روز جهانی بخشایش و گذشت

روز جهانی بخشایش و گذشت، هر سال 7 جولای (16 تیر) برگزار می‌شود تا افراد جامعه را به آشتی و بخشندگی تشویق کند. هدف از انتخاب چنین روزی افزایش آگاهی دربارۀ قدرت شفادهندۀ بخشیدن و اهمیت آن برای داشتن یک زندگی صلح‌آمیز است. تحقیقات نشان می‌دهد، بخشایش می‌تواند اثرات مثبت بسیاری بر سلامت شما داشته باشد، ریسک حملۀ قلبی را پایین بیاورد، کلسترل خون و خواب را بهبود بخشد و درد، فشار خون، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

«کینه و خشم را کنار بگذارید، کسانی که به شما بدی کرده‌اند را ببخشید و مهم‌تر از همه آنکه برای بخشیدن خودتان نیز وقت بگذارید.» این پیام روز جهانی بخشایش است. روزی که می‌تواند زمانی برای بخشیدن دیگران و بخشیده‌شدن و فرصت مناسبی برای کنارنهادن اختلافات قدیمی، گذشتن از شکایت‌ها و شروعی دوباره باشد.

تاریخچه روز جهانی بخشایش و گذشت

هدف از قراردادن روز جهانی بخشایش در تقویم‌های جهانی، به‌وجود آوردن حسن‌نیت در میان مردم است زیرا داشتن قدرت بخشایش به انسان کمک می‌کند بار گناه و درد کمتری را در زندگی بردوش بکشد. روز بخشایش زمانی برای کنارگذاشتن اختلافات، تلاش برای بخشیدن رنجش‌ها و بهبودی یافتن است. بعضی مطالعات حوزۀ سلامت نشان می‌دهد، شادی و سلامتی در افرادی که نسبت به خودشان و دیگران بخشنده‌اند، بسیار بیشتر از کسانی است که تمایلی به گذشت ندارند.

در سال 1994 یک نهاد مذهبی مسیحی، روز بخشایش را بنیان نهاد. این رویداد در اصل از کانادا آغاز شد اما زمانی که در سراسر جهان محبوبیت یافت، عنوان روز جهانی بخشایش و گذشت را از آن خود کرد. باید به این نکته هم اشاره کرد که در ماه آگوست، روز بخشایش دیگری وجود دارد که از سوی یک سازمان جهانی این نام را دریافت کرده است، البته مهم آن است که هر دو این روزها هدف یکسانی دارند؛ بخشایش.

بیشتر بخوانید: بررسی تاثیر مثبت کار خیر در آرامش روان افراد

روز جهانی بخشایش و گذشت

روز جهانی بخشایش را چگونه جشن بگیریم؟

جشن گرفتن روز جهانی بخشایش باتوجه به هدفی که افراد مد نظر می‌تواند شکل‌های مختلفی به خود بگیرد و سخت یا آسانی باشد. ایده‌هایی که در ادامه به آنها می‌پردازیم برای این روز مناسب هستند، اما هرکسی می‌تواند ایده‌های خودش را به آنها اضافه کند.

آشتی با دوستی قدیمی

روز جهانی بخشایش، بهترین روزی است که در آن می‌توانیم به زخم‌های کهنۀ روحمان اجازه دهیم بهبود یابند. اختلافات قدیمی اکنون ممکن است به جراحتی چرکین تبدیل شده باشند. اگر آنها را رها کنیم، از وحشت درونی خود نجات خواهیم یافت. به‌علاوه باید اجازه دهیم کسی که چنین احساسی به او داریم هم بداند بخشیده شده است.

البته انجام چنین کاری در همۀ روزهای سال ممکن است و نیاز نیست برای آن منتظر مناسبتی خاص باشیم. روز جهانی بخشایش فقط می‌تواند به عنوان یک نقطۀ آغازین عمل کند تا بخشیدن و بخشیده‌شدن را شروع کنیم.

تهیه فهرست از افرادی که باید آنها را ببخشیم 

این فهرست می‌تواند شامل افرادی باشد که همین حالا هم بخشی از زندگی شما هستند اما ممکن است افرادی که رابطۀ دورتری با آنان دارید هم در آن قرار گیرند. کسانی که می‌توانید آنان را ببخشید ممکن است نامی داشته باشند یا به‌سادگی افرادی شناخته‌شده‌ای باشند که مسئولیتی بر دوششان است.

تجربه‌هایتان از بخشایش را به اشتراک بگذارید

فرقی نمی‌کند که در وبلاگتان مطلبی بنویسید، در شبکه‌های اجتماعی پست بگذارید یا شخصاً با کسی صحبت کنید. بازگوکردن داستانتان دربارۀ بخشایش می‌تواند یادآوری خوبی باشد درمورد اینکه زندگی چه اندازه کوتاه است و بخشیدن دیگران چقدر حس خوبی دارد. به‌علاوه انتقال این احساس به افراد آنان را تشویق می‌کند، دیگران را ببخشند و شادتر و سلامت‌تر زندگی کنند.

همچنین کسانی که دوست یا یکی از اعضای خانواده‌شان، آنان را بخشیده‌اند، ممکن است بخواهند عکسی از او را به اشتراک بگذارند و یادآور شوند چه اندازه از اینکه مورد بخشش قرارگرفته‌اند، سپاسگزارند.

اهمیت بخشایش را به کودکان بیاموزید

بعضی از افراد پیش از آنکه یاد بگیرند بخشایش چقدر مهم است، تصمیم‌های زیادی در زندگی می‌گیرند. آموزش بخشش به کودکانی که در سال‌های نخست زندگی هستند، می‌تواند آنان را از دردها و مشکلات بسیاری که در زندگی آینده ممکن است برایشان پیش آید دور کند.

برای آموزش کودکان بزرگ‌تر، می‌توان با آنها درباره حس آزادی و سلامتی پس از بخشیدن دیگران صحبت کرد. برای آموزش کودکان کم‌سن هم ممکن است خواندن گروهی کتابی در این زمینه مفید باشد.

بیشتر بخوانید: 40 ایده جالب برای نیکوکاری با کمترین هزینه

روز جهانی بخشایش را چگونه جشن بگیریم؟

چرا بخشایش دشوار است؟

دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد بخشیدن در عمل چالش‌برانگیز و بسیاری مواقع انجام آن برای ما دشوار است. چرا باوجود همۀ مواهبی که در بخشیدن دیگران وجود دارد ما به‌سختی ممکن است راضی به انجامش شویم؟ دلایل بسیاری برای این موضوع وجود دارد که تلاش می‌کنیم بعضی از آنها را بررسی کنیم؛

  • لیاقتش را ندارند؛ ما فکر می‌کنیم دیگران شایستۀ بخشش ما نیستند. ممکن است واقعاً این‌‎طور باشد اما خود ما شایستۀ این هستیم که از خشم رهایی یابیم.
  • هنوز رنجیده‌ایم؛ وقتی دربارۀ بخشیدن دیگران فکر می‌کنیم؛ کاری که آنان در حقمان انجام داده‌اند به خاطرمان می‌آید و دوباره خشمگین شویم. چنین واکنشی، با گذر زمان و تلاش‌کردن برای پذیرش واقعه، کمتر حساسیت‌ بر انگیز خواهد بود.
  • تصور می‌کنیم بخشیدن، به معنای پذیرفتن دوبارۀ فرد یا رفتار اوست؛ ممکن است فکر کنیم بخشیدن کسی یعنی کاری که انجام داده، اشتباه نیست یا اجازه دارد آن را دوباره تکرار کند. چنین دیدگاهی درست نیست، بخشیدن دیگران باید همراه با مراقبت از خود در مقابل آسیب‌های آینده باشد.

بخشایش و خیریه‌ها

تشویق دیگران به بخشیدن و گذشت یکی از بهترین‌کارهایی است که می‌توان انجام داد. مشکلات اقتصادی، مسائل اجتماعی، ناآگاهی و فقر فرهنگی و بسیاری دلایل دیگر ممکن است افراد را به سمت کارهای نادرست سوق دهد یا برای بعضی دیگر مشکلات و شکست‌های مالی به وجود آورد.

در این شرایط پیش‌قدم شدن برای تشویق شاکیان به بخشش یکی از کارهایی است که می‌تواند افراد را به زندگی برگرداند یا از زندان نجات دهد. این رویکردی است که بسیاری از نهادهای خیریه برای کمک به زندانیان انتخاب می‌کنند تا آنان را به خانواده‌هایشان و اجتماع برگردانند.

بخشایش و خیریه‌ها

بخشایش در خیریه نیکان

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت مانند بسیاری دیگر از سازمان‌های مردم‌نهاد کمک به زندانیان را در برنامه‌های خود دارد. این خیریه در سال‌های فعالیت خود با مشارکت خیران و همراهی شاکیان به ده‌ها زندانی جرائم غیرعمد کمک کرده است تا طعم آزادی را بچشند و فرصت دوباره‌ای برای از سرگرفتن کار و زندگی‌شان داشته باشند.

فعالیت‌های خیریه نیکان ماموت برای گسترش فرهنگ بخشش و گذشت را می‌توانید در اینستاگرام مؤسسه دنبال کنید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما