روز جهانی خلاقیت + 14 روش خلاقیت در کار خیر

21 آپریل هر سال برابر با دوم اردیبهشت، از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی خلاقیت نام گرفته است. وقتی پای موضوعی مانند خلاقیت در میان باشد می‌توان دربارۀ همۀ کارها و همۀ افراد جامعه صحبت کرد. سازمان ملل متحد خلاقیت را برای دستیابی به توسعۀ پایدار ضرروی می‌داند و معتقد است که برای حل مسائل اجتماعی و اقتصادی باید راه‌های خلاقانه پیش گرفت.

انجام کارهای خیر و همراهی با خیریه‌ها هم از این موضوع مستثنی نیست. شاید بسیاری فکر کنند که برای کمک به خیریه‌ها فقط باید کمک نقدی کرد یا لوازم گران‌قیمتی خرید، اما برای کمک به خیریه‌ها راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانند خلاقانه و البته ساده باشند. خلاقیت در کار خیر کار سختی نیست و به راحتی می‌توان آن را به کار گرفت.     

اگر فکر می‌کنید تنها راه کمک به خیریۀ محبوبتان کمک مالی است، دوباره فکر کنید! دست است که کمک‌های مالی برای بسیاری از مؤسسات خیریه ضروری هستند، اما راه‌های زیادی برای انجام کار خیر وجود دارد که می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

روز جهانی خلاقیت + 14 روش خلاقیت در کار خیر

تاریخچۀ روز جهانی خلاقیت و نوآوری

از سال 2000 که سازمان ملل متحد روز جهانی خلاقیت و نوآوری را تصویب کرد،  شهروندان بیش از 50 کشور جهان هر سال آن را جشن می‌گیرند. آن‌طور که در وب‌سایت سازمان ملل آمده است: «گرچه شاید تعریف مشخصی برای خلاقیت وجود نداشته باشد اما این مفهوم می‌تواند در شیوه‌های مختلف بیان هنری گرفته تا فعالیت‌های توسعۀ اقتصادی و اجتماعی وجود داشته باشد.»

روز جهانی خلاقیت بر اهمیت به‌کارگیری خلاقیت و نوآوری در حل مشکلات موجود در راه رسیدن به توسعۀ پایدار اقتصادی و اجتماعی تاکید دارد.

بر اساس دایره‌المعارف بریتانیکا، خلاقیت عبارت است از: «توانایی ایجاد یا به‌وجودآوردن چیزی جدید. این چیز جدید می‌تواند یک راه حل نو برای حل یک مشکل، یک روش یا وسیله جدید، یا یک شی یا شکل هنری جدید باشد». به گفته شرکت مریام وبستر، نوآوری به «یک ایده، روش یا وسیله جدید» اشاره دارد. اگرچه خلاقیت و نوآوری دو مفهوم مرتبط هستند، اما دو روی یک سکه‌اند.

خلاقیت ماهیتی ذهنی دارد و شامل فرآیندی فکری می‌شود و با خود ایده‌های جدید یا بیانی جدید برای ایده‌های قدیمی به همراه دارد. از سوی دیگر، نوآوری باید امکان اجرا داشته باشد، درحقیقت ایده‌های نوآورانه هستند که بتوان با آنها به دستاوردی جدید رسید. ممکن است به نظر برسد که نوآوری و خلاقیت به یک معنا هستند اما این دو مفهوم به یکدیگر بستگی دارند. نوآوری از خلاقیت سرچشمه می‌گیرد در حالی که خلاقیت بدون نوآوری بی‌ثمر خواهد بود.

چه کارهایی می‌توان در روز جهانی خلاقیت و نوآوری انجام داد؟

خلاقانه فکر کنید

فکرتان را باز کنید و خلاقانه بیاندیشید. راه‌های جدید و بهتری برای بهبود وضعیت اطرافتان، در خانه، محل کار، یا جامعه‌تان بیابید.

قدم بردارید و نوآوری کنید

ایده‌ها بدون عمل خیلی خوب نیستند. زمان آن فرا رسیده است که گام‌های جسورانه‌ای برای نشان‌دادن ایده خود بردارید و کار مثبتی برای بهبود دنیای اطراف خود انجام دهید.

از هشتگ استفاده کنید

روز جهانی خلاقیت و نوآوری در مورد افزایش آگاهی است. از هشتگ creativityandinnovationday# در شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع‌ رسانی به دیگران در مورد این روز مهم استفاده کنید.

چه کارهایی می‌توان در روز جهانی خلاقیت و نوآوری انجام داد؟

چرا ما روز جهانی خلاقیت و نوآوری مهم است؟

آگاهی را افزایش می‌دهد

این روز به ما یادآوری می‌کند که فراتر از مشقت‌های زندگی روزمره برویم و کاری متفاوت انجام دهیم و ما را تشویق می‌کند از چارچوب خارج شویم و دنیایی بهتر بسازیم.

هنوز به جهان امیدی هست

کمک به تحقق اهداف توسعۀ پایدار سازمان ملل، جهان ما را به مکانی بهتر تبدیل خواهد کرد. این اهداف بدون اجرای ایده‌های روشن و جسورانه جدید به ثمر نمی‌رسند.

خلاقیت و نوآوری بازی را تغییر می‌دهد

در نتیجه نوآوری و تفکر خلاق، دنیای ما به تدریج به سمت بهترشدن تغییر کرده است. زندگی با کشف و اجرای تکنیک‌ها و ایده‌های جدید بسیار آسان‌تر می‌شود.

14 روش خلاقیت در کار خیر

انجام کارهای خیریه‌ای در نگاه اول شاید ارتباط خاصی با موضوع امروز یعنی خلاقیت نداشته باشد، اما خلاقیت چنان که گفته شد برای توسعۀ هر بخشی از امور جامعه لازم است و خیریه‌ها هم از این موضوع مستثنی نیستند. وقتی کمک به خیریه مطرح می‌شد، بسیاری فکر می‌کنند که باید مبلغی پول کمک کنند یا کالایی را برای هدفی مشخص به خیریه هدیه دهند، دایرۀ مسائل نیازمندان و مددجویان اما آن‌قدر گسترده است که با خلاقیت در کار خیر می‌توان بدون صرف پول کمک‌های بزرگی به آنان کرد.

از مهارت‌های خاص خود استفاده کنید

به مهارت‌ها، سرگرمی‌ها و علایق خود فکر کنید و با یک مؤسسه خیریه که ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشد، تماس بگیرید. مهارت‌های آشپزیتان را می‌توانید برای یک برنامه صبحانه اجتماعی استفاده کنید. از عشق خود به مطالعه برای کمک به برنامه سوادآموزی محلی برای کودکان یا تازه‌واردان استفاده کنید.

آیا مهارتی دارید که می‌توانید آموزش دهید یا به اشتراک بگذارید؟ پناهگاه‌ها، برنامه‌های اجتماعی و بسیاری از مؤسسات خیریۀ دیگر اغلب به دنبال افرادی هستند که مهارت‌های هنری، نویسندگی یا کامپیوتری دارند تا به بهبود زندگی دیگران کمک کنند. از تخیل خود استفاده کنید زیرا مطمئناً یک موسسه خیریه وجود دارد که به دنبال شخصی با مهارت‌هایی است که شما باید ارائه دهید!

از مهارت‌های خاص خود استفاده کنید

وقت بگذارید

مطمئن نیستید چه مهارت‌هایی برای ارائه دارید؟ بسیاری از مؤسسات خیریه برای انجام ماموریت خود به حمایت داوطلبان نیاز دارند. وب سایت خیریه مورد علاقه خود را بررسی کنید یا در مرکز داوطلبان جست‌وجو کنید تا در مورد همۀ راه‌هایی که می‌توانید کمک کنید مطلع شوید. خیریه‌های زیادی وجود دارند که به دنبال مربیان جوانان، رانندگان داوطلب، داوطلبان رویدادهای ویژه، اعضای جدید هیئت مدیره یا کمک‌های دفتر عمومی هستند.

خیریه‌ای خرید کنید

شرکت‌ها و حتی خرده‌فروشان بسیاری هستند که بخشی از سود خود را به خیریه‌ها اختصاص می‌دهند، خیریه‌هایی هم هستند که محصولات مددجویانشان را برای فروش ارائه می‌کنند. بخشی از خریدهایتان را به چنین محصولاتی اختصاص دهید تا این کارهای خیر ادامه یابند.

حرفه‌ای شوید

پتو، دستکش، کلاه و چیزهای دیگری را برای یک خیریه ببافید یا قلاب‌بافی کنید. این اقلام را می‌توان به بیمارستان‌ها، پناهگاه‌ها یا سایر سازمان‌هایی که به نیازمندان کمک می‌کنند اهدا کرد. فروشگاه صنایع دستی محلی شما ممکن است بتواند یک موسسه خیریه خاص را توصیه کند و بیمارستان محلی یا سازمان خیریه خدمات اجتماعی مناسبی را برای اهدای این بافته‌های ارزشمند به شما معرفی کند.

حیوان خانگی خود را داوطلب کنید

سگ یا گربه دوستانه دارید؟ در نظر داشته باشید که دوست پشمالوی خود را به بیمارستان، خانه سالمندان یا مدرسه بیاورید. حیوان خانگی شما می‌تواند به بهبودی یا بهبود توانایی فرد برای مقابله با یک مشکل مزمن سلامت کمک کند. حیوانات خانگی می‌توانند به کاهش استرس، افسردگی و خستگی، آرامش اضطراب و کاهش درد کمک کنند. دوست پشمالوی شما نیز اجتماعی شدن را افزایش می‌دهد و گفت‌وگو را تحریک می‌کند.

یک شب بازی با سالمندان ترتیب دهید

همه بازی را دوست دارند. فرقی نمی‌کند پیر باشند یا جوان، همه از داشتن شبی شاد و پرنشاط استقابل می‌کنند. می‌‌توانید به تنهایی یا با گروهی از دوستانتان به دیدن پیرزنان و پیرمردان یک موسسۀ نگهداری از سالمندان بروید و برای آنها یک شب بازی ترتیب دهید. خلاقیت در کار خیر همین کارهاست، هم آنان خوشحال خواهند شد و هم از بهترین راه کاری خیرخواهانه انجام می‌شود.

اهدای خون

با اهدای خون می‌توانید زندگی را هدیه دهید. این کار فقط یک ساعت از وقت شما را می‌گیرد و تنها کمک مالی شما می‌تواند جان چندین نفر را نجات دهد. هدیه شما از مراقبت‌های پزشکی مانند کسانی که تحت عمل جراحی یا درمان سرطان قرار می‌گیرند و همچنین به قربانیان حوادث و جراحات ناگهانی یا کسانی که بیماری را مدیریت می‌کنند کمک می‌کند. نیاز به خون ثابت است.

به لباس‌های کهنه زندگی دوباره بدهید

بسیاری از موسسات خیریه و سازمان‌های غیر انتفاعی به اهدای لباس وابسته هستند. در حالی که بسیاری از موسسات خیریه نیاز به پوشاک استفاده شده و ملایم دارند، در نظر بگیرید که لباس‌های زمستانی را به خیریه‌هایی که با تازه واردان، پناهندگان یا افرادی که بی‌خانمانی را تجربه می‌کنند، بدهید. اگر لباس حرفه‌ای دارید، اغلب سازمان‌های خیریه محلی برای کمک به افراد نیازمند برای مصاحبه شغلی کار می‌کنند. برخی از موسسات خیریه مانند دیابت کانادا حتی به خانه شما می‌آیند تا لباس‌های دست دوم شما را تحویل بگیرند.

اهدای مو

از آن موهای دم اسبی به خوبی استفاده کنید! شاید این جمله به نظرتان عجیب باشد اما بسیاری از سازمان‌های خیریه برنامه‌هایی برای جمع‌آوری مو دارند. کمک مالی شما به مؤسسات خیریه مانند Wigs for Kids به کودکانی که به دلیل درمان یا مشکلات بهداشتی مداوم دچار ریزش مو هستند، کلاه‌‌‌گیس ارائه می‌کند.

مبلمان اهدا کنید

مبلمانی که دیگر برای شما کارایی ندارد، می‌تواند به خانواده‌ای  کمک کند تا یک آپارتمان جدید و خالی‌اش را مانند یک خانۀ گرم احساس کند. بسیاری از موسسات خیریه با کمال میل کاناپه، میز آشپزخانه، یا صندلی راحتی استفاده شده شما را می‌پذیرند تا آن را به افراد و خانواده‌های نیازمند اهدا کنند.

مبلمانی که شما دیگر از آن استفاده نمی‌کنید، می‌تواند به خانواده‌ای کمک کند تا یک آپارتمان جدید و خالی را مانند یک خانۀ شاد و گرم ببیند. بسیاری از موسسات خیریه با کمال میل کاناپه، میز آشپزخانه، یا صندلی راحتی استفاده شده شما را می‌پذیرند تا آنها را به افراد و خانواده‌های نیازمند اهدا کنند.

اسباب بازی اهدا کنید

آیا اسباب بازی‌هایی در خانه دارید که فرزندانتان دیگر آن‌ها را دوست نداشته باشند؟ مکان‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند با استفاده از اسباب‌بازی‌های فرزندان شما، نسل جدیدی از بچه‌ها را شاد کنند. با سازمان‌های نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و خیریه‌ها، تماس بگیرید و این اسباب‌بازی‌ها را به آنها اهدا کنید.

برنامه پاکسازی طبیعت ترتیب دهید

با دستکش و کیسه زباله به پارک محلی خود بروید و از شر زباله‌ها خلاص شوید. این می‌تواند یک کار جمعی باشد و البه به همۀ مردم نفع برساند.

کتاب‌های قدیمی را به یک کتابخانه محلی بدهید

با اهدای چند کتاب قدیمی خود، به دیگران این فرصت را بدهید که از آنها لذت ببرند! کتاب‎خانه‌های روستایی، مدرسه‌های مناطق محروم و بسیاری مراکز نگهداری از سالمندان یا کودکان بی‌سرپرست به این کتاب‌ها نیاز دارند، خلاقیت در کار خیر می‌تواند اهدای این کتب‌ها باشد.

انباری خود را پاک کنید

در زیرزمین‌ها و انباری خانه‌ها گاه وسایلی پیدا می‌شود که می‌تواند گره از کار نیازمندی باز کند. سری به آنها بزنید و وسایلی که هنوز نو و مفید هستند و برایتان کارایی ندارند را به خیریه‌ها هدیه دهید.

انباری خود را پاک کنید

 

نیکان خیریۀ خلاق

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت یکی از نمونه‌های موفق استفاده از خلاقیت در کار خیر است. خیریه نیکان برای انجام کارهای خیریه‌ای از همکاری همۀ حامیان استقبال می‌کند با این حال برنامه‌های این خیریه نیز فقط به دریافت کمک‌های مالی یا ارائه کمک مالی به مددجویان خلاصه نمی‌شود.

برگزاری‌ کمپین‌های مختلف از جمله کمپین درختکاری که به کاشت درخت در 3 استان اختصاص داشت و کمپین کفش که در آن با کمک تولیدکنندگان کفش و حامیان به 2هزار کودک در سراسر ایران کفش اهدا شد، نمونه‌ای از این برنامه‌هاست.

نیکان در اجرای برنامه‌های محیط زیستی و پیوندزدن آنها با امور خیریه‌ای هم ید طولایی دارد، جمع‌آوری و فروش درب بطری پلاستیکی و باتری‌های استفاده‌شده نمونۀ موفق دیگری است. با درآمد حاصل درب بطری برای مددجویان ویلچر تهیه می‌شود و مبالغ به دست آمده از فغروش باتری‌های استفاده‌شده هم برای خرید پروتزهای درمانی بیماران نیازمند استفاده می‌شود. این‌ها فقط نمونۀ کوچکی از خلاقیت در کار خیر نیکانی‌هاست، اگر سری به اینستاگرام مؤسسه بزنید، فعالیت‌های خلاقانۀ بسیاری را مشاهده خواهید کرد.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما