روز جهانی خنده

اولین یکشنبۀ ماه می هر سال، روز جهانی خنده نام گرفته است.  مردم در این روز تأثیر مثبت خنده بر همگان را جشن می‌گیرد.

برای بیش از 25 سال، در اولین یکشنبه ماه می، هزاران نفر از 120 کشور جهان گرد هم می‌آیند و روز جهانی خنده را جشن می‌گیرند. آن‌ها در این روز چه می‌کنند؟ می‌خندند، می‌خندند و می‌خندند!

مردم شهرها و شهرستان‌ها در سراسر کرۀ زمین از دوستان و اعضای خانواده خود دعوت می‌کنند تا در کلوپ‌های خنده به آنها بپیوندند. به این مناسبت معمولاً در مکان‌های عمومی مراسمی برگزار می‌شود تا مردم بخندند، در کنار هم باشند و شادی را جشن بگیرند.

روز جهانی خنده

تاریخچۀ روز جهانی خنده

آنچه از تاریخ بشر به دست آمده، نشان می‌دهد که تاریخ خندیدن به 10 میلیون سال پیش باز می‌گردد. به نظر می‌رسد کارکرد اصلی خنده ایجاد پیوندهای اجتماعی عمیق است. هم‌زمان با شروع به زندگی اجداد باستانی ما در ساختارهای اجتماعی پیچیده، کیفیت روابط نیز برای بقای آنها بسیار مهم شد.

روز جهانی خنده برای بزرگداشت چنین تاریخ طولانی و تشویق همۀ آدم‌ها به شاد بودن شکل گرفته است. اولین گردهمایی روز جهانی خنده 11 ژانویه 1998 در بمبئی هند برگزار شد. حدود 12 هزار عضو از کلوپ‌های بین‌المللی خنده در این مراسم شرکت کردند و در این روزِ شاد خندیدند.

پس از آن 9 ژانویه 2000 در کپنهاگ دانمارک، اولین روز جهانی خنده در خارج از هند جشن گرفته شد و حدود 10 هزار نفر در آن شرکت و این رویداد را در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت کردند. از سال 1998 و برگزاری اولین روز جهانی خنده در هند، این رویدا به شکل جهانی اولین یکشنبه ماه می هر سال برگزار می‌شود و اکنون 25 سال قدمت دارد.

جنبش یوگای خنده

دکتر مادان کاتاریا، همان کسی بود که نخستین رویداد روز خنده را در بمبئی هند پایه گذاشت. او همان کسی است که یوگای خنده را نیز در هند رواج داد.

خوب است بدانید که یوگای خنده، فکرکردن به چیزهای خنده‌دار نیست، بلکه مجموعه‌ای از تمرینات آسان است که شامل خنده هم می‌شود. این تمرینات مانند سایر انواع یوگا، از سلامت جسمی و روانی ما حمایت می‌کنند.

کاتاریا عقیده دارد به آن اشاره می‌کند این است که برای بدن تفاوتی بین خنده متظاهرانه یا ساختگی و خنده واقعی وجود ندارد. تا زمانی که خندۀ از ته دل یا سخت باشد، مهم نیست. پس از حضور منظم در یک سالن ورزشی خنده، شما شروع به احساس مزایای فیزیکی و عاطفی می‌کنید.

خنده به عنوان دارو؟

برخی از مردم فکر می‌کنند که خندۀ از ته دل می‌تواند به بهبودی پس از یک بیماری جدی کمک کند. نورمن کازینز، نویسندۀ مشهور قرن بیستم، بر این باور بود. او در اواخر چهل سالگی و پس از یک دوره بسیار پر استرس در زندگی حرفه‌ای، کازنز به یک بیماری جدی مبتلا شد. او به سختی حرکت می‌کرد، مدام درد داشت و به او گفته بودند که چیزی از زندگی‌اش باقی نمانده است.

با این حال، کازینز فکر می‌کرد که اگر استرس یا احساسات منفی باعث بیماری او شده باشد، شاید احساسات مثبت بتواند به بهبود او کمک کند و خندۀ روزانه برای او بخشی از این رویکرد شد.

کازینز ماه‌ها از بستر بیماریش فیلم‌های کمدی تماشا می‌کرد که او را با صدای بلند می‌خنداند. او متقاعد شد که ده دقیقه خندۀ از ته دل منجر به دو ساعت خواب بدون درد می‌شود، بنابراین تصمیم گرفت مصرف مسکن‌های قوی و قرص‌های خواب‌آور را متوقف کند. در عوض، او از خنده و دوزهای بالای ویتامین C برای کمک به بهبودی خود استفاده کرد. در عرض شش ماه، او به طرز شگفت‌انگیزی سر پا شد و پس از دو سال دوباره سر کار آمد.

ممکن است نظرات کازنیز درست باشد یا خیر، با این حال اگر خنده به ما کمک می‌کند تا با استرس کنار بیاییم و باعث می‌شود نسبت به زندگی احساس مثبتی داشته باشیم، پس بهتر است بیشتر بخندیم.

فواید خنده برای سلامتی

آیا احساسی بهتر از خندیدن از ته دل وجود دارد؟ خنده نه تنها به ما کمک می‌کند تا با کسانی که با آنها می‌خندیم ارتباط برقرار کنیم، بلکه تعدادی از مزایای سلامتی نیز با خندیدن مرتبط است.

ایجاد یک حس کلی خوشبختی

یکی از مزایای اصلی مرتبط با خنده این است که به طور کلی احساس بهتری خواهید داشت! اگر زیاد می‌خندید، بیشتر فردی مثبت خواهید بود و این می‌تواند زندگی شما را به شکل‌های مختلف تحت تأثیر قرار دهد.

ترشح اندروفین

اندورفین‌ها مسکن‌های طبیعی بدن هستند که هنگام خنده آزاد می‌شوند. این می‌تواند به شما کمک کند تا احساس خوبی داشته باشید و در عین حال درد مزمن را کاهش دهید.

تقویت سلول‌های T

خنده سلول‌های T را تقویت می‎کند. Tها سلول‌های تخصصی در سیستم ایمنی بدن هستند که به سادگی منتظر فعال‌شدنند. وقتی می‌خندید، سلول‌های T زنده می‌شوند و می‌توانند به شما در مبارزه با بیماری کمک کنند. بنابراین، دفعه بعد که احساس کردید سرما خورده‌اید، چرا قهقهه و نیشخند را به استراتژی پیشگیری خود اضافه نکنید؟

بهبود سلامت قلب

خنده یک تمرین قلبی استثنایی است، به ویژه برای افرادی که به دلیل بیماری یا آسیب قادر به انجام سایر فعالیت‌های بدنی نیستند. این کار باعث می‌شود که قلب شما به حرکت در بیاید و شما را قادر می‌سازد که به اندازۀ راه رفتن با سرعت آهسته تا متوسط، کالری‌ بسوزانید.

شکم خود را تمرین دهید

یکی از مزایای خنده این است که عضلات شکم را تقویت می‌کند. ماهیچه‌های شکم هنگام خندیدن منقبض و منبسط می‎شوند، حرکتی که کاملاً شبیه تمرینات شکمی است. در عین حال، ماهیچه‌هایی که در هنگام خندیدن از آنها استفاده نمی شود، فرصت آرامش را پیدا می‌کنند. آیا راهی بهتر از خندیدن برای داشتن شکمی صاف‌تر وجود دارد؟

کاهش سطح هورمون استرس

جدای از این، کاهش سطح هورمون‌های استرس شما یکی دیگر از مزایای آن است! این به کاهش استرس و اضطرابی که بر بدن شما تأثیر می‌گذارد کمک می‌کند. علاوه بر این، کاهش هورمون‌های استرس می‌تواند باعث عملکرد سیستم ایمنی بالاتر شود.

فشار خون را کاهش می‌دهد

آخرین اما نه کم اهمیت، خندیدن می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد. این می‌تواند خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهد.

فواید خنده برای سلامتی

چگونه روز جهانی خنده را جشن بگیریم؟

باشگاه خنده بروید

می‌خواهید خوب بخندید؟ به یک باشگاه خنده بروید. از طریق آن‌ها، می‌توانید پیش‌نمایش کمدین‌های جدید را مشاهده کنید و ببینید که از نظر سرگرمی کمدی چه چیزی برای ارائه دارند. اگر می‌خواهید کمدین شوید، با پیوستن به نمایش‌های کمدی و شرکت در کلاس‌های بداهه‌نویسی از بهترین‌ها بیاموزید. اگر می‌خواهید، از طریق هشتگ #روز_جهانی_خنده، جوک‌های خنده‌دار را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و با تماشای کمدین‌های مورد علاقه خود در نتفلیکس، با دوستان خود بخندید.

یک شیشه جوک

این یک فعالیت خوب برای درگیرکردن تمام اعضای خانواده است. درست کردن ظرفی برای جوک‌ها خیلی ساده است،  یک شیشه بردارید و از افراد بخواهید تا جوکی را روی یک تکه کاغذ بنویسند و آن را در داخل شیشه بیندازند. این ظرف را نگه دارید تا دفعۀ بعدی که یک شام خانوادگی می‌خورید یا وقتی که فقط دوست دارید شاد باشید، با خواندن جوک‌هایش خنده به لبتان بیاید.

به خودتان بخندید

از این روز به عنوان فرصتی استفاده کنید تا یادبگیرید که چگونه به درستی به خودتان بخندید. بیشتر ما خودمان را خیلی جدی می‌گیریم! اگر یاد بگیرید به خودتان بخندید، در عین آسیب پذیری می‌توانید معتبر و پذیرفتنی باشید.

با خرید ماگ نیکان در پروژه همت عای شریک شوید و خنده را به صورت خانواده ای کم توان بیاورید

واقعیت‌های جالب دربارۀ خنده

خنده پیش از زبان وجود داشته

دانشمندان بر این باورند که انسان قبل از اینکه بتواند صحبت کند، می‌خندیده و از آن برای ارتباط برقرارکردن با هم‌نوعانش استفاده می‌کرده است.

حیوانات هم می‌خندند

معروف است که موش‌ها و شامپانزه‌ها می‌خندند و از میان این دو، موش‌ها قلقلکی هستند.

مغز نمی‌تواند جلوی خنده را بگیرد

هر زمان که صدای خنده‌ای می‌شنویم، ناحیه قشر پیش حرکتی مغز ما تحریک می‌شود که ما را هم به خنده می‌اندازد.

۱۹ نوع لبخند وجود دارد

محققان توانستند 19 نوع لبخند مختلف را به دو دسته تقسیم کنند: لبخندهای مؤدبانه، اجتماعی و لبخندهای واقعاً شاد. در میان این لیست می‌توان به لبخند خجالت زده، لبخند اصیل و لبخند محبت‌آمیز اشاره کرد.

خنده جذاب است

پژوهشی دربارۀ آگهی‌های زوج‌یابی، نشان می‌دهد که زنان و مردان در توصیف  خود بیش از شغل، شعور اجتماعی، طرز رفتار و حتی مسائل جنسی بر شوخ‌‌طبیعی‌شان تأکید می‌کنند.

درباره روز جهانی خنده

دنیایی شاد برای همه

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت دنیایی شاد و سرشار از سلامتی برای همۀ مردم می‌خواهد. در روز جهانی خنده نیکان همچون همیشه تلاش می‌کند تا لبخند را بر لبان مددجویانش بنشاند.

نیکان نیازهای معیشتی، مسکن، اشتغال، درمان، آموزش مددجویان و کمک به آنان در‌ هنگام بحران را در منظم‌ترین شکل ممکن و با پیگیری دائمی تأمین می‌کند. شرح این فعالیت‌ها را در اینستاگرام مؤسسۀ نیکان می‌توانید بخوانید.

هدف نهایی نیکان از اجرای چنین برنامۀ منظمی کمک به داشتن یک زندگی سالم و شاد برای مددجویان است. لذت دیدن لبخند آنان بزرگ‌ترین دارایی نیکان است و رفع مشکلاتشان تنها خواستۀ نیکانی‌ها. نیکان امیدوار است در این روز قلب همۀ آنان شاد باشد و لبخند روی لبانشان بنشیند.

شما چقدر می‌خندید؟ شادی چه جایگاهی در زندگی‌تان دارد و شادکردن دل دیگران را چقدر جدی می‌گیرید؟ از باکس پایین این مقاله می‌توانید نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما