نذر فرهنگی و تأثیر آن بر جامعه

نذر فرهنگی، فعالیتی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به دلیل تأثیرات چشمگیر آن در جامعه، توسط جوان‌ها و مراکز خیریه اجرا می‌شود. نذرکردن سنتی بسیار قدیمی است که دین اسلام در مورد فضائل و برکات آن توصیه‎ های زیادی دارد.

همۀ ما خاطرات بسیار زیادی از روزهای پرشور محرم و غذاهای نذری آن داریم، اما اکنون رنگ و بوی معنویت این نذری‌ها کاهش پیدا کرده و در بسیاری از موارد تبدیل به یک فعالیت تشریفاتی شده است.
نذری فرهنگی، فرصت بسیار خوبی را ایجاد کرده که بار دیگر، سنت حَسَنۀ نذری‌دادن را به روشی مؤثرتر احیا کنیم و باعث گسترش فعالیت‌های خیرخواهانه در سراسر کشور شویم.
در این مقاله قصد داریم شما را با نذر فرهنگی و نمونه‌های مؤثر آن آشنا کنیم و به بررسی تأثیرات مثبت آن در جامعه بپردازیم.

نذری فرهنگی چیست؟

بسیاری از نذرهایی که ما با آن آشناییم، به خیرات مادی و اطعام خلاصه می‌شود. در روند نذر فرهنگی بیشتر از خلاقیت، فکر و آموزش استفاده می ‎شود و هزینه‌های مادی آن کمتر از نذرهای مرسوم است. این خیرات، نوعی ترویج فرهنگ، نوع‌دوستی و مهارت در جامعه است که به رشد گروه نیازمند و سایر مردم کمک خواهد کرد.

استقبال از این نوع نذورات باعث شده است تا عده‌ای خیرات مادی را نیز با آن بیامیزند و به گسترش و مؤثر‌بودن نذورات فرهنگی کمک کنند. در واقع عقیده بر این است که حتی نذری‌های عادی نیز باید صرف فعالیت‌هایی شود که لوازم رشد نیازمندان و جامعه را فراهم کند.

نذر فرهنگی و تأثیر آن بر جامعه
نذر فرهنگی و تأثیر آن بر جامعه

هدف از انجام نذری فرهنگی

مسلماً شکل‌گرفتن نذری‌های فرهنگی با هدف‌های مختلفی انجام شده که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

 1. برای فرهنگ‌سازی و ترویج سنت نذری که در سال‌های اخیر تبدیل به یک حرکت بسیار تشریفاتی و گران شده است.
 2. جلب‌کردن توجه‌ها به سمت نیازهای فرهنگی جامعه و حفره‌های اجتماعی
 3. ارائۀ خدمات تخصصی به افراد نیازمند که محتاج کمک‌های مهم‌تری جز غذا هستند.
 4. تقویت همکاری و مشارکت گروهی افراد ماهر برای خدمات‌رسانی در بخش‌های مختلف
 5. افزایش و ترویج فعالیت‌های نیکوکارانه و روحیه نوع‌دوستی در بین اقشار جامعه

تأثیرات نذر فرهنگی بر جامعه

همان‌طور که اشاره کردیم، نذر فرهنگی مربوط به یک مهارت خاص نیست و می‌توان آن را در بخش‌های مختلف جامعه اجرا کرد. بر همین اساس، تأثیرات کوچک و بزرگ زیادی را در جامعه خواهد گذاشت که همه آنها مثبت هستند.

 • نذر فرهنگی باعث رشد فکری جامعه می‌شود و کمک می‌کند که افراد با یادگیری مطالب و مهارت‌های جدیدتر، در زندگی خود عملکرد بهتری داشته باشند.
 • به اقتصاد کمک می‌کند زیرا اشتغال‌زایی و کارآفرینی، رونق تولید و تجارت را افزایش می‌دهد. این مسئله در صورت گسترش، تأثیرات زیادی بر روی اقتصاد می‌گذارد.
 • موجب گسترش رفاه اجتماعی می‌شود. شرکت در طرح‌های رایگان ساخت مسکن، کلینیک، مدرسه و … به بهترشدن زندگی افراد نیازمند کمک می‌کند که نتایج آن در کل جامعه، قابل‌مشاهده خواهد بود.
 • جامعۀ سالم و شاد نیاز به روان سالم دارد و نذر فرهنگی به افزایش اعتمادبه‌نفس، امید به زندگی، حس خوشبختی و روحیه، کمک می‌کند. همین مسئله به‌تنهایی، اخلاق اجتماعی و انگیزۀ بهتربودن را چند پله بالاتر می‌برد.
 • در این نوع نذر حس مسئولیت نسبت به هم‌نوع بیشتر می‌شود و افراد جامعه نسبت به هم احساس و رفتار بهتری خواهند داشت.
 • فرهنگ‌های زیبا و سالم مانند محبت به حیوانات، تمیز نگه‌داشتن محیط‌زیست، امانت‌دادن کتاب، حفظ اموال عمومی و … را گسترش می‌دهد که نتایج آن به طور مستقیم در زندگی همۀ ما قابل‌مشاهده است.

جهت آشنایی با تاثیرات مثبت کار خیر بر فرد به صفحه “تاثیر کار خیر بر آرامش روان فرد” مراجعه نمایید.

هدف از انجام نذری فرهنگی

نمونه فعالیت‌های فرهنگی و خیرخواهانه

در این بخش چند نمونه مختلف از نذری فرهنگی را معرفی می‌کنیم که در سال‌های اخیر از آنها بسیار استقبال شده است و تأثیرات فوق‌العاده خوبی را از خود به‌جای گذاشته‌اند.

نذری پاکیزگی

یک نذر فرهنگی بسیار جذاب که توسط جوانان زیادی انجام می‌شود، پاک‌کردن طبیعت و محیط زندگی است. برخی افراد به‌صورت گروه‌های داوطلبانه و در ایام مختلف مثل ماه رمضان یا محرم و… تلاش می‌کنند که زباله‌های ریخته شده در طبیعت، پارک و خیابان را جمع‌آوری کنند. عده‌ای تصمیم می‌گیرند که در طبیعت، درخت بکارند و برخی به خانه افراد بیمار یا ازکار‌افتاده می‌روند و به آنها در تمیزکردن محیط خانه کمک می‌کنند.

نذر آموزش

همه افراد، دارای توانایی‌ها و مهارت‌هایی هستند که قادرند آن را به دیگران انتقال دهند. تدریس درس‌های مدرسه به کودکان کار یا فقیر، آموزش مهارت به مردان و جوانان بیکار، یاددادن درآمدزایی به زنان بدسرپرست یا بی‌سرپرست برای مستقل‌شدن، ساخت مراکز آموزشی رایگان، خرید تجهیزات آموزشی مثل کامپیوتر، موبایل، کتاب و سایر موارد، نوعی نذر آموزش به‌حساب می‌آیند و زندگی عدۀ زیادی را تغییر می‌دهند.

نذر آموزش

نذر کارآفرینی

کارآفرینی از دسته کارهایی است که می‌تواند زندگی افراد زیادی را تغییر دهد. هر فرد یا گروه باتوجه‌به شرایط خاص خود می‌تواند اشتغا‌ل‌زایی کند. بعضی از افراد با خرید ابزار خیاطی برای یک بانو، لوازم درآمدزایی را برای او به وجود می‌آورند و برخی گروه‌ها مانند خیریه‌ها با جمع‌آوری کمک‌های مردمی، می‌توانند اقدام به تأسیس کارگاه و… کنند.
کارآفرینی در هر اندازه‌ای، یک نذر بسیار ارزشمند خواهد بود.

نذری اجتماعی

نذر اجتماعی، بُعدهای مختلفی دارد. به‌عنوان‌مثال، ارائۀ خدمات روان‌شناسی به‌صورت رایگان، یک نذر اجتماعی است یا برگزاری جشن برای گروه خاص و شادکردن آنها یا حتی هدیه‌دادن کتاب به مردم، کمک به مأموران شهرداری و … نیز یک نذر فرهنگی و اجتماعی به‌حساب می‌آیند. در واقع هر کار ساده‌ای که بتواند یک نتیجۀ هرچند کوچک و البته مثبت را از خود به‌جا بگذارد، یک نذر اجتماعی خواهد بود.

نذری سلامتی

پرستاران، پزشکان، دندان‌پزشکان و همه افرادی که در حوزۀ سلامت فعالیت می‌کنند، قادر هستند تا با ارائۀ خدمات رایگان برای قشر نیازمند، هم مشکل آنها را رفع کنند هم یک فرهنگ بسیار خوب را رواج دهند. حتی افراد عادی هم می‌توانند با اهدای خون یا پرداخت مبالغی برای خرید تجهیزات درمانی و ساخت مراکز سلامتی، در این نذر شریک باشند.

خیریۀ نیکان ماموت، هر ساله بخش عظیمی از فعالیت‌های خود را بر مبنای تأمین امکانات درمانی نیازمندان، ساکنان مناطق محروم و خانواده‌های کم‌بضاعت اختصاص می‌‎دهد.

نذری سلامتی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با نذر فرهنگی و اهمیت آن آشنا کنیم و به بررسی تأثیرات مثبت آن در جامعه بپردازیم. سنت نیکوکاری جدا از دین، یک آیین اخلاقی است که منجر به رشد بخش ضعیف جامعه خواهد شد.

اگر هر فرد طبق توانایی‌ها و امکاناتی که در دست دارد، اقدام به فعالیت‌های خیرخواهانه کند، قطعاً گامی مثبت به‌سوی رشد افراد نیازمند برداشته است. بسیاری از ما به دلیل بزرگ‌شدن در جامعه‌ای مذهبی و حضور در مراسم‌ دینی، بر این باور هستیم که ادای دِین کردن در ازای گرفتن حاجت، فقط با پختن غذای نذری یا ذبح حیوان امکان‌پذیر است.

درصورتی‌که ممکن است آموزش رایگان مهارت ما به افراد نیازمند، بتواند مشکلات بیشتری را برای آنها حل کند و اتفاقات بهتری را رقم بزند. نذر فرهنگی بهترین راهی است که می‌توان با آن، افراد را به کمک‌کردن دعوت کرد و به‌واسطۀ آن نتایج شگفت‌انگیزی را در جامعه رقم زد. در پایان اگر تجربه یا نظری درباره‌ نذر فرهنگی دارید، لطفاً آن را در قسمت نظرات، با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما