کمک به خیریه ها

کمک به خیریه یکی از کارهای احترام‌برانگیزی است که تأثیرات مثبت زیادی را در زندگی فرد خیّر و جامعه می‌گذارد. هیچ‌کس نمی‌تواند وجود مشکلات و معضلات اجتماعی را نادیده بگیرد و وجود آن را انکار کند.
فقر باعث شده تا سالانه افراد زیادی بر اثر بی‌خانمانی، بیماری، گرسنگی و… جان خود را از دست بدهند و آسیب‌هایی همچون خشونت، دزدی، کار کودکان، فروش اعضای بدن و … فراگیر شود.

راه‌های بسیاری وجود دارد که می‎تواند تا حد زیادی به کنترل یا ریشه‌کنی این آسیب‌ها آنها کمک کند. یکی از بهترین روش‌ها، کمک به خیریه‌های معتبر است.در این مقاله قصد داریم دلایل کمک به خیریه و آثار مثبت آن را در زندگی و جامعه بررسی کنیم و به معرفی روش‌های شناخت بهترین خیریه‌ها بپردازیم.

چرا باید از طریق خیریه‌ها کمک کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد، یکی از راه‌های رفع نیازها و مشکلات نیازمندان، کمک به خیریه‌هاست. این موضوع چند دلیل بسیار مهم دارد. نخست اینکه شناخت افراد نیازمند، بسیار دشوار است اما خیریه‌ها با کمک‌گرفتن از مددجویان خود می‌توانند این افراد را به‌خوبی شناسایی و بر اساس میزان احتیاج دسته‌بندی کنند.

دوم آنکه، خیریه‌های توانایی آن را دارند که به یک فرد نیازمند از جنبه‎های مختلف کمک کنند. شاید کمک ما به‌عنوان یک فرد خیّر، بتواند مشکل غذای یک ماه زن سرپرست خانواری را حل کند، اما مشکل معیشت او به قوت خود باقی خواهد ماند.

مؤسسات خیریه، سعی می‌کنند تا با استفاده از کمک‌های مالی، طرح‌های آموزشی متفاوتی را برای اشتغال‌زایی اجرا کنند و با کارآفرینی، نیازمندان را به مرحلۀ خودکفایی برسانند.

سوم اینکه خیریه‌ها روابط گسترده و کارآمدی دارند. این مؤسسه‌ها قادر هستند تا با کمک‌گرفتن از روابط و حتی مدارک مؤسسه خود، امتیازات خوبی برای خرید مایحتاج، درمان و … دریافت کنند. این نکته باعث می‌شود تا کمک‌های ما بیشتر از چیزی که فکر می‌کنیم، مؤثر باشد و مشکلات افراد بیشتری را حل کند.

نکته چهارم هم جمع‌شدن کمک‌هاست. در بسیاری از مواقع ممکن است کمک‌های ما فقط مشکل یک روز را برای شخصی حل کند. اما با تجمیع همۀ کمک‌ها در یک خیریه، می‌توان کارهای بزرگی مثل ساخت کلینیک یا رفع مشکل تعداد زیادی از افراد نیازمند را به ثمر رساند.

آثار مثبت کمک به خیریه چیست؟

کمک به خیریه در هر اندازه‌ای قطعاً مؤثر است. این کمک‌ها آثار روحی، جسمی و اجتماعی بسیار زیادی را از خود به‌جا می‌گذارند که ارتباط مستقیم با زندگی ما خواهد داشت.

افزایش آرامش روحی

کمک به دیگران و بخشش یک حس درونی و ذاتی است که افراد با انجام آن، ناخودآگاه احساس بهتری را تجربه خواهند کرد. کمک به یک فرد نیازمند، موجب می‌شود که برای مدتی هرچند کوتاه، با مشکلات کمتری مواجه شود. دانستن همین نکته بر روح و روان فرد خیّر اثر می‌گذارد و آرامش درونی او را افزون خواهد کرد.

احساس خوشبختی و شادی بیشتر

فرقی ندارد که یک ثروتمند محسوب شود یا یک زندگی معمولی معمولی داشته باشد، مواجهه با یک فرد نیازمند بر همۀ افراد اثر منفی می‌گذارد. این مسئله، ممکن است تا مدت‌ها، ذهن فرد درگیر کند و او را آزار دهد. کمک‌کردن به نیازمندان و بازکردن گرهی از زندگی آنان، حس بهتری در افراد ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تا احساس شادی و خوشبختی بیشتری داشته باشند. یک تحقیق علمی معتبر نشان داده است که افراد بخشنده عموماً زندگی شادتری نسبت به دیگران دارند.

کمک به خیریه و رفع مشکل فرد نیازمند

کمک‌کردن به نیازمندان واقعی از طریق خیریه‌ها، منجر به رفع مشکل اصلی آنها خواهد شد. زیرا خیریه‌ها کاملاً با جزئیات و مشکلات زندگی این افراد آشنا هستند و می‌دانند که آنها دقیقاً نیاز به چه کمکی دارند.

بالارفتن سطح رفاه جامعه

هر چه تعداد افراد فقیر و نیازمند در جامعه کمتر شود، میانگین رفاه جامعه نیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع با کارآفرینی و درآمدزایی برای افراد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، احداث کلینیک‌های درمانی، ساخت مدرسه، کمپ، خانه و … امکان‌پذیر خواهد بود.

افزایش امنیت، فرهنگ و آگاهی از طریق کمک به خیریه

واضح‌ترین تصویری که از کمک‌کردن در ذهن همۀ ما وجود دارد، افزایش امنیت است. زمانی که افراد به‌دلیل معضلات اجتماعی و فقر مجبور به انجام کارهای ناشایست نشوند، امنیت به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. داشتن درآمد کافی و بهره‌مند بودن از یک زندگی معمولی، به افراد این فرصت را می‌دهد که بیشتر مطالعه و تفکر کرده و آگاهی خود را بالا ببرند.

کمک درست به مؤسسه‌ای معتبر و فعال، می‌تواند تبدیل به یک زنجیرۀ رشد شود و فرهنگ جامعه را به طور چشمگیری افزایش دهد.

چگونه خیریه‌های معتبر و مؤثر را پیدا کنیم؟

کمک به خیریه

بارها اتفاق افتاده است که افراد تصمیم می‎گیرند به خیریه‌ای کمک کنند اما به صحت و اعتبار یک مؤسسه شک کرده‌اند. در این بخش نکاتی را عنوان می‌کنیم که به پیداکردن مؤسسات معتبر و البته مؤثر، کمک می‌کند.

همه خیریه‌های معتبر باید مؤسسۀ خود را در سازمان ثبت‌اسناد کشور، ثبت کرده باشند. به این ترتیب تمام شرکت‌ها یا مؤسسات معتبر، دارای یک کد ثبتی هستند که از طریق وب‌سایت ثبت‌اسناد، قابل‌بررسی است.
تمامی حساب‌های مؤسسات خیریه، به نام خود مؤسسه در بانک ثبت می‌شود (برای افتتاح حساب در بانک نیاز به مجوز دارند) پس در هنگام انتقال یا واریز وجه، می‌توان باتوجه‌ به نام صاحب حساب، از اعتبار آنها مطمئن شد.خیریه‌های معتبر دارای یک دفتر مراجعه به همراه تابلو هستند که نام و کد ثبت آنها بر روی تابلو درج شده است.

مؤسسات خیریۀ مؤثر، معمولاً برای جمع‌آوری کمک و انجام فعالیت‌های خیرخواهانه، جلسات، کارگاه، نمایشگاه یا همایش‌هایی را برگزار می‌کنند. آنها از این طریق، خیّران را در جریان کارهای انجام شده، قرار می‌دهند. هرچقدر فعالیت‌های آموزشی، تجاری و… یک مؤسسه بیشتر باشد، تأثیر آن در جامعه نیز بیشتر خواهد بود.

شبکه‌های اجتماعی یکی از روش‌های بسیار خوبی است که می‌توان برای اطلاع‌رسانی در هر زمینه‌ای از آن استفاده کرد. فعالیت‌های یک مؤسسۀ خیریه در این شبکه‌ها، نشان‌دهندۀ میزان فعالیت آنها در مسائل مختلف است. پس این روش هم برای شناخت مؤسسات مؤثر و فعال، کمک‌کننده است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد روش‌های شناخت خیریه معتبر و دلایل و آثار کمک به خیریه را بیان شود. طبیعی است که افراد به‌تنهایی، توانایی بهترکردن وضعیت جامعه و رفع مشکلات همه افراد را ندارند، اما احساس مسئولیت در قبال این مسائل، کمک می‌کند تا این حس به سایر افراد هم منتقل شده و تغییرات مثبتی در کشور رقم بخورد.

بنابراین، هیچ‌گاه نباید فکر کرد که کمک‌ به خیریه‌ها بی‌تأثیر است، زیرا همیشه «قطره‌قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود!» در پایان مایۀ خرسندی است اگر نظرات و تجربیات خودتان را دربارۀ کمک به خیریه، در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما