ساخت‌ و ساز مسکن

ساخت‌ و ساز مسکن یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای انسان است. داشتن خانه‌ای ایمن و دائمی نقش بسیار مهمی در سلامت جسم و روان افراد ایفا می‌‎‌کند، امید به زندگی را در افراد بالا می‌برد و موجب می‎‌‌‌شود آنان بدون نگرانی درباره از دست دادن سرپناهشان توان و فرصت لازم را برای ساختن زندگی داشته باشند. از سوی دیگر چنین شرایطی موجب تحکیم بنیان خانواده نیز می‌شود.

ساخت‌وساز مسکن عنصری تعیین‌کننده در شکل‌گیری هویت فردی، محافظت، امنیت، روابط اجتماعی و… است. هویت و شخصیت هر فردی درون خانه و خانواده شکل می‌گیرد و اگر کسی محروم از مسکن و خانواده باشد مهم‌ترین چیزی که از او سلب می‌شود؛ آرامش فردی است.

نیاز به ساخت و ساز مسکن

در هر جامعه‌ای هستند افرادی که تأمین مسکن برای آنان دشوار است به همین دلیل ساخت‌وساز مسکن برای اقشار محروم و آسیب‌پذیر می‌تواند در بهبود جامعه بسیار مؤثر باشد. کاری که خیریه‌ها در انجام سابقۀ طولانی دارند و مؤسسۀ خیریۀ نیکان هم در طول‌های فعالیت خود پیگیرانه آن را انجام داده است.

نیاز به ساخت‌ و ساز مسکن

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای انسان داشتن امنیت و محافظت از خود است. به همین دلیل نیاز به مسکن تاریخی به اندازه خود انسان دارد و همچون غذا و پوشاک سه نیاز اصلی بشر را تشکیل می‌دهد. مسکن و نقش آن در ایجاد ارتقا و پیشرفت خانواده به عنوان عاملی مهم شمرده می‌شود. به همین دلیل است که ساخت‌ و ساز مسکن می‌تواند نقش مؤثری در ایجاد این امر داشته باشد.

محققان و روانشناسان، تحقیقات بسیاری انجام داده‌اند که نتاج آنها نشان می‌دهد مسکن نامناسب باعث ایجاد افسردگی، اختلالات رفتاری، مشکلات شخصیتی، طلاق و مهاجرت می‌شود. این مشکل یکی از دلایل مهمی است که باعث افزایش ناهنجاری و جرم در جامعه شده. درحقیقت این محققان اثبات کرده‌اند بحرانی که آسیب‌های جدی به ساختار شخصیتی فرد وارد می‌کند؛ مسکن نامناسب است.

ساخت‌ و ساز مسکن

به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت یکی از نیازهای اولیه و اساسی و عنصر تاثیرگذار زندگی انسان‌، ساخت‌وساز مسکن است. با این حال در چند دهۀ اخیر میزان درآمد، مسائل اقتصادی و مشکلات اجتماعی مختلف، تاثیر چشمگیری در شرایط تهیه و ساخت‌ و ساز مسکن گذاشته است.

بر اساس اصل سی‌ویکم قانون اساسی، داشتن‏ مسکن‏ متناسب‏ با نیاز، حق‏ هر فرد و هر خانوادۀ‏ ایرانی‏ است‏. بر اساس این اصل دولت‏ موظف شده‏ است‏، شرایطی را فراهم کند که در آن کسانی که نیازمندترند بتوانند صاحب مسکن شوند. از سوی دیگر بر اساس دستورات دینی نخستین و مهم‌ترین سنگ بنای اجتماعی خانواده است و البته می‌دانیم که خانواده نیاز به مسکن دارد پس می‌توان به طور کلی نتیجه گرفت که نیاز به مسکن امری ضروری است.

ساخت‌ و ساز مسکن توسط مؤسس خیریه نیکان

با آنکه تأمین مسکن کاری دشوار است و بسیاری از خانواده‌های محروم ممکن است از عهدۀ آن برنیایند، اما بعضی افراد نیز ممکن است خانۀ خود را از دست بدهند. از دست دادن خانه و کاشانه افراد دلایل متعددی دارد، بعضی بر اثر حوادث و بحران‌هایی مانند زلزله و آتش‌سوزی سرپناه خود را از دست می‌دهند و برخی دیگر را مسائل و مشکلات مالی و یا از دست دادن و فوت سرپرست خانواده بی‌سرپناه می‌کند.

ساخت و ساز مسکن توسط موسسه خیریه نیکان

برخی از خانواده‌های دارای فرزند معلول و افراد ساکن در مناطق محروم نیز در خطر از دست دادن مسکن هستند، خلائی که ممکن است باعث فروپاشی سامان یک خانواده باشد و پیامدهای زیان‌باری را به وجود بیاورد.

از این رو مؤسسۀ خیریۀ نیکان در تلاش است با ساخت‌ و ساز مسکن به تمام افراد نیازمند که به هر دلیلی خانه ندارند، یاری رساند و به همراهی و همدلی با افراد برخیزد و برای ساخت‌ و ساز مسکن و تأمین خانه‌هایی شایسته و متناسب برای افراد محروم گام موثری بر دارد. شما نیز می‌‌توانید در این راه با حمایت فوری خود، مؤسسه خیریه نیکان را همراهی کنید تا مشکلات مادی دلیل بی‌خانمانی یک خانواده نباشد.

 ساخت و ساز مسکن توسط نیکان