نیکان خیریه ای برای خانواده

امروز مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت 12 ساله شد، مؤسسۀ خیریه‌ای که از آغاز برای کمک به خانواده‌ها شکل گرفت و سال به سال چنان توسعه یافت و شناخته شد که اکنون چشم امید بسیاری به اوست. حالا نیکان خیریه ای برای خانواده است، مددجویان بسیاری را تحت پوشش دارد و هر روز افراد بیشتری را به این خانوادۀ بزرگ اضافه می‌کند.

نیکان نگاهی جامع به نیازهای خانواده‌ها دارد و تلاش می‌کند در هر زمینه‌ای که بتواند خانواده‌ها را یاری کند. در این میان دفاع از حقوق خانواده‌ها در حوزه سلامت و تحکیم بنیان خانواده برای این مؤسسه اهمیتی دوچندان دارد.

نیکان تلاش کرده است که پیش از هر چیز شفافیت مالی، صداقت و درستکاری را سرلوحۀ کارهای خود قرار دهد. در نیکان تلاش می‌شود که همۀ مخاطبان، خیران و مددجویان از برنامه‌ها و عملکرد کلی مجموعه به شکلی منظم باخبر شوند.خیرین عزیز ما همچنان منتظر حمایت های فوری شما برای کمک رسانی به خانواده های نیازمند هستیم.

دیگر آنکه همۀ افراد برای این خیریه ارزشمند هستند و در نیکان کرامت همۀ انسان‌ها از مددجویان گرفته تا خیران و کارمندان حفظ می‌شود. همین نگاه موجب شده است که نیکان تلاش کند تا مددجویان توانمند شوند و به خودکفایی برسند و سربلند و سلامت زندگی خود را پیش ببرند.

نیکانی‌ها صبورانه پاسخگوی هر مددجو و خیری هستند و هنگامی که پای مشاوره در میان باشد، با دقتی وصف‌ناپذیر کارها پیش می‌برند و پیگیری می‌کنند.

در ادامه می‌خوانید:

تاریخ تولد نیکان

حالا که 12 سالگی نیکان را جشن می‌گیریم، خوب است از روز به دنیا آمدنش هم کمی صحبت کنیم. مؤسسه خیریه نیکان ماموت حامی خانواده‌ها، همان‌طور که از اسمش پیداست، به همت مجموعۀ صنعتی ماموت شکل گرفته است.

مدیران مجموعه بیش از یک دهه قبل تلاش کردند برای یاری به نیازمندانی که می‌شناختند یک سازوکار مشخص و روشن تعریف کنند تا به این شکل کمک به افراد نیازمند، به شکلی منظم و روشن انجام شود.

این‌طور بود که سوم آبان سال 1389 مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت با شماره ثبت  26394 به عنوان سازمانی مردم نهاد، غیردولتی و غیرانتفاعی کار خود را آغاز کرد.

هرچند نیکان در ابتدا خانواده‌های کمی را تحت پوشش داشت، اما اکنون که 12 سال از فعالیت این خیریه می‌گذرد، خانواده‌هایی از تمام ایران تحت پوشش این مؤسسه هستند.

نیکان خیریه ای برای خانواده
کمک های نیکان برای افراد نیازمند

نیکان خیریه ای برای خانواده

شعار نیکان از ابتدای فعالیت خود حمایت از خانواده‌ها بوده است و هنوز هم این رویکرد در مؤسسه جریان دارد. نیکان معتقد است که خانواده اولین و مهم‌ترین بستر برای پرورش نسل آینده است و می‌تواند در کاهش آسیب‌پذیری افراد نقش مهمی داشته باشد.

همۀ ما به محض آنکه پا به این جهان می‌گذاریم حضور در جمعی آشنا را حس می‌کنیم. در آغوش آنان بزرگ می‌شنویم، از آنها می‌آموزیم و به حمایتشان دلگرم هستیم.

حفظ این نهاد کوچک و توجه به سلامتی و رفاه آن کمک خواهد کرد که همۀ افراد بتوانند ببالند و روزگار آرامی داشته باشند. این خانواده است که اعضای خود را می‌پذیرد، به آنها کمک می‌کند و عشق می‌ورزد و همین گرمای خانواده موجب می‌شود که همۀ ما بتوانیم با سختی‌ها و مشکلات روبه‌رو شویم. به همین دلیل است که مؤسسه خیریه نیکان ایمان دارد اگر بنیان خانواده‌ها محکم و استوار باشد، مشکلات با هر درجه از سختی حل خواهند شد.

نیکان می‌داند که حمایت از خانواده‌های نیازمند با یک روش اصولی، واقع‌گرایانه‌ترین راه برای پیشرفت جامعه است و باید یکی از اولویت‌های مهم جامعه باشد. هرچند در این میان اهمیت نقش حامیان و سازمان‌های مردم نهاد هم در توانمندسازی خانواده‌ها بسیار مهم است.

یکی از روش های سهیم شدن در کارهای خیر نیکان، خرید محصولات این موسسه می باشد، از جمله خرید کیسه خرید تاشو و پارچه ای نیکان.

مددجویان نیکان چه کسانی هستند؟

نیکان خیریه ای برای خانواده است، پس از آنجا که همۀ افراد عضوی از یک خانواده محسوب می‌شوند، هر کسی می‌تواند مددجوی نیکان باشد. متأسفانه مشکلات آن‌قدر زیاد است که افراد بیشماری در ایران به حمایت نیاز دارند و به همین دلیل اکنون خانوادۀ مددجویان نیکان بسیار بزرگ است. برای نیکان بهبود کیفیت زندگی و استقلال مالی خانواده‌های نیازمند اصلی‌ترین هدف است و در این مسیر می‌کوشد، هر فرد نیازمندی را یاری رساند.

نیکان بدون در نظر گرفتن، جنسیت، ملیت، مذهب و سن اما با درنظر گرفتن ضوابط مؤسسه و پس از انجام تحقیقات برای تأیید مشکل افراد به نیازمندان کمک می‌کند.

مددجویان نیکان چه کسانی هستند؟
نیکان خیریه ای برای خانواده

 هفت شاخۀ فعالیت نیکان

نیکان خیریه ای برای خانواده  است و در طول سال‌های فعالیت خود، تجربۀ کمک به هزاران نفر را دارد، بر اساس همین تجربه و شناخت نیازهای افراد است که این مؤسسه برای خود هفت شاخۀ فعالیت تعریف کرده تا به بهترین شکل بتواند پاسخ‌گوی مددجویان خود باشد.

این هفت شاخه عبارتند از تأمین مایحتاج زندگی، تهیۀ دارو و درمان، حمایت تحصیلی، اشتغالزایی، مسکن، ارائۀ خدمات رفاهی-اداری و کمک در زمان بحران‌هایی مثل سیل و زلزله.

نیکانی‌ها معتقدند که ترکیبی این خدمات می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند که زندگی خوبی داشته باشند. با این حال حوزۀ درمان در نیکان جایگاه خاص خود را دارد و مددجویان بسیاری در این زمینه تحت پوشش کمک‌های مؤسسه هستند زیرا وقتی اعضای یک خانواده سلامتی داشته باشند، می‌توانند برای رفع نیازهایشان تلاش کنند و قدم در مسیر استقلال و توانمندی بگذارند.

عزیزان که قصد کمک رسانی در زمینه نوسازی مسکن را برای خانواده های نیازمند دارند، می توانند با ما در تماس باشند.

مسئولیت اجتماعی و مؤسسه خیریۀ نیکان

همه انسان‌ها و سازمان‌ها در برابر جامعه، انسان‌های دیگر و محیطی که در آن فعالیت می‌کنند مجموعه مسئولیت‌هایی دارند که از آنها با عنوان مسئولیت اجتماعی فردی و سازمانی یاد می شود.

در گذشته انسان‌ها با نگاه سنتی به زندگی، خود را فقط در قبال خانواده و اقوام خود مسئول می‌دانستند. ولی امروزه انسان‌ها به راحتی می‌توانند از حال همه افراد جهان با خبر شوند و با انجام مسئولیت‌های انسان‌دوستانه، خود را به آرامش برسانند.

در طول فعالیت مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت، کارخانه‌ها و برندهای مطرح کشور با نهایت سخاوت همراه نیکان بوده‌اند. این شرکت‌ها در همکاری با نیکان خدمات مختلفی ارائه کرده‌اند یا در تهیۀ نیازهای غذایی، پزشکی، آموزشی و همراه خیریه شده‌اند تا به این ترتیب بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را نیز انجام داده باشند.

مسئولیت اجتماعی شرکت دومینو، در طی همکاری خود با موسسه نیکان، هرساله بسته های خوراکی برای نیازمندان ارسال می کند.

نیکان حامی محیط زیست

همۀ خیریه‌ها بخشی از فعالیت خود را به حفاظت از محیط زیست به عنوان زمینۀ اصلی زندگی و حیات همۀ افراد اختصاص می‌دهند. گرچه نیکان خیریه ای برای خانواده است اما خود را حامی محیط زیست هم می‌داند، این مؤسسه تلاش کرده است با ارائۀ محصولات پایدار مانند کیسه‌های خرید در فروشگاه اینترنتی خود و شرکت در برنامه‌هایی مانند فروش پاستیل شرکت شیبا برای حمایت از دلفین‌های خلیج فارس در این زمینه فعال باشد.

به جز آن شاید کمتر کسی بداند که نیکان به بازیافت انواع دورریختنی‌ها مثل پلاستیک و حتی لباس‌های مستعمل کمک می‌کند. به علاوه در نیکان اهدای لوازم دست دوم هم موضوعی محیط زیستی است، افراد بسیاری هستند که لوازم، کتاب و لباس‌هایی که نیاز ندارند را به نیکان هدیه می‌کنند تا نیازمندان از آنها دوباره استفاده کنند. چنین کاری از دور ریختن بخش بزرگی از اشیا و تبدیل آنها به زباله خودداری می‎‌کند.

نیکان حامی محیط زیست
نیکان حامی محیط زیست

نیکان؛ خیریۀ خلاق

در نیکان درآمد حاصل از در جمع‌آوری و فروش در بطری‌های پلاستیکی به شرکت‌های بازیافت، برای خرید ویلچر و اهدای آن به بیماران نیازمند اختصاص می‌یابد. باطری‌های جمع‌آوری شده هم چنین سرنوشتی در نیکان دارند، با این تفاوت که درآمد حاصل از فروش آنها برای خرید پروتزهای پزشکی صرف می‌شود تا افراد بیشتری بتوانند از مشکلات جسمی نجات یابند.

بخشی از فعالیت نیکان در زمینۀ محیط زیست به ارائۀ خدمات درمانی گره خورده است. نیکانی‌های خلاق با تهیۀ قلک‌های جمع‌آوری در بطری و باطری و توزیع آنها با یک تیر دو نشان زده‌اند.

امسال یکی از پروژه های حمایتی ما فراخوان پیوند مغز استخوان فاطمه بود، دوستانی که تمایل دارند می تواند برای آزمایش تشریف بیارند.

چشم‌انداز مؤسسۀ خیریۀ نیکان

فعالیت‌های نیکان خیریه ای برای خانواده، به همین‌جا ختم نمی‌شود، نیکان با کمک حامیان خود در پایان هر فصل بسته‌های آذوقه هدیه می‌کند، در آبرسانی و تهیۀ تجهیزات تصفیۀ آب هم دستی دارد و اول مهر هر سال برای دانش‌آموزان نیازمند بسته‌های لوازم‌التحریر می‌فرستد، کارهایی که در اینستاگرام مؤسسه سابقۀ همۀ آنها را می‌توانید مشاهده کنید.

چشم‌انداز مؤسسۀ خیریۀ نیکان
چشم‌انداز مؤسسۀ خیریۀ نیکان

با این حال خیریۀ نیکان همچنان چشم به سوی آینده دارد و تلاش می‌کند برنامه‌هالی خود را گسترش دهد و مددجویان بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهد. هدف این مؤسسه خودکفایی و استقلال مالی خانواده‌های تحت پوشش و پرداختن به امور انسان‌دوستانه است.

از نگاه نیکان خیریه ای برای خانواده، حمایت از نیازمندان تنها کمک مالی به آنها نیست بلکه نگاه انسانی به این افراد، نشاندن بذر امید در دلشان، القای خودباوری و تقویت اعتماد به نفس از مهم‌ترین عوامل رشد شخصی و حرکت آنها به سوی آینده‌ای بهتر است.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما