معلمان داوطلب کارهای خیر

روز جهانی معلم، یکی از آن مناسبت‌های مشهور است که پنجم اکتبر هر سال در بیشتر کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود.معلمان یکی از مهم‌ترین و البته محبوب‌ترین اقشار جامعه هستند، مردم به آنها اعتماد دارند و جایگاه معنوی‌شان به آنها اجازه می‌دهد نقش مؤثری در بهبود زندگی دیگران داشته باشند.

بسیاری اوقات معلمان داوطلب کارهای خیر می‌شوند و می‌توانند نقطۀ اتصال خیریه‌ها، نهادهای دولتی و خانواده‌های دانش‌آموزان نیازمند باشند.

آنها نشانۀ دانش و مهربانی هستند و در همه جای جهان به عنوان افرادی دل‌سوز که نسل آینده را راهنمایی می‌کنند و آموزش می‌دهند، شناخته می‌شوند.

روز جهانی معلم فرصتی است که از آنها قدردانی کنیم، با آنها و فعالیت‌هایشان آشنا شویم و به یاد آوریم که بدون معلمان چراغ آگاهی خاموش خواهد شد.

در ادامه می‌خوانید:

تاریخچه روز جهانی معلم

5 اکتبر، سال‌روز تصویب توصیه‌نامۀ یونسکو دربارۀ وضعیت معلمان در سال 1966 است. این توصیه‌نامه استانداردهایی را در مورد حقوق و مسئولیت‌های معلمان برای تحصیلات عالی، استخدام و شرایط یادگیری تعیین می‌کند.

تاریخچه روز جهانی معلم

یونسکو از دولت‌ها می‌خواهد که معلمی را به انتخاب اول جوانان برای اشتغال تبدیل کنند. این سازمان در روز جهانی معلم، وجود آنانی را جشن می‌گیرد که فداکارانه تلاش می‌کنند، آموزش در سراسر جهان باکیفیت، فراگیر و عادلانه باشد و فرصت‌های یادگیری برای همه در هر گوشه از جهان مهیا شود.

این سازمان هر سال کمپینی را برای کمک به درک بهتر معلمان و نقشی که آنها در رشد دانش‌آموزان و جامعه ایفا می‌کنند، راه می‌اندازد. در چنین مناسبتی آنچه درمورد کار معلمان نادیده گرفته شده دوباره بررسی می‌شود تا شرایط برای ارائۀ آموزش بهتر در جهان مهیا شود.

یونسکو معتقد است همه می‌توانند با جشن گرفتن این روز، معلمی را به عنوان یکی از مهم‌ترین حرفه‌های جهان معرفی کنند و آگاهی در مورد مسائل معلمان را افزایش دهند.

چگونه روز جهانی معلم را گرامی بداریم؟

هر سپیده دم بیدارشدن، شکیبا بودن همچون یک قدیس و ثمربخش بودن این شغل استرس‌زا، موجب می‌شود همۀ ما به معلمان افتخار کنیم. در روز جهانی معلم، هدایا، ستایش و نشان دادن قدرشناسی‌مان راه‌هایی عالی برای توجه به معلمان هستند.

چگونه روز جهانی معلم را گرامی بداریم؟

معلم خود را با یک هدیه غافل‌گیر کنید

بچه‌ها می‌توانند قدردانی خود را با دادن یک کارت زیبا به معلم خود نشان دهند، آنها را با کاردستی‌ها یا نقاشی‌هایی که خودشان خلق کرده‌اند غافل‌گیر کنند، یا حتی شعری تحسین‌برانگیز بنویسند.

به معلمان احساس خاص بودن بدهید

والدین نیز معلمان را دوست دارند! هرطور می‌توانید این موضوع را در روز جهانی معلم نشان دهید. چای و شیرینی تهیه کنید یا از دیگر والدین بخواهید قبل از شروع روز مدرسه برای معلمان یک صبحانۀ خوشمزه تهیه کنند.

با معلمان شاهانه رفتار کنید

معلم بودن می‌تواند استرس‌زا و خسته‌کننده باشد. در روز جهانی معلم، مدیران مدارس نباید معلمان خود را نادیده بگیرند. یک مهمانی ناهار یا ایجاد شرایطی برای استراحت و تفریح معلمان راه‌های عالی برای این است که آنان بدانند همه متوجه سختی کارشان هستند.

آمار روز جهانی معلم

بیش از 100 کشور روز جهانی معلم را گرامی می‌دارند و هر کدام جشن‌های خاص خود را برگزار می‌کنند.

در هند سهم معلمان زن از اشتغال به فاصله از مدرسه بستگی دارد، هرچه مدارس از یک شهر یا روستا دورتر باشند سهم زنان از معلمی کاهش می‌یابد. در هند 60 درصد معمان مدارس محلی زن هستند اما آنان فقط 30 درصد شانس دارند که در مدرسه‌ای با 30 کیلومتر فاصله از محل زندگیشان تدریس کنند.

در کشورهای با آمار بالای مهاجران به معلمان بیشتری نیاز است. اگر همۀ پناهندگان در مدارس ثبت‌نام کنند، ترکیه به 80هزار معلم اضافی، آلمان به 42هزار و اوگاندا به 7000 معلم ابتدایی نیاز خواهند داشت. هرچند با وجود چنین بازار کاری، به دلیل مقررات کشورها، معمولاً معلمان مهاجر از برنامه‌های آموزشی کنار گذاشته می‌شوند.

نزدیک به 94 درصد از معلمان دورۀ پیش‌دبستانی زن هستند، اما آنان فقط حدود نیمی از معلمان دورۀ را تشکیل می‌دهند.

نسبت زنان در میان معلمان مدارس ابتدایی در کشورهای کم درآمد نصف کشورهای پردرآمد است. در کشورهای کم‌درآمد، فقط 23 درصد از معلمان مدارس متوسطه زن هستند.

معلمان داوطلب کارهای خیر

همۀ معلمان قابل تقدیر و ستایش هستند اما معلمان داوطلب کارهای خیر جایگاه ویژه‌ای نزد مردم دارند. بسیاری از نقاط جهان با مشکل کمبود امکانات آموزشی و درمانی مواجه هستند، در کشور ما هم کم نیستند شهرها و روستاهایی که دانش‌آموزان محرومش نیاز به امکانات آموزشی و حتی لوازم‌التحریر دارند.

بسیاری از معلمان داوطلب کارهای خیر می‌شوند زیرا می‌دانند برای توسعۀ آموزش در چنین مناطقی به کار بیشتر و فداکاری نیاز است. این گروه از معلمان در همکاری با خیریه‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا تحصیل خود را ادامه دهند یا برای ایجاد امکانات تحصیلی در آن منطقه تلاش می‌کنند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان خیریۀ حامی خانواده‌ها برای آموزش اهمیت بسیاری قائل است، برگزاری کمپین لوازم‌التحریر یکی از شناخته‌شده‌ترین اقدامات نیکان برای دانش‌آموزان نیازمند است، رویدادی که در اینستاگرام مؤسسه هم می‌توانید دربارۀ آن بخوانید.

معلمان داوطلب کارهای خیر

با  این حال تهیه و توزیع لوازم‌التحریر، تنها کار نیکان برای بهبود شرایط آموزشی کشور نیست. معلمان بسیاری در اقصی‌نقاط کشور با نیکان همکاری می‌کنند. این معلمان داوطلب کارهای خیر به نیکان کمک می‌کنند کودکانی که نیاز به کمک دارند را شناسایی کند.

در سیستان و بلوچستان، مازندران و خراسان جنوبی معلمانی هستند که همچون یک مددکار به بچه‌ها کمک می‌کنند، اگر بیماری خاصی داشته باشند که درمانش از توان خانواده بیرون باشد، به نیکان معرفی می‌کنند و حتی گاه خودشان بچه‌ها را دکتر می‌برند تا زودتر بهبودی یابند.

معلمان داوطلب کارهای خیر هم معتمد نیکان هستند و هم نزد خانواده‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند، به همین دلیل اگر نیازی وجود داشته باشد به راحتی می‌توانند آن را پیگیری و رفع کنند.

بخش دیگری از معلمان داوطلب کارهای خیر، حامی هستند و هر ماه مبلغی را به خیریۀ نیکان کمک می‌کنند. این گروه هم در کارهای عملی مشارکت دارند، بسیاری از آنان به بچه‌های دبیرستان و آنها که می‌خواهد راهی دانشگاه شوند، مشارۀ تحصیلی ارائه می‌کنند.

معلمان بسیاری هستند که خود به نیکان پیشنهاد می‌دهند تا به بچه‌های نیازمند خصوصی درس بدهند و مشکلات درسی آنها را برطرف کنند. آنها از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند و روز جهانی معلم بر آنان حقیقتاً مبارک است.

5 نکتۀ جالب دربارۀ معلمان

کنفوسیوس اولین معلم بود
 
در تاریخ جهان کنفوسیوس را اولین معلم خصوصی در تاریخ می‌دانند.
آموزش برای همه بر اساس گزارش یونسکو، جهان برای دستیابی به هدف ارائۀ آموزش ابتدایی و متوسطه همگانی تا سال 2030 به 69 میلیون معلم نیاز دارد.
کاهش تعداد معلمان آفریقایی در این قاره کشورهای جنوب صحرای آفریقا با بیشترین کمبود معلم مواجه هستند.
سقوط استانداردهای آموزشی طبق گزارش یونسکو، در یک سوم کشورهای جهان، 75 درصد معلمان حداقل استانداردهای تربیت معلم را در اختیار دارند.
کاهش مهارت یادگیری در سراسر جهان از هر 10 کودک، 6 نفر (در مجموع 617 میلیون نفر) مهارت لازم را در ریاضیات و خواندن ندارند.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما