روز جهانی کارت پستال الکترونیکی

29 نوامبر، روز جهانی کارت پستال الکترونیکی است، ما این روز را با ارسال کارت‌های الکترونیکی برای دوستان و آشنایانمان که مدتی است با آنها در تماس نبوده‌ایم، جشن می‌گیریم. آیا می‌توانید تصور کنید که فقط  5 درصد از آمریکایی‌ ها در سال 2005 در شبکه‌های اجتماعی حضور داشتند؟

کارت‌های الکترونیکی، کارت‌های تبریک دیجیتال یا کارت پستال هایی هستند که با استفاده از رسانه‌های دیجیتال ایجاد می‌شوند. این کارت‌ها معمولاً از طریق ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی ارسال می‌شوند و دریافت‌کننده نیازی به چاپ آنها ندارد. کارت‌ پستال الکترونیکی می‌تواند حاوی انیمیشن و متن باشد یا حتی یک قطعه موسیقی همراه آن پخش شود در جهانی که به دلیل مشکلات محیط زیستی استفاده از کاغذ دیگر مطلوب بسیاری از افراد نیست و مشغله موجب شده است بسیاری افراد نتوانند همدیگر را ببینند یا حتی تلفنی صحبت کنند، کارت پستال الکترونیکی می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

روز جهانی کارت پستال الکترونیکی

تاریخچۀ روز جهانی کارت پستال الکترونیکی

تلگراف که در اواخر قرن نوزدهم اختراع شد، آغاز جریانی از نوآوری در فناوری ارتباطات بود؛ با این حال زمانی که یک قرن بعد اینترنت جهان را درنوردید، رسانه‌های اجتماعی پدید آمدند و فناروی ارتباطات فصلی نو را آغاز کرد.

نخستین نوع رسانۀ اجتماعی، سیستم PLATOبود که در سال 1960 راه‌‌اندازی شد. این سیستم در حالی به بازار آمد که اولین نسخۀ اینترنت یعنی ARPANET، هنوز در حال کار بود. سیستم PLATO بخش‌های مختلفی داشت و برنامۀ فروم پیام (یادداشت)، پیام فوری (TERM-talk)، اتاق چت آنلاین (Talkomatic) و موارد دیگری را به کاربران ارائه می‌کرد.

در سال 1967، ARPANET آنلاین شد و در دهۀ 1970 به اینترنت تبدیل شد. به دنبال آن کامپیوترهای شخصی در دهۀ 1980 معرفی شدند. هر دوی این اختراعات زمینه را برای توسعۀ رسانه‌های اجتماعی در دهۀ 1990 و پس از آن فراهم کردند.

در نوامبر 1994، یکی از اولین سرویس‌های شبکه‌های اجتماعی، GeoCities، وارد بازار شد. سپس Classmates  در سال 1995 راه اندازی شد و پس از آن SixDegrees، اولین پلتفرم آنلاینی بود که امکان استفاده از نام‌های واقعی را در سال 1997 فراهم کرد. SixDegrees  اولین سایت شبکه اجتماعی در نظر گرفته می‌شود زیرا به افراد اجازه می‌داد با ایمیل، پروفایل‌هایی برای خود ثبت‌نام و دوستان خود را به شبکه شخصی خود اضافه کنند.

دهۀ 2000 شاهد انفجار پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله لینکدین، مای اسپیس و فرندستر بود. پلتفرم‌هایی مانند Photobucket و Flickr اشتراک‌گذاری آنلاین عکس را معرفی کردند و یوتیوب انقلابی در نحوۀ اشتراک‌گذاری آنلاین ویدیوها به‌ پا کرد.

در سال 2006، فیس‌بوک و توییتر طوفانی در جهان به راه انداختند و به دو پلتفرم محبوب رسانه‌های اجتماعی در جهان تبدیل شدند. بین سال‌های 2009 و 2010، جهان شاهد معرفی واتس‌اپ، اینستاگرام و اسنپ‌چت بود که امکان اشتراک‌گذاری عکس و ویدیو را فراهم می‌کرد. در سال 2020، در اوج همه‌گیری، TikTok به خوبی شناخته شد و به سرعت در میان مردم محبوب شد. آنچه اکنون به عنوان ارتباطات آنلاین در دسترس ماست و با آن کارت پستال الکترونیک هم ارسال می‌کنیم، در از دل چنین تاریخی بیرون آمده و مسیر طول و درازی را طی کرده است.

با مراجعه به صفحه “درخت ارژن (کرمانشاه)” و خرید درخت ارژن از مجموعه درختان پروژۀ نیکان شما هم مانند دیگر حامیان این طرح، در کاری خیر و البته محیط زیستی سهیم شوید.

جدول زمانی روز کارت پستال الکترونیکی

قرن بیست‌ویکم؛ عصر رسانه‌های اجتماعی

راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، مای‌اسپیس، توییتر، لینکدین و… .

1997؛ اولین سایت شبکه اجتماعی

راه‌اندازی SixDegrees ویژگی‌هایی را معرفی می‌کند که به شما امکان می‌دهد یک نمایۀ واقعی ایجاد و با افراد از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنید.

دهه 1970؛ اینترنت متولد شد

ARPANET پس از انتشار اولین T.C.P به اینترنت تبدیل شد.

1960؛ اولین نوع شبکه‌های اجتماعی

دانشگاه ایلینویز سیستم PLATO را توسعه داد.

جدول زمانی روز کارت پستال الکترونیکی

فعالیت‌های روز کارت پستال الکترونیکی

یک کارت پستال الکترونیکی بفرستید

اگر به دنبال دلیلی برای پیام‌دادن به دوستان قدیمی خود هستید، فرستادن یک کارت پستال الکترونیک راه حل خوبی است. از پلتفرم های آنلاین که کارت پستال الکترونیک عرضه می‌کنند یک گارت تهیه کنید و از طریق شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل برای دوستانتان بفرستید. اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، به سادگی یک GIF یا ایموجی تبریک برای آن‌ها در اینستاگرام، اسنپ چت، واتس‌اپ یا فیسبوک ارسال کنید.

بازی کنید

اگر به کارت پستال الکترونیک علاقه‌ای ندارید، برنامه‌هایی مانند مسنجر، تلگرام، آی مسیج، فیس‌بوک و اسنپ‌‌چت بازی‌هایی ارائه می‌دهند که می‌توانید آنها را با یک یا چند دوستتان به اشتراک گذاشته و گروهی بازی کنید.

5 واقعیت جالب در مورد اینترنت

تعداد حساب‌های کاربری بیشتر از کاربران است

توییتر حدود سه میلیارد اکانت دارد، اما به طور متوسط ​​320 میلیون نفر ماهانه در آن فعال هستند.

گوگل دانا

گوگل از سال 2003 به بیش از 450 میلیارد درخواست منحصربه‌فرد پاسخ داده است.

پینترستِ قابل اعتماد

حدود 81 درصد از زنان آمریکایی برای اخبار و اطلاعات به پینترست اعتماد دارند.

تعداد خیره‌کنندۀ ویدیوهای دیده‌شده

کاربران اسنپ‌چت روزانه حدود شش میلیارد ویدیو تماشا می‌کنند.

5 واقعیت جالب در مورد اینترنت

چرا روز کارت پستال الکترونیکی را دوست داریم؟

فرصتی برای ارتباط با دوستان قدیمی

بسیاری از ما مدت‌هاست به بعضی از دوستانمان پیامی نداده‌ایم. دلیل مشخصی برای این موضوع وجود ندارد، ممکن است فرصت نکرده باشیم یا کمی نسبت به دوستانمان فاصله احساس کنیم. روز کارت پستال الکترونیکی فرصت خوبی برای ارسال پیام، به اشتراک گذاشتن خاطرات و احتمالاً ارتباط دوباره با آنها فراهم می‌کند.

این روز سرگرم‌کننده است

گذشته از ارتباط با دوستان قدیمی، روز کارت پستال الکترونیکی فرصتی برای به‌اشتراک‌گذاشتن لحظه‌های هیجان‌انگیز زندگی با خانواده و عزیزان در رسانه‌های اجتماعی است. برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی مانند FaceTime، Google Meet، Messenger و Zoom به شما امکان می‌دهند با دیگران بازی کنید. همچنین می‌توانید سریال‌ها و جدیدترین فیلم‌های محبوبتان را همراه عزیزانتان در این پلتفرم‌ها تماشا کنید.

احوال‌پرسی الکترونیکی سریع است

چه در حال ارسال یک کارت پستال الکترونیکی، پیام، GIF و استیکرهای متحرک باشید یا بخواهید یک ویدیوی به یاد ماندنی بفرستیدمطمئن هستید که گیرندۀ شما فوراً آن را دریافت کند. برخلاف دوران پیش از ظهور اینترنت یا پست که ارسال پیام‌ها معمولاً هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول می‌کشید، ما اکنون یک وسیلۀ ارتباطی سریع‌تر و بهتر داریم.

کارت پستال الکترونیک و کار خیر

کارت‌ پستال‌ الکترونیک را می‌توان از سایت‌های بسیاری خرید. بسیاری از مؤسسات خیریه برای کسب درآمد و کمک به مددجویان خود این کارت‌ها را طراحی و تولید می‌کنند. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده‌ها، برای کمک به استفادۀ کمتر از کاغذ و فراگیرشدن فعالیت‌های الکترونیک و همینطور کمک به مددجویان خود، بخش کارت پستال الکترونیک را هم در فروشگاه سایت خود راه‌اندازی کرده است.

نیکان در هشت شاخه فعالیت دارد، گزارش این فعالیت‌ها را در اینستاگرام مؤسسه می‌توانید مشاهده کنید، به علاوه نیکان از هر فعالیت به‌روزی برای کمک به محیط زیست استقبال می‌کند و به همین دلیل سال گذشته کارت دعوت عروسی الکترونیک را هم به مخاطبان خود معرفی کرد. از اینجا می‌توانید این کارت دعوت‌ها را برای مراسم خود سفارش دهید و از اینجا می‌توانید برای دوستانتان کارت پستال الکترونیکی تهیه کنید.

کارت پستال الکترونیک و کار خیر

سوالات متداول روز کارت پستال الکترونیکی

کارت پستال الکترونیکی از چه زمانی ظهور کرد؟

کارت‌های الکترونیکی در سال 1994 توسط جودیت دونات، بنیانگذار گروه رسانه‌های اجتماعی در MIT اختراع شدند.

آیا کارت‌های الکترونیکی همچنان محبوب هستند؟

کارت‌های الکترونیکی اکنون بیش از هر زمان دیگری محبوب شده‌اند. همه‌گیری کووید در سال 2020 باعث شد تا مردم به دنبال راه‌های جدیدی برای ارتباط در انزوا و در فاصله‌های دور باشند.

بهترین سایت کارت پستال الکترونیکی چیست؟

برخی از بهترین سایت‌های ارائه‌کنندۀ خدمات کارت پستال الکترونیکی عبارتند از Greenvelope، Smilebox، Punchbowl، Paperless Post،  ,Evite Postable.

کارت‌ پستال‌ الکترونیک ار می‌توان از سایت‌های بسیاری خرید. بسیاری از مؤسسات خیریه برای کسب درآمد و کمک به مددجویان خود این کارت‌ها را طراحی و تولید می‌کنند. خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده‌ها، برای کمک به استفادۀ کمتر از کاغذ و فراگیرشدن فعالیت‌های الکترونیک و همینطور کمک به مددجویان خود، بخش کارت پستال الکترونیک را هم در فروشگاه سایت خود راه‌اندازی کرده است.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما