر می‌شوند زیرا می‌دانند برای توسعۀ آموزش در چنین مناطقی به کار بیشتر و فداکاری نیاز است. این گروه از معلمان در همکاری با خیریه‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا تحصیل خود را ادامه دهند یا برای ایجاد امکانات تحصیلی در آن منطقه تلاش می‌کنند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان خیریۀ حامی خانواده‌ها برای آموزش اهمیت بسیاری قائل است، برگزاری کمپین لوازم‌التحریر یکی از شناخته‌شده‌ترین اقدامات نیکان برای دانش‌آموزان نیازمند است، رویدادی که در اینستاگرام مؤسسه هم می‌توانید دربارۀ آن بخوانید.

با  این حال تهیه و توزیع لوازم‌التحریر، تنها کار نیکان برای بهبود شرایط آموزشی کشور نیست. معلمان بس یاری در اقصی‌نقاط کشور با نیکان همکاری می‌کنند. این معلمان داوطلب کارهای خیر به نیکان کمک می‌کنند کودکانی که نیاز به کمک دارند را شناسایی کند.

در سیستان و بلوچستان، مازندران و خراسان جنوبی معلمانی هستند که همچون یک مددکار به بچه‌ها کمک می‌کنند، اگر بیماری خاصی داشته باشند که درمانش از توان خانواده بیرون باشد، به نیکان معرفی می‌کنند و حتی گاه خودشان بچه‌ها را دکتر می‌برند تا زودتر بهبودی یابند.

معلمان داوطلب کارهای خیر هم معتمد نیکان هستند و هم نزد خانواده‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند، به همین دلیل اگر نیازی وجود داشته باشد به راحتی می‌توانند آن را پیگیری و رفع کنند.

بخش دیگری از معلمان داوطلب کارهای خیر، حامی هستند و هر ماه مبلغی را به خیریۀ نیکان کمک می‌کنند. این گروه هم در کارهای عملی مشارکت دارند، بسیاری از آنان به بچه‌های دبیرستان و آنها که می‌خواهد راهی دانشگاه شوند، مشارۀ تحصیلی ارائه می‌کنند.

معلمان بسیاری هستند که خود به نیکان پیشنهاد می‌دهند تا به بچه‌های نیازمند خصوصی درس بدهند و مشکلات درسی آنها را برطرف کنند. آنها از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند و روز معلم بر آنان حقیقتاً مبارک است.

شما چه خاطره‌ای از دوران مدرسه دارید؟ کدام معلمتان را بیشتر دوست داشتید؟ اگر دانش‌آموز هستید فکر می‌کنید چه راهی برای قدردانی از معلمان بهتر است؟ خاطره‌ها و تجربه‌تان از حضور در کلاس‌های درس را در باکس پایین مطلب برای ما بنویسید یا اگر نظری دربارۀ مقاله‌های نیکان دارید با ما در میان بگذارید.

با خرید درخت زبان‌ گنجشک از مجموعه درختان پروژۀ نیکان در کاری خیر سهیم می‌شوید

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما