این پازل با تو تکمیل می‌شه

شما تکۀ گمشدۀ پازل عشقید، مهربانی را تکمیل می‌کنید و حلقۀ وصل‌کنندۀ زنجیر نیکوکاری هستید. بدون شما دنیا چیزی کم دارد، دست‌های تنها خالی می‌ماند و راه خیرخواهی پایان نمی‌یابد.

روز جهانی خیریه

در روز جهانی خیریه می‌خواهیم بدانید که جهان قلب بزرگ تپنده‌ای است که شما نیروی هر نبض آن هستید، قلب سردی که بدون دل‌سوزی و همراهی شما بی‌رنگ خواهد بود، این یاریگری دستان شماست که به این همه سردی رنگ سرخ می‌پاشد و زندگی را ممکن می‌سازد.

بدون حمایت‌های خیر، کار جهان لنگ می‌ماند، شما دستی بخشنده دارید و کمک به نیازمندان و محرومان همان عشقی است که شما در روز جهانی خیریه روانۀ جهان می‌کنید. هیچ چیز جای شما را نمی‌گیرد زیرا که این پازل با شما تکمیل می‌شود.

در روز جهانی خیریه، می‌خواهیم بدانید که جای شما همیشه در قلب جهان خالی است، حضور و همراهی‌تان همیشه نیروبخش است و چشمان بسیاری منتظر شماست تا با سخاوتتان نور به آنها بتابانید.

 

دربارۀ روز جهانی خیریه

امروز 5 سپتامبر، هم‌زمان با سالروز مرگ مادرترزا یکی از سرشناس‌ترین خیران معاصر به عنوان روز جهانی خیریه انتخاب شده است.

مادر مری ترزا بویاجیو در 26 آگوست 1910 در امپراتوری عثمانی به دنیا آمد و در 12 سالگی خود را به زندگی مذهبی متعهد کرد.

او که سال‌هاست نزد بسیاری از مردم جهان سمبل مهربانی و خیرخواهی محسوب می‌شود، همیشه مجذوب مبلغان مذهبی به‌ویژه مبلغان فعال در هند بود و به همین دلیل وقتی 18 ساله شد، خانه را ترک کرد تا انگلیسی یاد بگیرد و در ایرلند مبلغ مذهبی شود. مادر ترزا بعدها به هند رفت و در آنجا زبان بنگالی آموخت و عهد مذهبی کرد تا یک راهبۀ کاتولیک شود.

کارهای خیریۀ او سال 1948 زمانی که تابعیت هند را پذیرفت و کار با فقیرترین افراد این کشور را آغاز کرد، آغاز شد، در سال‌های پس از این تاریخ، او چند آسایشگاه افتتاح کرد، یک جامعه از مبلغان مذهبی تشکیل داد و چند جزام‌خانه و مرکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست به وجود آورد. اجتماعی که او ایجاد کرده بود به زودی بسیاری از افراد از جمله خیران را به خود جذب کرد.

پس از آن شعبه‌های دیگری از مراکز خیریۀ مادر ترزا در دیگر نقاط جهان ایجاد شد. مادر ترزا 5 سپتامبر سال 1997 پس از 45 سال خدمات خیریه درگذشت. از او به عنوان زنی با ایمان و مسبب کمک‌های خیریه بی‌بدیل یاد می‌شود.

او چنان میراثی از خود بر جای گذاشت که پارلمان و دولت مجارستان در سال 2011 سالگرد مرگ او یعنی 5 سپتامبر را به عنوان  روز جهانی خیریه انتخاب کردند.

سازمان ملل به سرعت این روز را به عنوان یکی از تعطیلات انتخاب کرد و این مناسبت تا سال 2012 در سراسر جهان پذیرفته شد و گسترش یافت. سازمان ملل متحد این تاریخ را برای به رسمیت شناختن کار خیر و تأثیر همۀ سازمان‌های خیریه در کاهش بحران‌های بشری برگزیده است. مردم، سیارۀ زمین، رفاه عمومی، صلح و مشارکت، مبنای اهداف سازمان ملل در زمینۀ خیریه‌هاست.

گذراندن زندگی و دنیای خودمان می‌تواند آسان باشد، اگر شرایط مالی، سلامتی و روانی ما کیفیت خوبی داشته باشد، سخت نیست که چشم‌هایمان را ببندیم و فکر کنیم که در دنیا مسائل و مشکلاتی وجود ندارد.

روز جهانی خیریه توجه ما را به بی‌عدالتی‌های دنیای اطرافمان جلب می‌کند و به ما نشان می‌دهد که برای رفع آنها چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. به یاد داشته باشید، هر کمک به خیریه، هر چقدر هم که کوچک باشد، تأثیرگذار است. ما فقط باید به اطراف نگاه کنیم تا بدانیم چگونه می‌توانیم به حل مشکلات آن کمک کنیم.

***

در روز جهانی خیریه، قدردان شمایی هستیم که می‌دانید چگونه معمای عشق و مهربانی را حل کنید و شادی هم‌نوعانتان برای شما مهم است. اگر دوست دارید بخشی از خانوادۀ نیکان باشید می‌توانید از اینجا مهر خود را با نیازمندان تقسیم کنید.

خوشحال می‌شویم ما را در شبکه‌های اجتماعی نیکان ماموت مانند اینستاگرام همراهی کنید و نظراتتان را از باکس پایین مطلب با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما

نظر کاربران
 1. علیرضا زاهدی

  تو نیمی کن و در دجله انداز
  که ایزد در بیابانت دهد باز

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 2. لیلا صادق

  به نیکی می اندیشیم،به آنچه در لبخند مهربان این مردم موج میزند،به روح پاک مردان و زنانی که شادی های خود را نثار دیگران می کنند.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 3. لیلا صادق

  به نیکی می اندیشیم،به آنچه در لبخند مهربان این مردم موج میزند،به روح پاک مردان و زنانی که شادی های خود را نثار دیگران می کنند.
  آنچه انجام می دهید بسیار تاثیرگذار است،شریف بمانید و ماندگار.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 4. مریم آریانمهر

  کارتان زیباست.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 5. پونه

  به امید روز های روشن تر
  روز خیریه مبارک نیکان عزیزمون
  نیکان شمایید
  💙💙

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 6. ندا بهرامی

  با سلام
  براتون آرزوی سلامتی و موفقیت های روز افزون دارم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 7. مهدی اقایی

  باسلام و تجدید احترام خدمت شما عزیزان‌واقعا خدا خیرتون بده به مالتون هم برکت بده چون بعضی افراد هستن که کار میکنن اما اغلب شاغل نیستن و هزینه کرد ها سرسام اور و این شرایط یه حس خوبی به اون خانواده میده دمتون گرم‌

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 8. امیر طاهرخانی

  سلام و خدا قوت به همه دست اندرکاران این خیریه و مخصوصا بانو محترمه مادر فردوس که این خیریه را راه اندازی کرد خیلی عرض خسته نباشید و خدا قوت دارم و خدا رحمتش کند مرد بزرگ صنعت جناب آقای مهندس بهروز که بسیار مرد نازنین و بزرگواری بود که بنده ۶ سال که در مجتمع صنعتی کار میکردم افتخار و سعادتمندی کار با ایشان را داشتم و آرزومندم که خداوند متعال همیشه نگهدار و حامی این مجموعه بزرگ باشد . با آرزوی بهترین ها .‌‌..

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 9. الهام چگینی

  ما همیشه حامی اعمال و حس های انسان دوستانه شما هستیم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 10. محمدصالح درويش

  دمتون گرم خیلی چسبید بهمون 🙂

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟