روز جهانی نیکی به دیگران

برای خوبی به دیگران چه بهانه‌ای لازم است؟ ما چه اندازه سپاسگزار محبت دیگرانیم و این عطوفت را چگونه پاسخ می‌دهیم؟ همۀ انسان‌ها در سراسر زندگی‌شان فرصت‌های بسیاری برای نیکی به دیگران دارند؛ هرچند ممکن است آنها را چندان جدی نگیرند و از کنارشان بگذرند. بدون مهربانی بی‌بهانه اما نیکی گسترش نخواهد یافت و امکان تغییر جهان به جایی گرم و دلپذیر برای همۀ آدمیان پدید نخواهد آمد.

 روز جهانی نیکی به دیگران، فرصتی برای رسیدن به چنین نگرشی است. روزی که هر سال 28 آوریل گرای داشته می‌شود و زمانی برای باز پس دادن تمام خوبی‌هایی است که افراد در زندگی به خود دیده‌اند. اگر کسی به دنبال آن باشد که روزی را برای قدردانی و جبران خوبی‌های زندگی‌اش بیابد، روز نیکی به دیگران چنین زمانی است.

روزی که در بیش از 80 کشور جشن گرفته می‌شود و افراد را تشویق می‌کند تا در یک رویداد جمعی کارهای نیکوکارانه انجام دهد و بخشی از محبتی که در گذشته دریافت کرده را جبران کند.

روز نیکی به دیگران

تاریخچۀ روز نیکی به دیگران

درک مفهوم نیکی به دیگران بسیار ساده است. هر زمان که کسی مهربانی می‌بیند، تشویق می‌شود تا با مهرورزیدن به دیگران آن را جبران کند. حال اگر آن افراد دوباره به دنبال انجام عملی مهربانانه باشند موجی از نیکی و مهر ایجاد می‌شود که می‌تواند برای همۀ نوع بشر تأثیرگذار باشد.

البته چنین مفهومی بسیار طولانی‌تر از آنچه به نظر می‌رسد، وجود داشته است. کتاب‌های مقدس همۀ ادیان بر چنین رویکردی تأکید می‌کنند. در ادبیات عنصر اصلی این مفهوم به سال 317 قبل از میلاد و در نمایشنامۀ مِناندر به نام «دیسکولوس» طرح شد. با این حال، ظاهراً خود این عبارت توسط لیلی هاردی هاموند در کتاب «در باغ لذت» ابداع شد و در رمان «در میان سیارات» اثر رابرت هاینلین بیشتر به آن پرداخته شد.

همۀ انسان‌ها هر روز فرصت‌هایی برای نشان دادن و گسترش مهربانی دارند. حتی اگر اغلب آن را تشخیص ندهند باز هم چند مورد وجود دارد که آنان را تشویق می‌کند با مهر به دیگران رفتار کنند. احساس گرم و شادی که در مواجهه با یک کار خوب غیرمنتظره و کوچک مثل پرداخت یک صورت‌حساب یا در آغوش‌گرفتن به ما دست می‌دهد، تشویقمان می‌کند تا آن کارها را برای دیگران هم انجام دهیم.

نمونه واضح دیگری از مفهوم نیکی به دیگران  در رمان «نیکی به دیگران» (Pay It Forward) اثر کاترین رایان هاید، رمان‌نویس آمریکایی دیده می‌شود. این رمان فوراً پرفروش شد و در سال 2000 فیلمی براساس آن ساخته شد. جای تعجب نیست که این کتاب پایه‌ای برای روز جهانی نیکی به دیگران باشد.

سخنران و نویسندۀ بین‌المللی بلیک بیتی برای ایجاد این روز در سال 2007 از کتاب هاید الهام گرفت. اکنون در بیش از 80 کشور جهان روز نیکی به دیگران گرامی داشته می‌شود تا گسترش مهربانی به تغییری جهانی بینجامد.

با خرید عروسک های دستساز نیکان از بانویی با سلیقه و سرپرست خانوار در کار خیر سهیم می شوید.

در روز جهانی نیکی به دیگران چه می‌توان کرد؟

یک عمل مهربانانه تصادفی انجام دهید

در روز جهانی نیکی به دیگران همه چیز دربارۀ گسترش محبتی است که شخص دیگری به شما نشان می‌دهد. شرکت کنندگان تشویق می‌شوند یک تا سه عمل مهربانانه تصادفی برای آغاز یا ادامۀ واکنش زنجیره‌ای به نیکی و مهربانی انجام دهند. به ایده نیاز دارید؟ با پرداخت هزینۀ قهوه یا غذای کسی، یا پرداخت عوارض غریبه‌ای که پشت سرتان در ورودی اتوبان منتظر است، شروع کنید.

تعریف و تمجید تصادفی

همه چیز در این روز دربارۀ گسترش مهربانی، از کوچک‌ترین راه‌های ممکن است. یکی از متفکرانه‌ترین راه‌ها مهربانی با فردی غریبه است. دریافت یک تعریف و تمجید تصادفی و متفکرانه می‌تواند به تغییر کل خلق‌وخوی افراد و نشاندن لبخندی بر لبان آنان منجر شود.

ثبت نام برای کاری داوطلبانه

یکی از سخاوتمندانه‌ترین کارهایی که یک فرد می‌تواند انجام دهد، کمک داوطلبانه و رایگان برای انجام کاری است. دریافت‌کنندگان چنین لطفی هیچ گزینۀ دیگری جز مهربانانه رفتارکردن و ادامه‌دادن این چرخه پیش رو ندارند. امروز کمی وقت بگذارید و در یک مرکز اجتماعی، پناهگاه محلی یا خیریه کاری داوطلبانه انجام دهید.

راهکار های نیکی به دیگران

چرا مردم روز جهانی نیکی به دیگران را دوست دارند؟

مهربانی راه‌گشاست

تصور کنید که اگر همۀ ما کمی با یکدیگر مهربان‌تر باشیم، تغییر جهان ممکن خواهد شد. ما این روز را دوست داریم زیرا همه را تشویق می‌کند که با افراد آشنا و غریبه کمی مهربان‌تر باشند و این تلاش جمعی، بر بشریت تأثیر می‌گذارد.

همه می‌توانند بخشی از آن باشند

هیچ محدودیتی برای مهربای و نیکی وجود ندارد و هر کسی می‌تواند در این روز آن طور که دوست دارد عضوی از زنجیرۀ مهربانی باشد. این روز همه را درگیر می‌کند زیرا همه ما قادر به نشان‌دادن مهربانی هستیم. ما عاشق تلاش جمعی برای یک هدف خوب هستیم و روز جهانی نیکی به دیگرن چنین فرصتی را فراهم می‌کند.

تشویق ازخودگذشتگی

یکی دیگر از جذابیت‌های روز جهانی نیکی به دیگران آن است که نه تنها مهربانی را تشویق می‌کند، بلکه ازخودگشتگی را نیز تشویق می‌کند. در این روز، افراد فقط برای جبران محبتی که دریافت می‌کنند، انگیزه ندارند، بلکه تشویق می‌شوند به کسانی نیکی کنند که اصلاً نمی‌شناسند، از آنان محبتی دریافت نکرده‌اند و جبرانی هم برای محبتشان از این افراد دریافت نخواهند کرد.

اهمیت نیکی به دیگران

نیکی به دیگران با کار خیر

مؤسسۀ خیریۀ نیکان ماموت بیش از 12 سال است که فرصت نیکی به دیگران را برای همۀ حامیان و در هر روز سال فراهم کرده است. اگر نگاهی به اینستاگرام مجموعه بیندازید، شرح مفصلی از ده‌ها طرح نیکوکارانه خواهید دید که موجب فراهم‌آمدن اشتغال و مسکن برای نیازمندان و ارائۀ خدمات آموزشی و پزشکی به آنان شده است.

در همۀ این سال‌ها این نیکوکاری مشتاقانه و بی‌چشم‌داشت خیران بوده است که زنجیرۀ حمایت از خانواده‌های نیازمند را به هم‌پیوسته نگه داشته و موجب شده است که افراد بسیاری بتوانند از سختی روزگار گذر کرده و به زندگی ادامه دهند.

نیکان ماموت این روز را به همۀ کسانی که بخشنده‌اند بی‌آنکه به فکر جبران باشند و در حمایت و کارهای داوطلبانه از یکدیگر پیشی می‌گیرند، تبریک می‌گوید.

هر یک از ما آن حلقۀ واصلی هستیم که این زنجیره به هم پیوسته است و امکان تغییر جهان را به جایی که در آن همۀ انسان‌ها سلامت و شاد هستند، پدید آورده. با شما همۀ روزهای ما روز نیکی به دیگران است.

شما دربارۀ مهربانی به دیگران و پاسخ گفتن به محبت آنها چگونه می‌اندیشید؟ نظراتتان را از باکس پایین مقاله با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نام و نام خانوادگی
موبایل
نظر شما