حمایت تحصیلی و آموزشی

همۀ کودکان و نوجوانان حق دارند که کودکی شاد و ثمربخشی داشته باشند، دورانی که تحصیل بخش مهمی از آن باشد. تحصیل تأثیرات بسیاری بر زندگی کودکان دارد که مهم‌ترین آنها رشد فردی و اجتماعی است. با این حال فقر، مشکلات خانوادگی، شرایط نامناسب فرهنگی و نبود امکانات آموزشی، کودکان و نوجوانان بسیاری را از این حق محروم کرده است. به همین دلیل مؤسسۀ خیریۀ نیکان طرحی را برای حمایت تحصیلی از کودکان محروم درنظر گرفته است. مهم‌ترین هدف مؤسسۀ از اجرای این طرح، حمایت تحصیلی و آموزشی، پیشگیری از افزایش کودکان کار و کاهش تعداد کودکان بازمانده از تحصیل است.

رابطۀ حمایت تحصیلی و آموزشی با فرسودگی تحصیلی

کیفیت زندگی در مدرسه و حمایت تحصیلی، رابطۀ مثبت و معناداری با یکدیگر دارند. با توجه به تحلیل رگرسیون آماری حمایت تحصیلی، این امکان وجود دارد که فرسودگی تحصیلی را پیش‌‌بینی کرد و به‌عنوان رابطه‌ای میان حمایت تحصیلی با فرسودگی عمل کرد.
حمایت تحصیلی نقشی بسیار مهم و بازدارنده در مبتلاشدن به فرسودگی تحصیلی دارد. برای مقابله با فرسودگی تحصیلی باید یک برنامه‌ریزی منظم برای بالابردن حمایت تحصیلی مناسب و کارآمد در بهبود کیفیت زندگی دانش‌آموزان انجام شود.

حمایت تحصیلی و آموزشی

کمک به تحصیل و آموزش نیازمندان

مؤسسۀ خیریۀ نیکان در رشد تحصیلی دانش‌‌آموزان و نیازمندان قدم بزرگی برداشته است و با تحت پوشش قراردادن دانش‌آموزان نیازمند و دانشجویانی که توان پرداخت هزینۀ تحصیلی را ندارند، در زمینۀ رشد تحصیلی به آنها کمک قابل توجهی می‌‌کند.
مشاوران موسسۀ خیریۀ نیکان در زمینه‌های مختلف مانند خرید لوازم‌التحریر، تهیۀ پوشاک مناسب و برگزاری کلاس‌های کمک‌آموزشی برای پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان قدم بزرگی برداشته است. شما هم می‌توانید با کمک به این مؤسسۀ خیریه سهم کوچکی در تحصیل دانش‌آموزان محروم داشته باشید.

حمایت تحصیلی و آموزشی از دانش‌آموزان کم‌برخوردار

آغاز سال تحصیلی همراه با ذوق و شوق فراوان برای بسیاری از خانواده‌هاست؛ اما با این وجود هنوز هم هستند خانواده‌هایی که به خاطر شرایط بد اقتصادی و فقر مالی از این شادی محروم هستند و نباید فراموش کرد که کودکان نیازمند و کم‌برخوردار بیشتر از هر زمانی به کمک نیاز دارند.
آموزش‌های آنلاین و مجازی به امکانات متعددی نیاز دارد که برای خانواده‌‌های نیازمند و کم‌ برخوردار، فراهم‌کردن این امکانات امکان‌پذیر نیست. خوشبختانه مؤسسۀ خیریۀ نیکان در کمک‌کردن به دانش‌آموزان نیازمند و کم‌برخوردار نقش چشمگیری را ایفا می‌کند و همواره بر حمایت تحصیلی و آموزشی از دانش‌آموزان محروم تأکید دارد.

افرادی که دوست دارند در کارهای خیر شرکت کنند، می‌توانند با مؤسسۀ خیریۀ نیکان در ارتباط باشند و با حمایت از این مؤسسه به پیشرفت خیریه در زمینۀ رشد تحصیلی دانش‌آموزان نیازمند و کم‌برخوردار کمک کنند.

حمایت تحصیلی و آموزشی از دانش آموزان کم برخوردار

فعالیت‌های مؤسسۀ خیریۀ نیکان در طرح حمایت تحصیلی دانش‌آموزان

همۀ سازمان‌ها و نهادهای مردمی با هر زمینۀ فعالیتی، برای رسیدن به اهداف خود برنامه‌ریزی دارند؛ مؤسسۀ خیریۀ نیکان نیز با توجه به اهداف‌ خود، فعالیت‌های مورد نظرش را در چند زمینه دسته‌بندی کرده و برای رسیدن به آنها در حال تلاش است.

مجموعه اهداف این مؤسسۀ خیریه عبارت است از:

 • حمایت تحصیلی و آموزشی
 • بهداشت فردی و عمومی و درمان
 • معیشت و حمایت
 • اشتغالزایی

ایجاد فضای مناسب برای تحصیل و آموزش کودکان، نوجوانان و جوانان در مقطع‌های مختلفی تحصیلی، تأثیر غیر قابل انکاری بر فرهنگ یک جامعه دارد. توجه به حوزۀ آموزش برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت، کم‌درآمد، بدسرپرست و بی‌سرپرست از مهم‌ترین فعالیت‌های مؤسسۀ خیریۀ نیکان محسوب می‌شود.

اهداف طرح حمایت تحصیلی و آموزشی

 • بورسیۀ دانش‌آموزان برای جلوگیری از ترک تحصیل آنان
 • کمک به دانش‌آموزان برای شکوفاسازی استعداد تحصیلی
 • برنامه‌ریزی و هدایت تحصیلی دانش‌آموزان
 • برنامه‌ریزی برای معرفی دانش‌آموزان به کلاس‌های فوق برنامه و تقویتی و پرداخت هزینه کلاس‌ها
 • کمک‌ به دانش‌آموزان برای هدایت تحصیلی و ادامه تحصیل تا هنگام دریافت دیپلم
 • کمک‌ به دانش‌آموزان برای کسب مهارت‌های حرفه‌ای در سال‌های همکاری با مؤسسۀ خیریۀ نیکان
 • فراهم‌کردن شرایط برای آموزش و تسلط دانش‌آموزان به زبان خارجی
 • کمک به حفظ سلامتی دانش‌آموزان برای تأمین هزینه‌های درمانی
 • ارائه دادن خدمات معیشتی به دانش آموزان و خانواده آنان
 • کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت برای تأمین لوازم‌التحریر، پوشاک و مواد غذایی
 • مبارزه با تبعیض آموزشی
 • ارتقای مهارت‌های اجتماعی و علمی
 • تلاش برای جلوگیری از بازماندن کودکان از تحصیل
 • آموزش خانواده‌ها به‌عنوان بستر اصلی آموزش کودکان
اهداف طرح حمایت تحصیلی و آموزشی

جمع‌بندی

طرح حمایت تحصیلی و آموزشی، با هدف حمایت از کودکان بی‌بضاعت و کودکان بدسرپرست و بی‌‌سرپرست و کمک به رشد تحصیلی و آموزشی آنان انجام می‌شود. حمایت تحصیلی نقشی اساسی و بازدارنده در ابتلا به فرسودگی تحصیلی دارد. هدف اصلی مؤسسۀ خیریۀ نیکان کمک به این خانواده‌ها و کمک به رشد تحصیلی و آموزشی کودکان است.

شیوع کرونا و تعطیلی مدارس شرایطی را پدید آورد که رفتن به مدرسه دیگر برای دانش‌آموزان فراهم نبود و استفاده از آموزش آنلاین و مجازی تنها راهکار پیش روی سیستم آموزش کشور محسوب می‌‌شد. با این حال آموزش مجازی به امکانات مناسب خود نیازد داشت و همۀ کودکان هم به آن امکانات دسترسی نداشتند. مؤسسۀ خیریۀ نیکان برای این کودکان هم برنامه خاصی داشت، این مؤسسه با همکاری خیران برای رفع مشکلات این دانش‌آموزان تلاش کرد تا امکانات آموزشی لازم را تهیه کند.
کارها و فعالیت‌های مؤسسۀ خیریۀ نیکان در این زمینه بسیار فعال و چشمگیر بوده است و تا امروز به تعداد بسیار زیادی از کودکان و دانش‌آموزان کم درآمد و بی‌بضاعت در زمینۀ تحصیلی و آموزشی کمک کرده است.
خیرانی که قصد دارند به دانش‌آموزان کم‌برخوردار کمک کنند، می‌توانند کمک‌‌های خود را برای یاری‌رساندن و حمایت از پیشرفت و رشد تحصیلی کودکان نیازمند ارائه دهند تا مؤسسۀ خیریۀ نیکان بیشتر بتواند در این زمینه فعالیت داشته باشد.