روز ولنتاین؛ جشن عاشقانه‌ها

 

هرکسی دوست دارد مناسبتی برای خودش داشته باشد، عاشق‌ها از این قاعده مستثنی نیستند و روز ولنتاین که 14 فوریه هر سال جشن گرفته می‎‌شود، چنین روزی است.

هر سال ولنتاین نشانه‌های عشق و عاشقی همه جا دیده می‎شود، مغازه‌ها دکورهایشان را تغییر می‌دهئد، قلب‌های بزرگ قرمز اینجا و آنجا دیده می‌شوند و هرکسی تلاش می‌کند این روز را به شکلی جشن بگیرد.

ولنتاین گرچه به روز عشاق معروف است اما فقط برای آنها نیست، هرکسی می‌تواند در این روز علاق و محبت خود را به دوستان، اعضای خانواده و هر آشنای دیگری اعلام کند. البته هر سال برنامه یا رسم جدیدی به ولنتاین اضافه می‌شود که همۀ آنها هیجان‌انگیز هستند و نشان می‌دهند که در این روز فقط عشق ورزیدن است که اهمیت دارد.

بعضی‌ها در چنین شبی قرار ازدواج می‌گذارند، بعضی سال‌های زندگی مشترکشان را جشن می‌گیرند، حتی ممکن است دوستان فقط به همین بهانه دور هم جمع شوند یا یکی از والدین با فرزندش قراری دو نفره بگذارد، به هر شکل که باشد ولنتاین زمانی برای با هم بودن و لذت‌بردن از رابطه با دیگران است.

در ادامه می‌خوانید:

 

روز ولنتاین؛ جشن عاشقانه‌ها

تاریخچۀ روز ولنتاین

مانند بسیاری از مناسبت‌های جهاین، ولنتاین هم ریشه در تاریخ دارد. این جشن به یک قدیس محافظ به نام  ولنتاین آمده است که در سال 496 پس از میلاد عضو کلیسای کاتولیک بود. این جشن جایگزینی برای مراسم خشونت‌بار و بت‌پرستانۀ لوپرکالیا بود. جشنی متعلق به رُم باستان که هر سال در آغاز بهار برگزار می‎‌شد. بر این اساس 15 فوریه هر سال رومیان به خدای کشاورزی، فاونوس ادای احترام می‎‌کردند و برای این کار یک بز و سگ گه به ترتیب نماد باروری و پاکی بودند، قربانی می‎‌شدند. سپس پوست بز را به شکل نوارهایی پاره و در خون قربانی فرو می‌کردند تا زنان و محصولات کشاورزی را با آنها بیارایند.

باوجودی که تعداد زیادی ولنتاین قدیس در تاریخ یافت می‌شود، مورخان بر این باورند که عنصر رمانتیک جشن ولنتاین امروزین به کشیشی باز می‌گردد که توسط امپراتور کلودیوس دوم گوتیکوس در حدود سال 270 پس از میلاد به شهادت رسید. در تاریخ جرم‌های مختلفی برای ولنتاین درنظر گرفته شده است، براساس یکی از آنها او زنان و مردانی را پنهانی به ازدواج هم در می‌آورد تا مرد بتواند به بهانۀ ازدواج از رفتن به جنگ نجات یابد، داستان دیگری هم شفا دادن  نابینایان حکایت دارد.

در طول دهۀ 1400 میلادی بود که این روز به عنوان مناسبتی برای عشق گرامی داشته شد و عشاق شروع به نوشتن پیام‌هایی کردند که به آن‌ها «ولنتاین» گفته می‌شد. پس از آن بود که نوشتن نامه و اشعار عاشقانه روز به روز محبوبیت بیشتری یافت. در اواسط دهۀ 1800میلادی، انتشار کارت‌های ولنتاین و تولید هدایایی مثل آب‌نبات و گل، به خصوص گل رز قرمز به‌عنوان نماد عشق و زیبایی آغاز شد.

 

جدول زمانی روز ولنتاین

دهۀ 500پس از میلاد، ولنتاین جایگزین لوپرکالیا شد. اولین روز ولنتاین توسط پاپ گلاسیوس اول برای گرامیداشت شهیدی به نام ولنتاین جشن گرفته می‎‌شود.

1400پس از میلاد، تولید اولین کارت روز ولنتاین. نامه‌ها و پیام‌ها همگی دست‌ساز بودند و در میان طبقات بالای جامعه برای رساندن پیام‌های عشاقانه استفاده می‌شدند، آغاز شد.

1800 پس از میلاد، تجارت محصولات ولنتاین مانند کارت‌هایی با تصاویر کوپید و پرندگان آغاز شد.

دهۀ 2000، جشن‌های مدرن روز ولنتاین. جشن‌ها و نشانه‌های محبت گسترش یافتند. خرید هدایای گران‌قیمت، اجارۀ اتوموبیل‌های لوکس و برگزاری جشن‌های پرخرج رواج یافت.

 

روز ولنتاین

 

نکته‌های جالب دربارۀ روز ولنتاین

روز ولنتاین بین مردان کمتر از زنان محبوب است

13 درصد از مردان به روز ولنتاین علاقه دارند و البته 8درصد از مردان کاملاً از آن متنفرند. گرچه محبوبیت ولنتاین در میان زنان همان 13درصد است اما فقط 5٪ از آنان واقعاً از این مناسبت متنفر هستند.

زنان بیشتر از مردان از زندگی مجردی لذت می‎‌برند

تنها 9 درصد از زنان مجرد به دنبال پارتنر می‎‌گردند، در مقابل 13درصد از مردان خواستار پیداکردن یک زوج برای خودشان هستند.

روز ولنتاین فقط برای افراد مجرد نیست

اگرچه 19 درصد از آمریکایی‌های متأهل معتقدند روز ولنتاین پیش از ازدواج بسیار مهم‌تر به نظر می‌رسد، اما 46 درصد آنان هنوز روز ولنتاین را با همسر خود جشن می‌گیرند.

 

روز عشق در سراسر جهان

در ایران ۵ اسفند برابر با 18 فوریه سِپَندارمَذگان روز گرامیداشت زن، زمین و عاشقان است، این جشن به ایران باستان بازمی‌گردد و ریشه در شاهنشاهی هخامنشیان دارد.

در برزیل 12 ژوئن هر سال روز عاشقان است که با شور و شوق زیادی جشن گرفته می‎‌شود.

در اسپانیا  جشن سنت دیونیسوس به عنوان روز عشق با ساختن مجسمه‌هایی از شیرینی مارزیپان به نام «ماکادورا» جشن گرفته می‎‌شود.

در ولز این مراسم به جشن سنت دو وین وِن مشهور است و 25 ژانویه هر سال برگزار می‌شود. عاشقان در این روز، قاشق‌های چوبی دست‌ساز منحصر به فردی را با هم رد و بدل می‌کنند.

در بلغارستان روز عشق به مراسم سنت تریفون زَرتان مربوط است. 14 فوریۀ هر سال هم‌زمان با «روز شراب‌سازان» مردم این کشور ولنتاین خودشان را جشن می‌گیرند.

در غنا 14 فوریه هم‌زمان روز ملی شکلات و روز عشق است و مردم هردوی این مناسبت‌ها را با هم جشن می‌گیرند.

 

سنت‌های روز ولنتاین

همه چیز دربارۀ عشق و جنگ است، اولی به روش‌های بی شماری جشن گرفته می‎‌شود. می‌توان یادداشتی کوچک برای کسی نوشت یا به شکلی بی‎نظیر به کسی ابراز عشق کرد. بادکنک‌های قرمز، چراغ‌ها و البته گل‌های رز همه جا هستند. تقریباً در هر فروشگاهی. شکلات‌های متنوع، شیرینی‌های قلبی شکل، توت‌فرنگی و گیلاس با روکش شکلاتی فروخته می‌شوند، رستوران‌ها مملو از کسانی است که با هم قرار شام گذاشته‌اند. بچه‌ها هم در مدرسه کارت‌هایی طراحی می‌کنند تا به معلمان، والدین یا کسی که دوستش دارند هدیه بدهند.

 

روز ولنتاین چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

کارت خودت را درست کن

ساختن یک کارت شخصی می‌تواند متفکرانه جلوه کند. این کاری است که از قرن‌ها قبل سابقه دارد و هنوز هم می‌تواند برای کسی که کارت را دریافت می‌کند ارزشمند باشد. می‎‌توانید یک شعر صمیمانه روی کارت بنویسید، فرقی ندارد که خودتان آن را سروده باشید یا از اشعار فرد مشهوری انتخاب کرده باشید به هر حال شعرها همیشه خواندنی هستند.

برنامه‌ریزی یک رویداد خاطره‌انگیز

عشقتان را با دادن یک پیشنهاد جالب شگفت‌زده کنید. برای اینکه خاطرات ماندگاری پدید آورید و تجربه‌ای  دلپذیر بسازید، هیچ روزی بهتر از روز عشق نیست! ببینید چه چیزی برای هر دوی شما خاص است؛ دعوت به یک رستوران دنج یا برنامه‌ریزی برای تعطیلات آخر هفته می‌تواند جالب باشد. حتی می‌توانید خانواده و دوستان خود را هم در این برنامه شریک کنید تا در این لحظه خاص کنارتان باشند.

به دیگرانی که نمی‌شناسید عشق بورزید

فرقی ندارد در خیابان به یک سالمند کمک می‌کنید، به کودکی لبخند می‌زنید یا به همسایۀ بیکارتان یاری می‌رسانید. در روز عشق می‌توانید مهربانی خودتان را به هرکسی ابراز کنید.

حتی می‌توانید به یک خیریه بروید، کاری را به عهده گیرید، مبلغی را کمک کنید یا حتی برای افراد بی‌خانمان غذا درست کنید. همیشه می‌توان به دیگران کمک کرد و روزی بهتر از روز عشق.

 

روز ولنتاین چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

جشن‌های جهانی عشق

روز ملی شکلات

غنا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان کاکائو در جهان، روز ولنتاین را با روز ملی شکلات هم‌زمان جشن می‌گیرد. در این روز منوی رستوران‌های غنا مملو از غذاهای شکلاتی است و جشنواره‌هایی با موضوع شکلات و موسیقی برگزار می‎‌شود.

حیوانات خانگی هم عشق را می‌فهمند

در سراسر جهان مردم بسیاری در  مناسبت‌ها برای حیوانات خانگی‌شان هم برنامه دارند. هدیه‌دادن شکلات‌های مخصوص حیوانات و اسباب‌بازی‌ها و غذاهای خوشمزه می‌تواند این موجودات مهربان را هم در روز عشق خوشحال کند.

جشن دسته‌جمعی

14 فوریه، رایج‌ترین تاریخ سالگرد در فیلیپین است، بسیاری از زوج‌های جوان در این روز در یک مراسم جشن جمعی ویژه ازدواج می‌کنند.

با هر نام دیگری شناخته می‎‌شود

در سوئد، 14 فوریه به عنوان «روز تمامِ قلب» شناخته می‎‌شود. این یک تعطیلات رسمی ملی نیست، اما خرید گل در اوج خود قرار دارد و دومین روز پس از روز مادر در سوئد است.

 

روز عشق و نیکان

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده نهایت تلاش خو را می‌کند که به همۀ مددجویان خود عشق بورزد و محبت و حمایت خیران همیشه همراهش را هم به آنان برساند. اینستاگرام مؤسسه راوی همۀ این عاشقانه‌هاست.

نیکان که همیشه تأمین معیشت، سلامت، آموزش و مسکن مردم نیازمند و بحران‌زده را هدف مهم خود می‌داند، در روز ولنتاین به یاد آنان است. عشق بی‌اندازه و خالصانۀ حامیان نیکان ستایش‌برانگیز است. روز عشق بر همۀ مردمی مبارک که در هر زمانی یاور یکدیگرند و محبت قلب‌های بزرگشان می‌تواند دنیای دیگران را از نو بسازد.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما