خیریه‌ای به نام نیکان ماموت

یک مؤسسۀ خیریه چه می‌کند؟ پاسخ روشن است به مردم کمک می‌رساند؛ اما آیا همۀ خیریه‌ها مثل هم کار می‌کنند؟ قطعاً نه. بعضی خیریه‌ها در یک زمینۀ خاص و به شکلی متمرکز کار می‌کنند، در مقابل هستند خیریه‌هایی که دایرۀ کاری گسترده‌ای دارند و تلاش می‌کنند بخش‎‌های متنوعی را پوشش دهند و به افراد بیشتری کمک کنند. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت چنین خیریه‌ای است.

نیکان ماموت کمک‌رسانی به خانواده‌های محروم را به عنوان هدف اصلی خود انتخاب کرده است؛ زیرا نیکان «دنیایی می‌خواهد که در آن تمام انسان‌ها در شادی و سلامتی باشند.»

با همین شعار، نیکان ماموت 12 سال است که هر روز هم بر تعداد مددجویان تحت پوشش خود افزوده است و هم خدمات خود را هر روز بیشتر از قبل گسترده کرده است.

نیکان ماموت

تاریخچۀ نیکان ماموت

سال 1389 بود که مؤسسان نیکان ماموت پس از دیدن مشکلات خانواده‌های نیازمند، بیکاری سرپرستان خانوار و زیان‌های بیماری و ازکارافتادگی بر زندگی آنان، تصمیم گرفتند مؤسسه‌ای را برای کمک به خانواده‌ها تأسیس کنند. آبان همین سال مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت حامی خانواده‌ها، به شمارۀ ثبت 26394 ایجاد شد تا به عنوان سازمانی مردم‌نهاد، غیردولتی و غیرانتفاعی فعالیت خیرخواهانۀ خود را آغاز کند.

گرچه تعداد خانواده‌های تحت پوشش خیریۀ نیکان اندک بود؛ اما با گذشت بیش از 10سال، فعالیت مؤسسه چنان افزایش یافته است که مددجویانی از سراسر کشور را یاری می‌رساند.

با خرید درخت سرو نقره‌ای از مجموعه درختان پروژۀ نیکان ، در کاری خیر سهیم می‌شوید

چرا خانواده؟

خانواده کوچک‌ترین واحد اجتماعی است و سرنوشت همۀ آحاد مردم به داشتن خانواده‌ای شاد، سالم و برخوردار گره خورده است. نسل آینده در دامان خانواده رشد می‌یابد و اهمیت خانواده در پرورش افرادی سالم و پویا بر هیچ‌کس پوشیده نیست. خانواده‌ای که با انواع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سلامت دست به گریبان است، افرادی ناکارآمد و گاه حتی بیمار پرورش می‌دهد و جامعه‌ای ناسالم پدید می‌آورد.

به همین دلیل فعالیت خیریه‌ها و کمک به خانواده‌ه‌های نیازمند می‌تواند برای کشوری سرنوشت‌ساز باشد. نیکان ماموت نیز از آنجا که خانواده را بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین سرمایۀ اجتماعی می‌داند، اهداف و برنامه‌های خود را به آن اختصاص داده است.

نیکان ایمان دارد اگر بنیان خانواده‌ها محکم و استوار باشد مشکلات هراندازه سخت هم که باشند، حل خواهند شد. با این حال نیکان ماموت استقلال خانواده‌ها و رشد آنان را ضرورت کمک‌رسانی و کار خیر می‌داند و معتقد است کار خیر باید در نهایت منجر به ثبات در زندگی خانواده‌ها و استقلال آنان از خانواده شود.

تاریخچۀ نیکان ماموت

ارزش‌های مؤسسه نیکان ماموت

نیکان از آغاز تأسیس نقشۀ راه و ارزش‌های خود را مشخص کرده است تا بتواند به بهترین شکل به خانواده‌های نیازمند خدمت‌رسانی کند. با این هدف نیکان برای خود فهرستی از ارزش‌ها مشخص کرده است. نخستین و شاید مهم‌ترین مسئلۀ ارزشمند نزد نیکان شفافیت مالی، صداقت و درستکاری است.

در ادامۀ همین دیدگاه است که نیکان اطلاع‌رسانی جامع و منظم به همۀ ذی‌نفعان را نیز دیگر ارزش مهم مؤسسه می‌داند.

نیکان نگاهی جامع به نیازهای خانواده‌های تحت پوشش خود دارد و تلاش می‌کند با پاسخ‌گویی صبورانه و مشاوره دقیق به نیازمندان واقعی بهترین کمک‌ها را ارائه کند.

برای نیکان حفظ کرامت همۀ انسان‌ها از خیران گرفته تا مددجویان و کارکنان مؤسسه بسیار مهم است. از سوی دیگر در این مجموعه توجه به سلامت و کارایی همۀ اعضای خانواده اصلی مهم تلقی می‌شود و به همین دلیل است که خدمات بهداشت و درمان جایگاه خاصی در نیکان دارد.

در نهایت همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، نیکان توانمندسازی مددجویان و خودکفایی آنان را هدف نهایی خود می‌داند زیرا فقط در این صورت است که یک خانواده می‌تواند زندگی برخوردار و باعزتی داشته باشد.

هفت شاخۀ نیکان ماموت

نیکان برای آنکه اهداف و ارزش‌های خود را به درست‌ترین شکل ممکن به نتیجه برساند، مأموریت نیکوکارانۀ خود را در هفت شاخۀ مختلف ادامه می‌دهد. انتخاب این شاخه‌ها با دقت و بررسی بسیار انجام شده است؛ زیرا نیکان نگاهی همه‌جانبه به موضوع خانواده دارد.

نخستین شاخۀ فعالیت نیکان ماموت، تأمین مایحتاج مالی خانواده است. در این بخش معیشت خانواده‌های مددجو بررسی می‌شود و در صورت نیازمندی به کمک‌های معیشتی، هر سه ماه یک بار سبدهای معیشتی برای آنان فرستاده خواهد شد.

مشکلات درمانی به‌ویژه پرداخت هزینه‌های درمان، بسیاری از خانواده‌ها را به دردسر می‌اندازد و گاه جان آنان را در معرض خطر قرار می‌دهد. به همین دلیل نیکان، خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی را به عنوان دومین شاخۀ فعالیت خود انتخاب کرده است.

خانواده‌های محروم بسیاری هستند که توانایی تأمین امکانات و هزینۀ تحصیل فرزندان برای آنان ممکن نیست. شهرها و روستاهای بسیاری هم هستند که امکانات و حتی مکان آموزشی به اندازۀ کافی در آنها وجود ندارد. محرومیت از تحصیل می‌تواند آیندۀ نسل جوان را تحت تأثیر قرار دهد و حتی موجب ادامۀ چرخه فقر و بیکاری شود. شاخۀ حمایت تحصیلی نیکان با هدف جلوگیری از این وضعیت کمک به تحصیل فرزندان ایران پدید آمده است.

فقر و بیکاری دو روی یک سکه‌اند، هر یک می‌توانند دیگری را تقویت کنند و فرد را در چنبرۀ خود نگه دارند و تا آنجا پیش روند که زندگی او به ورطۀ نابود افتد. شاخۀ اشتغال‌زایی نیکان با پیگیری همه روزۀ مسائل خانواده‌ها و کمک به داشتن شغل جدید یا سرپا کردن یک کسب‌وکار قدیمی، بنیان خانواده‌ها را نجات می‌بخشد، نکته‌ای که هدف اصلی نیکان است.

هفت شاخۀ نیکان ماموت

ساخت‌وساز مسکن شاخۀ دیگر نیکان است، شاخه‌ای که در آن نیکان ماموت با کمک خیران خود به خانواده‌های محروم کمک می‌کند تا سرپناهی برای خود مهیا کنند. از آنجا که مسکن نیاز حیاتی همۀ خانواده‌هاست، این بخش در نیکان با جدیت پیگیری می‌شود.

عنوان رفاهی اداری شاید این شاخه از نیکان را کمی ناآشنا نشان دهد، با این حال در این بخش فعالیت ناشناخته‌ای رخ نمی‌دهد. در سراسر کشور هستند مدارس، ادارات، بیمارستان‌ها، آسایشگاه‌ها و نهادهای ضروری دیگری که به دستگاه‌های اداری، تجهیزات پزشکی، آسانسور و امکانات دیگری مانند این‌ها نیاز دارند. نیکان برای آنکه بتواند به شکلی تأثیرگذار و بلندمدت کمک‌های خود را به خانواده‌ها برساند، این بخش را به فهرست مسئولیت‌های خود اضافه کرده است و با کمک حامیانش در این زمینه فعالیت می‌کند.

ایران کشوری بحران‌خیز است، هر سال زلزله‌ها و سیل‌ها در گوشه‌گوشۀ ایران رخ می‌دهند و خسارت‌های مالی و جانی بسیاری به جا می‌گذارند. خیریۀ نیکان در همکاری با سازمان هلال احمر ایران، هنگام بروز بحران‌هایی از این دست با اعلام فراخوان و یاری خواستن از عموم مردم و خیران، کمک‌هایی را جمع‌آوری و به مناطق حادثه‌دیده می‌فرستد. نیکان حتی پس از بروز بحران هم پیگیرانه به دنبال بهبود زندگی خانواده‌های آسیب‌دیده است و به عنوان مثال پس از زلزلۀ خوی در ساخت و ساز خانه‌های آسیب‌دیده تا آنجا که در توان داشت کمک کرد.

اعتبار بین‌المللی نیکان ماموت

خیریۀ نیکان ماموت ویژگی‌های دیگری هم دارد که یکی از آنها جایگاه بین‌المللی مؤسسه است. در سال‌های گذشته خیریۀ نیکان ماموت علاوه بر آنکه با حامیان خود در خارج از ایران ارتباط مستمر داشته، موفق شده است که دو تأییدیه رسمی و بین‌المللی را از مؤسسه اس‌جی‌اس (SGS) و مجمع اقصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد یا همان اکوسوک (ECOSOC) دریافت کند.

به این ترتیب نه تنها نیکان ماموت در خارج از ایران توانسته است در عرصۀ بین‌المللی نقشی داشته باشد بلکه به عنوان خیریه‌ای مطمئن و معتبر هم شناخته می‌شود.

اکوسوک (ECOSOC)

مؤسسۀ خیریۀ نیکان در تاریخ 21 جولای 2021، مفتخر به کسب عنوان مقام مخصوص مشورتی مجمع اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد اکوسوک (ECOSOC) شد.

مؤسسه‌های غیردولتی (NGO) که می‌خواهند در تصمیم‌های رسمی سازمان ملل متحد سهیم باشند، باید گواهی مقام مخصوص مشورتی UN را از سوی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد- اکوسوک – دریافت کنند. این گواهی به آنها اجازه می‌دهد خود را به عنوان مرجعی موثق و باصلاحیت معرفی کنند.

به جز افزایش تعاملات بین‌المللی، داشتن مقام مخصوص مشورتی مجمع اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، این فرصت را در اختیار نیکان قرار می‎دهد که از تجربیات بین‌المللی سایرNGOها استفاده کند و در جلسات مشورتی این سازمان‌ها شرکت کند.

مجوز اس‌جی‌اس  (SGS NGO Benchmark)

اس‌جی‌اس شرکتی چندملیتی در شهر ژنو سوئیس است. این شرکت انواع خدمات بازرسی، کنترل کیفیت ارئه می‌کند و صدور گواهینامه‌های گوناگون را نیز انجام می‌دهد. داشتن مجوزی از این شرکت نشان‌دهندۀ آن است که یک مؤسسه عملکردی استاندارد و قانونی دارد.

اس‌جی‌اس به جز شرکت‌ها، برندها و مؤسسات تجاری و اقتصادی، بخشی نیز برای خیریه‌ها دارد و در آن پس از بررسی فعالیت‌ مؤسسات خیریه برای آنها مجوز صادر می‌کند.

اعتبار بین‌المللی نیکان ماموت

همکاری با شرکت‌ها  برای مسئولیت اجتماعی

با وجود آنکه روابط بین‌المللی اعتباری انکارناپذیر به خیریه‌ای همچون نیکان می‌بخشد اما داشتن روابط خوب با شرکت‌های داخلی هم بسیار مهم است. در سال‌های گذشته شرکت‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف از جمله تأمین معیشت نیازمندان، تهیۀ تجهیزات پزشکی، خرید دستگاه‌های بهداشتی و شیرین‌‌کردن آب، ارائۀ خدمات اداری و حقوقی، خرید محصولات نیکان و بسیاری موارد دیگر به خیریه کمک کرده‌اند، فعالیتی که به عنوان مسئولیت اجتماعی این شرکت‌ها ثبت شده است.

***

نیکان دنیایی می‌خواهد که درآن تمام انسان‌ها در شادی و سلامتی زندگی کنند. دنیایی که در آن بیماری‌ها به حداقل برسد و دسترسی به درمان برای همگان آسان باشد. دنیایی که درآن رفع مشکلات امکان‌پذیر باشد و فقیر و غنی بتوانند نیازهای نخستین زندگی خود را تأمین کنند. نیکان به دنبال دنیایی است که کمک به دیگران از اصول هر انسانی باشد، هر فردی برای تحقق آرمان‌‌های انسانی تلاش ‌کند، یاری ‌گیرد و یاری برساند. برای مشاهدۀ تلاش نیکان برای رسیدن به این اهداف اینستاگرام مؤسسه را دنبال کنید. 

***

شما چقدر با نیکان ماموت آشنا هستید؟ تا به حال در ایونت‌ها و کمپین‌های نیکان حضور داشته‌اید؟ دربارۀ این خیریه چه نظری دارید؟ دیدگاهتان را از باکس پایین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما