بحران ( سیل، زلزله یا …)

هر سال بسیاری از کشورها دچار انواع بحران (سیل،زلزله و …) می‌شوند. در هر نقطه‌‌ای از کرۀ زمین بسته به منطقۀ جغرافیایی و ویژگی‌های آب‌وهوایی، بلایای طبیعی مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. حوادثی که زندگی هزاران انسان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و خسارات بسیاری به جا می‌گذارند. نکتۀ مهم آن است که هنگام وقوع این بلایای طبیعی باید آمادگی کافی برای مقابله با آنها وجود داشته باشد. همچنین امدادرسانی به مجروحان و کمک‌های مالی به آسیب‌دیدگان این حوادث باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

همان‌طور که می‌دانید جغرافیا و آب‌وهوای ایران، ‌موجب شده است که کشور ما مستعد بروز انواع بحران طبیعی به‌ویژه سیل، زلزله و آتش‌سوزی‌های فصلی باشد. در چنین مواقعی، مؤسسات خیریه نقش پررنگی در جبران بخشی از خسارت‌های مادی بحران‌ها را ایفا می‌کنند.

بحران در ایران

ایجاد بحران در ایران

نکتۀ مهم در زمینۀ بروز بحران در ایران آن است که کشور ما جزو ۱۰ کشور زلزله‌خیز جهان است. از سوی دیگر بروز سیل در همه استان‌های کشور ما سابقه دارد و هر سال خسارت‌های بسیاری به‌ جا می‌گذارد. هر سال هزینۀ بسیاری صرف بازسازی مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده می‌شود هرچند با تدابیر پیشگیرانه می‌توان از میزان خسارت‌ها کاست و هزینۀ کمتری به دوش دولت و همین‌طور خیران انداخت.

به‌عنوان‌مثال با افزایش آگاهی و آموزش رعایت نکات ایمنی هنگام بروز حوادث طبیعی به مردم به‌ویژه دانش‌آموزان، می‌توان از بروز خسارت‌هایی همچون مرگ‌ومیر و مصدومیت پیشگیری کرد. در سال‌های اخیر از ۳۱ استان کشورمان، ۲۶ استان دچار سیل شده‌اند و بیش از ۱۶ میلیون نفر به طور غیر مستقیم و حدود دو میلیون نفر به طور مستقیم از سیلاب‌های مختلف آسیب دیده‌اند.

داده‌های هواشناسی و زمین‌شناسی، نشان می‌دهد که در سه سال اخیر تغییر وضعیت زمین عامل اصلی این بلایای طبیعی بوده است. همچنین همین اطلاعات نشان می‌دهد که ۸۳ درصد از جغرافیای کشورمان در معرض خطر زلزله قرار دارد.

در چنین شرایطی سازمان مدیریت بحران، امدادرسانی‌ها و کمک‌‌های کافی را به آسیب‌دیدگان ناشی از این بحران ارائه می‌دهد، اما مسلما این کمک‌ها کافی نیست و باید نهاد یا سازمان خیریه وجود داشته باشد تا کمبود این کمک‌ها را جبران کند.

ایجاد بحران در ایران

نقش مؤسسۀ خیریه نیکان زمان بحران در ایران

به همین منظور در سال‌های اخیر مؤسسۀ خیریۀ نیکان برای کمک به آسیب‌دیدگان ناشی از چنین بحران‌هایی تاسیس شده و به هم‌وطنان کمک رسانی می‌کند.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان در سال‌های گذشته نقش بسزایی در بحران‌های کشور همچون زلزله‌های بزرگ و سیل‌های بزرگ داشته است. این مؤسسۀ با کمک خیران اقدام به کمک به مناطق محروم و همچنین به آسیب‌دیدگان ناشی از این حوادث کرده است.

این کمک‌ها شامل آماده‌کردن مناطقی برای اسکان آسیب‌دیدگان و همچنین تهیه بسته‌های مواد غذایی و دیگر کمک‌های نقدی و… است. با این حال برای آماده‌کردن بسته‌های بیشتر نیاز است که خیران کمک‌های بیشتری به این مؤسسه کنند.

در حال حاضر خیران زیادی در این زمینه به این خیریۀ نیکان کمک می‌کنند. کارهای بسیار بزرگی برای کمک به آسیب‌دیدگان و نیازمندان انجام می‌شود. مؤسسۀ خیریۀ نیکان تلاش می‌‌کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن کمک‌های مردم و خیران را به دست آسیب‌دیدگان و نیازمندان برساند و جای خوشوقتی است که این تلاش‌ها موجب اعتمادافزایی به مؤسسه شده است.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان همواره در تلاش بوده تا مرهمی بر زخم آسیب‌دیدگان از بحران (سیل، زلزله و…) باشد.

نقش موسسه نیکان در بحران