گرامیداشت روز جهانی ازدواج

ازدواج یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که در مسیر زندگی می‌توان با آن مواجه شد. با آنکه شاید کسانی ترجیح دهند در این راه قدم نگذارند، بسیاری از داشتن یک زندگی خانوادگی استقبال می‌کنند و ازدواج‌کردن برایشان بسیار مهم است.

دومین یکشنبۀ ماه فوریه هر سال به‌عنوان روز جهانی ازدواج جشن گرفته می‌شود. روزی که گاهی هم با روز ولنتاین هم‌زمان است. امسال این روز 12 فوریه یا براساس تقویم شمسی 23 بهمن برگزار می‌شود. روز جهانی ازدواج به طور رسمی در سال 1983 در ایالات متحده آمریکا آغاز شد. هدف از گرامیداشت روز جهانی ازدواج که توسط کلیسای کاتولیک پایه‌گذاری شده است، تأکید بر زیبایی ازدواج و تکریم زن و شوهر به خاطر وفاداری و فداکاری‌‌هایشان است.

روز جهانی ازدواج بر وعدۀ اتحاد زناشویی و زیبایی زندگی یک زوج تأکید می‌کند. هدف این رویداد ابتکاری بهبود زندگی زوج‌هایی است که با مشکلات زناشویی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. روز جهانی ازدواج، اخلاق ازدواج را تبلیغ می‌کند و فداکاری و وفاداری زوج‌ها را گرامی می‌دارد.

در ادامه می‌خوانید:

تاریخچۀ روز جهانی ازدواج

روز جهانی ازدواج شاخه‌ای از برنامۀ‌های سازمان مواجهۀ جهانی با ازدواج است. این سازمان تلاش می‌کند با افزایش غنای ازدواج به زوج‌ها برای لذت‌بردن از ایک زندگی مشترک سعادتمندانه و شاد کمک کند. این روز در هستۀ خود، از زوج به عنوان پایه و اساس خانواده تجلیل می‌کند و خانواده را به عنوان واحد اساسی جامعه می‌بیند. علاوه بر این، روز جهانی ازدواج زیبایی وفاداری، فداکاری، تعهد و شادی را ارج می‌نهد.

در طول تاریخ، تعریف ازدواج دستخوش تحولات شگرفی بوده است. به عنوان مثال ازدواج‌های تک همسری یک مفهوم نسبتاً جدید هستند. در واقع چندهمسری در آمریکا در سال 1882 غیرقانونی تلقی شد و این در تاریخ قوانین ازدواج اصلا قدیمی نیست. برای کلیسای کاتولیک، زندگی زناشویی فراتر از پیوند دو نفر و شالودۀ بشریت و مهد تمدن است. روز جهانی ازدواج جامعه را ترغیب می‌کند که زندگی زناشویی خود را با شادی و ایمان ادامه دهند و خانواده را بزرگ‌ترین اولویت زندگی خود بدانند.

تاریخچۀ روز جهانی ازدواج
تاریخچه ازدواج

منشأ روز جهانی ازدواج به سال 1981 بازمی‌گردد، زمانی که زوج‌های متأهل در باتون روژ، لوئیزیانا از شهردار شهر، فرماندار ایالت و اسقف کلیسا خواستند که 14 فوریه یعنی روز ولنتاین را به عنوان روز اعتقاد به ازدواج  اعلام کند. پس از موفقیت این رویداد، ایدۀ جشن‌گرفتن این روز متعاقباً به رهبری سازمان مواجهۀ جهانی با ازدواج در سراسر جهان ارائه و پذیرفته شد.

یک سال بعد (در سال 1982) 43 فرماندار در ایالات متحده این روز را به عنوان روز ازدواج، تصویب و رسماً اعلام کردند. در نهایت، برخی از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در بسیاری از کشورهای خارجی به جشن‌ها پیوستند. در سال 1983، این روز شاهد دو تغییر اصلی بود: نام آن به روز جهانی ازدواج تغییر کرد و قرار شد هر سال در دومین یکشنۀ ماه فوریه جشن گرفته شود.

چگونه روز جهانی ازدواج را گرامی بداریم؟

عهد خود را تجدید کنید

هیچ چیز زیباتر از این نیست که تعهد خود را در زندگی با شریک زندگی‌تان تجدید کنید. عهد زیبایی را که در زمان عروسی‌تان بسته‌اید در یک مراسم کوچک دونفره تکرار کنید و دوباره خود را متعهد به پیگیری پیوند زناشویی خود کنید. متأهل‌بودن باعث نمی‌شود دیگر نتوانید با هم قرار بگذارید.

با افزایش مسئولیت‌هایی مانند مراقبت از بچه‌ها و کار، برنامه‌ریزی برای تفریح‌ها و مراسم خانوادگی، رابطۀ دونفرۀ شما ممکن است به طور فزاینده‌ای چالش برانگیز شود. با این حال، این روز برای شعله‌ورکردن رابطۀ شما با لباس‌پوشیدن برای یک قرار شام یا پیک نیک، پیاده‌روی در جنگل یا بازدید از یک شهر جدید، موزه یا گالری هنری مناسب است. به آرامی دست در دست هم قدم بزنید، در مناظر غوطه‌ور شوید، عکس بگیرید و از همراهی سادۀ یکدیگر قدردانی کنید.

چگونه روز جهانی ازدواج را گرامی بداریم؟
چگونه روز جهانی ازدواج را گرامی بداریم؟

سفر کنید

به مکانی که برای شما و همسرتان اهمیت ویژه‌ای دارد، سفر کنید و به خاطرات قدیمی رنگ‌وبوی تازه‌‌ای ببخشید. می‌توانید اعضای نزدیک خانواده را هم همراه ببرید و ارزش‌های ارتباط خانوادگی خود را در یک سفر دلنشین محکم کنید .

به ازدواج زوج‌های دیگر کمک کنید

زوج‌های بسیاری هستند که برای آغاز زندگی مشترکشان توان مالی کافی ندارند. فراهم‌کردن هزینه‌های جشن ازدواج، خریدن لوازم اولیۀ زندگی، هزینۀ تأمین مسکن برای همۀ زوج‌ها ممکن نیست. با همکاری همۀ اعضای خانواده و دوستان می‌توان همه یا بخشی از این مشکلات را حل کرد. حتی اگر یک زوج آشنا نبودند هم می‌توان با کمک خیریه‌ و گروه‌های مردم‌نهاد راه آغاز زندگی مشترک را برایشان هموار کرد. برداشتن چنین قدمی به خودی خود ارزشمند است و البته یک راه خوب برای گرامی‌داشت روز جهانی ازدواج هم می‌تواند باشد.

چرا روز جهانی ازدواج مهم است؟

زیبایی ازدواج را جشن می‌گیرد

در آغاز، این روز با هدف تجلیل از «زوج‌ها به عنوان پایۀ خانواده» برگزار شد. هدف این روز گرامیداشت این ایده است که ازدواج باید تجسم وفاداری، تعهد و شادی در زندگی روزمره باشد. ازدواج پیوند زیبای دو روح است و از ماهیت فیزیکی این به هم پیوستن فراتر می‌رود. روز جهانی ازدواج نور انتقادی را در مورد ازدواج روشن می‌کند و نشان می‌دهد که اگرچه زندگی مشترک می‌تواند بسیار سخت باشد اما ارزشش را دارد.

به عشق واقعی احترام می‌گذارد

روز جهانی ازدواج فرصتی است برای جشن‌گرفتن عشق واقعی و احترام به آن. در حالی که روابط زناشویی ممکن است به مرور زمان به دلیل تعهدات خانگی و شغلی تیره شود، این روز فرصتی شیرین برای دوباره افروختن جرقۀ است. ازدواج نیاز به تلاش دارد و در این مسیر سخت‌کوشی و ابتکار بسیار ارزشمند هستند.

زمانی برای زنده‌کردن خاطرات است

بهترین خاطرات زندگی زناشویی را می‌توان در این روز دوباره مرور کرد. روز جهانی ازدواج زمانی است برای گذراندن وقت با همسرتان، قدردانی از داشته‌هایتان و برنامه‌ریزی برای آینده‌ای شادتر. همۀ انسان‌‌های متأهل فارغ از مواهب ازدواج بهره‌مند شده‌اند. ازدواج از زندگی محافظت و افراد را در مسیریابی زندگی بهتر می‌کند؛ به همین دلیل ازدواج باید از سوی جامعۀ گرامی داشته شود.

چرا روز جهانی ازدواج مهم است؟
گرامیداشت روز جهانی ازدواج با کمک به خیریه ها

ازدواج و خیریه‌ها

پیشتر هم گفتیم که همۀ زوج‌ها توانایی مالی کافی برای آغاز زندگی مشترکشان را ندارند. در روز جهانی ازدواج نگاهی دوباره به فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد برای کمک به ازدواج خالی از لطف نیست. خیریه‌ها در سراسر جهان تلاش می‌کنند شرایط ازدواج را تا آنجا که ممکن است برای زوج‌ها فراهم کنند و در این مسیر همراهشان باشند. در ایران هم خیریه‌های بسیاری همه یا بخشی از اهداف خود را به ازدواج اختصاص می‌دهند و با کمک حامیان خود تلاش می‌کنند تا آنجا که ممکن است نیازهای یک زوج برای ازدواج را فراهم سازند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به‌عنوان حامی خانواده‌ها کمک به زوج‌ها را یکی از اهداف مهم خود می‌داند. بسیاری از خیران همراه این مؤسسه کمک‌های نقدی خود را با هدف تهیۀ جهیزیه به این مؤسسه تقدیم می‌کنند و بسیاری هم وسایل خانگی مورد نیاز زوج‌ها را به نیکان می‌فرستند. دربارۀ این کمک‌ها در اینستاگرام نیکان اطلاعات بیشتری وجود دارد.

خدمات مجالس هم بخشی از کمک‌های حامیان نیکان است و در شهرهای مختلف تا آنجا که ممکن باشد کمک می‌شود تا زوج‌های نیازمند بتوانند از خدماتی مانند سالن عروسی، آرایشگاه و مانند این‌ها بهره‌مند شوند.

هستند زنانی که لباس‌ عروسی‌شان را که البته برایشان بسیار خاطره‌انگیز است، به نیکان می‌فرستند تا در اختیار عروس دیگری قرار گیرد. در یک کلام حامیان نیکان یاور زوج‌هایی هستند که فقط یک دست مهربان برای آغاز زندگی مشترک خود نیاز دارند. روز جهانی ازدواج به همۀ زوج‌ها و حامیان ازدواج مبارک.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما