محیط زیست

امروزه زندگی بدون نیاز به محیط زیست سالم، بسیار سخت شده و از کیفیت بالایی نیز برخوردار نمی‌باشد. مشکلات زیست محیطی، در این سال‌ها همواره رو به رشد بوده است. با اشاره به این که فعالیت‌های مهمی ‌در راستای حفاظت از محیط زیست انجام شده است، اما همچنان خطرات پراهمیتی وجود دارد که تهدید مهمی ‌برای این مورد محسوب ‌می‌شوند. ایران، از جمله کشور‌هایی به شمار ‌می‌رود که مسائل محیط زیستی در آن، از اهمیت پایین‌تری برخوردار ‌می‌باشند. البته که هیچگاه نمی‌توان منکر کم‌کاری‌های مردم و نهاد‌های عمو‌می ‌کشور در رابطه با این موضوع شد.

از جمله نهاد‌های پیگیر محیط زیست ‌می‌توان به موسسات خیریه اشاره نمود که به واسطه کمک‌های مرد‌می ‌اقدامات موثری را در این راستا انجام ‌می‌دهند.

اقدامات خیریه نیکان برای حفاظت از محیط زیست

همه ما در قبال محیط زیست وظایفی داریم که بخش بزرگی از مسئولیت اجتماعی ما را در بر می‌گیرد. موسسه خیریه نیکان ماموت احترام به محیط زیست را احترام به خودمان میداند و فعالیت‌های زیست محیطی که انجام می‌دهد به شرح زیر می‌باشد:

جمع آوری درب بطری برای تهیه ویلچر

 مجموعه خیریه نیکان انواع درب‌های پلاستیکی بطری‌های آب، شیر و نوشابه را جمع آوری ‌می‌کند و زمان که به حد نصاب مطلوب رسیدند، آن‌ها را به واحد‌های بازیافت ‌می‌فروشند. سپس با مبلغی که از فروش درب‌های بطری دریافت کردند، ویلچر‌هایی را برای افراد نیازمند تهیه ‌می‌نمایند.

 جمع آوری در بطری

صرفه جویی در مصرف کاغذ از طریق راه اندازی اتوماسیون داخلی

از روش‌های مهم صرفه‌جویی و حفاظت از محیط زیست، استفاده بهینه و به دور از اسراف از کاغذ ‌می‌باشد. از جمله عواقب مصرف بی رویه کاغذ ‌می‌توان به نابودی جنگل‌ها، فرسایش خاک و همچنین آلودگی هوا اشاره نمود. گاهی نیز اسراف در مصرف کاغذ سبب ‌می‌شود تا واردات کاغذ نیز انجام شود که این موضوع به معنای خروج ارز از کشور تلقی ‌می‌شود. نیکان نیز ترفند‌های ویژه را جهت صرفه‌جویی در مصرف بی رویه کاغذ در نظر گرفته است که تاثیر بسزایی را در حفظ محیط زیست ما ‌می‌گذارد. از جمله راهکار‌هایی که این موسسه، راه اندازی اتوماسیون داخلی و بهره گیری از روش‌های ارتباطی آنلاین ‌می‌باشد.

صرفه جویی در مصرف آب از طریق تهیه شیرهای آب چشمی

شیر آب چشمی ‌از بخش‌های مهم مصرف آب در ساختمان‌ها به شمار ‌می‌رود. در هنگام استفاده از این گونه شیرآلات، حسگر‌های متفاوتی فعال ‌می‌شوند و هنگا‌می‌که دست‌ها در معرض سنسور آن قرار بگیرند، شیر آب باز و بسته ‌می‌شود. همین موضوع باعث ‌می‌شود تا در میزان مصرف آب صرفه جویی شود. موسسه خیریه نیکان جهت جلوگیری از اسراف در مصرف آب، از شیر‌های آب چشمی ‌استفاده ‌می‌نماید.

بازیافت باتری های مصرف شده جهت اختصاص آن به خرید پروتز

اغلب باتری‌ها دارای ترکیباتی نظیر منگنز، کبالت، نیکل و لیتیوم ‌می‌باشند که جزو مواد اولیه بسیار مهم هستند. از آنجایی که استخراج این دسته از مواد هزینه‌های سنگین زیادی را ‌می‌طلبد، ‌می‌توان در جهت صرفه جویی، به طور چندین باره از آن‌ها بهره گرفت. بازیافت باتری نیز در کشور‌های متفاوتی انجام ‌می‌گیرد. بازیافت باتری باعث ‌می‌شود تا منابع زیستی محیط هدر نرود و از شیوع آلودگی‌های زیست محیطی جلوگیری شود. موسسه نیکان باتری‌های مصرف شده را جمع آوری کرده و سپس بازیافت ‌می‌نماید. درآمد حاصل از این روند نیز جهت خرید پروتز اختصاص داده ‌می‌شود.

تعویض کاغذ باطله با کاکتوس از طریق مراکز بازیافت کاغذ

طرح تعویض کاغذ باطله با کاکتوس نیز در موسسه خیریه نیکان انجام ‌می‌شود. بدین صورت که، افراد ‌می‌توانند با ارائه کاغذ، مقوا، کارتن، پاکتنامه، کاغذ گلاسه، روزنامه، مجله و کتاب‌های بلااستفاده، گل و گیاه همانند کاکتوس دریافت نمایند. این روند باعث ایجاد اشتغال زایی نیز شده است و برای عوامل این پروسه دارای سود مناسبی ‌می‌باشد. این موسسه توانسته این چرخه را در جهت رشد محیط زیست انجام دهد.

جمع آوری کاغذ محیط زیست

ساخت انبرهای جمع آوری زباله برای رفتگران طبیعت

انبر جمع آوری از ابزار‌های نظافت حرفه‌ای رفتگران به شمار ‌می‌رود که در جمع آوری انواع زباله‌های تر و خشک از روی سطح زمین کاربرد دارد. انواع‌ مواد سمی ‌و خطرناک و لوازم شکسته نیز با استفاده از این دستگاه جمع آوری ‌می‌شوند. موسسه خیریه نیکان علاوه بر فعالیت‌هایی در جهت حفظ محیط زیست که بیشتر به آن‌ها اشاره شد، اقدام به تهیه انبر‌های ویژه جمع آوری زباله برای رفتگران نیز کرده است. 

به عنوان کلام آخر باید متذکر شد که تما‌می ‌فعالیت‌های نهاد‌های خیریه  فعال در زمینه محیط زیست به کمک‌های مردم وابسته‌اند. افراد ‌می‌توانند با در نظر گرفتن مبلغی در جهت رشد و حفاظت از محیط زیست خود سهیم باشند. در نتیجه محیط زیست سالم‌تر و پایدارتری را شاهد خواهیم بود.