روز جهانی بهداشت

هفتم آوریل در تقویم‌ کشورها، روز جهانی بهداشت نامیده شده است. هر سال سازمان جهانی بهداشت عنوانی برای این روز انتخاب می‌کند تا موضوع خاصی را در دنیای سلامتی و پزشکی برجسته کند. این موضوعات در همۀ حوزه‌های سلامت می‌تواند باشد؛ از سلامت روان گرفته تا بیمه. در حقیقت این روز آنچه امسال در زمینۀ بهداشت مهم است را تعیین می‌کند.

روز جهانی بهداشت امسال نوری بر سلامت، بهداشت و زندنگی مردم همۀ جهان می‌تاباند و می‌تواند آینده‌ای روشن و زندگی سالمی را برای اسنان‌ها به دنبال داشته باشد.

امسال هم مثل سال‌های قبل روز جهانی بهداشت در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. شعار امسال سازمان جهانی بهداشت برای هفتادوپنجمین روز جهانی بهداشت، «سلامتی برای همه» است. این شعار فرصتی را فراهم می‌کند تا موفقیت‌های بهداشت عمومی بر کیفیت زندگی مردم در هفت دهۀ گذشته بازبینی شود. همچنین این روز فرصتی انگیزه‌بخش برای مقابله با مشکلات سلامت امروز آینده است.

روز جهانی بهداشت

تاریخچۀ روز جهانی بهداشت

برای آنکه بتوانیم دربارۀ روز جهانی بهداشت صحبت کنیم، ابتدا باید سازمان جهانی بهداشت را بشناسیم. در دسامبر 1945، مقامات برزیل و چین پیشنهاد ایجاد یک سازمان بین‌المللی بهداشت را دادند که فراگیر و کاملاً مستقل از هر قدرت دولتی باشد.

شش ماه بعد، در نیویورک و در جولای سال 1946، اساسنامۀ سازمان بهداشت جهانی تصویب شد. این اساسنامه هفتم آوریل 1948 به اجرا درآمد، زیرا 61 کشور برای تأسیس سازمان غیردولتی توافق نامه امضا کردند.

 یکی از نخستین اقدامات رسمی سازمان جهانی بهداشت ، انتخاب روز جهانی بهداشت بود. اولین بار این روز در  22 ژوئیه 1949 جشن گرفته شد، اما تاریخ آن بعداً به 7 آوریل یعنی سالروز تأسیس WHO منتقل شد تا مردم و به‌ویژه دانش‌آموزان برای مشارکت در آن تشویق شوند. از سال 1950، روز جهانی بهداشتِ هر سال موضوع متفاوتی دارد که توسط مدیرکل سازمان جهانی بهداشت بر اساس پیشنهادات دولت‌ها و کارکنان عضو انتخاب می‌شود.

روز جهانی بهداشت فرصتی جهانی برای تمرکز بر مسائل مهم بهداشت عمومی است که جامعۀ بین‌المللی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به مناسبت روز جهانی بهداشت، برنامه‌های تبلیغاتی بسیاری راه‌اندازی می‌شود که حتی پس از 7 آوریل هم مدتی ادامه دارد.

با مراجعه به صفحه ” پویش نذر آجر (بازسازی خوی) ” می‌توانید در کمپین نذر آجر نیکان شرکت کنید و سهمی در بازسازی خانه‌های هم‌وطنان داشته باشید. 

چرا روز جهانی بهداشت مهم است؟

روز جهانی بهداشت موجب الهام ‌بخشیدن به کشورها برای بهبود بهداشت و سلامت می‌شود. این روز یکی از هشت کمپین رسمی جهانی بهداشت است و جرقۀ فعالیت‌های آگاهی‌بخش و گزارش‌های رسانه‌ای است که نقاط ضعف و کاستی‌های جهان در زمینۀ بهداشت را بازگو می‌کنند.

یادگیری چیزهای جدید

با انتخاب یک موضوع متفاوت در هر سال، سازمان جهانی بهداشت تضمین می‌کند که ما همیشه در حال یادگیری هستیم. در روزهای نزدیک به روز جهانی بهداشت کنفرانس‌ها و نشست‌های بسیاری دربارۀ جنبه‌های مختلف بهداشت برگزار می‌شود که شرکت در هرکدام از آنها می‌تواند سویۀ جدیدی از وضعیت بهداشت و سلامت جامعه را به ما نشان دهد.

ما را به هم نزدیک می‌کند

روز جهانی بهداشت همچنین می‌تواند روز مهمی برای تأمل در مورد سلامتی باشد. گفت‌وگو با دیگران می‌تواند به کاهش اَنگ‌زنی مرتبط با بیماری‌ها کمک کند و باعث شود افراد بیشتری بدون شرم و سرزنش به دنبال حمایت و درمان باشند.

جدول زمانی روز جهانی سلامت

1945؛ یک سازمان متولد می‌شود

در کنفرانس سازمان ملل متحد در سانفرانسیسکو، پیشنهادی برای ایجاد یک سازمان جدید و مستقل برای بحث در مورد موضوعات بهداشتی به تصویب رسید.

1948؛ تنظیم تاریخ

7 آوریل به عنوان روز جهانی بهداشت در اولین مجمع بهداشت برای جشن تأسیس سازمان جهانی بهداشت نام‌گذاری شده است.

1950؛ نخسین جشن

اولین روز جهانی بهداشت جشن گرفته می‌شود.

1998؛ پنجاهمین دوره

در پنجاهمین سالگرد تأسیس سازمان بهداشت جهانی، روز جهانی بهداشت به موضوع مادری ایمن پرداخت.

جدول زمانی روز جهانی سلامت

مردم در روز جهانی بهداشت چه می‌کنند؟

از زمان به وجود آمدن روزی برای بهداشت جهانی، مردم سراسر جهان به مسائل بهداشتی و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی بیشتر و بیشتر توجه کرده‌اند. در این روز همه چیز دربارۀ افزایش آگاهی از مسائل بهداشتی نیازمندان و مردم مناطق فقیر سراسر جهان است؛ همچنین روز جهانی بهداشت به ما یادآوری می‌کند که سلامتی خود را قدر بدانیم و بهتر از خود مراقبت کنیم.

علاوه بر همۀ این‌ها در روز جهانی بهداشت برنامه‌های جمعی بسیاری هم برگزار می‎‌شود به عنوان مثال فعالیت‌های خارج از منزل مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، مسابقات و کارهای خیریه مثل جمع‌آوری کمک‌های مالی برای بهبود بهداشت و سلامت طرفداران بسیاری دارد.

گرچه در سال‌های احیر اوضاع کمی بهتر شده است اما همچنان سلامت روان نادیده گرفته می‌شود و افراد با شنیدن کلماتی مانند بهداشت و سلامت به جشم خود فکر می کنند؛ با این حال به دلیل سبک زندگی پر استرس امروزۀ مردم بسیار مهم است که افراد سلامت روان خود را نیز جدی بگیرند و به دنبال راهی برای بهبود آن باشند.

روز جهانی بهداشت بر اساس اعداد

  • 70 درصد کارکنان اجتماعی و بهداشتی زن هستند.
  • 100 میلیون  نفر در جهان با 1.90 دلار یا کمتر در روز زنده می‌مانند.
  • 800 میلیون نفر در سال 2017 بخش قابل توجهی از بودجۀ خانوادۀ خود را صرف مراقبت‌های بهداشتی کرده‌اند.
  • 20.6 درصد بزرگسالان آمریکایی در سال 2019 بیماری روانی جدی را تجربه کرده‌اند.
  • 6.6 میلیون کودک در سراسر جهان به دلیل سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی ضعیف می‌میرند.
  • 800 زنان هر روز در سراسر جهان به دلیل عوارض بارداری جان خود را از دست می‌دهند.
  • 8.4 میلیارد دلار برای هالووین در سال 2018 هزینه شده است، که بیش از آن چیزی است که جهان برای مبارزه با مالاریا هزینه می‌کند.
  • میانگین سنی کودکانی که در زامبیا بر اثر مالاریا جان خود را از دست می‌دهند، 5 سال است.
  • 2195 کودک سالانه در سراسر جهان بر اثر اسهال می‌میرند.
  • 10.2 میلیون نفر در آمریکا از مشکلات سلامت روان و اختلالات اعتیاد رنج می‌برند.

چگونه روز جهانی بهداشت را گرامی بداریم؟

دربارۀ موضوعات سال‌های گذشته بخوانید

با مراجعه به آنچه در بیش از 50 سال روز جهانی بهداشته گذشته است، می‌تواند تمرین جالبی باشد تا ببینیم چه اندازه در مراقبت‌های بهداشتی پیشرفت کرده‌ایم. ممکن است حتی از اطلاعات قدیمی‌تر چیزهای جالب و مرتبط بیاموزیم.

قدردانی از پرستاران

حفظ سلامت و بهداشت جهان بر پرستاران متمرکز شده است، پس حتما از آنها تشکر کنید! گل‌ها، توییت‌ها یا هر کار خوب مطمئناً تأثیر زیادی بر آنان خواهد گذاشت.

کمک به خیریه‌ها

مؤسسه‌های خیریۀ بسیاری هستند که برای کمک به بهبود سلامت و بهداشت جامعه، نیروی مردم را کنار هم جمع می‌کنند و برای ریشه‌کنی بیماری‌ها، درمان بیماران، تآمین آب آشامیدنی سالم، ارائۀ خدمات بیمه و بی‌شمار چیزهای دیگر شبانه‌روز کار می‌کنند. پیدا کردن آنها کاری سختی نیست، هر علاقه‌مندی می‌تواند در این روز به چنین مؤسساتی کمک کند، با آنها در برنامه‌های عملی همراه شود و به بهداشت جامعه یاری برساند.

چگونه روز جهانی بهداشت را گرامی بداریم؟

 

روز جهانی بهداشت در سراسر جهان

روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف به شیوه‌ها و براساس اولویت‌های هر کشور برگزار می‎ شود. به همین دلیل بعضی کشورها حتی این روز را به فهرست تعطیلات رسمی خود هم اضافه کرده‌اند. در بعضی از کشورها در روزهای دیگری از سال به موضوعات مختلف حوزۀ بهداشت پرداخته می‌شود.

در کانادا 13 آوریل روزی برای افزایش آگاهی در مورد اختلال عصبی عملکردی است. در آفریقای جنوبی 10 تا 16 فوریه هفتۀ آگاهی از بارداری نام دارد و هدف از آن تقویت آموزش بارداری و تأکید بر مسائل مهمی است که باعث یک بارداری ایمن و مادری سالم را به همراه خواهد داشت.

در ویتنام 27 فوریۀ هر سال روز تجلیل پزشکان و خدمات ارزندۀ آنان به جامعه است. در هندوستان هم 10 فوریه روز ملی کرم‌زدایی نام گرفته است. این روز با هدف از بین بردن کرم‌های روده‌ای در کودکان 1تا19 سال گرامی داشته می‎شود.

نیکان و بهداشت

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت خود را حامی خانواده‌های می‌داند و به همین دلیل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های خود می‌داند. شرح این برنامه‌ها در اینستاگرام مؤسسه در دسترس است.

نیکان در بیش از یک دهه فعالیت خود با کمک به درمان بیماران، تأمین نیاز بیمارستان‌ها، تهیۀ ویلچر و پروتز برای افراد معلول و حتی ارسال دستگاه‌های آب‌شیرین‎کن و تصفیه‌کنندۀ آب به مناطق محروم از جمله روستاهای استان سیستان‌وبلوچستان تلاش کرده است تا همۀ مددجویانش زندگی سالم و به دور از بیماری و آسیب را تجربه کنند.

خدمات درمانی نیکان همۀ بیماری‌ها از دندان‌پزشکی گرفته تا شنوایی و کم‌شنوایی را شامل می‌شود. مددجویان خیریۀ نیکان می‌توانند زندگی سالمی را تجربه کنند زیرا این مؤسسه به جز درمان با ارائۀ سبدهای معیشتی تلاش می‌کند که این گروه از مردم به مواد غذایی سالم دسترسی داشته باشند.

در روز جهانی بهداشت نیکان برای همۀ کسانی که در این عرصه فعالیت دارند آرزوی سلامتی می‌کند و امیدوار است هر روز بتواند بیشتر و بهتر به افراد کم‌برخوردار خدمات بهداشتی و درمانی ارائه کند. خوشحال می‌شویم اگر نظرات خود دربارۀ مقاله‌های نیکان را از کادر پایین با ما در میان بگذارید.

نیکان و بهداشت

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما