روز جهانی مشارکت اجتماعی

امروز، 28 ژانویه، روز جهانی مشارکت اجتماعی است. این روز هر سال، در سراسر جهان برای تشویق مردم و نهادهای مختلف به تعامل بهتر با جامعه گرامی داشته می‌شود.

مردم در همۀ کشورها در این روز آماده می‌شوند تا بزرگ‌ترین تلاش‌های بشریت، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر را جشن بگیرند. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که جوامع زمانی قوی‌تر می‌شوند که مردم آنها در همۀ جنبه‌های زندگی با هم مشارکت و همکاری داشته باشند. درحقیقت مشارکت اجتماعی، تعامل گروه‌های مختلف جامعه برای رسیدگی و حل مسائلی است که بر رفاه همگانی تأثیر می‌گذارد.

مشارکت اجتماعی می‌تواند ضامن تحقق دموکراسی در جوامع باشد؛ به این ترتیب دموکراسی زمانی اثربخش خواهد بود که شهروندان آگاه در جوامع خود به شیوه‌هایی برنامه‌ریزی‌شده فعالیت کنند. همۀ مردم، گروه‌ها، مشاغل و سازمان‌ها، نقش مهمی در تقویت زندگی مدنی شهرها و محله‌ها دارند. زمانی که همۀ مردم به یکدیگر و به نهادهای اجتماعی متصل شوند، برای حل مشکلات محلی در موقعیت بهتری قرار می‌گیرند.

مردم با هم می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند، به همین دلیل است که مشارکت اجتماعی بسیار مهم است. آیا می‌دانستید که این روز خاص یکی از آخرین رویدادهای جهانی است که به طور رسمی به رسمیت شناخته شده است؟ اما مشارکت اجتماعی واقعاً چیست و این روز چرا اهمیت دارد؟

روز جهانی مشارکت اجتماعی

تاریخچۀ روز جهانی مشارکت اجتماعی

هدف روز جهانی مشارکت اجتماعی، آگاهی‌بخشی دربارۀ افرادی است که برای رفع مشکلات جامعه و تبدیل این جهان به مکانی بسیار بهتر برای همۀ مردم کار می‌کنند. داستان آغاز و تولد روز جهانی مشارکت اجتماعی داستان جالبی است. اختصاص روزی در تقویم به عنوان روز جهانی مشارکت اجتماعی را سازمان استرالیایی Engage 2 Act آغاز کرد. این سازمان یکی از سریع‌ترین شبکه‌های در حال رشد متخصصان مشارکت اجتماعی از استرالیا و سراسر جهان است. براساس آنچه در صفحه لینکدین این سازمان آمده است، آنها مجموعه‌ای از افراد هستند که خود را به پیشرفت فعالیت‌های مشارکت اجتماعی متعهد کرده‌اند.»

اعضای این سازمان که در جنوب استرالیا مستقر هستند، معتقد بودند اگر چیزهای کم‌اهمیتی مانند دونات و جوراب می‌توانند تاریخ‌های ویژه خود را برای بزرگداشت داشته باشند، مشارکت اجتماعی مستحق یک روز خاص است. در دسامبر سال 2017، اعضای تیم Engage 2 Act از رسانه‌های اجتماعی خود برای انجام یک نظرسنجی استفاده کردند. آنها از دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی خود پرسیدند که الهام‌بخش‌ترین رهبر مشارکت اجتماعی که در زندگی خود ملاقات کرده‌اند، چه کسی بوده است. وندی سرکیسیان، نویسنده، برنامه‌ریز و اخلاق‌شناسی محیط‌زیست نفر برتر نظرسنجی از نگاه مردم بود؛ به همین دلیل تاریخ تولد او یعنی 28 ژانویه، روز جهانی مشارکت اجتماعی اعلام شد. نخستین روز جهانی مشارکت اجتماعی در سالروز تولد وندی سرکیسیان در سال 2018 جشن گرفته شد.

چرا روز جهانی مشارکت اجتماعی مهم است؟

پدیدآوردن دولت‌های پاسخ‌گو

فعالان حوزۀ مشارکت اجتماعی و نهادهای عمومی منصف، مؤثر و شایستۀ اعتماد هستند. آنان می‌توانند مسائل عموم مردم را بازگو کنند و از مقامات و مسئولان پاسخ طلب کنند و به این ترتیب به مردم اطمینان بخشند که مسائل و مشکلاتشان رفع خواهد شد.

ارتباطات اجتماعی قوی

مشارکت اجتماعی موجب می‌شود که مردم برای ایجاد جامعه‌ای پرجنب‌وجوش که فرصت رشد در آن مهیاست، تلاش کنند. ارتباطات قوی بین افراد جامعه اعتماد، دلبستگی و احساس تعلق آنها به شهر یا کشورشان را تقویت می‌کند.

سلامتی و تندرستی

جوامع سالم مدنی که مشارکت اجتماعی را دنبال می‌کنند، حامی سلامت جسمی اعضای خود هستند. اعضای چنین جامعه‌ای به مسکن ایمن و با کیفیت، مراقبت‌های بهداشتی و محیطی دسترسی مساوی دارند و حس عاملیت و توانایی، آنها را به تعامل با د یگر افراد جامعه تشویق می‎کند و جامعه را به طور مثبت تغییر می‌دهد.

باعث پدیدآمدن یک جامعۀ بزرگ می‌شود

ایجاد یک شبکۀ محلی از اعضای جامعه و تعامل منظم با آنها باعث می‌شود که این گروه از مردم تمایل بیشتری به کار روی هدفی مشخص داشته باشند و به‌علاوه احتمال موفقیت آنان را نیز افزایش می‌دهد.

مردم جامعه را بهتر می‌کند

هنگامی مشارکت اجتماعی در جامعه جدی گرفته شود، اعضای جامعه برای رسیدگی یا حل یک مشکل کار خواهند کرد. در این فرآیند، مشارکت‌کنندگان این امکان را دارند که دانش و مهارت‌های حل مسئله خود را بهبود بخشند.

نگرانی‌ها رفع می‌شوند

مشارکت اجتماعی این فرصت را برای اعضای جامعه ایجاد می‌کند تا بتوانند دربارۀ نگرانی‌‌هایشان از وضعیت مردم، امکانات عمومی، مشکلات اجتماعی و بسیاری چیزهای دیگر صحبت کنند. در چنین فرآیندی مسائلی که پیش از کسی آنها را جدی نمی‌گرفت دوباره مطرح می‌شوند و مردم به رفع آنها امیدوار می‌شوند.

چرا روز جهانی مشارکت اجتماعی مهم است؟

بهترین برنامه‌ها برای روز جهانی مشارکت اجتماعی

رویداد برگزار کنید

بیایید همه این روز را با  مردم جامعه خود جشن بگیریم. جلسات گاه به گاه یا یک رویداد بازی ترتیب دهید.

در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کنید

ممکن است برخی از همکاران و دوستان شما از این روز اطلاعی نداشته باشند. سعی کنید مطلب کوتاهی دربارۀ اهمیت روز جهانی شمارکت اجتماعی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید.

فعال باشید

فهرستی از چیزهایی که جامعه شما را بهتر می‌کند تهیه کنید. سپس برای تحقق آن گامی بردارید.

پنج واقعیت دربارۀ مشارکت اجتماعی

اعتماد شما را جلب خواهد کرد

مشارکت اجتماعی اعتماد شما را جلب می‌کند، به‌ویژه این اعتمادزایی مهم است اگر در حال برنامه‌ریزی چیز خوبی برای آینده جامعه هستید.

نتایج را به سمت درستی هدایت کنید

نتایج را به سمت درستی هدایت کنیدمشارکت منظم جامعه در مسائل مربوط به زندگی اجتماع، کمک می‌کند تا نتایج بهتری و کارآمدتری  به دست آید.

جامعه بهتر خواهد شد

تعامل با جامعه باعث می‌شود که شهروندان در مسائل اجتماعی سهیم شوند و از عملکرد سازمان‌ها، مشاغل و افراد رضایت بیشتری داشته باشند.

پذیرش توصیه‌ها

اگر مسئولان یک جامعه بیشتر با مردم در ارتباط باشند و اهمیت نقش اجتماعی آنها را درنظر داشته باشند، به احتمال زیاد نظرات و توصیه‌های فعالان اجتماعی و مردم را می‌پذیرند.

افراد را توانمند می‌کند

مشارکت اجتماعی پلی نهایی برای ارتباط با گروه‌هایی از جامعه است که احساس می‌کنند، نادیده گرفته شده‌اند.

اقتصادهای تاب‌آور و پررونق

مردم جوامع قابل اعتماد و حمایت‌کننده که مشارکت اجتماعی در آنها رواج دارد، بیشتر از دیر جوامع نوآوری، انعطاف‌پذیری در مواقع سخت و رونق اقتصادی طولانی مدت را تجربه می‌کنند. در چنین جامعه‌ای سرمایه‌گذاری برای رونق کسب‌وکارها افزایش می‌یابد، همۀ مردم به هم وصل می‌شوند و فرصت‌هایی برای پیشرفت مردم و جامعه پدید می‌آید.

پنج واقعیت دربارۀ مشارکت اجتماعی

خیریه‌ها و مشارکت اجتماعی

 خیریه‌ها از جمله بنیان‌های مردم‌نهاد هستند که برپایۀ مشارکت اجتماعی بنا شده‌اند. زنجیرۀ به‌هم پیوستۀ خیریه، حامیان، داوطلبان و مددجویان زمینۀ داشتن جامعه‌ای به دور از فقر و محرومیت را پدید می‌آورد.

در جامعه‌ای که همۀ مردم آن برای رفع مشکلات تلاش می‌کنند و خود را هم‌بستۀ دیگر مردمان می‌دانند، راه رفع مشکلات، کمک به نیازمندان و درمان بیماران محروم هموارتر است و خیریه‌ها عامل اساسی چنین روندی هستند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت بر پایه‌های مشارکت اجتماعی بنا شده است و از آنجا که حامی خانواده است، مددجویان و حامیان خود را عهمچون اعضای خانواده‌ای بزرگ ارج می‌نهد.

نیکان نه فقط مردم را به مشارکت اجتماعی دعوت می‌کند بلکه برای شرکت‌ها نیز امکان انجام مسئولیت اجتماعی و مشارکت را فراهم می‌کند. فعالیت‌های داوطلب هم در نیکان جایگاه ویژه‌ای دارد و هر علاقه‌مندی می‌تواند در فعالیت‌های نیکان سهم خود را ایفا کند.

انجام مشارکت اجتماعی در همکاری با خیریه‌ها موجی می‌شود که هم نیازمندان و مددجویان از فقر، مشکلات معیشتی، بیکاری و انواع بیماری‌ها نجات یابند و هم مشارکت‌کنندگان حس کنند که سهمی در بهبود جامعۀ خود دارند.

نیکان بیش از یک دهه است که مشارکت اجتماعی را برای علاقه‌مندان به کارهای خیر ممکن کرده است. شرح فعالیت‌های گستردۀ نیکان در اینستاگرام مؤسسه برای مشاهده وجود دارد و از همراهی نیکان با حامیان و داوطلبان حکایت می‎کند.

شما چقدر به انجام مشارکت اجتماعی اهمیت می‌دهید؟ آیا مشارکت اجتماعی را مؤثر می‌دانید؟ نظرات خود را باکس پایین مطلب با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما