کمپین نوبت زمین در کرمانشاه

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، خیریه‌ای حامی خانواده است و بیشتر فعالیت‌های خود را بر رفع مشکلات معیشتی، اشتغال و درمان خانواده‌ها متمرکز کرده است. با این حال نیکان ماموت در کنار فعالیت‌های همیشگی خود، برنامه‌های زیست‌محیطی را نیز پیگیری می‌کند، زیرا عقیده دارد که برای یک زندگی بهتر باید زمینی سبز و آباد وجود داشته باشد.

نیکان با ایجاد پیوند میان فعالیت‌های محیط زیستی و خیریه‌ای تلاش کرده است همزمان در چند زمینه مؤثر باشد. کمپین نوبت زمین در کرمانشاه با همین رویکرد ایجاد شده است. به این ترتیب در خیریۀ نیکان بستری فراهم شده است که خیران بتوانند صاحب و سازندۀ جنگل خودشان باشند، جنگلی که همراه آنان رشد ‌کند و به همۀ جهان عشق و زیبایی هدیه ‌کند.

دربارۀ فعالیت‌های محیط زیستی نیکان ماموت مانند جمع‌آوری و فروش در بطری برای خرید ویلچر و جمع‌آوری باطری برای خرید پروتز مورد نیاز معلولان نیازمند در اینستاگرام مؤسسه مطالب مفصلی برای خواندن وجود دارد.

در ادامه می‌خوانید:

کمپین درختکاری نیکان؛ نوبت زمین

اهداف کمپین درختکاری نیکان

چه درختانی در کرمانشاه کاشته می‌شود؟

کمپین چگونه پیش رفت؟

کمپین نوبت زمین در کرمانشاه

درباره کمپین نوبت زمین در کرمانشاه

کمپین درختکاری نیکان؛ نوبت زمین

کمپین درختکاری نیکان که «این بار نوبت زمین» نام دارد، در فاز نخست خود از 1 تا 15 دی در استان کرمانشاه، برگزار و درختانی از گونه‌های مختلف در آن کاشته شد. هدف این پروژه که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در برگزاری آن به نیکان کمک می‌کند، حفاظت از محیط زیست، کاهش آلایندگی‌های ناشی از سوخت‌های ماشینی، جلوگیری از پدیدۀ ریزگردها برای مدیریت بحران، کمک به بازسازی جنگل‌های سوخته و آسیب‌دیده و جلوگیری از ریزش بهمن است، مشکلاتی که به شکلی جدی هر روز زندگی انسان‌ها، جانداران و گونه‌های گیاهی را تهدید و حتی می‌توانند موجب مهاجرت ساکنان به شهرهای دیگر شوند.

کمپین درختکاری نیکان و فاز اول آن یعنی کمپین نوبت زمین در کرمانشاه تلاش می‌کند به افزایش پوشش گیاهی در استان یادشده کمک و در عین حال با فروش هر نهال برای انجام کارهای خیر خود درآمد کسب کند. همچنین سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری به نیکان تضمین داده است که تا دو سال نهال‌های کاشته شده را آبیاری و مراقبت کند تا آنها به رشد کافی برسند و بتوانند به عنوان درخت‌های جنگلی با کمک باران و آب‌های زیرزمینی زنده بمانند. با این حال اگر این درختان در این زمان مشخص به ثمر نرسند یا آسیبی به آنها وارد شود، این سازمان موظف است آنها را یک بار دیگر و به صورت رایگان بکارد.

درباره کمپین نوبت زمین در کرمانشاه

اهداف کمپین درختکاری نیکان

کمپین «نوبت زمین» همزمان چند هدف ارزشمند را دنبال می‌کند که مهم‌ترین آنها حفاظت و ارتقای محیط‌زیست کرمانشاه است. درختکاری می‌تواند به تغییر مثبت اقلیم شهرها منجر شود و زیست‌بوم انسان‌ها و حیات وحش یک اقلیم را بهبود دهد.

از سوی دیگر هر چه پوشش گیاهی یک منطقه متراکم‌تر باشد، سطح رطوبت افزایش می‌یابد و از دمای هوا کاسته می‌شود. چنین پیامدی می‌تواند وضعیت هوای شهرها را مساعد کند، به‌ویژه در استانی مانند کرمانشاه که با پدیدۀ ریزگرد مواجه است، افزایش تعداد درختان از خطرات چنین پدیده‌ای می‌کاهد. هدف دیگر این کمپین جلوگیری از طوفان‌های شن و تخریب و فرونشست زمین است، پدیده‌هایی که در استان کرمانشاه هم وجود دارد و مشکلات بسیاری پدید آورده‌ است.

چه درختانی در کرمانشاه کاشته می‌شود؟

نهال درختانی که در کمپین نوبت زمین در کرمانشاه کاشته می‌شوند با توجه به اقلیم استان کرمانشاه انتخاب شده‌ است تا در نهایت پوشش گیاهی مناسبی در استان پدید آید. در  فاز نخست کمپین «نوبت زمین» ویژۀ استان کرمانشاه، گونه‌های سرو نقره‌ای، بادام تلخ، افرا، زبان‌گنجشک، اقاقیا، عرعر، ارغوان، ارژن و توت کا شته شده است.

این درختان نه‌تنها در اقلیم استان به خوبی رشد می‌کنند بلکه با محیط و جغرافیای آنها نیز سازگار هستند و می‌توانند در گذر زمان پوشش گیاهی مناسبی را پدید آورند.

معرفی کمپین نوبت زمین در کرمانشاه

کمپین چگونه پیش رفت؟

فاز نخست کمپین درختکاری نیکان با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد و حامیان بسیاری درختان مورد علاقۀ خود را در آن خریداری کردند، به دوستان و اعضای خانواده‌شان هدیه دادند و به این ترتیب قدمی برای سرسبزی زمین برداشتند. نیکان برای این درختان و به نام دریافت‌کنندۀ درخت، سند الکترونیکی ارائه می‎‌کند تا این یادگاری ارزشمند، به بهترین شکل در خاطر کسی که آن را هدیه می‌گیرد، ثبت شود.

با پایان کمپین نوبت زمین در کرمانشاه بخشی از مبالغ حاصل از فروش درخت‌های این رویداد برای اجرای طرح، در اختیار پیمانکار  قرار می‌گیرد. این پیمانکار مسئولیت دارد نهال‌هایی را که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در اختیار کمپین قرار داده است در بوستان «نیکان» بکارد و از آنها نگهداری کند. باقی درآمد حاصل از کمپین نیز برای پیشبرد پروژه‌های خیریۀ نیکان ماموت صرف خواهد شد.

پویش «نوبت زمین» خیریۀ نیکان ماموت، پایان نیافته است و نیکان برای اجرای این طرح در استان‌های دیگر و کاشت تعداد بیشتری درخت، محدودیتی ندارد. مؤسسۀ خیریه نیکان ماموت در نظر دارد در صورت استقبال شایان توجه از این پویش محیط زیستی، در فازهای بعدی آن را در دیگر استان‌ها نیز ادامه دهد.

کمپین نوبت زمین در کرمانشاه

فاز نخست کمپین «این بار نوبت زمین» که در کرمانشاه برگزار شد، با استقبال افراد بسیاری مواجه بود. اکنون درخت‌های خریداری شده از سوی حامیان همیشه همراه نیکان در استان کرمانشاه کاشته شده و بوستان جنگلی «نیکان» را پدید آورده است.

در این بوستان 700 اصله نهال از گونه‌های انتخاب‌شده برای استان کرمانشاه، کاشته شده است و کاشت باقی درخت‎هایی که حامیان به زمین هدیه خواهند داد، همچنان در این استان ادامه دارد. به‌زودی درختان دیگری در استان‌های خوزستان و اصفهان هم کاشته خواهد شد تا محیط زیست این استان‌ها نیز از این کمپین بهره‌مند شوند.

گزارش کامل ویدئویی کاشت درخت در استان کرمانشاه رو اینجا ببینید

 

بوستان «نیکان» در زمینی واقع در جاده کرمانشاه به هرسین ایجاد شده است و فرآیند کاشت درختان آن به صورت هفتگی انجام می‌شود. درختان این بوستان هر دو هفته یک بار آبیاری می‌شوند و برای نگهبانی از آنها نیز نگهبان شبانه‌روزی مشخص شده است.

برای بوستان «نیکان» تابلویی هم نصب شده است تا هر حامی یا شهروندی که دوست داشت، بتواند آن را پیدا کند. حامیانی که ساکن استان نیستند هم می‌توانند از این لینک، لوکیشن ماهواره‌ای درخت خود را مشاهده کنند. همچنین محتوای ویدئویی کمپین نوبت زمین در کرمانشاه را می‌توانید اینجا ببینید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما