آموزش کار خیر به کودکان

مؤسسه‌های خیریه افرادی را دور هم جمع می‌کنند که هدفی مشترک دارند، همۀ آنها می‌خواهند در زندگی مردم نیازمند تغییر ایجاد کنند و جهان بهتری بسازند. با این حال گاه بعضی از مؤسسه‌های خیریه موضوعات دیگری مانند پیشرفت هنر یا حفاظت از گونه‌های در معرض خطر را به عنوان هدف کاری خود انتخاب می‌کنند. آنها این کار را با راه‌های مختلفی مثل ارائۀ اطلاعات، حمایت یا افزایش آگاهی دربارۀ این موضوعات انجام می‌دهند.

خیریه‌ها راهی برای کمک به افرادی است که کمتر از ما خوش‌شانسند، آنها می‌توانند مسیر داشتن جامعه‌ای شاد و سالم را هموار کنند و به همین دلیل حامی آموزش کار خیر به کودکان هستند. در این عرصه یکی از ارزشمندترین کارهایی که هر پدر و مادری می‌تواند انجام دهد آموزش کار خیر به کودکان است.

قدرت بخشندگی نه‌تنها به کودکان کمک می‌کند تا بفهمند چرا باید در کارهای خیریه مشارکت داشته باشند، بلکه به آنان می‌آموزد چگونه می‌‌توانند یاریگر نیازمندان باشند. درک معنای کار خیر همچنین راه خوبی است تا کودکان دربارۀ ارزش پول نکاتی را بیازموزند و متوجه شوند چگونه حتی مبلغ اندکی، می‌تواند تأثیرگذار باشد.

چرا آموزش کار خیر به کودکان مهم است؟

مطالعات اجتماعی و روان‌شناسی نشان می‌دهد که کمک‌کردن به خیریه استرس افراد را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود احساس خوبی داشته باشند. بر اساس این بررسی‌ها، انجام کار خیر، فقط یک لحظۀ خوب نیست؛ بهبود خلق‌وخو، سلامتی بهتر و عمر طولانی‌تر همگی به بخشش مربوطند. چه در قالب کمک مالی باشند و چه به صورت داوطلبانه.

پول با ارزش است

اهدای حتی مقدار کمی پول به امور خیریه به کودکان نشان می‌دهد که می‌توانند به دیگران کمک کنند و موجی از تغییر در جهان باشند. همچنین درسی آموزنده دربارۀ قدردانی از آن چیزهایی است که بچه‌ها دارند. نکتۀ دیگر آنکه انجام کار خیر تفاوت بین نیازها و خواسته‌ها را به کودکان نشان می‌دهد.

آموختن شفقت و همدلی

عادت دادن و آموزش کار خیر به کودکان، می‌تواند به آنها کمک کند تا حس هدفمندی، شفقت و همدلی با دیگران را در خود تقویت کنند. همچنین آنها را درگیر مسائلی می‌کند که برایشان تازه و آموزنده است.

آموزش کار خیر به کودکان

تقویت ارزش‌های شخصی

کمک به خیریه ارزش‌ های شخصی کودکان را تقویت و به آنها کمک می‌کند تا بفهمند که قدرت ایجاد تغییر در جهان را دارند.

شناسایی علایق

همۀ بچه‌ ها نسبت به چیزی اشتیاق دارند. ممکن است حیوانات، اقیانوس، تغییرات اقلیمی یا کارهای هنری را دوست داشته باشند. تشویق آنها به همکاری با یک خیریه به آنها کمک می‌کند تا این علاقه‌ها را بشناسند.

مسئولیت‌پذیرشدن نسل بعدی

کمک به خیریه و آموزش کار خیر به کودکان همچنین به کودکان کمک می‌کند تا احساس آگاهی و مسئولیت شخصی نسبت به آینده خود را پرورش دهند.

چگونه به کودکان کار خیر بیاموزیم؟

کار خیر چیزی بیشتر از بردن یک کیسه اسباب‌بازی‌های اضافه به خیریه‌ای محلی است. والدین لازم استکه چگونگی آموزش کار خیر به کودکا را بیاموزند، آن را برایشان توضیح دهند و فرزندانشان را در این مسیر هدایت کنند تا به درست‌ترین شکل در این زمینه فعال باشند.

منظور از کار خیر را توضیح دهید

از مثال‌های روزمره از بخشش و اهدای کمک به فرزندانتان استفاده کنید. به عنوان مثال، به آنها یادآوری کنید که وقتی به همسایه‌ای سالخورده کمک کردند تا خرید کند، در واقع کاری خیر انجام داده‌اند. به این نکته اشاره کنید که این کارهای کوچک و مهربانانه، نمونه‌هایی از اهدای وقت خود برای کمک به دیگران است. سپس می‌توانید از همین موارد برای ایجاد و توضیح راه‌های دیگری که می‌توانند کار خیر انجام دهند.

کمک کنید بفهمند چرا به کار خیر نیاز است

برای اینکه کودکان بخواهند به دیگران کمک کنند، باید در وهله اول بدانند که چرا به کار خیر آنها نیاز است. این به این معنی است که با فرزندان خود در مورد اینکه چرا در زمستان به پناهگاه بی‌خانمان‌ها پتوهای گرم اهدا می‌کنید یا اینکه چرا مواد غذایی را به بانک مواد غذایی محلی می‌برید، صحبت کنید. ایدۀ بی‌خانمانی یا فقر غذایی ممکن است هنوز برای بسیاری از کودکان خردسال یک مفهوم انتزاعی باشد. شما باید آن را به زبان ساده توضیح دهید و سپس با افزایش سن، درک آنها از خیریه را تقویت کنید.

همراه بچه‌ها داوطلب کارهای خیر بشوید

داوطلب شدن در کارهای خیر همراه با فرزندتان کمک می‌کند آنها مفهوم بخشش و کار خیر را درک کنند. سازمان‌های خیریه و اجتماعی همیشه از کمک بیشتر قدردانی می‌کنند. خواه کمک در یک رویداد جمع‌آوری کمک مالی، سرو غذا در یک پناهگاه بی خانمان‌ها، یا داوطلب‌شدن در یک فعالیت عمومی در مدارس مناطق محروم.

الگو باشید

بهترین راه برای آموزش کار خیر به کودکان، دیدن شما در حال چنین کارهایی است. وقتی لباس‌های اضافه را به مرکز خیریه می‌برید یا در صندوق‌های خیریه پول می‌گذارید، بچه‌ها را هم با خود ببرید تا از شما بیاموزند. این نه تنها یک روش خوب برای آموزش کار خیر به کودکان است، بلکه فرصتی ایجاد می‌کند تا با فرزندان خود در مورد اهمیت این موضوع صحبت کنید.

چگونه به کودکان کار خیر بیاموزیم؟

تأثیر کار خیر را به کودکان نشان دهید

اگر بچه‌ها متوجه شوند که نیکوکاری آنها چه اندازه مؤثر است، به احتمال زیاد به کمک‌های خیریه پاسخ می‌دهند. یکی از پروژه‌های خیریه را انتخاب کنید و فرزندتان را همراه خود ببرید تا به آنها نشان دهید وقتی مردم زمان، پول و منابع خود را اهدا می‌کنند، چه اتفاقی می‌افتد.

خیریه‌های مختلف را به بچه‌ها معرفی کنید

خیریه‌های گوناگون را به فرزندان خود معرفی کنید، در مورد کارهایی که انجام می‌دهد توضیح دهید و از آنها بخواهید که یکی از آنها را برای کمک انتخاب کنند. این کار می‌تواند با صرف وقت و انجام کارهای داوطلبانه یا دادن پول  و کالا باشد. اگر بچه‌ها با میل خودشان خیریه را انتخاب کرده باشند دلیلی باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که بخواهند وقت خود را برای کمک به آن صرف کنند.

توضیح دهید که چه چیزی می‌تواند اهدا شود

به فرزندانتان در مورد آنچه که می‌توانند به خیریه اهدا کنند، توضیح دهید. اگر فرزند شما یک فروشگاه ساده یا آسایشگاه انتخاب کرد، ببینید چه چیزی را می‌پذیرد و به بقیه اعضای خانواده اطلاع دهید.

چگونه به فرزندان اهمیت خیریه را شرح دهیم؟

همیشه آسان نیست که فرزندانتان اهمیت انفاق و کارهای خیریه را درک کنند، آموزش کار خیر به کودکان می‌تواند پر زحمت باشد. آنچه می‌تواند کمک کند، اشاره به خیریه‌های محلی و جهانی است که برای همه مفید است و از فیلم‌ها و کتاب‌ها برای الهام‌بخشیدن به آنها استفاده می‌شود.

 به عنوان مثال خیریه‌هایی که روی حفاظت از زمین، حفظ تالاب‌ها و مناطق جنگلی کار می‌کنند، زمینی که بچه‌ها روی آن زندگی می‌کنند را حفظ می‌کنند. سازمان‌های خیریه‌ای را مثال بزنید که برای جلوگیری از انقراض گونه‌هایی مانند کرگدن، گوریل و ببر تلاش می‌کنند. خیریه‌هایی را معرفی کنید که برای تغذیه و کمک به کودکان کار می‌کنند و به آنها بگویید بعضی از این کودکان ممکن  است هم‌بازی یا هم‌کلاسی آنها باشند.

یا برای بچه‎ها از خیریه‌هایی بگویید که برای بیماران ارو و امکانات درمانی تهیه می‌کنند، یا در مناطق محروم بیمارستان می‌سازند تا همۀ مردم بتوانند از بیماری نجات یابند. ذکر چنین نکاتی به بچه‌ها کمک می‌کند که بفهمند خیریه‌ها چه کارهای متنوعی انجام می‌دهند و بدون آنها چه مسائل مهمی ممکن است به وجود آید.

چگونه به فرزندان اهمیت خیریه را شرح دهیم؟

نیکان خیریۀ خانواده

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده‌ها همواره با نسل آینده همراه است و آموزش کار خیر به کودکان را مهم می‌داند. برگزاری رویدادهای جمعی مثل رویداد نقاشی اثر ماندگار نیکان یکی از فعالیت‌هایی بود که کودکان در آن با نیکان همراه شدند و آموختند که یک خیریه چطور کار می‌کند و حتی نقاشی کشیدن آنها می‌تواند راهی برای کمک به خیریه باشد.

ماجرای این رویداد هنری و دیگر فعالیت‌های نیکان را می‌توانید در اینستاگرام مؤسسه بخوانید. شما دربارۀ حضور کودکان در کارهای خیر چطور فکر می‌کنید؟ باعث خرسندی است اگر نظرات خود را از کادر پایین همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما