نیکان خیریۀ خانواده

خیریه‌ها، راهی به سوی زندگی بهتر هستند، این را می‌توان از شادیِ چشمان خانواده‌هایی فهمید که مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت برای آنها شغل، سرپناه و بسیاری چیزهای دیگر فراهم کرده است.

نیکان ماموت، خیریه‌ای است که 13 سال قبل برای حمایت از خانواده‌ها پایه‌گذاری شد. نیکان برای آنکه به بهترین و درست‌ترین شکل، نیاز خانواده‌های مددجو را پاسخ گوید، در هشت شاخۀ تأمین مایحتاج زندگی، خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی، حمایت تحصیلی و آموزشی، اشتغال‌زایی، ساخت‌ و ساز مسکن، رفاهی-اداری، بحران ( سیل، زلزله یا …) و محیط‌زیست به آنان خدمات می‌رساند.

نیکان در مسیر فعالیت خود، عملکرد شفاف را سرلوحۀ کار خود قرار داده است و تلاش می‌کند با ارائۀ مستمر گزارش عملکرد به عموم مخاطبان خود، به‌ویژه حامیان به آنان اطمینان دهد، کمک‌هایی که این مؤسسه دریافت می‌کند هم‌سو با نیت حامیان و در جای درست صرف می‌شود.

از سوی دیگر نیکان در یک برنامۀ مجزا برای هر مددجو، آنان را در مسیر خودکفایی قرار می‌دهد تا بتوانند روی پای خود بایستند و زندگی سعادتمندانه‌ای را بدون نیاز به کمک دیگران در پیش گیرند.

پس از بیش از یک دهه فعالیت نگاهی دوباره به فعالیت‌های نیکان می‌تواند به ما نشان دهد که چگونه یک مؤسسۀ مردم‌نهاد، دایرۀ گسترده‌ای از مددجویان را حمایت کرده و توانسته است به آنها در حوزه‌های مختلف یاری رساند.

نگاهی به واژۀ نیکان

هر واژه‌‌ای تاریخ و معنای خاص خودش را دارد که هدف، مفهوم و چگونگی شکل‌گیری آن را به ما نشان می‌دهد. واژه‌ها در گذر زمان سفری دراز را طی کرده‌اند تا به دست ما برسند و هر کدام هم از جایی آمده‌اند.

نیکان از نیک آمده است. نیک که ریشه در زبان پهلوی دارد، خوب، شایسته، صالح و دارای صفات خوش معنا می‌دهد. نیکان از ترکیب نیک با «ان» جمع فارسی ساخته شده است و چند معنی مختلف دارد؛ خوبی‌ها، صاحب صفات خوب، به نیکی شناخته‌شده و منسوب به خوبی و نیکویی.

برای نام‌گذاری یک خیریه، نیکان می‌تواند بهترین عنوان ممکن باشد. نامی که همۀ مفاهیم یک خیریه را در خود دارد و مناسب‌ترین توصیف از حامیان یک خیریه است.

با شرکت در پروژه های حمایتی از نیازمندان حمایت کنید!

تاریخچۀ نیکان خیریۀ خانواده

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت سال‌هاست در انجام کارهای خیر سابقه‌ای درخشان دارد. نیکان که حامی خانواده‌هاست،  از آبان‌ماه سال 1389 با شماره ثبت  26394 به عنوان سازمانی مرد‌نهاد، غیردولتی و غیرانتفاعی فعالیت خیرخواهانه خود را آغاز کرد. ایدۀ نخستین این مؤسسه حل مشکلات خانواده‌های نیازمندی بود که برای زندگی، درمان، اشتغال و بسیاری نیازهای دیگر خود به کمک نیاز داشتند. در ابتدا خانواده‌های کمی را تحت پوشش داشت، اما در حال حاضر که بیش از دوازده سال از فعالیت این خیریه می‌گذرد، خانواده‌هایی در سراسر ایران را زیر پوشش قرار داده است.

خانواده اولین و مهم‌ترین بستر برای پرورش نسل آینده است و می‌تواند در کاهش آسیب‌پذیری اعضاء نقش بسزایی داشته باشد. سلامت، شناخت و فرهنگ جامعه نیاز به بررسی جایگاه خانواده دارد. اولین کسانی که به محض چشم بازکردن می‌بینیم اعضای خانواده‌مان هستند.

خانواده همیشه ما را با همۀ اشتباهات و ضعف‌هایمان می‌پذیرد و با همه آنها به ما عشق می‌ورزند. خانواده به ما قدرت می‌دهد تا در این دنیای بی‌رحم با مشکلات روبه‌رو شویم. می‌توان نتیجه گرفت که خانواده بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین نعمت این جهان است.

به همین دلیل است که مؤسسۀ خیریۀ نیکان حامی خانواده‌هاست و تحکیم بنیان خانواده را در دستور کار خود دارند. چرا که ایمان دارد اگر بنیان خانواده‌ها محکم و استوار باشد، مشکلات با هر سختی حل  خواهند شد. میزان اهمیت خانواده‌ آن‌قدر زیاد است که آن را هستۀ تمدن بشری می‌نامند و آینده افراد خانواده به روابط افراد خانواده با هم بستگی دارد. اعضای خانواده هر کدام وظایفی دارند و باید آگاهی و امکانات کافی برای انجام وظایفشان داشته باشند.

 

تاریخچۀ نیکان خیریۀ خانواده

حمایت از خانواده‌های نیازمند با یک روش اصولی، واقع‌گرایانه‌ترین راه برای پیشرفت جامعه است و باید به عنوان یکی از اولویت‌های مهم جامعه لحاظ شود. در این میان اهمیت نقش افراد و سازمان‌های مردم‌نهاد در توانمندسازی خانواده‌ها مهم است. فرهنگ، سلامت و آیندۀ یک سرزمین، در گرو کیفیت زندگی افراد است.

از آنجا که افراد و خانواده‌های بیشماری در ایران نیازمند حمایت و کمک هستند، مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت حمایت‌های مادی و معنوی خود را محدود به گروه خاصی نکرده و تمام نیازمندان واجد شرایط را زیر چتر حمایت خود قرار می‌دهد. ضرورت این‌کار برای خیریۀ نیکان ماموت بهبود کیفیت زندگی و استقلال مالی خانواده‌های نیازمند است که هدف اصلی مؤسسه است.

خیریه نیکان ماموت از بدو تاسیس تا کنون بر اساس استاندارهای ملی و بین‌المللی در ارائه خدمات پیش‌قدم بوده و در راستای رسیدن به مأموریت سازمانی و انسانی خود توانسته است یک ارتباط و همکاری بی‌نقص و کامل با ارگان‌های دولتی و غیردولتی داشته باشد.

قرار گرفتن در مسیر امور خیریه قدم گذاشتن در مسیری ناشناخته است. راهی طولانی پر از نشیب و فراز که هدف، خدمت به خلق خداست. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت با قرار گرفتن در این مسیر و حمایت حامیان نیکوکار توانست در راستای اهداف راهبردی خود، اقدامات گسترده‌ای انجام دهد و در این مسیر بدون در نظر گرفتن جنسیت، ملیت، مذهب و سن خدمات خود را  به مددجویان تحت پوشش و نیازمندان ارائه دهد.

خیریه نیکان ماموت از بدو تأسیس تا کنون بر اساس استاندارهای ملی و بین‌المللی در ارائۀ خدمات پیش‌قدم بوده و در راستای رسیدن به مأموریت سازمانی و انسانی خود توانسته است یک ارتباط و همکاری بی‌نقص و کامل با ارگان‌های دولتی و غیردولتی داشته باشد.

نیکان خیریۀ خانواده؛ ماجرای یک نام‌گذاری

در نام‌هایی که برای مؤسسه‌ها انتخاب می‌شود، همیشه داستانی وجود دارد، نیکان هم داستان خود را دارد. آن‌‌طور که مدیر عامل مجموعه اشاره کرده است، انتخاب نام مؤسسۀ خیریۀ نیکان از یک نیت و گفت‌وگوی درونی ریشه می‌گیرد. به گفتۀ نازک فردوس: «ابتدا وکیل مؤسسه به ما توصیه کرد که یک عنوان سه کلمه‌‎ای برای مؤسسه انتخاب کنیم؛ با این حال هنوز نام اصلی خیریه را پیدا نکرده بودیم.

برای رسیدن به نام مناسب مدت‌ها بررسی کردیم اما به نتیجۀ درستی نرسیدیم، این موضوع واقعاً ذهنم را به خود مشغول کرده بود، یک روز که در راه بودم، در دلم از خدا خواستم که نشانه‌ای سر راهم قرار دهد تا بتوانم اسم شایسته‌ای برای نام خیریه پیدا کنم، در همین حال‌وهوا بودم که چشمم به ساختمانی افتاد که کلمۀ نیکان روی آن نقش بسته بود. این بهترین نامی بود که می‌شد برای یک خیریه انتخاب کرد.»

شاخصۀ مهم نیکان شفافیت و دقت در رساندن کمک به دست کسانی است که واقعاً نیازمند هستند، بنا بر اظهار  مدیرعامل نیکان رسیدن به این اهداف مهم‌ترین دلایل ایجاد خیریۀ نیکان ماموت بوده است: «در مجموعۀ ماموت کمک به خیریه‌ها سابقۀ بسیاری دارد، اما ما می‌خواستیم که انچه اهدا می‌کنیم حتماً در جای درستی خرج شود؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم که خودمان خیریه‌ای به وجود آوریم.

دلیل مهم دیگر برای اقدام به چنین کاری این بود که چون ماموت مجموعۀ بسیار بزرگ و توانمندی است، حامیان با خیال راحت‌تری کمک‌های خود را به دست خیره می‌سپارند. از سوی دیگر برای آنکه این اطمینان خاطر بیشتر باشد، تصمیم گرفتیم حقوق و مزایای کارمندان خیریه را به عنوان مسئولیت اجتماعی، برعهدۀ ماموت بگذاریم تا خیریۀ برای پرداختی کارمندان خود ناچار نباشد از کمک‌های مردمی استفاده کند.»

چرا نیکان خیریۀ خانواده است؟

نیکان تنها خیریه در ایران است که خانواده را به عنوان جامعۀ هدف خود انتخاب کرده. زمانی که خیریه شکل می‌گرفت، نیازمندانی با مشکلات متفاوت درخواست کمک می‎کردند. مشکلاتی که همۀ آنها در بستر خانواده تعریف می‌شد، مشکلات از معیشت و مسکن گرفته تا اشتغال و درمان، بر همۀ اعضای خانواده تأثیر می‌گذاشت و به همین دلیل رفع آنها موجب بهبود وضعیت کل اعضای خانواده هم می‌شد.

همین دلایل بود که موجب شد نیکان تصمیم بگیرد خدمات حمایتی خود را به خانواده‌ها ارائه کند و خود را «حامی خانواده» بنامد. در گذر از سال‌ها فعالیت نیکان حوزۀ کاری خود را مدام گسترش داد و تکمیل کرد و هر بار با برخورد به نیازهای جدید مددجویان و ایجاد ظرفیت‌های بیشتر برای فعالیت، دایرۀ کارهای خود را وسعت بخشید. به این ترتیب اکنون نیکان در هشت شاخه به مددجویان کمک رسانی می‌کند.

چرا نیکان خیریۀ خانواده است؟

فرشتۀ نیکان

نیکان همچون هر موسسه و مجموعه‌ای قصه‌های خودش را در بیشتر از ده سال گذشته رقم زده است. قصه‌هایی که بعضی از آنها را مددکاران رقم  زده‌اند و برخی را حامیان. از میان همه این قصه‌‌ها داستان فرشته نیکان یکی از زیباترین‌هاست. فرشته‌ای که به نماد نیکان تبدیل شده ودر این سال‌ها همچون نگهبانی هوشیار نیکان را مراقبت کرده است.

داستان اما از اینجا آغاز شد که یک روز پسر خانم فردوس، که هنوز به مدرسه می‌رفت با نقاشی زیبایی به خانه برگشت. نقاشی کسی را نشان می‌داد که کنار دیواری نشسته و زانوانشان را بغل گرفته است. مادر از پسرش دربارۀ نقاشی سؤال کرد، نقاشی‌ای که صورتی شبیه فرزند داشت، اما دو بال بزرگی که در پشت سرش دیده می‌شد، نقاشی را شبیه فرشته‌ای کرده بود. پسر کوچک توضیح داد که نقاشی فقط شبیه اوست اما فرشته‌ای را نشان می‌دهد که پای دیوار بلند شهر نشسته و از دیدن غصۀ مردم غمگین است.

داستان این فرشته چنان با نیکان همخوانی داشت که خانم فردوس آن را به عنوان نماد نیکان انتخاب کرد. نقاشی آن پسر که حالا برای خودش مرد برومندی شده، روی دیوار نیکان ماند تا همیشه مراقب مردمی باشد که روزگار با آنان مهربان نبوده است.

رسالت و چشم‌انداز نیکان

نیکان مانند همۀ خیریه‌ها، شرکت و مؤسسات، برای خود هدف و خط‌مشی مشخصی تعیین کرده است و تلاش می‌کند در این مسیر طرح‌ریزی‌شده و مشخص گام بردارد. در بیش از یک دهه فعالیت، نیکان کمک به نیازمندان و شفافیت در عملکرد را سرلوحۀ کار خود قرار داده است. حامیان و خیرین دوست دارند لحظه به لحظه کمکی که به خیریه‌ها کرده‌اند را رهگیری کنند. شفاف ترین خیریه‌ها را پیدا کنید و به آنها کمک کنید.

شفافیت در موسسه‌های خیریه یکی از عناصر تشکیل‌دهنده آنهاست. تقریبا هر نهاد مالی که با پول دیگران سر و کار دارد، باید سازوکارهایی برای شفافیت طراحی کند. مثلا بانک‌ها با ارائه گزارش‌های مالی سالانه تلاش می‌کنند شفافیت خود را نشان دهند یا مثلاً شرکت‌هایی مثل اسنپ در گزارش‌های سالانه به بخشی از گزارش‌های مالی خود اشاره می‌کنند.

اما خیریه‌ها برای داشتن شفافیت خیلی بیشتر به این موضوع اهمیت می‌دهند. چون مؤسسه‌های نیکوکاری از مالیات معاف می‌شوند و می‌توانند از سراسر جهان کمک مالی جذب کنند، بنابراین شفافیت آنها بیشتر زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد.

رسالت و چشم‌انداز نیکان

شفافیت در شفاف‌ترین خیریه‌ها

شفاف‌ترین خیریه‌ها در جزیی‌ترین امور هم شفافیت دارند، مدیران این مؤسسه‌ها در تمام برنامه‌ریزی‌ها شفافیت را در نظر می‌گیرند. در برنامه‌ریزی استراتژیک این خیریه‌ها بخشی به روش‌های شفافیت افزایی اختصاص داده شده است. آنها همچنین در سند بازاریابی و برندسازی خیریه به خوبی بیان کرده‌اند که یک مؤسسه با شفافیت مالی که از پول‌شویی دور است بیشتر مورد توجه حامیان داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

داوطلبانی که با این خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد کار می‌کنند هم فرهنگ شفافیت را ترویج می‌کنند. خیریه‌های شیشه‌ای یا شفاف‌ترین خیریه‌ها هم مثل سایر خیریه‌ها به جذب حامیان و خیران ثروتمند احتیاج دارند. اما حامیان و خیران از چند سال پیش عادت کرده‌اند تا همه‌چیز را رهگیری کنند. همۀ این‌ها در زیر چتر کلی شفافیت جای می‌گیرد.

حامیان آنلاین انتظار دارند شفاف‌ترین خیریه‌ها هم چنین قابلیتی داشته باشند. مثلاً وقتی صدقه، آنلاین پرداخت می‌شود، گزارش شفاف مالی آن به حامی داده شود. یا مسیر حمایت ارزی از زمان ورود به درگاه پرداخت تا هزینه‌شدن مبالغ جمع‌آوری شده، برای مددجویان کاملا مشخص باشد.

نشانه‌های یک خیریۀ شفاف

اگر در ایران هستید و تصمیم گرفته‌اید کمک‌های نقدی خود را آنلاین اهدا کنید، احتمالاً می‌خواهید شفاف‌ترین خیریه‌ها را پیدا کنید. اگر در خارج از ایران هم باشید و بخواهید کمک خود را به صورت پرداخت ارزی در اختیار یک مؤسسۀ خیریه قرار دهید باز هم در جستجوی شفافیت هستید. یک مؤسسۀ خیریه یا سازمان مردم‌نهاد که به شفافیت در همۀ ابعاد اهمیت می‌دهد و نشانه‌هایی دارد.

قدمت

قدمت رابطۀ مستقیمی با شفافیت دارد. یعنی می‌شود با احتمال قوی گفت که شفاف‌ترین خیریه‌ها، قدمت بیشتری هم دارند. البته همیشه استثناهایی هم هستند. دلیل اصلی این پیش‌فرض هم ساده است. یک خیریۀ قدیمی با شفاف‌نبودن به اعتبار چند ساله‌اش ضربه می‌زند. از سوی دیگر قدمت بیشتر یک مؤسسه نیکوکاری به معنی تجربه بیشتر در رویارویی با بحران‌های مختلف است.

مأموریت

هر مؤسسه خیریه باید یک مأموریت مشخص داشته باشد و این مأموریت باید شفاف و واضح باشد. مثلاً خیریه‌ای مثل مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت که می‌خواهد به خانواده‌ها کمک کند باید تمام کمپین‌ها و پروژه‌هایش در همین راستا باشد.

مسئولیت‌پذیری

مسئولیت‌پذیری در خیریه‌ها جنبه پاسخ‌گویی و گزارش‌دهی دارد. در واقع خیریه‌ها از دولت بودجه نمی‌گیرند اما از حامیان صدقۀ آنلاین یا کمک مالی دریافت می‌کنند، پس باید به آنها پاسخ‌گو باشند.

خیریه‌های خوش‌نام و شفاف در پایان برگزاری هر کمپین بشردوستانه به حامیان و داوطلبان اطمینان می‌دهند که گزارش هزینه‌ها و روند کلی امور به دستشان می‌رسد. مسئولیت‌پذیری امتیاز بزرگی برای خیریه‌ها است که می‌توانند از طریق آن تعداد حامیان مالی ایرانی و خارجی را افزایش دهند.

با سفارش و ارسال استند تسلیت در کمک به نیازمندان سهیم باشید.

کمک به مددجویان

دومین نکتۀ مهم برای نیکان ماموت توجه به مجموعه‌ای از ارزش‌ها برای کمک به مددجویان است. فهرست ارزش‌های سازمانی نیکان نشان می‌دهد که این مؤسسه تا چه اندازه تلاش می‌کند تا کمک‌هایش به مددجویان به بهترین و درست‌ترین شکل بله دست آنان برسد.

پاسخگویی صبورانه و مشاوره دقیق نخستین نکته‌ای است در نیکان برای پذیرش درست مددجویان به آن توجه می‌شود. صداقت و درستکاری یکی از مهم‌ترن اصول نیکان برای کمک به نیازمندان و مددجویان است. از سوی دیگر برای نیکان بسیار مهم است که کرامت انسان‌ها (خیرین، مددجویان و کارکنان)در فرایند کمک‌رسانی، حفظ شود. اطلاع‌رسانی جامع و منظم به همۀ ذی‌نفعان، یکی دیگر از مسائلی است که نیکان آن را همواره در برنامه‌های خود دارد و با ارائۀ نمودارهای مالی، گزارش‌های مستند و تصویری و اخبار همواره تلاش می‌کند آن را به بهترین نحو انجام دهد.

همچنین نیکان با برنامه‌ریزی و مشخص‌کردن دقیق شاخه‌های کاری خود، به شکلی از حقوق خانواده‌ها دفاع می‌کند که آنان در حوزه‌های سلامت و تحکیم بنیان خانواده مشکلی نداشته باشند. در مجموع نیگان نگاهی جامع به نیازهای خانواده‌های تحت پوشش خود دارد و نهایت تلاش خود را می‌کند تا با توانمندسازی مددجویان آنها را به سوی خودکفایی رهنمون سازد.

شفافیت در شفاف‌ترین خیریه‌ها

هشت شاخۀ نیکان ماموت

نیکان برای آنکه اهداف و ارزش‌های خود را به درست‌ترین شکل ممکن به نتیجه برساند، مأموریت نیکوکارانۀ خود را در هشت شاخۀ مختلف ادامه می‌دهد. انتخاب این شاخه‌ها با دقت و بررسی بسیار انجام شده است؛ زیرا نیکان نگاهی همه‌جانبه به موضوع خانواده دارد.

تأمین مایحتاج زندگی

مشکلات معیشتی معضل بیشتر خانواده‌هایی است که مددجوی نیکان هستند. بیکاری و بیماری سرپرست خانوار معمولاً توان اقتصادی و قدرت خرید خانواده‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. تأمین مواد خوراکی، شوینده‌ها و اقلام بهداشتی برای خانواه‌ای که درآمدی ندارد بسیار دشوار است، نیکان معتقد است چنین خانواده‌ای پیش از هر چیز باید توان جسمی لازم برای فعالیت و کار پیدا کند زیرا انسان گرسنه نمی‌تواند مفید و کارآمد باشد.

به همین دلایل، تأمین مایحتاج مالی خانواده نخستین شاخۀ فعالیت نیکان ماموت است. در این بخش معیشت خانواده‌های مددجو بررسی می‌شود و در صورت نیازمندی به کمک‌های معیشتی، هر سه ماه یک بار سبدهای معیشتی حاوی اقلام اساسی برای آنان فرستاده خواهد شد.

خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی

بیماری‌های مزمن، مشکلات ناشی از تصادف و حوادث حین کار، گرانی دارو و خدمات پزشکی و ابزار درمانی می‌تواند مشکلات بسیاری برای خانواده‌ها ایجاد کند، یک کودک دارای بیماری خاص فشار ذهنی و مالی زیادی بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند. پدر یا مادر سرپرست خانواری که با بیماری سختی دست‌وپنجه نرم می‌کند، مشکلات درمانی به‌ویژه پرداخت هزینه‌های درمان، بسیاری از خانواده‌ها را به دردسر می‌اندازد و گاه جان آنان را در معرض خطر قرار می‌دهد. به همین دلیل نیکان، خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی را به عنوان دومین شاخۀ فعالیت خود انتخاب کرده است.

حمایت تحصیلی و آموزشی

خانواده‌های محروم بسیاری هستند که توانایی تأمین امکانات و هزینۀ تحصیل فرزندان برای آنان ممکن نیست. شهرها و روستاهای بسیاری هم هستند که امکانات و حتی مکان آموزشی به اندازۀ کافی در آنها وجود ندارد. محرومیت از تحصیل می‌تواند آیندۀ نسل جوان را تحت تأثیر قرار دهد و حتی موجب ادامۀ چرخه فقر و بیکاری شود. شاخۀ حمایت تحصیلی نیکان با هدف جلوگیری از این وضعیت کمک به تحصیل فرزندان ایران پدید آمده است.

اشتغال‌زایی

فقر و بیکاری دو روی یک سکه‌اند، هر یک می‌توانند دیگری را تقویت کنند و فرد را در چنبرۀ خود نگه دارند و تا آنجا پیش روند که زندگی او به ورطۀ نابود افتد. بدون داشتن یک منبع درآمد مناسب و منظم، هیچ‌کس نمی‌تواند به نیازهای معمول زندگی خود پاسخ گوید. شاخۀ اشتغال‌زایی نیکان با پیگیری همه روزۀ مسائل خانواده‌ها و کمک به داشتن شغل جدید یا سرپا کردن یک کسب‌وکار قدیمی، بنیان خانواده‌ها را نجات می‌بخشد، نکته‌ای که هدف اصلی نیکان است.

مسکن

تأمین سرپناه، پرداخت هزینه‌های آن و یا فراهم‌کردن هزینۀ تعمیر و تجهیز خانه می‌تواند دشوار باشد. بسیاری از خانواده‌ها در کنار بیکاری یا نیاز به تأمین معیشت به دریافت کمک برای رفع مشکلات مسکن هم نیاز دارند و به همین دلیل شاخۀ ساخت‌وساز مسکن نیکان شکل گرفته است. این شاخه‌ که در آن نیکان ماموت با کمک خیران خود به خانواده‌های محروم کمک می‌کند تا سرپناهی برای خود مهیا کنند. از آنجا که مسکن نیاز حیاتی همۀ خانواده‌هاست، این بخش در نیکان با جدیت پیگیری می‌شود.

رفاهی-اداری

عنوان رفاهی اداری شاید این شاخه از نیکان را کمی ناآشنا نشان دهد، با این حال در این بخش فعالیت ناشناخته‌ای رخ نمی‌دهد.

در سراسر کشور هستند مدارس، ادارات، بیمارستان‌ها، آسایشگاه‌ها و نهادهای ضروری دیگری که به دستگاه‌های اداری، تجهیزات پزشکی، آسانسور و امکانات دیگری مانند این‌ها نیاز دارند. نیکان برای آنکه بتواند به شکلی تأثیرگذار و بلندمدت کمک‌های خود را به خانواده‌ها برساند، این بخش را به فهرست مسئولیت‌های خود اضافه کرده است و با کمک حامیانش در این زمینه فعالیت می‌کند.

تأمین سرپناه

بحران 

ایران کشوری بحران‌خیز است، هر سال زلزله‌ها و سیل‌ها در گوشه‌گوشۀ ایران رخ می‌دهند و خسارت‌های مالی و جانی بسیاری به جا می‌گذارند. معمولاً مناطقی بیشتر از سیل و زلزله آسیب می‌بینند که بافت ناایمنی دارند، خانه‌ها قدیمی هستند و روستا یا حاشیۀ شهر به حساب می‌آیند.

وضعیت چنین مناطقی باعث می‌شود که حجم آسیب وارد شده به خانه‌ها یا مغازه‌ها زیاد باشد و مردم بسیاری خانه و کاشانۀ خود را از دست بدهند.

خیریۀ نیکان در همکاری با سازمان هلال احمر ایران، هنگام بروز بحران‌هایی از این دست با اعلام فراخوان و یاری خواستن از عموم مردم و خیران، کمک‌هایی را جمع‌آوری و به مناطق حادثه‌دیده می‌فرستد. نیکان حتی پس از بروز بحران هم پیگیرانه به دنبال بهبود زندگی خانواده‌های آسیب‌دیده است و به عنوان مثال پس از زلزلۀ خوی در ساخت و ساز خانه‌های آسیب‌دیده تا آنجا که در توان داشت کمک کرد.

محیط‌ زیست

همچون هر مؤسسۀ مردم‌نهاد معتبری نیکان هم محیط زیست را موضوعی حیاتی و تأثیرگذار می‌داند. داشتن محیط زیست بهتر، هوای سالم‌تر، درخت‌های بیشتر و استفاده از منابع انرژی پاکیزه‌تر، برای هر جغرافیایی مهم و سازنده است و انسان‌ها هم در چنین سرزمینی سالم و شاد خواهند بود. نیکان ماموت به همین دلیل فعالیت‌های محیط زیستی را در برنامۀ خود قرار داده است تا به این ترتیب بتواند بر این بخش از زندگی خانواده‌ها هم تأثیر مثبتی داشته باشد. برگزاری کمپین درخت‌کاری شاید یکی از جدیدترین فعالیت‌های محیط زیستی نیکان است که هم خود آن به محیط زیست کمک می‌کند و هم درآمد حاصل از فروش درخت‌ها صرف فعالیت‌های محیط‌زیستی خواهد شد. در این کمپین علاقه‌مندان به درختکاری، درخت‌هایی را به شکل آنلاین از سایت نیکان خریداری کردند تا در سه استان خوزستان، کرمانشاه و اصفهان کاشته شود.

شیوه‌های کمک به نیکان

کمک از داخل کشور

برای کمک به نیکان از داخل کشور کافی است، فراخوان‎های این مؤسسه را در اینستاگرام دنبال کنید. از سوی دیگر در بخش کمک‌های فوری و همت عالی سایت نیکان هم امکان واریز کمک‌های نقدی و خردی محصولات نیکان برای حامیان و علاقه‌مندان به کارهای خیر مهیاست.

نیکان هر سه ماه یک بار سبدهای معیشتی خود را برای مددجویانش می‌فرستد و در آغاز هر سال تحصیلی برای دانش‌آموزان محرومی از سراسر کشور، کیف‌ و لوازم‌التحریر تهیه می‌کند. نیکان برای همۀ این رویدادها فراخوان اعلام می‌کند و آنها را در شبکه‌های اطلاع‌رسانی خود منتشر می‌کند تا هر علاقه‌مندی بتواند در این کارهای خیر سهیم باشد.

کمک از خارج از کشور

نیکان ماموت مانند هر مؤسسۀ خیریۀ دیگری پذیرای کمک حامیان و خیران از سراسر جهان است. هر علاقه‌مند و آشنایی از خارج ایران می‌تواند به نیکان کمک کند. راه‌های کمک به نیکان از سوی عموم مردم و شرکت‌ها مشخص است اما از خارج از کشور چگونه می‌توان به نیکان کمک کرد؟

برای اینکه حامیان ساکن دیگر کشورها بتوانند به نیکان کمک کنند، نیکان یک حساب یورویی در دلوبک بانک فرانسه دارد که ساکنان کشورهای حوزه پولی یورو می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به حساب نیکان واریز کنند.

البته انجام این کار مراحل خاص خود را دارد؛ حامی ابتدا باید کپی پاسپورت، یک سوئیفت کد و میزان کمکی که می‌خواهد به حساب نیکان واریز کند را به نیکان ارائه می‌دهد. خیریۀ نیکان نامه‌ای حاوی این اطلاعات به بلوبک بانک فرانسه می‌فرستد تا بانک پرداخت وجه را تائید کند.

 اگر حامیان خارج از کشور بخواهند در کمپین‌های مؤسسه شرکت کنند باید در بانک‌های داخلی حساب داشته باشند یا با کمک نزدیکانشان مبالغ کمک به کمپین‌های نیکان را بپردازند.

نیکان خیریۀ خانواده

چگونه حامی نیکان شویم؟

حامیان نیکان، همراهان همیشگی مؤسسه هستند. در سال‌های فعالیت نیکان، این حامیان بودند که با کمک‌های خود به نیکان این امکان را دادند که بتوانند هر سال مددجویان بیشتری را زیرپوشش خود قرار دهد.

برای این حامی نیکان شوید می‌توانید هنگام برگزاری فراخوان‌ها به نیکان کمک کنید. حتی می‌توانید با توجه به علایق خود برای کمک‌کردن یکی از شاخه‌های نیکان را انتخاب کنید و مثلا کمک به دانش‌آموزان، کو.دکان بیمار یا نوعروسان بدون جهیزیه را برعهده گیرید. یا حتی در سایت نیکان فرم حامی پر کنید و به حمایت از مددجویان مؤسسۀ نیکان بپردازید.

اگر صاحب برند یا شرکتی هستید می‌توانید با نیکان قراردادی برای کمک‌های کلان و انجام مسئولیت اجتماعی خود ببندید و به تعداد بیشتری از مددجویان کمک برسانید.

نیکان خیریۀ خانواده در گذر زمان

نیکان در بیش از یک دهه فعالیت خود صدها خانواده را تحت پوشش خود قرار داده است، نگاهی به تاریخچۀ نیکان، نشان می‌دهد که هر سال به شکل معناداری این خانواده‌ها بیشتر و بیشتر شده‌‍اند.

نیکان و مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها

همه انسان‌ها و سازمان‌ها در برابر جامعه، انسان‌های دیگر و محیطی که در آن فعالیت می‌کنند مجموعه مسئولیت‌هایی دارند که از آنها با عنوان مسئولیت اجتماعی فردی و سازمانی یاد می‌شود. در گذشته انسان‌ها با نگاه سنتی به زندگی، خود را فقط در قبال خانواده و اقوام خود مسئول می‌دانستند. ولی امروزه انسان‌ها به راحتی می‌توانند از حال همه افراد جهان با خبر شوند و با انجام مسئولیت‌های انسان‌دوستانه، خود را به آرامش برسانند. در طول فعالیت مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، کارخانه‌ها و برندهای مطرح کشور با نهایت سخاوت همراه نیکان بوده اند که این برای موسسه افتخار بزرگی است.

هدف از انجام مسئولیتِ اجتماعی آن است که معیارهای زیست‎ محیطی و اجتماعی در تصمیمات شرکت‌ها درنظر گرفته شود به شکلی که نتیجه کار هم برای شرکت و هم برای جامعه و محیط زیست سودمند باشد.

اگر به موضوع مسئولیتِ اجتماعی دقیق‌تر نگاه کنیم، درخواهیم یافت که آنچه با این عنوان انجام می‌شود باید چند ویژگی مهم داشته باشد. انجام مسئولیت‌های اجتماعی باید موجب برآوردن نیازهای ذی‌نفعان شود بدون آنکه به توانایی نسل آینده در تحقق نیازهای خود لطمه‎ای وارد کند. همچنین باید به شکلی انجام شود که در نهایت درهم‌آمیختگی فعالیت‎ های روزمره با سیاست‌های اجتماعی، اقتصادی و محیط‌زیستی را به دنبال داشته باشد.

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و کمک به خیریه

از آنجا که فعالیت خیریه‌ها برای کمک‌رسانی و بهبود زندگی افراد جامعه از سوی عموم افراد جامعه پذیرفته‌شده است، شرکت‌های بسیاری به جای آنکه مستقل عمل کنند، ترجیح می‌دهند بودجه و توان خود را به خیریه‌ها اختصاص دهند و نقش حامی را داشته باشند. خیریه‌ها به دلیل فعالیت و ارتباطات گسترده‌ای که با مددجویان و حامیان سراسر کشور دارند به راحتی می‌توانند شرکت‌ها را برای انجام مسئولیت اجتماعی در مسیری درست قرار دهند.

شرکت‌ها دریافته‌اند که برای بهره‌وری، توانایی رقابت‌ و پاسخگویی به تغییرات سریع جهانی باید مسئولانه عمل کنند. در این میان، اقداماتی نظیر کمک به خیریه می‌تواند نقشی اساسی داشته باشد. شرکت‌ها تمایل دارند توان خود در مدیریت سود و ریسک را افزایش دهند و به همین دلیل باید از حسن شهرت و برند خود حمایت کنند، در این مسیر به‌جا آوردن یک مؤلفه مهم یعنی مسئولیت اجتماعی که مهم‌ترین جنبۀ آن، کمک به خیریه است می‌‎تواند بسیار مؤثر باشد. مؤسسۀ ‌خیریۀ نیکان ماموت از جمله خیریه‌های ایران است که تاریخچه‌ای طولانی در همکاری با شرکت‌ها و کمک به آنها برای انجام مسئولیت اجتماعی‌شان دارد.

خیریه نیکان ماموت، در راستای مسئولیت اجتماعی خود در قبال طبیعت، انجام فعالیت‌های محیط زیستی را در برنامه خود قرار داده و اقدامات متنوع و وسیعی برای حفظ محیط زیست و ارتقای سطح آگاهی مردم در فعالیت‌های زیست محیطی دارد،  زیرا معتقد است زمین ارثیۀ گذشتگان ما نیست، بلکه امانت آیندگان است.

نیکان در همکاری با مؤسسات مختلف، تولیدکنندگان و برندهای معتبر داخل کشور، طرح‌هایی را نیز اجرا می‌کند که به این شرکت‌ها فرصت می‌دهد تا بتوانند، مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند. این شرکت‌ها یا محصولات خود را برای برطرف کردن نیاز مددجویان نیکان در اختیار خیریه می‌گذارند و یا با کمک‌های مالی وپذیرفتن هزینه‌های مؤسسه به آن کمک می‌کنند و به این ترتیب به مسئولیت اجتماعی خود عمل می‌کنند.

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و کمک به خیریه

اطلاعات تماس نیکان

نیکان خیریه‌ای فعال در شبکه‌های اجتماعی است. مخاطبان از راه‌هالی بسیاری می‌توانند با نیکان در ارتباط باشند. مددکاران نیکان شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷ تا ۸ تلفن‌های ۴- ۰۲۱۲۲۱۷۶۰۰۱ پاسخگوی مددجویان هستند. همچنین شماره همراه  ۰۹۳۹۹۹۵۰۵۷۵ در اختیار مخاطبان نیکان است تا بتوانند در مواقع ضروری با نیکان تماس داشته باشند. از سوی دیگر شرکت‌ها، حامیان و داوطلبان همیشه همراه نیکان نیز می‌تواند از طریق وب‌سایت نیکان، صفحه اینستاگرام مؤسسۀ نیکان و تلگرام نیکان به ۰۹۳۹۹۹۵۰۵۷۵ مراجعه کنند.
نیکان در زعفرانیه، خیابان اعجازی، میدان اعجازی، طبقه فوقانی بانک سرمایه، ساختمان آصف،‌ طبقه ۱، واحد ۱ قرار دارد.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما