مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت

در همۀ نقاط دنیا معمولا این دولت‌ها هستند که باید از یک کشور نگهداری و نیازهای مردم آن ار برآوره کنند؛ گرچه چنین اصلی درست و مهم است اما همسو با آن مردم و مؤسسات یک کشور هم موظفند برای بهبود جامعه، کاهش مشکلات و حفظ محیط زیست تلاش کنند، موضوعی که مسئولیت اجتماعی نامیده می‌شود. در حقیقت این شکل از مسئولیت‌پذیری آن چیزی است که موجب می‌شود مردم یک جامعه احساس همبستگی کنند و هویت مشترکی با یکدیگر بسازند. به همین دلیل است که مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت را در این نوشته بررسی می‌کنیم.

بخشش و نیکوکاری از جمله ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند مسئولیت‌پذیری افراد را به خوبی نشان دهند. البته این فقط افراد نیستند که باید خود را نسبت به جامعه مسئولیت‌پذیر بدانند بلکه شرکت‌ها و مؤسسات به دلیل امکاناتی که در اختیار دارند و بهره‌ای که از جامعه و محیط زیست می‌برند باید بر مسئولیت اجتماعی خود واقف باشند.

مسئولیت اجتماعی شرکت چیست؟

مسئولیت اجتماعی شرکت یا CSR، مجموعه وظایف و تعهداتی است که یک مؤسسه یا شرکت باید برای بهبود، پیشرفت و کاهش محرومیت‌های جامعه خود و همچنین حفظ محیط زیست، انجام دهد. نکتۀ مهم آن است که مسئولیت اجتماعی شرکت باید سود و منفعت همه یا گروهی از جامعه را فراهم کند و البته علاوه بر افرادی که عضور سازمان هستند به دیگران نیز سود برساند.

همۀ کسب‌وکارها بعدی اجتماعی دارند و مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها  انجام کارهایی است می‌تواند هم ارزش‌های اخلاقی را حفظ کند و به کارمندان یک مجموعه حس احترام و توجه را منتقل کند و هم بهبود جامعه و یا حفظ محیط زیست را به دنبال داشته باشد.

مدیران امروز در حوزۀ کسب‌وکار با موضوعات چالش‌‌برانگیز و جدیدی مواجهند. برای آنان فقط برنامه‌ریزی، سازماندهی و کنترل کارها و مسائل شرکت کافی نیست و دوست دارند پاسخ‌گوی نیازهای جامعه، شهروندان و مشتریان باشند.

وضعیت حال حاضر جهان و فضاهای جدید کسب‌وکار مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ را بر آن می‌دارد که در بازارهای جهانی یا بازارهای در حال جهانی‌شدن نقشی فعال و مؤثر داشته باشند و علاوه بر ایجاد ارزش برای تمام ذی‌نفعان خود، میان بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی کسب‌وکارشان تعادل ایجاد کنند.

مسئولیت اجتماعی مجموعه فعالیت‌هایی است که صاحبان سرمایه و بنگاه‌های اقتصادی به صورت داوطلبانه به عنوان یک عضو مؤثر و مفید در جامعه انجام می‌دهند، در واقع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها رویکردی متعالی به کسب‌وکار است که تأثیر اجتماعی یک سازمان بر جامعه را مد نظر قرار می‌دهد.

برخلاف دیدگاه سنتی، وظیفۀ شرکت‌ها و سازمان‌ها فقط کسب درآمد بیشتر نیست بلکه تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها در برابر محیط و فضای کسب‌وکار خود چه در سرزمین خود و چه جهان، مسئولیت دارند.

مسئولیت اجتماعی شرکت چیست؟

دربارۀ شهرک صنعتی ماموت 

شهرک صنعتی ماموت در سه دهه گذشته با فعالیت مستمر توانسته است به نامی پرآوازه و شناخته‌شده در عرصۀ صنعت بین‌الملل تبدیل شود. گروه صنعتی ماموت فعالیت خود را در سال ۱۳۷۱ در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار آغاز کرد و اکنون با احداث چندین کارخانه در وسعتی بیش از 200 هکتار مشغول کار است. این شرکت با به کارگیری کادر فنی مجرب و متخصص، با هدف کیفیت برتر گام‌های بزرگی در جهت پیشبرد صنعت کشور برداشته است.

مجتمع ماموت با بهره‌مندی از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا اعم از ماشین آلات بروز، پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها و استانداردهای لازم به تولید پانل در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف می‌پردازد و به همین دلیل در حال حاضر تولیدکنندۀ معتبرترین ساندویچ پانل‌های ایران است.

کارخانه ماموت با بهره‌گیری از دانش و تجربۀ داخلی و با استفاده از تکنولوژی شرکت‌های معتبر خارجی محصولاتی تولید می‌کند که با تولیدات برتر جهانی توان رقابت دارند. گروه صنعتی ماموت برای افزایش تولیدات و تسهیل صادرات کارخانه‌‌های مدرنی در کشورهای حاشیۀ خلیج فارس و شرکت‌های تجاری در آلمان، کویت، سوریه و کشورهای آفریقایی تأسیس کرده است.

محصولات شهرک صنعتی ماموت

شرکت ماموت با سابقه درخشان و مدت دار خود در پروژه‌های عمرانی و صنعتی در جهت خودکفایی، رشد اقتصادی و مصالح ملی بی‌نقص ظاهر شده است. این کارخانه در زمینۀ فروش و اجرای ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری، آبرو و فلاشینگ، اتاق‌های حمل بار و کانکس و خانه‌های پیش ساخته فعالیت‌های سازنده‌ای داشته است.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌های ماموت که در دو نوع دیواری و سقفی تولید می‌شود، می‌توانند دارای فوم‌ها و ورق‌های متفاوتی از جمله فوم‌های پلی استایرن، پلی اورتان، پشم سنگ، پشم شیشه، فوم XPS و همچنین شامل ورق‌هایی ازجمله ورق آلوزینک، آلومینیوم و گالوانیزه باشند. پانل‌های یادشده در برابر حرارت، صوت و رطوبت عایق هستند و کاربرد بسیاری در صنعت ساخت و ساز دارند.

اتاق‌های ایزوله و حمل بار

شهرک صنعتی ماموت در کنار محصولاتی که از آنها یاد شد، اتاق‌های ایزوله و حمل بار را نیز تولید می‌کند، اتاق‌هایی با نشان ماموت که عموم مردم آنها را در شهرها دیده‌اند. از خواص اتاق‌های حمل بار می‌توان به قرارگیری آن روی وانت‌ها، کامیونت‌ها و کامیون‌های باری سنگین اشاره کرد. از اتاق‌های حمل بار برای توزیع مواد غذایی، دارویی، شیمیایی و… استفاده می‌شود.

کانکس و خانه‌های پیش ساخته

کانکس و خانه‌های پیش ساخته بهترین گزینه برای به کارگیری فضاهای قابل انتقال هستند. این سازه‌ها سبک بوده و در عین حال مقاومت و استحکام بالایی دارند؛ همچنین عایق خوبی دربرابر گرما و سرما هستند و قابلیت اتصال به یکدیگر و ایجاد فضای بزرگ‌تر را دارند.

دربارۀ شهرک صنعتی ماموت 

مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت و نیکان

شهرک صنعتی ماموت درسال گذشته بیش از پیش تلاش کرد تا نسبت به جامعه و رخدادهای آن مسئولیت‌پذیر باشد. فعالیت‌های شرکت در زمینۀ مسئولیت‌اجتماعی طیف گسترده‌ای از حمایت‌ها و فعالیت‌های خیریه‌ای را در برمی‌گیرد که بخشی از آنها را در اینستاگرام مؤسسۀ نیکان می‌توان مشاهده کرد.

مسئولیت اجتماعی و محیط زیست

شهرک صنعتی ماموت به منظور فرهنگ‌سازی و همچنین برای انجام مسئولیت اجتماعی خود در برابر جامعه و طبیعت در مراسم سوگواری به جای ارسال سبد گل، استندهای تسلیت خیریه نیکان ماموت را جایگزین کرد.

مسئولیت اجتماعی و اقدامات بشر دوستانه

از آنجایی که افراد و خانواده‌های بیشماری در ایران نیازمند حمایت و کمک هستند و شرکت‌ها برای انجام مسئولیت اجتماعی‌شان به یک خیریه مورد اعتماد نیاز دارند، شهرک صنعتی ماموت، مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت را برای این کار انتخاب کرده است تا فعالیت‌های حمایتی و کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به دست نیازمندان برساند.

مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت در سال گذشته شامل مشارکت در تهیۀ یک دستگاه ماشین لباسشویی اتوماتیک با ظرفیت 40 کیلوگرم برای بیمارستان 500 تختخوابۀ امام علی (ع) واقع شهرستان کرج بود. این کار با هدف رعایت بهداشت بیماران، صرفه‌جویی در مصرف آب و کاهش هزینه‌های تعمیر دستگاه‌های قدیمی از سوی شهرک صنعتی ماموت انجام شد.

انجام مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت جنبه‌های بسیاری دارد. از آنجا که تقویم‌های رومیزی برای کمک به افراد برای برنامه‌ریزی جلسات، نمایش‌ها، رویدادها و موارد دیگر بسیار کاربردی هستند. شهرک صنعتی ماموت استفاده از تقویم‌های رومیزی خیریه نیکان ماموت را انتخاب کرد و با خرید و قراردادن آنها در فضای کاری این شهرک، به درآمدزایی خیریۀ نیکان کمک کرد. 

ذکر این نکتۀ مهم ضروری است که انجام مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت و حمایت این شهرک از خیریۀ نیکان در سال ۱۴۰۱ موجب شد حدود 700 خانواده به خودکفایی و استقلال مالی دست یابند و از کمک‌های خیریه‌ای بی‌نیاز شوند.

در نهایت تلاش برای تحقق مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت با حمایت از پروژۀ  فصلی اهدای سبدهای معیشتی به خانواده های نیازمند و تحت پوشش مؤسسۀ خیریه نیکان ماموت آخرین برگ از مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت و همکاری آن با مؤسسۀ خیریۀ نیکان بود.

مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت و نیکان

***

سخن پایانی مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت

شما اجرای مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها را چقدر ضروری و مؤثر می‌دانید و انجام مسئولیت اجتماعی شهرک صنعتی ماموت از نظر شما چطور بوده است؟ دیدگاهتان را از طریق باکس پایین مطلب با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما