روز جهانی داوطلب

داوطلبان از جمله ارزشمندترین فعالان اجتماعی هستند، آنان چه در زمان بروز بحران‌ها، چه هنگام کارهای خیریه و عام‌النفعه در کنار سازمان‌ها، ان.جی.اوها و مراکز دولتی و غیر دولتی هستند تا بتوانند در پیشبرد امور جامعه سهیم باشند. کار در خیریه‌ها، پاک‌سازی محیط زیست، درمان بیماران یا کمک به زلزله‌زدگان برای داوطلبان فرقی ندارد، آنان همراهانی همیشگی‌اند که از همۀ این کارها سودی برای خودشان نمی‌خواهند.

پنجم دسامبر هر سال برابر با 14 آذر برای قدردانی از آنان، روز جهانی داوطلب نام گرفته است. این روز زمانی برای به رسمیت‌شناختن تلاش‌های داوطلبان در تغییر جوامع، اقتصاد و محیط زیست است. در این روز، مردم به مسائل مهم جامعۀ خود نگاهی دوباره می‌کنند تا بتوانند جایگاه و نقش خود را در آنها بیابند. هدف رویدادهایی که برای این روز انتخاب می‌شود، فقط تشویق دیگران به داوطلب‌شدن یک روزه نیست، بلکه تغییر طرز فکر، نگرش و رفتار افراد است تا هریک از افراد جامعه به عاملی برای تغییر تبدیل شوند و در ساختن دنیایی بهتر مشارکت کنند. در چنین جهانی، توسعۀ انسانی پایدار و روحیه برابری زیربنای همۀ تعاملات بین یکدیگر است.

در ادامه می‌خوانید:

روز جهانی داوطلب

تاریخچۀ روز جهانی داوطلب

اولین نمونه از کار داوطلبانۀ سازمان‌یافته به اروپای قرون وسطی بازمی‌گردد، زمانی که مذهب و اهمیت مراقبت از بیماران دست به دست هم داده بودند تا جان انسان‌ها نجات یابد. صدها بیمارستانی که کلیساها در کشورهایی مانند انگلستان اداره می‌کردند، به جذامیان و قربانیان طاعون رسیدگی می‌کردند.

چندصد سال بعد در قرن هجدهم، کار داوطلبانه بیشتر با خدمت سربازی ارتباط داشت تا خدمت به جامعه. کارهای داوطلبانۀ سازماندهی شده در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 آغاز شد. در همین دوران بود که سازمان‌هایی مانند صلیب سرخ شروع به جمع‌آوری کمک‌های مالی، بسیج داوطلبان و انجام امور خیریه و خدمات اجتماعی کرد.

در ایالات متحده، کارهای داوطلبانه هنگام جنگ استقلال آمریکا یعنی در نیمۀ پایانی قرن هجدهم آغاز شد. این کارها بیشتر با استقبال مردم عادی مواجه بود. مردمی که به کشورشان عشق می‌ورزیدند و تلاش‌های سربازان آمریکایی را ارج می‌نهادند. به همین دلیل گرچه در ظاهر آنها هم کار داوطلبانه انجام می‌دادند اما انگیزۀ آنان به جای کارهای خیر سنتی و مذهبی معمول در همه جای جهان، از وطن‌پرستی‌شان نشأت می‌گرفت.

با حمایت های فوری خود از طریق خیریه آنلاین شما هم جزء داوطلبان ما باشید.

 در دهۀ 1820، ایالات متحده دومین بیداری بزرگ را تجربه کرد، تولدی دوباره از دین که الهام‌بخش بسیاری از آمریکایی‌ها شد تا نقشی فعال در حل مسائل محیط پیرامون خود داشته باشند. پس از رکود بزرگ در دهۀ 1930، پناهگاه‌های ویژۀ افراد بی‌خانمان و آشپزخانه‌ها به بخشی از زندگی در ایالات متحده تبدیل شد.

از سال 1985، برنامۀ داوطلبان سازمان ملل متحد، 5 دسامبر را به‌عنوان روز جهانی داوطلب انتخاب کرد. داوطلبان با گروه‌های جامعه مدنی، سازمان های دولتی، نهادهای شرکتی، غیرانتفاعی، افراد و مؤسسات دانشگاهی کار کرده‌اند تا اهمیت کار داوطلبانه در جامعه و ایجاد یکپارچگی ملی را بررسی کنند. فعالیت‌های داوطلبانه یکی از ابزارهای ضروری برای توسعۀ جهانی صلح‌آمیز و پایدار است. هدف از انتخاب چنین رویدادی جلب مشارکت مردم در خدمات اجتماعی و کارهای داوطلبانه است.

 

درون‌مایۀ سال 2023: قدرت کنش جمعی؛ اگر همه داوطلب شوند

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که امسال، روز جهانی داوطلب را با به رسمیت شناختن قدرت کنش جمعی گرامی می‌دارد. شعار این است: اگر همه داوطلب شوند.

اگر همۀ مردم داوطلب می‌شدند، دنیا جای بهتری می‌شد. تصور کنید بیش از هشت میلیارد نفر از ما داوطلب باشیم. آن وقت امکانات فراوان برای توسعۀ پایدار، غذا و آموزش، محیط زیست پاک و سلامت و جوامع فراگیر و صلح‌آمیز برای همۀ جهانیان فراهم می‌شد.

داوطلبی منبعی عظیم و پرانرژی برای حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی در سراسر جهان است. جهان با چالش‌های فزاینده‌ای مواجه است اما در همین وضعیت نامساعد، داوطلبان معمولاً اولین کسانی هستند که برای کمک اعلام آمادگی می‌کنند. آنان در بحران‌ها، شرایط اضطراری و در موقعیت‌های آزمایشی و وخیم، پیشتاز هستند.

چگونه روز جهانی داوطلب را گرامی بداریم؟

به یک سازمان امور داوطلبانه کمک کنید

کمک‌های مالی به سازمان‌های داوطلبانه کمک می‌کند تا بودجه و ابزار لازم برای عملیات خود را تأمین کنند. در روز جهانی داوطلب برای حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر به این‌گونه سازمان‌ها کمک مالی کنید.

در کارهای داوطلبانه شرکت کنید

همیشه جایی یا کاری برای کمک‌کردن وجود دارد، پس نقشی فعال در کارهای داوطلبانه داشته باشید. برای افزایش آگاهی و ترغیب دیگران به انجام این‌گونه کارها، در روز داوطلب تصاویر یا ویدیوهایی از همراهی خود در فعالیت‌های اجتماعی را در فضای مجازی به اشتراک بگذارید.

شما نیکان می توانید از طریق پنل خیریه آنلاین، کمک های فوری به نیازمندان را ارسال کنید.

گزارش جهانی کارهای داوطلبانه را بخوانید

گزارش وضعیت کارهای داوطلبانه جهان (.S.W.V.R) را سازمان ملل، هر سه سال یک بار منتشر می‌کند. این گزارش از تلاش‌های داوطلبانه در سراسر دنیا و دستاوردهای حاصل از این مشارکت‌ها می‌گوید و منبع معتبری برای آگاهی از وضعیت کار داوطلبانه در جهان است.

گروه داوطلبان نیکان
گروه داوطلبان نیکان

5 واقعیت در مورد داوطلبی

داوطلب شدن استرس را کاهش می‌دهد

شرکت در کارهای داوطلبانه شما را با دیگران مرتبط می‌کند و یک پایگاه حمایتی ایجاد می‌کند که موجب کاهش افسردگی و استرس می‌شود.

داوطلبان افراد شادتری هستند

داوطلبان نسبت به افرادی که هرگز در فعالیت‌های اجتماعی شرکت نکرده‌اند، شادتر هستند. ثابت شده است که شانش شادبودن در میان افرادی که هر دو تا چهار هفته یک بار در فعالیت‌های داوطلبانه شرکت می‌کنند، تا 12 درصد افزایش می‌یابد.

کاهش نرخ مرگ‌ومیر

کارهای داوطلبانه، به ویژه در میان سالمندان، به کاهش میزان مرگ‌ومیر کمک می‌کند و به مردم کمک می‌کند زندگی طولانی‌تر و رضایت‌بخش‌تری داشته باشند.

مدیریت درد مزمن

تحقیقات بالینی نشان می‌دهد که داوطلب‌شدن بر سلامت عمومی مؤثر است و افراد گرفتار دردهای مزمن کمک می‌کند دردهایشان را راحت‌تر مدیریت کنند.

احتمال بیشتر برای یافتن شغل

داوطلبان پس از بیکاری 27 درصد بیشتر از کسانی که داوطلب نمی‌شوند شغل پیدا می‌کنند. جالب است بدانید که این موضوع با میزان تحصیلات افراد ارتباطی ندارد و داوطلبانی که دیپلم دبیرستان ندارند، 51 درصد بیشتر از افراد غیرداوطلب که تحصیلات مشابهی دارند، شغل پیدا می‌کنند.

با هدیه دادن کتاب های نیکان به فرزندان خود، هم خودتان در کارهای خیریه سهیم شوید و هم به کودکان خود انجام کارهای نیک را بیاموزید.

اهمیت روز جهانی داوطلب

پدیدآوردن آینده‌ای بهتر

حمایت از یک هدف ارزشمند که امروز به آن اهمیت می‌دهید به ساختن فردایی بهتر کمک می‌کند. مراقبت از محیط زیست، ساختن مدارس و انتقال مهارت‌های ارزشمند به جوانان به خلق آینده‌ای بهتر و الگوسازی برای نسل‌های بعدی کمک می‌کند.

راه حل‌های پایدار برای مشکلات جهانی

هیچ‌کس پاسخ همۀ مشکلات جهان را ندارد، اما وقتی با هم با آنها روبه‌رو ‌شویم، به احتمال زیاد راه‌حل‌های پایداری خواهیم یافت. هنگامی که مردم به حل مشکلات جهان پیرامون خود مشارکت می‌کنند، پاسخ‌هایی که می‌یابند به احتمال زیاد در درازمدت به کار خواهد آمد زیرا این راه‌حل‌ها فراگیر و مردم محور هستند.

عزیزان خیری که با توان مالی خوب، تمایل به انجام کار خیر را دارند، می توانند در ساخت یا بازسازی مسکن برای نیازمندان، سهیم شوند.

الهام‌بخشیدن به دیگران برای داوطلب‌شدن

وقتی مردم می‌بینند کار داوطلبانه چقدر بر جامعه، اقتصاد و محیط آنها تأثیر می‌گذارد، تشویق می‌شوند که داوطلب شوند. با آموزش مردم در مورد مسائل اجتماعی و نشان‌دادن اینکه چگونه مشارکت دیگران اوضاع را به بهتر کرده است، مردم عادی برای پیوستن به تلاش‌ها در روز جهانی داوطلب تشویق می‌شوند.

الهام‌بخشیدن به دیگران برای داوطلب‌شدن
کمک رسانی داوطلبان به نیازمندان

داوطلبان، رکن نیکان

هر مؤسسۀ خیریه‌ای با فعالیت‌های داوطلبانه سرِ پا می‌ماند. اگر کمک‌های بی‌دریغ خیّران نباشد کمک به نیازمندان به این راحتی ممکن نخواهد شد. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به‌عنوان حامی خانواده در پایان هر فصل بسته‌های آذوقه در اختیار مددجویان خود قرار می‌دهد، شهریور هر سال بسته‌های کامل لوازم‌التحریر تهیه می‌کند و در طول سال کارهای اداری، آماری، مددکاری و برنامه‌ریزی‌ها برای کمک به نیازمندان در نقاط دور و نزدیک کشور پیگیرانه ادامه دارد.

در همۀ این کارها افراد مهربان، پرانرژی و فعالی هستند که نیکان را یاری می‌کنند، برای بسته‌بندی اقلام کمک می‌کنند، بر کارهای مددجویان نظارت دارند، به دانش‌آموزان نیازمند درس می‌دهند، افراد تنها را برای درمان بیمارستان می‌برند، به شناسایی نیازمند کمک می‌کنند و برای شناسایی و سرکشی در شهرهای دور از تهران به خانۀ مددجویان می‌روند و خلاصه هر کاری بتوانند دریغ ندارند. در شبکه‌های اجتماعی نیکان به‌ویژه اینستاگرام مؤسسه گزارش‌های بسیاری از حضور پررنگ داوطلبان وجود دارد.

حتی در کارهای اداری هم داوطلبانی هستند که با حضور در دفتر مؤسسه کمک می‌کنند. در حال حاضر نیکان 305 داوطلب فعال دارد که همیشه همراه مؤسسه هستند و گاه به جز کمک‌های حضوری به نیکان کمک‌های مالی هم می‌کنند.

در بیش از یک دهه فعالیت مؤسسۀ نیکان داوطلبان بخشی مهم از نیکان بوده‌اند و حضورشان تا همیشه برای این خیریه ارزشمند است. روز جهانی داوطلب را به همۀ آنان تبریک می‌گوییم.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما