هدیه شب یلدا

هیچ کسی در میان اطرافیان ما نیست که دربارۀ شب یلدا چیزی نداند یا در مراسم شب یلدا شرکت نکرده باشد. یلدا طولانی‌ترین شب سال است، آداب، رسوم و خوراک‌های ویژۀ خودش را دارد و هر خانوادۀ ایرانی تلاش می‌کند این آداب را در شب یلدا به‌ جا آورد. ایرانیان معمولاً برای این شب دور هم جمع می‌شوند، آجیل، انار و هندوانه تهیه می‌کنند و با خواندن شعری از دیوان حافظ و بازگوکردن خاطرات و قصه‌ها یلدا را جشن می‌گیرند.

 از میان همۀ آداب و رسوم، هدیه شب یلدا جایگاه ویژه‌ای میان مردم ما دارد. از دوران قدیم رسم بود که خانواده‌ها به تازه‌عروس‌ها برای شب یلدا هدیه می‌دانند، ظرف‌های تزیین‌شدۀ شیرینی‌، آجیل و میوه به همراه یک زیور از جنس طلا مرسوم‌ترین چیزهایی است که به عنوان هدیه شب یلدا برای عروس فرستاده می‌شود.

با این حال، در سال‌های اخیر، خرید هدیه شب یلدا برای اعضای خانواده و دوستان هم مرسوم شده است و هرکسی در این شب، بنا به سلیقه و علاقۀ خود به عزیزانش هدیه‌ای تقدیم می‌کند.

چرا در شب یلدا به یکدیگر هدیه می‌دهیم؟

هدیه‌ دادن بهترین راه برای ابراز دوستی و محبت به دیگران است. در هر مناسبتی می‌ توانیم به دیگران هدیه دهیم تا توجه و مهر خود به آنان اثبات کنیم. شب یلدا زمان دور هم‌ جمع‌ شدن و دیدار دوبارۀ دوستان و اعضای خانواده است و هدیه‌دادن در چنین شبی برای همه خوشایند و مهیج است و مفهوم یلدا که گسترش مهربانی است را نیز به خوبی بازگو می‌کند. در این شب می‌توانیم برای هریک از عزیزانمان هدیه‌ ای در خور علاقه و سلیقۀ او انتخاب کنیم و با تقدیم آن به عزیزانمان لحظه‌هایی سرشار از شادی برایشان رقم بزنیم.

چرا در شب یلدا به یکدیگر هدیه می‌دهیم؟

ویژگی‌های هدیه شب یلدا

هدیه شب یلدا، باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا دریافت‎ کنندۀ هدیه را خوشحال کند و به او احساس دوست‌ داشته‌ شدن بدهد. به همین دلیل هدیۀ شب یلدا باید با توجه و دقت انتخاب شود، بسته‌ بندی زیبایی داشته باشد و آن را در فضایی شاد و سرشار از احترام هدیه دهند. برای این شب بهتر است به‌ جای هدیه‌ های بزرگ، گیفت‌ های کوچک مثل کارت پستال، اشیای تزیینی، بسته‌ای شکلات و چیزهایی مثل این انتخاب شود تا حس صمیمت و شادی بیشتری به دوستان و عزیزان منتقل شود. یلدا شب پایان تاریکی و آغاز نور است و رسیدن به شادی و دوستی بیش از هرچیزی در این شب مهم است.

شب یلدا و کار خیر

همانقدر که شب یلدا می‌تواند فرصتی برای شادکردن دوستان و اعضای خانواده باشد، در این مناسبت می‌توان برای شادی دیگران به‌ویژه نیازمندان هم قدمی برداشت. کمک به خیریه‌ها راه خوبی برای ین کار است. مؤسسه‌های خیریه مسیری امن برای کمک هستند. آنها مددجویان مشخصی دارند که حامیان می‌توانند به یاری آنان بشتابند، از سوی دیگر این مؤسسه‌ها محصولاتی دارند که می‌توان آنها را به عنوان هدیه شب یلدا خریداری کرد و به دیگران هدیه داد.

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت به عنوان حامی خانواده‌ها، هر سال در پایان فصل پاییز و هم‌زمان با شب یلدا بسته‌های معیشتی را به خانواده‌های نیازمند هدیه می‌دهد تا در شب یلدا بخشی از نیازهایشان برآورده شود. شرح این فعالیت‌ها را در اینستاگرام مؤسسه ارائه شده است. در سایت نیکان هم محصولات متنوعی وجود دارد که می‌توان آنها را به عنوان هدیه شب یلدا خریداری کرد.

محصولات نیکان برای شب یلدا

در سایت مؤسسۀ نیکان محصولات متنوعی وجود دارد که بعضی از آنها را مددجویان نیکان تولید کرده‌اند و بعضی از آنها به سفارش خود مؤسسه تولید شده‌اند تا نام و نشان نیکان را برای دوست‌داران کارهای خیر به یادگار بگذارد.

محصولات نیکان برای شب یلدا

کارت پستال نیکان

فرستادن کارت پستال سابقه‌ای تاریخی داره، همۀ ما در زندگی خود برای دوستی یا یکی از اعضای خانواده کارت پستال خریده‌ایم و خوب می‌دانیم که دریافت یک کارت پستال زیبا چقدر می‌تواند حس خوبی داشته باشد. بسته‌های کارت پستال نیکان طرح‌های متنوعی دارند که آثار هنرمندان حامی نیکان بر آنها نقش بسته است و به عنوان هدیه شب یلدا می‌تواند بسیار جالب باشند. یک کارت پستال که قرار است مبلغ خرید آن به نفع مددجویان صرف شود، با شعری زیبا از حافظ می‌تواند بهترین هدیه شب یلدا باشد.

جادوی شکلات نیکان

چه پاسخ می‌دهید اگر از شما بپرسند چگونه می‌توانید با خریدن یک هدیه ی کوچک، دل چند نفر را در شب یلدا به دست آورید؟ از نظر بیشتر مردم‌، شکلات یکی از آن هدیه‌هایی است که در عین سادگی، بسیار محبوب است. بسته‌های شکلات نیکان از شکلات باکیفیتی تهیه شده است که نشان نیکان بر آن ثبت شده است و عواید حاصل از فروش آن صرف مشکلات مددجویان مؤسسه می‌شود. پک‌های شکلات نه‌ تنها برای استفاده روزمره مناسب هستند بلکه در همۀ مناسبت‌ها مخصوصاً شب یلدا می‌توان آنها را هدیه داد.

این بسیار جالب است که با صرف مبلغ اندکی برای بسته‌های شکلات نیکان می‌توان با موج کمک به مددجویان نیکان همراه شد و با تهیۀ هدیه شب یلدا بذر امید و عشق را در دل خانواد‌های کم بضاعت و بی بضاعت کاشت. این بذر عشق و امید، همان جادویی است که در شکلات‌های نیکان تزریق ‌شده و طعمی معنوی به آنها بخشیده است.

جادوی شکلات نیکان

عروسک‌های رنگارنگ نیکان

عروسک نیکان دست‌ساختۀ زیبای بانویی با سلیقه و سرپرست خانوار است که خیریه نیکان بعد از رفع مشکلات او، برایش اشتغالزایی کرد. عروسک نیکان شکلی از عروسک باران است در قصه‌های قدیمی عامل خیر و برکت دانسته شده است. خریدن چنین عروسکی برای مهمان جشن یلدا به‌ویژه آنها که هنوز در سنین کودکی هستند بسیار شادی‌آور خوشحال کننده است. این عروسک‎ها همراه خود خیر و برکت و شادی را به خانه‌ها می‌برند و مبلغی را به دریای کمک حامیان نیکان اضافه می‌کنند که برای حمایت از مددجویان صرف می‌‎شود.

ماگ‌های نیکان

ماگ‌ها از آن دست اشیای زیبا هستند که در مناسبت‌های مختلف هدیه داده می‌شوند. هرکسی در هر سن و سالی از دیه گرفتن یک ماگ با نقش‌ونگارهای زیبا خوشحال می‌شود. ماگ‌های نیکان که تصویرسازی‌های هنرمندان حامی نیکان بر آنها نقش بسته است برای هدیه شب یلدا بسیار برازنده هستند. ماگ‌‌های نیکان نسبت به لیوان‌های معمولی حجم بیشتری دارند و اندازۀ آنها هم بزرگ‌تر است. طرح‌ها و مدل‌های بسیار زیادی از عنواع ماگ‌های نیکان ارائه می‌شوند که افراد متناسب با سلیقه خود می‌‌توانند آنها را تهیه کنند.

کیسه خرید تاشو

همیشه انتخاب هدیه‌ هایی که کارایی‌های بیشتری دارند هیجان‌‎انگیزتر است. مثلاً هدیه‌هایی که اهداف محیط زیستی را دنبال می‌کنند جذابند، چون بسیاری از مردم حمایت از محیط زیست را جدی می‎گیرند. کیسه‌های خرید تاشو به همین دلیل در میان افراد محبوب شده است. اگر میان اطرافیان افراد علاقه‌مند به محیط زیست وجود داشته باشد، کیسه‌های خرید تاشوی نیکان می‌تواند هدیۀ خوبی در شب یلدا برای آنان باشد. جنس شمعی کیسه خریدهای نیکان باعث شده شستن آنها بسیار ساده باشد.

این کیسه‌ها بسیار سبک هستند و طوری طراحی شده‌اند که پس از جمع‌شدن به اندازۀ کیف پول کوچکی در ابعاد 11 در 12 سانتی متر درآیند و به راحتی در کیف و یا جیب لباس جا شوند. کیسه خرید تاشو نیکان قابل استفاده، می‌تواند جایگزین 170 کیسه خرید پلاستیکی یک‌بارمصرف در سال شود و این موضوع در هر وضعیتی حتی شب یلدا می‌تواند جالب باشد.

کیسه خرید تاشو

کیسۀ هسته گیلاس نیکان

در هر خانواده‌ای پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی هستند که با پادرد و کمردرد دست به گریبان هستند. آنها همیشه دنبال راهی برای گرم‌کردن خودشان هستند، به همین دلیل کیسۀ هسته گیلاس نیکان می‌تواند در شب یلدا بهترین هدیه برای آنان باشد. کیسۀ هسته گیلاس نیکان ابتکاری جذاب برای کاهش درد و تجربه‌ای به‌یادماندنی با ترکیبی از آرامش و حرارت هستند. هسته‌های گیلاس درون این کیسه‌ها پس از گرم‌شدن در مایکروفر یا روی شوفاژ گرما را مدت‌ها در خود نگه می‌دارند بدون رطوبت گرمایی مطلوب را به افراد هدیه می‌کنند.

 

درخت، هدیۀ جاویدان

کاشتن درخت یکی از آن کارهایی است که همۀ مردم با هر سلیقه و اعتقادی آن را ارزشمند می‌دانند. درختکاری از راه‌های معدودی است که می‌توانیم با انجام دادنش از مادر زمین تشکر کنیم. فرقی نمی‌کند تولد و ازدواج باشد یا به یاد عزیزی درگذشته، همیشه درختکاری یکی از بهترین کارهاست حتی شب یلدا هم می‌شود درختی را به نام یکی از عزیزان خرید و به عنوان هدیه شب یلدا به او تقدیم کرد تا هر سال شب یلدا با یادآوری آن حس خوبی دریافت کند. درخت یادگاری ماندگاری است که می‌تواند به جهان اطراف خود زندگی ببخشد و چنین موضوعی ارزشی ابدی دارد.

درخت، هدیۀ جاویدان

پروژۀ درختکاری نیکان فرصتی برای هدیه‌دادن درختی جدید به زمین است که با هدف حفاظت از محیط زیست، کاهش آلایندگی‌های ناشی از سوخت‌های ماشینی، جلوگیری از پدیدۀ ریزگردها برای مدیریت بحران، کمک به بازسازی جنگل‌های سوخته و آسیب‌دیده و جلوگیری از ریزش بهمن در استان‌های کرمانشاه، خوزستان و اصفهان اجرا می‌شود. درخت ارغوان در استان کرمانشاه کاشته می‌شود.

شما برای شب یلدا چه چیزهایی هدیه می‌دهید؟ دوست دارید محصولات نیکان را برای هدیه شب یلدا خریداری کنید؟ خوشحال می‎شویم نظراتتان را از باکس پایین مطلب با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما