روز جهانی محیط زیست

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم برای ساکنانش چه اندازه اهمیت دارد؟ به نظر می‌رسد انسان در سراشیبی تند تخریب محیط زیست قرار گرفته و از آنچه بر سر محیط زیست می‌آورد اصلا پشیمان نیست. گرم شدن کرۀ زمین، از بین رفتن جنگل‌ها و گونه‌های جانوری، ذوب‌شدن یخ‌های قطب و بسیاری وقایع ناخوشایند دیگر هر روز حیات زمین و ساکنانش را تهدید می‌کند با این حال این موضوع چنان‌که باید برای انسان‌ها خطرناک و ضروری به نظر نمی‌رسد.

روز جهانی محیط زیست از همۀ ما می‌خواهد تا از محیط طبیعی خود محافظت کنیم. تخمین زده می‌شود که سالانه 7 میلیون نفر به دلایل مرتبط با آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، افرادی که بیشتر آنها در منطقه آسیا و اقیانوسیه زندگی می‌کنند.

روز جهانی محیط زیست هر سال 5 ژوئن برگزار می‌شود و شامل برنامه‌های جهانی برای حفاظت از محیط زیست است. به این ترتیب همه چیز از زباله تا تغییرات آب و هوایی در این روز مطرح می‎شود تا چاره‌ای برای بهتر شدن وضعیت آنها اندیشیده شود. روز جهانی محیط زیست جشنی جهانی و بستری برای اطلاع‌رسانی عمومی است؛ زیرا محیط زیست باید برای همۀ مردم جهان بااهمیت و ارزشمند باشد.

روز جهانی محیط زیست

تاریخچۀ روز جهانی محیط زیست

روز جهانی محیط زیست، مناسبتی منحصر به‌فرد و خاص است، زیرا تاریخچۀ ویژه‌ای دارد و مسائل بسیاری برای اولین بار در این روز مطرح شده‌اند. مناسبتی که در نخستین روز از اولین کنفرانس سازمان ملل دربارۀ انسان‌ها و نحوۀ تعامل آنها با محیط زیست، ایجاد شد.

با این حال، چنین روز مهمی یک شبه شکل نگرفت. این سوئد بود که برای اولین بار در سال 1968 پیشنهاد برگزاری چنین کنفرانسی را به سازمان ملل داد. در سال 1969، سازمان ملل موافقت کرد که گردهمایی مذکور بر مسائل زیست محیطی متمرکز در سوئد برگزار شود. کنفرانس توسط موریس استرانگ، دیپلمات کانادایی فعال در صنعت نفت و معدن، رهبری می‌شد و این نکته مهمی برای آن بود.

سرانجام، پس از 4 سال آماده‌سازی و 30 میلیون دلار هزینه، در سال 1972 همه چیز برای برگزاری نخستین کنفرانس محیط زیستی فراهم شد. رهبرانی از سراسر جهان دور هم نشستند تا دربارۀ چگونگی افزایش آگاهی برای حفاظت از محیط زیست بحث کنند. پس از این رویداد بود که مناسبتی به نام روز جهانی محیط زیست به وجود آمد و با شعار «تنها یک زمین» جشن گرفته شد.

از آن زمان، روز جهانی محیط زیست به طور کامل توسط مردم در هم‌جا پذیرفته شد ، به طوری که حتی به آرامی به فرهنگ عموم مردم نفوذ کرد. افراد مشهور در سراسر جهان، به روش منحصر به فرد خود، مردم را تشویق می‌کنند تا نقش خود را انجام دهند. لئوناردو دی کاپریو و مریل استریپ از جمله افرادی هستند که مدام در مورد آگاهی از محیط زیست صحبت می‌کنند.

به این ترتیب فرقی نمی‌کند که یک بازیگر مشهور، یک ورزشکار یا دانشجوی کالج باشید: دوستان خود را جمع کنید و یک روز را در فضای باز به انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای حفظ این سیاره زیبا بگذرانید.

جدول زمانی روز جهانی محیط زیست

 • 1968؛ تولد یک ایده: سوئد به سازمان ملل پیشنهاد می‌کند که کنفرانسی با محوریت محیط زیست برگزار کند.
 • 1972؛ اولین کنفرانس محیط زیست سازمان ملل متحد : موریس استرانگ در نهایت بحث در مورد آلودگی دریایی، جمعیت بیش از حد انسان و گرم‌شدن کره زمین را رهبری می‌کند.
 • 1974؛ اولین رویایی : اولین روز جهانی محیط زیست در اسپوکین، واشنگتن جشن گرفته می‌شود.
 • 2019؛ چین میزبان روز جهانی محیط زیست : چین برای اطلاع‌رسانی دربارۀ 7 میلیون نفری که سالانه جان خود را در اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند تلاش کرد. شعار این رویداد «آلودگی هوا را شکست دهید» بود.

جدول زمانی روز جهانی محیط زیست

روز جهانی محیط زیست در سراسر جهان

 • 14 دسامبر ؛ هند: روز ملی حفظ انرژی روش‌های پایدار و حفظ منابع انرژی مشاهده می‌شود.
 • 4 می؛ ژاپن : روز سبزی، روزی برای طبیعت و جشن گرفتن سخاوتمندی آن.
 • تاریخ متغیر؛ نیوزلند : eDay در نیوزلند ابتدا به عنوان یک کمپین آغاز شد، در حال حاضر این روز که هدف اصلی آن مقابله با مشکل زباله‌های الکترونیکی است، هر سال جشن گرفته می‌شود.
 • 11 ژانویه؛ روسیه : روز مناطق حفاظت شده در روسیه، روزی برای قدردانی و احترام به ذخایر طبیعی، پارک‌های ملی و نقش آنها در حفظ و احیای طبیعت و تنوع اکوسیستم‌هاست.

برنامه‌های جهانی برای روز حفاظت از محیط زیست

حفاظت از محیط زیست بدون شک یکی از مهم‌ترین مسائلی است که جهان امروز با آن مواجه است. می‌دانیم که همۀ ضروریات اصلی زندگی از مادر طبیعت سرچشمه می‌گیرد، شاید بدیهی به نظر برسد اما زمین برای همیشه توانایی این سخاوتمندی را ندارد. روز جهانی محیط زیست همه را از افراد گرفته تا شرکت‌های بزرگ تشویق می‌کند تا از تأثیر خود بر محیط‌زیست آگاه‌تر باشند.

وضعیت محیط زیست جهان بر اساس اعداد

 • 90 میلیارد تن – میزان مواد استخراج شده از زمین در هر سال.
 • 7.8 میلیارد – تعداد افرادی که روی زمین زندگی می‌کنند.
 • 70درصد – میزان منابع جهان که در حال حاضر بیش از حد استفاده می‌شود.
 • 2.12 میلیارد تن – تعداد زباله هایی که هر سال تخلیه می‌شود.
 • 50 میلیون تن – تعداد زباله‌های الکترونیکی تولید شده در هر سال.
 • 7.8 تریلیون دلار – ارزش تولید جهانی مواد شیمیایی مصنوعی.
 • 2050 – سالی که انتظار می‌رود جمعیت جهان برای تغذیه بسیار زیاد باشد.
 • 2070 – سالی که انتظار می‌رود صخره‌های مرجانی به طور کلی از بین بروند.
وضعیت محیط زیست جهان بر اساس اعداد

چگونه روز جهانی محیط زیست را گرامی بداریم؟

بازیافت کنید

آیا واقعاً از هر فرصتی برای بازیافت استفاده می‌کنید؟ بار بعد که خواستید کاغذهای باطله را به جای مخزن بازیافت در سطل زباله بیندازید، دوباره فکر کنید. یک ظرف پلاستیکی در دست دارید و حوصله ندارید دربارۀ تجزیه‌پذیر بودن آن تحقیق کنید؟ گوشی هوشمند خود را بردارید و جست‌وجو کنید! همۀ ما مسئول کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای هستیم.

درخت بکارید

درختان بوها و گازهای آلاینده (اکسیدهای نیتروژن، آمونیاک، دی اکسید گوگرد و ازن) را جذب و با به‌دام‌انداختن ذرات روی برگ و پوست خود آنها را از هوا فیلتر می‌کنند. درختانی که به صورت استراتژیک در اطراف یک خانه با یک خانواده قرار می‌گیرند، می‌توانند نیا به استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع تابستانی را تا 50 درصد کاهش دهند. با کاهش تقاضای انرژی برای خنک‌کردن خانه‌هایمان، دی اکسید کربن و سایر آلودگی‌های ناشی از نیروگاه‌ها را کاهش می‌دهیم.

داوطلب شوید

هر کسی می‌تواند داوطلب شود زیرا که این کار کل جامعه را تغییر می‌دهد. با داوطلب شدن در خدمات پارک ملی کمی هیجان را تجربه کنید و با شرکت در فعالیت‌های خیریه‌ای کمک کنید تا این نهادها بتوانند برنامه‌های محیط زیستی خود را اجرا کنند. هر راهی که برای حضور در فعالیت‌های داوطلبانه انتخاب کنید، تأثیر مثبت بیرون‌رفتن از خانه و مراقبت از سیاره را احساس خواهید کرد.

پنج واقعیت جالب دربارۀ روز جهانی محیط زیست

پنل‌های خورشیدی

بزرگ‌ترین مزرعۀ خورشیدی، پارک خورشیدی Yanchi Ningxia در چین است. این مرکز می‌تواند تا 1 میلیارد وات انرژی تولید کند.

جاروبرقی CO2

ماشین‌های غول‌پیکر که در سال 2016 در سوئیس ساخته شدند، CO2 را جذب می‌کنند تا هوایی را که تنفس می‌کنیم تمیز کنند.

پاک‌سازی اقیانوس

این شرکت با پشتوانۀ 30 میلیون دلاری و رهبری یک جوان 22 ساله، از صفحه نمایش‌های Uشکل برای جمع‌آوری زباله در اقیانوس استفاده می‌کند.

پلاستیک گیاهی

پلاستیک گیاهی محصول یک شرکت اندونزیایی است و از بقایای کشاورزی مانند ذرت، نیشکر و غیره ساخته شده.

باتری‌های سازگار با محیط زیست

در دانشگاه صنعتی چالمرز سوئد، با استفاده از آلومینیوم ارتقا یافته، نوعی باتری ساخته شده است که پسماند آن به طبیعت آسیب نمی‌زند.

اهمیت روز جهانی محیط زیست

ما را دوباره به طبیعت متصل می‌کند

گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که اکوسیستم چه اندازه در داشتن رفاه ما تأثیر مثبت دارد. ما بخشی از طبیعت هستیم و به آن وابسته‌ایم، به همین دلیل روز جهانی محیط زیست بهترین فرصت برای بیرون رفتن و لذت‌بردن از پارک‌های ملی و جشن گرفتن این رابطه حیاتی است.

اهمیت روز جهانی محیط زیست

آگاهی را افزایش می‌دهد

هرچه قدر دربارۀ طبیعت و صحبت کنیم، مردم بیشتری این موضوع را درک می‌کنند که باید برای حفظ منابع طبیعی و اکوسیستم‌های سیارۀ زمین تلاش کنند. روز جهانی محیط زیست، فرصتی برای افزایش آگاهی و آموزش دوستان و خانواده است. با این حال بهتر است افراد پیش از آغاز ترویج آگاهی‌های زیست محیطی، مطمئن شوند که خودشان درک کاملی از مسائل زیست محیطی دارند.

ما را تشویق می‌کند

محیط زیست به طور فزاینده‌ای با آلاینده‌ها و سموم آسیب دیده است و اینها تأثیرات مضری بر سلامت ما دارند. مواد سمی رهاشده در طبیعت می‌توانند باعث بیماری‌های تنفسی و سرطان شوند و این تازه بخش کوچکی از تأثیرات منفی آنهاست. روز جهانی محیط زیست با افزایش آگاهی، به ما انگیزه می‌دهد تا کاری برای بهبود و کنترل وضعیت محیط‌های طبیعی آلوده‌شده به دست انسان انجام دهیم زیرا زندگی بدون محیط زیست برای ما ناممکن است.

نیکان و محیط زیست

یکی از گروه‌هایی که در کنار فعالیت‌های اصلی‌شان به محیط زیست هم بسیار اهمیت می‌دهند، خیریه‌ها هستند. مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده‌ها حفظ محیط زیست را نیز در زندگی همۀ مردم مؤثر می‌داند. مؤسسۀ نیکان، در طول بیش از 12 سال فعالیت خود تلاش کرده است طرح‌هایی تلفیقی اجرا کند تا هم به محیط زیست کمک کرده باشد و هم بتواند به نیازمندان و بیماران کمک برساند. فعالیت‌هایی که در اینستاگرام مؤسسه می‌توانید دربارۀ آنها بیشتر بخوانید.

به این منظور این خیریه با ارائۀ مخزن‎‌های در بطری و باتری مردم را در فعالیت‌های نیکوکارانۀ خود سهیم کرده است. در نیکان از سود حاصل از فروش در بطری برای بیماران نیازمند ویلچر خریداری می‌شود کاری که سوی دیگر آن جلوگیری از پخش شدن در بطری‌های پلاستیکی در طبیعت است. از سوی دیگر نیکان با جمع‌آوری باتری‌های استفاده‌شده و فروش آنها به مراکز بازیافت، برای مددجویان کم‌توان خود پروتزهای درمانی تهیه می‎کند.

کیسه‌های خرید پارچه‌ای نیکان یکی از محصولاتی است که در سایت این مؤسسه برای خرید قرار داده شده و می‌تواند جایگزین انبوه کیسه‌های پلاستیکی باشد که هر روز در فروشگاه‌ها مصرف می‌شوند. گرچه عواید فروش این کیسه‌ها صرف کمک به مددجویان نیکان ماموت می‌شود اما وجود چنین گزینه‌ای در میان محصولات نیکان خبر از نگاه مسئولانۀ این خیریه به محیط زیست دارد.

نیکان در ادامۀ فعالیت خود نیز محیط زیست را درنظر خواهد گرفت و در روز جهانی محیط زیست امیدوار است همۀ مردم در حفظ و حراست از میراث طبیعی سرزمینمان کوشا باشند.

نیکان و محیط زیست

شما چه اندازه به محیط زیست اهمیت می‌دهید و چه نقشی برای خیریه‌ها در این زمینه قائل هستید؟ نظرات خود را از باکس پایین مطلب با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما